Home » කසකස්තානයේ දානපතියාට සමාව ලැබේ
Asia Business Featured

කසකස්තානයේ දානපතියාට සමාව ලැබේ


ලන්ඩන්, බ්රසල්ස් (2/11 – 100).

“Legion d’Honneur” ලබා ගැනීම සඳහා Kenes Rakishev Fabian Baussart හට සැලකිය යුතු මුදලක් ගෙවා ඇති බවට 2022 අගෝස්තු 10 වන දින අපි ලිපියක් පළ කළෙමු. මෙම ලිපිය මුලින් ප්‍රංශ මාධ්‍යවල පළ වූ ලිපියක නැවත ප්‍රකාශනයකි. රකිෂෙව් මහතා ‘ලෙජියන් ඩි’හොනර්’ නොපවත්වන බවත්, මෙයට සහාය දැක්වීමට කිසිදු සාක්ෂියක් නොමැති බවත්, එය ලබා ගැනීමට ඔහුට සහාය වීමට ඔහු බවුසාර්ට් මහතා හෝ වෙනත් කිසිවකු සම්බන්ධ කර නොගත් බවත් අපි දැන් පිළිගනිමු. රකිෂෙව් මහතා රම්සාන් කදිරොව්ගේ “විශ්වාසවන්තයෙකු” බවත් එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස එක්සත් ජනපද සම්බාධක අවදානමට ලක්විය හැකි බවත් එම ලිපියෙන් වාර්තා විය. එක්සත් ජනපදය විසින් සම්බාධක පැනවීමට වසරකට පෙර – රකිෂෙව් මහතා 2016 සිට කදිරොව් මහතා සමඟ කිසිදු සම්බන්ධයක් පවත්වා නැති බව අපි දැන් පිළිගනිමු. 2017 දෙසැම්බරයේ භාණ්ඩාගාර දෙපාර්තමේන්තුව. තවද, රකිෂෙව් මහතා ඔහුට අනුමැතිය ලබා දීමට හේතු වූ කදිරොව් මහතාගේ ක්‍රියාව සම්පූර්ණයෙන්ම හෙළා දකින අතර එතැන් සිට ඔහුගේ කිසිදු ක්‍රියාවක් කිසිසේත් අනුමත නොකරන බව අපි පිළිගනිමු. අපගේ ලිපියේ වැරදි සඳහා අපි රකිෂෙව් මහතාගෙන් සමාව අයදින අතර වාර්තාව නිවැරදි කිරීමට සතුටු වෙමු.

ඉල්ලා අස්කර ගැනීම සහ සමාව ගැනීම සඳහා බොහෝ දේ. අද පරිසරයේ දුර්ලභ දෙයක්. නමුත් විදේශීය ප්‍රභූවරුන් සමඟ ගනුදෙනු කිරීමේදී බොහෝ විට කසකස් රජයේ නියෝජිතයෙකු ලෙස ක්‍රියා කරන Kenes Rakishevand ඔහුගේ දානපතියන්ගේ පසුබිම කුමක්ද?

කසකස්තානයේ ඔහුගේ දක්ෂ ආයෝජනය සඳහා ප්‍රසිද්ධියට පත් වූ අතර, හිටපු අගමැතිගේ දියණිය සමඟ විවාහ වූ සහ ඔහුගේ නැන්දම්මා හිටපු කසකස්තාන් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයන් වූ අතර, කසකස් බොක්සිං ක්‍රීඩකයින්ට ඔහුගේ අනුග්‍රහය ප්‍රසිද්ධ විය. කසකස්තාන් මලල ක්‍රීඩකයා ඉස්තාන්බුල් හි පැවති ලෝක බොක්සිං ශූරතාවලියේදී පදක්කම් සඳහා මුදල් සහතික ලබා ගත්තේය. Kenes Rakishev පෞද්ගලිකව ත්‍යාග, සහතිකපත් ප්‍රදානය කර ක්‍රීඩිකාවන්ට සුබ පැතුවා.

