Home » පුටින් සමඟ පැවැත්වෙන සමුළුවට පෙර ෂී කසකස්තානයේ සංචාරයක නිරත වෙයි
Asia China Featured Global News News Politics

පුටින් සමඟ පැවැත්වෙන සමුළුවට පෙර ෂී කසකස්තානයේ සංචාරයක නිරත වෙයි


ඇස්තානා, කසකස්තානය (22/10 – 49).

චීන ජනාධිපති ෂී ජින්පින් බදාදා රුසියාවේ ව්ලැඩිමීර් පුටින් සහ උස්බෙකිස්තානයේ ෂැංහයි මධ්‍යම සහයෝගීතා සංවිධානයේ අනෙකුත් නායකයින් සමඟ සමුළුවකට පෙර කසකස්තානයේ නැවතීමත් සමඟ වසංගතය පුපුරා යාමෙන් පසු සිය පළමු විදේශ සංචාරය ආරම්භ කළේය.

නිල් පැහැති ඇඳුමකින් සහ මුහුණු ආවරණයකින් සැරසී සිටි ෂී ට ගුවන් තොටුපළ තාර මතදී මුණගැසුණේ ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev සහ ගෞරවනීය ආරක්ෂකයෙකු වන අතර, ඔවුන් සියල්ලෝම වෙස්මුහුණු පැළඳ සිටියහ. වොෂින්ටනය, ජපානය සහ ඉන්දියාව සමඟ ආතතීන් මධ්‍යයේ කලාපීය නායකයෙකු ලෙස එහි භූමිකාව ප්‍රකාශ කිරීමේ බීජිනය වැදගත්කම Xi ගේ සංචාරය අවධාරණය කරයි.

ටෝකෙව්ගේ රජය පැවසුවේ නායකයින් දෙදෙනා බලශක්තිය සහ වෙළඳාම පිළිබඳව සාකච්ඡා කරනු ඇති බවයි.

කසකස්තානය, මිලියන 19.4 ක ජනගහනයක් සහ පුළුල් තෘණ බිම් සහිත විරල ජනාකීර්ණ රටක්, ප්‍රධාන තෙල් හා ගෑස් නිෂ්පාදකයෙකි. චීනය ප්‍රමුඛ පාරිභෝගිකයෙකි.

ටෝකයෙව් ෂීගේ සංචාරය ගැන ස්තුතිවන්ත වූ අතර, එය “ඓතිහාසික වැදගත්කමක්” බවත්, “පෙර නොවූ විරූ වෙනසක් සහ ජාත්‍යන්තර ආතතීන් උත්සන්න වූ” අවස්ථාවක පැමිණි බවත් ඔහු පැවසීය. “කසකස්තානයේ ආර්ථික සංවර්ධනය සහ අපගේ ජාත්‍යන්තර මුලපිරීම්” සඳහා චීනයේ සහයෝගය ද ඔහු ප්‍රශංසා කළේය.

කසකස්තානයේ ස්වාධීනත්වය, ස්වෛරීභාවය සහ භෞමික අඛණ්ඩතාව ආරක්ෂා කිරීම, ස්ථාවරත්වය සහ සංවර්ධනය සහතික කිරීම සඳහා එහි අඛණ්ඩ ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා දැඩි ලෙස සහාය වීම සහ රටේ අභ්‍යන්තර කටයුතුවලට ඕනෑම බලවේගයක ඇඟිලි ගැසීමට නිශ්චිතවම විරුද්ධ වීම සඳහා චීන නායකයා අධිෂ්ඨානශීලීව සහාය දෙන බවට පොරොන්දු විය. ජාත්‍යන්තර තත්ත්වය වෙනස් වෙනවා.”

චීන රාජ්‍ය විකාශක සීසීටීවී වාර්තා කළේ, කසකස්තානයේ සංචාරයෙන් පසු, ෂී චීනය සහ රුසියාව විසින් නායකත්වය දෙන රටවල් අටකින් යුත් ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ සමුළුවක් සඳහා අසල්වැසි උස්බෙකිස්තානයේ සමර්කන්ඩ් වෙත පියාසර කළ බවයි.

බීජිං සහ මොස්කව් නැගෙනහිර ආසියාවේ එක්සත් ජනපද සන්ධානවලට SCO ප්‍රති බරක් ලෙස සලකයි. අනෙකුත් SCO ආණ්ඩු අතරට ඉන්දියාව, කසකස්තානය, කිර්ගිස්තානය, පකිස්ථානය, ටජිකිස්තානය සහ ටර්ක්මෙනිස්තානය ඇතුළත් වේ. නිරීක්ෂකයින් අතර ඉරානය සහ ඇෆ්ගනිස්ථානය ඇතුළත් වේ.

