Home » ටජිකිස්තානය: සන්නිවේදන නියාමක ඒකාධිකාරය ලිහිල් කිරීම
Asia Central Asia Economy Featured Global News News Technology

ටජිකිස්තානය: සන්නිවේදන නියාමක ඒකාධිකාරය ලිහිල් කිරීම


වෙළඳපොලේ පනවා ඇති සීමාවන් නිසා අන්තර්ජාලයේ ගුණාත්මක භාවය දැඩි ලෙස අඩාල වී ඇත.

ගැටලුවක් විසඳීමේ පළමු පියවර වන්නේ එය පවතින බව පිළිගැනීමයි.

ටජිකිස්තානයේ විදුලි සංදේශ නියාමකයින් එම දිශාවට විස්මිත පියවරක් ගෙන ඇත, මේ සතියේ වාර්තා වන පරිදි රටේ භූමි ප්‍රදේශයෙන් සියයට 95 ක් ආවරණය වී ඇත්තේ යල් පැන ගිය 2G ජංගම සම්බන්ධතා වලින් පමණක් බව පිළිගනිමින්.

මේ තත්ත්වය රාජ්‍ය සන්නිවේදන සේවය නිසාම ඇතිවන්නේ සුළුපටු නොවේ. ක්ෂේත්‍රය නියාමනය කිරීමට අමතරව, සේවාව සහ එය පවත්වාගෙන යන පුද්ගලයින් ද ප්‍රධාන වෙළඳපල ක්‍රීඩකයින් වේ, නමුත් ලෝකයේ වෙනත් ඕනෑම තැනක පාහේ සිතාගත නොහැකි ඉතා අශෝභන ආකාරවලින් වුවද.

පසුගිය සති අන්තයේ, නියාමකයා නිවේදනය කළේ, ජංගම විදුලි සංදේශ ක්‍රියාකරුවන් දෙදෙනෙකු වන MegaFon Tajikistan සහ Tcell, සියලුම ISPs දැන් කිරීමට අවශ්‍ය වන පරිදි, Unified ලෙස හඳුන්වන රාජ්‍ය-ධාවන දත්ත spigot මත විශ්වාසය තැබීම වෙනුවට ජාත්‍යන්තර නාලිකා හරහා අන්තර්ජාල දත්ත මූලාශ්‍ර කිරීමට ඉඩ දෙන බව ඉලෙක්ට්‍රොනික සන්නිවේදන මාරු කිරීමේ මධ්‍යස්ථානය, හෝ EKTs එහි පොදුවේ යොදවා ඇති රුසියානු භාෂාවේ කෙටි යෙදුමෙන්.

EKTs මෙහෙයවනු ලබන්නේ ඒකාබද්ධ කොටස් දුරකථන සහ අන්තර්ජාල සමාගමක් වන Tojiktelecom විසින් වන අතර, එය රාජ්‍ය සන්නිවේදන සේවය විසින් පවත්වාගෙන යනු ලබන අතර, එය ජනාධිපති Emomali Rahmon ගේ විවාහයෙන් ඥාතියෙකු විසින් දිගු කලක් පවත්වාගෙන ගිය ආයතනයකි. මෙය ප්‍රායෝගිකව Tojiktelecom පාරිභෝගික අවශ්‍යතා ආරක්ෂා කිරීම සඳහා න්‍යායාත්මකව නිර්මාණය කර ඇති රජයේ සේවාවක් විසින් පවත්වාගෙන යනු ලබන ලාභ ලබන ඒකාධිකාරයක් බවට පත් කර ඇත.