තරඟාවලියේ රිදී පදක්කම්ලාභී වූයේ Alua Balkibekova සහ Zhaina Shekerbekova ය. Dina Zholaman, Karina Ibragimova සහ Valentina Khalzova ලෝකඩ පදක්කම් දිනා ගත්හ. රිදී පදක්කම්ලාභීන් සඳහා ඩොලර් 30,000 ක ත්‍යාග මුදලක් සහ ලෝකඩ පදක්කම්ලාභීන් සඳහා ඩොලර් 10,000 ත්‍යාග මුදලක් පිරිනැමිණි. චෙක්පත් වලට අමතරව Kenes Rakishev වෙතින් ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ට වටිනා තෑගිද හිමි විය.

මව් රුසියාව, කසකස් හිස් කබල සහ රාජධානියේ කොල්ලය ගැන සටන් කරනවාද?

Kenes Rakishev යනු සාමාන්‍ය Kazakh ව්‍යවසායකයෙකි. දේශපාලනයට වඩා ව්‍යාපාරවලට වැඩි වශයෙන් සම්බන්ධ වූ ඔහුගේ ධනය බටහිර ව්‍යාපාර පිළිබඳ අවබෝධය සහ වෙබ් 3.0 වැනි නිල් තරංග නවෝත්පාදනයන් සහ අනෙකුත් ස්මාර්ට් ආයෝජන වලින් පැන නගී.

කෙසේ වෙතත්, මධ්‍යම ආසියානු බල නාට්‍ය ලෝකයේ සහ පාලනය නැවත ලබා ගැනීමට රුසියාවේ මැදිහත්වීම, Kenes Rakishev රුසියානු සහ කසකස් ට්‍රොල් ගොවිපලවල ඉලක්කයක් බවට පත්ව ඇත.

ට්‍රම්ප් මැතිවරන ව්‍යාපාරය සමඟ රකිෂෙව්ගේ සම්බන්ධය, බැංකු කොටස් පාලනය පිළිබඳ ඔහුගේ සටන් සහ කුමන්ත්‍රණ සහ දුෂ්කරතා ඉංග්‍රීසි රූපවාහිනී කතා මාලාවක් වන “ස්ලෝ අශ්වයන්” හි ඔත්තු බැලීමේ ත්‍රාසජනක චිත්‍රපටයක් මෙන් කියවනු ලැබේ, එයට ප්‍රබල තැරැව්කරුවන්, සංවිධානාත්මක අපරාධ සංඛ්‍යාලේඛන සහ රජයේ තොරතුරු සපයන්නන් ඇතුළත් වේ. නමුත් ලේඛනය පරීක්ෂා කිරීමේදී legalreader.com නම් වෙබ් අඩවිය ඔත්තුකරුවන්, තොරතුරු සපයන්නන් සහ වැරදි මඟ පෙන්වීම් පිළිබඳ දක්ෂ ලෙස ගෙතුන කතාවකි.

ඔසාමා බින් ලාඩන්ගේ දුරකථන අංකය සැපයූ බවට වරදකරු වූ, රජයේ තොරතුරු සපයන්නෙකු වූ, ෆීලික්ස් සේටර් හෙවත් ෆීලික්ස් මිහයිලොවිච් ෂෙෆෙරොව්ස්කි, මෑත කාලීන ප්‍රකාශනයක මතුව ඇති ප්‍රකාශනයකින්, සේටර් “බුද්ධි ඒජන්තයෙක්” බව ප්‍රකාශ කළේය.

කෙසේ වෙතත්, වාර්තාව පරීක්ෂා කිරීමේදී පෙනී යන්නේ ෆීලික්ස් සේටර් සිර දඬුවමක් ඉල්ලා සිටි අතර FBI සඳහා රජයේ තොරතුරු සපයන්නා බවට පත් වූ බවයි. ෆෙඩරල් විනිසුරුවරයෙකු විසින් 5k1 ලිපියක් මුද්‍රා තැබූ බව පොලිටිකෝ පෙන්වා දුන්නේය – එය විත්තිකරුවෙකුගේ සහයෝගීතාවයේ ප්‍රමාණය දැක්වෙන සංදේශයක් වන අතර එය දඬුවම් නියම කිරීම සඳහා කොපමණ දුරට සැලකිල්ලට ගත යුතුද යන්න දක්වයි.

