Home » එක්සත් ජාතීන්ගේ සමුළුවේදී ජනාධිපති ටෝකෙව්ගේ විශ්වාසනීය ප්‍රතිසංස්කරණ
Featured Global News News Politics

එක්සත් ජාතීන්ගේ සමුළුවේදී ජනාධිපති ටෝකෙව්ගේ විශ්වාසනීය ප්‍රතිසංස්කරණ


නිව් යෝර්ක්, ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය (22/10 – 57)

2022 සැප්තැම්බර් 20 වන දින නිව් යෝර්ක් හි පැවති එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලයේ 77 වන සැසිවාරයේ මහා විවාදයේදී, කසකස්තාන් ජනරජයේ ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev ලෝක නායකයින් ඉදිරියේ පෙනී සිටියේ “මනුෂ්‍යත්වය සඳහා තීරණාත්මක කාලයක්” යැයි ඔහු පැවසූ දෙයයි.

කසකස්තාන් ජනාධිපතිවරයා වත්මන් යුගය විස්තර කළේ පෙරට වඩා විශාල අවුල් සහගත සහ අනපේක්ෂිත බවින් යටපත් වූ “භූ දේශපාලන ගැටුමක” එකක් ලෙස ය. ලෝක බලවතුන් සහ ජාතීන් අතර අන්‍යෝන්‍ය ගැඹුරු වන අවිශ්වාසයක් පවතින අතර එය දේශගුණික විපර්යාසයන්ට එරෙහිව සටන් කිරීමේ ප්‍රයත්නයන් වලක්වා ඇති අතර ජාත්‍යන්තරව තිරසාර සංවර්ධන ප්‍රයත්නයන්ට තර්ජනය කරයි.

“ඕනෑවට වඩා අවදානමට ලක්ව ඇත”, Tokayev ප්‍රකාශ කළේ කසකස්තානය සියලුම අදාළ ක්‍රියාකාරීන් සමඟ අන්තර්ග්‍රහනය, බහුපාර්ශ්විකත්වය සහ සුහදතාවයෙන් සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීමට සූදානම් බවත් අනාගත අභියෝග සහ අවස්ථාවන් සඳහා එක්සත් ජාතීන් වඩා හොඳින් සූදානම් විය යුතු බවත්ය. “අපගේ පොදු න්‍යාය පත්‍රය” යන මැයෙන් මහලේකම්වරයාගේ වාර්තාවේ යෝජනා කසකස්තාන් ජනාධිපතිවරයා පිළිගත්තේය.

කසකස්තානය වසර 30 කට පෙර ආසියාවේ අන්තර් ක්‍රියා සහ විශ්වාසය ගොඩනැගීමේ ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳ සමුළුව කැඳවීමේ අදහස (CICA) යෝජනා කළ විට, එය ගෝලීය අභියෝගවලට ප්‍රතිචාර වශයෙන්, අර්බුද වැළැක්වීම, නැගී එන ප්‍රවණතා වඩා හොඳින් පුරෝකථනය කිරීම සහ සමුළුවේ උපායමාර්ගික සැලසුම්කරණය සහ ප්‍රතිපත්ති සම්පාදනය සඳහා කසකස්තානයේ තක්සේරු ඒකාබද්ධ කිරීම විය. . ගෝලීය මැදිහත්වීම සහ සාමය ඇති කිරීම සඳහා දායක වීම සඳහා එළඹෙන ඔක්තෝම්බර් මස අගදී Astana හි පැවැත්වෙන සමුළුවේදී CICA පූර්ණ ජාත්‍යන්තර සංවිධානයක් බවට පත් කිරීමට Tokayev තම බලාපොරොත්තුව ප්‍රකාශ කළේය.

වෙනත් කිසිදු රටකට වඩා කසකස්තානය තම භූමිය තුළ න්‍යෂ්ටික අවි පුපුරවා හැර ඇති බව ජනාධිපති ටෝකයෙව් ලෝකයට සිහිපත් කළේය. න්‍යෂ්ටික නිරායුධකරණය කසකස්තානයේ විදේශ ප්‍රතිපත්තියේ තීරනාත්මක අංගයක් බවට පත්ව ඇති බව Tokayev නැවත අවධාරණය කළේය.

න්‍යෂ්ටික අවදානම් වලට අමතරව, Covid-19 වසංගතය ජීව විද්‍යාත්මක අවදානම් සහ අනතුරු අවම කිරීමේ අවශ්‍යතාවය විස්තාරනය කර ඇත. කසකස්තානය වසර 50 ක් තිස්සේ ක්‍රියාත්මක වන ජීව විද්‍යාත්මක අවි සම්මුතිය මත විශ්වාසය තැබීමට පැමිණ ඇති බව Tokayev පෙන්වා දුන්නේය. එම ඉතිහාසය ගොඩනඟමින් ඔහු ජීව විද්‍යාත්මක ආරක්ෂාව සඳහා නව ජාත්‍යන්තර නියෝජිතායතනයක් නිර්මාණය කිරීම වෙනුවෙන් පෙනී සිටියේය.