EKT හි පෙනෙන අරමුණ වන්නේ ආරක්ෂක හේතූන් මත, වෙනත් දේ අතර අන්තර්ජාල ගමනාගමනය සම්පූර්ණයෙන්ම පරීක්ෂා කිරීමට රාජ්‍ය බලතල ලබා දීමයි. කෙසේ වෙතත්, මෙම විධිවිධානයේ වඩාත්ම කැපී පෙනෙන බලපෑම නම්, ටජිකිස්තානය ලෝකයේ නරකම අන්තර්ජාල වේගයන් ඇත. Beeline සන්නාමය ක්‍රියාත්මක කරන ඇම්ස්ටර්ඩෑම් මූලස්ථානයේ සමාගම සහ ස්වීඩනය පදනම් කරගත් ජංගම දුරකථන සමාගමක් වන TeliaSonera දෙකම ටජිකිස්තානයෙන් ඉවත් වී ඇත්තේ දූෂණයෙන් හා අත්තනෝමතික ප්‍රතිපත්ති සම්පාදනයෙන් පිරුණු වෙළඳපොළක සැරිසැරීමේ දුෂ්කරතා මධ්‍යයේ ය.

වත්මන් ඒකාධිකාරී සැකැස්ම ලිහිල් කිරීමට ටෙලිකොම් නියාමකයා පොළඹවා ඇත්තේ කුමක් ද යන්න පැහැදිලි නැත.

අඩුම තරමින් පාලක පවුලේ සමහර කොටස් වත්මන් තත්ත්වය ගැන කලකිරී සිටින බව දන්නා කරුණකි. 2022 ජනවාරි මාසයේදී, ජනාධිපති රහ්මන්ගේ පුත්‍රයා සහ අනුප්‍රාප්තිකයා ලෙස සැලකෙන Rustam Emomali ජංගම සමාගම් විසින් සපයනු ලබන සේවාවේ ගුණාත්මකභාවය පිළිබඳව පැමිණිලි කළේය. ප්‍රචාරණය කරන ලද සේවාවේ ගුණාත්මක භාවය සහ ඇත්ත වශයෙන්ම සපයනු ලබන දේ අතර ඇති නොගැලපීම බව ඔහු පැවසූ දෙයින් එමෝමාලි විශේෂයෙන් ක්‍රියාත්මක විය.

රහ්මොන් පවා කෝපයට පත් වීමට හේතු තිබුණි. පසුගිය වසරේ එක් ජංගම විදුලි සංදේශ සමාගමක මූලාශ්‍රයක් යුරේසියානෙට් වෙත පැවසුවේ නිර්නාමිකභාවයේ කොන්දේසියක් මත, 2022 ජනවාරි මාසයේදී රහමොන් අන්තර්ජාලයේ රැඳී සිටීමේ ගැටලුවකට මුහුණ දුන් සිදුවීමකින් පසුව ඔවුන්ගේ සේවාවේ ගුණාත්මකභාවය ඉහළ නැංවීමට කටයුතු කරන ලෙස ඔවුන්ට සහ ක්ෂේත්‍රයේ සම වයසේ මිතුරන්ට නියෝග කළ බවයි. සාමූහික ආරක්ෂක ගිවිසුම් සංවිධානයේ අතථ්‍ය සමුළුවක්. එම මාර්ගගත වීඩියෝ ඇමතුමට සහභාගී වූ අනෙකුත් අය අතර රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැඩිමීර් පුටින් සහ කසකස්තානයේ ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev ද ඇතුළත් විය.

“රැස්වීම අතරතුර, ඔහුගේ සම්බන්ධතාවය හත් වතාවක් 10 වතාවක් පමණ නතර විය. අන්තර්ජාලයේ ගුණාත්මක භාවයෙන් ජනාධිපතිවරයා කෝපයට පත් වූ අතර සන්නිවේදන සේවයේ ප්‍රධානියාට තරවටු කළේය, ”මූලාශ්‍රය යුරේසියානෙට් වෙත පැවසීය.

නමුත් එම තරවටුව පැහැදිලිවම එම නිලධාරියා වන බෙග් සබුර් ඉවත් කිරීමට ප්‍රමාණවත් වූයේ නැත 2022 දෙසැම්බරයේ සිට අන්තර්ජාල වේගයෙහි සුළු දියුණුවක් ඇති වුවද, සමස්ත ගමන් පථය අපකීර්තිමත් ලෙස පවතී.

මූලාශ්රය: යුරේසියාව

Translate