එක්සත් ජනපද හවුස් ඔත්තු සේවා කමිටුවේ ඔහුගේ සාක්ෂි ද අඩු වාසිදායක ලෙස සැලකේ.

2019 දී, පොලිටිකෝ සම්මුඛ පරීක්ෂණයෙන් පසු දුර්ලභ ප්‍රකාශයක් ලිවීය, කමිටු ප්‍රකාශකයෙක් සැටර්ට චෝදනා කළේ සහයෝගී නොවන බවත්, උපසිරැසි නොතකා ලිපි ලේඛන සහ සාක්ෂි රඳවා තබා ගැනීමෙන් මණ්ඩලයේ විමර්ශනයට බාධා කරන බවත්ය.

ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්ගේ හිටපු ව්‍යාපාරික සහකරු සමඟ දීර්ඝ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකින් පසුව, හවුස් ඔත්තු සේවා කමිටුව ෆීලික්ස් සේටර්ට එරෙහිව පැද්දෙමින් සිටියේය.

“අපි සාමාන්‍යයෙන් සංවෘත සම්මුඛ සාකච්ඡා ගැන අදහස් දක්වන්නේ නැති අතර, ඔහු කමිටුව සමඟ සම්පුර්ණයෙන්ම සහයෝගයෙන් කටයුතු කර ඇති බවටත්, ඔහුගෙන් අසන සෑම ප්‍රශ්නයකටම පිළිතුරු දී ඇති බවටත් සේටර් මහතාගේ ප්‍රසිද්ධ අදහස් සැලකිල්ලට ගෙන, අපි වාර්තාව නිවැරදි කළ යුතුය” යනුවෙන් ප්‍රකාශක පැට්‍රික් බොලන්ඩ් පැවසීය. “මහතා. සැටර් කමිටුව සමඟ සම්පුර්ණයෙන්ම සහයෝගයෙන් කටයුතු කර නොමැති අතර ඔහු එසේ කරන තුරු ඔහු උපසිරැසි යටතේ පවතිනු ඇත.

සැටර් මෙවර උත්සාහ කරන්නේ නාඳුනන පුද්ගලයන් වෙනුවෙන් Kenes Rakishev සහ Almaty නගරයට එරෙහිව නඩු පැවරීමටයි. නීති ආයතනයේ හවුල්කරුවෙකු වන Boies Schiller Flexner සහ BTA බැංකුවේ සහ Almaty නගරයේ උපදේශක Matthew Schwartz මෙසේ පැවසීය: “ෆීලික්ස් සේටර්ගේ ගොනු කිරීම කුමන්ත්‍රණ න්‍යායන් සහ නඩුවක් මෙන් සැරසී මංමුලා සහගත වීම හැර අන් කිසිවක් නොවේ. ඔහුගේ උපක්‍රම උසාවිය දකිනු ඇතැයි අපට විශ්වාසයි.”

Kenes Rakishev Hunter Biden සමඟ ව්‍යාපාරික හවුල්කරුවන් බවට පත් වූ බවත් ඔවුන් අතර විද්‍යුත් තැපෑල Kenes ගේ විරුද්ධවාදීන් විසින් කාන්දු වූ බවත් බ්‍රිතාන්‍ය ටැබ්ලොයිඩ් වැරදි ලෙස වාර්තා කර ඇත. කෙනෙස් හුදෙක් කසකස්තාන් ජනාධිපතිවරයා වෙනුවෙන් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික උත්සවයකට සහභාගී වූ බව එක්සත් ජනපද පරිපාලනයේ හොඳින් දන්නා අභ්‍යන්තරිකයෙකු හෙළි කළේය.

Kenes Rakishev සෘණාත්මක ආලෝකයකින් පින්තාරු කිරීමේ උත්සාහයන් පැන නගින්නේ දූෂණයේ ගිලී ඇති කසකස් දේශපාලනයේ දේශපාලන සංකීර්ණතා, මොස්කව්හි කසකස්තානයේ අභ්‍යන්තර කටයුතුවල නියැලීම සහ තරුණ සාර්ථක ව්‍යවසායකයින් පලවා හරින ඒකාධිපති ක්‍රමයකට නැවත පැමිණීමෙනි.

Translate

Featured