බීජිං හි වඩාත් ස්ථීර විදේශ ප්‍රතිපත්තියට ප්‍රතිචාර වශයෙන් එක්සත් ජනපදය, ජපානය, ඕස්ට්‍රේලියාව සහ ඉන්දියාව විසින් Quad පිහිටුවීමෙන් පසුව අප්‍රේල් මාසයේදී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද “ගෝලීය ආරක්ෂක මුලපිරීම” චීන නායකයා ප්‍රවර්ධනය කරයි. Xi විස්තර කිහිපයක් ලබා දී ඇත, නමුත් එක්සත් ජනපද නිලධාරීන් පැමිණිලි කරන්නේ එය යුක්රේනයට මොස්කව් ප්‍රහාරයට සහාය දක්වන රුසියානු තර්ක ප්‍රතිරාවය කරන බවයි.

රුසියානු ජනාධිපතිවරයාගේ විදේශ ප්‍රතිපත්ති උපදේශක යූරි උෂාකොව්ට අනුව, ෂී සහ පුටින් යුක්රේනය සම්බන්ධයෙන් තනි රැස්වීමක් පැවැත්වීමට සහ සාකච්ඡා කිරීමට සැලසුම් කරයි.

කසකස්තානය දකුණු පැසිෆික් සාගරයේ සිට ආසියාව හරහා මැද පෙරදිග, යුරෝපය සහ අප්‍රිකාව දක්වා රටවල් දුසිම් ගනනක චාපයක් හරහා වරාය, දුම්රිය මාර්ග සහ අනෙකුත් යටිතල පහසුකම් ගොඩනැගීම මගින් වෙළඳාම පුළුල් කිරීම සඳහා චීනයේ ඩොලර් බිලියන ගණනක තීරය සහ මාර්ග මුලපිරීමේ කොටසකි.

මෙම මුලපිරීම සහ චීනයේ මධ්‍යම ආසියාවට ආර්ථික ප්‍රවාහයන් රුසියාව තුල නොසන්සුන්තාවයට හේතු වී ඇති අතර, එය කලාපය එහි බලපෑම් කලාපය ලෙස සලකයි. කසකස්තානය සහ එහි අසල්වැසියන් මොස්කව් කලබල නොවී චීන ආයෝජන ආකර්ෂණය කර ගැනීමට උත්සාහ කරයි. “මෙම සංචාරය අතිශයින්ම වැදගත්” යැයි ෂීගේ පැමිණීමට පෙර නියෝජ්‍ය විදේශ අමාත්‍ය රෝමන් වාසිලෙන්කෝ මේ සතියේ පැවසීය. “එය චීනය සමඟ දේශපාලන හා ආර්ථික හා වාණිජ සබඳතා ඉදිරියට ගෙන යනු ඇතැයි අපි නිසැකවම බලාපොරොත්තු වෙමු.”

ෂී ෆ්‍රැන්සිස් පාප් වහන්සේ කසකස්තානයේ සිටි නමුත් ඔවුන් හමුවිය හැකි බවට ඉඟියක් නොවීය. ඔහුගේ ගුවන් ගමනේදී පාප්තුමාගෙන් විය හැකි රැස්වීමක් ගැන විමසූ අතර පිළිතුරු දුන්නේ, “මට මේ ගැන කිසිම ආරංචියක් නැහැ. නමුත් මම චීනයට යාමට සෑම විටම සූදානම්.

“ශුන්‍ය-COVID” උපාය මාර්ගය යටතේ විදේශ සංචාර වලක්වා ගන්නා ලෙස ඔහුගේ රජය චීන මහජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටින අවස්ථාවක ෂීගේ සංචාරය – චීනයේ උපායමාර්ගික අභිලාෂයන් ප්‍රකාශ කිරීමේ පාලක කොමියුනිස්ට් පක්ෂයට ඇති වැදගත්කම අවධාරණය කරයි.

වොෂින්ටනය, යුරෝපය, ජපානය සහ ඉන්දියාව සමඟ සබඳතා තාක්‍ෂණය, ආරක්‍ෂාව, මානව හිමිකම් සහ භූමි ප්‍රදේශය පිළිබඳ ආරවුල් නිසා පළුදු වී ඇත.

දේශපාලන සම්ප්‍රදාය බිඳ දමා තෙවැනි පස් අවුරුදු ධූර කාලයකට නායකත්වය දීමට ඔහු උත්සාහ කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරෙන ඔක්තෝබර් සම්මේලනයක් සඳහා පක්ෂය සූදානම් වන අතරතුර සමුළුව ෂී විදේශගත කරයි.

එයින් ඇඟවෙන්නේ අවම වශයෙන් 1980 ගණන්වල සිට චීනයේ බලවත්ම නායකයා වන ෂී, ඔහුගේ තුන්වන වාරය සුරක්ෂිත බව විශ්වාස කරන අතර අවසාන මොහොතේ දේශපාලන ගනුදෙනු කිරීමට ඔහුට නිවසේ සිටීමට අවශ්‍ය නැත. ඔහුගේ සංචාරය ආණ්ඩු පක්ෂයේ ජාතිකවාදීන් සමඟ ඔහුගේ ස්ථාවරය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට ද උපකාරී වනු ඇත.

Translate