දේශගුණික විපර්යාසවලට හේතු වූ කරුණු ගැන කතා කරන විට, ජනාධිපති ටෝකෙව් පැවසුවේ, “අපට තවත් ක්‍රියාමාර්ග අවශ්‍ය වන අතර අපට එය ඉක්මනින් අවශ්‍ය වේ” 2060 වන විට ගල් අඟුරු තෙල් බලශක්තියෙන් ශුද්ධ ශුන්‍ය ආර්ථිකයක් බවට පරිවර්තනය විය යුතු බව ඔහු අවධාරනය කළේය. මෙම වසර අගදී ඊජිප්තුවේ ෂර්ම් එල්-ෂෙයික්හි පැවැත්වෙන COP-27 මීළඟ දේශගුණ සමුළුවේදී මෙම ගැටලුව විසඳීමට ඔහු සැලසුම් කර ඇති බව ඔහු අවධාරණය කළේය.

ලෝකයේ හත්වන විශාලතම ධාන්‍ය නිෂ්පාදකයා සහ මධ්‍යම ආසියාවේ පාන් කූඩය ලෙස කසකස්තානය ආඩම්බරයෙන් කතා කළේය. ගෝලීය ආහාර අනාරක්ෂිතභාවයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඔහු මෙම කෘෂිකාර්මික විභවය කැප කළේය. “මධ්‍යම කොරිඩෝව” ලෙසද හැඳින්වෙන ට්‍රාන්ස්-කැස්පියන් ජාත්‍යන්තර ප්‍රවාහන මාර්ගය සංවර්ධනය කිරීමේදී රට අත්‍යවශ්‍ය සහ තීරණාත්මක ස්ථානයක තබන ධාන්‍ය සහ අනෙකුත් ආහාර ද්‍රව්‍ය විශ්වාසදායක සැපයුම්කරුවෙකු ලෙස කසකස්තානය දිගටම ක්‍රියා කරන බවට ඔහු සහතික විය. මේ අනුව මධ්‍යම ආසියාව ජාත්‍යන්තර සහයෝගීතාව සඳහා සාරවත් කලාපයක් බවට පත්වෙමින් තිබේ. මීට අමතරව, අල්මාටි හි ස්ථාපිත කිරීම සඳහා තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක සඳහා කලාපීය මධ්‍යස්ථානයක් නිර්මාණය කරන ලෙස ඔහු ඉල්ලා සිටියේය. කසකස්තානයේ පිහිටා ඇති ඉස්ලාමීය ආහාර ආරක්ෂණ සංවිධානය මෙන්ම විවිධ එක්සත් ජාතීන්ගේ නියෝජිතායතන සමඟ කසකස්තානයේ සහයෝගීතාව පුළුල් කිරීමට ද ටෝකෙව් සිය අභිප්‍රාය ප්‍රකාශ කළේය.

සෑම පුරවැසියෙකුටම සමාන අවස්ථා, අයිතිවාසිකම් සහ ආරක්ෂාව ඇති සාධාරණ කසකස්තානයක් ඉල්ලා සිටිමින් ජනාධිපතිවරයා කසකස්තානයේ දේශීය තත්ත්වය කෙරෙහි අවධානය යොමු කළේය. වැදගත්ම දෙය නම්, ඉදිරි මාසවලදී සහ ඉදිරි මැතිවරණ හරහා පරිවර්තනීය දේශපාලන ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාත්මක කිරීම ජනාධිපතිවරයාගේ අරමුණ විය. ආර්ථිකය ඒකාධිකාරය ඉවත් කිරීම සහ විවිධාංගීකරණය කිරීම සහ මානව ප්‍රාග්ධනයේ ආයෝජන වැඩි කිරීම ඔහුගේ අරමුණ විය. සාමකාමීව රැස්වීම සඳහා තවදුරටත් රජයේ අවසරය අවශ්‍ය නොවන සමාජය සහ රජය අතර වඩාත් විවෘත සංස්කෘතියක් පෝෂණය කිරීමට Tokayev ඔහුගේ අභිප්‍රාය ප්‍රකාශ කළේය. මීට අමතරව, කසකස්තානය මෑතකදී මරණ දඬුවම අහෝසි කර ඇති බව ඔහු සඳහන් කළේය.

2022 සැප්තැම්බර් මාසයේදී ඇස්තානා හි පැවති ලෝක හා සාම්ප්‍රදායික ආගම්වල නායකයින්ගේ හත්වන සම්මේලනයේ සාර්ථක රැස්වීම සහ ඊජිප්තුවේ අල්-අසාර්හි ග්‍රෑන්ඩ් ඉමාම්, අහමඩ් එල්-තායිබ් සහ කතෝලිකයාගේ පැමිණීම ද ටෝකෙව් සටහන් කරයි. ප්‍රැන්සිස් පාප් වහන්සේ, තවත් බොහෝ නායකයන් අතර, ආගමික ඉවසීමේ, සංවාදයේ සහ මැදිහත්වීමේ වැදගත්කම අවධාරණය කළහ.

Translate