Home » ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා Tokayev ගේ දැඩි ගමන
Asia Featured Global News News Politics

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා Tokayev ගේ දැඩි ගමන


මධ්‍යම ආසියාවේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය නිර්මාණය වෙමින් පවතී

ආසියාවේ අන්තර් ක්‍රියා සහ විශ්වාසය ගොඩනැගීමේ ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳ මෑත කාලීන සම්මන්ත්‍රණයේ (CICA) සමුළුවේදී සත්කාරක කසකස්තාන් ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev විසින් රුසියානු ජනාධිපති පුටින්ගේ යුද උමතු පාලන තන්ත්‍රයට වෙනස් මුහුණුවරක් ප්‍රදර්ශනය කිරීමට ගත් පියවර ගෞරවය ඉල්ලා සිටී.

මෙතෙක් රුසියානු පාලන තන්ත්‍රයේ සෝවියට් පන්නයේ ප්‍රවේශයන් සමතුලිත කිරීමට කසකස්තානයේ උත්සාහය, පසුගිය පාලන තන්ත්‍රයේ අත්තනෝමතික ශෛලියෙන් සහ ක්ලෙප්ටොක්‍රැසියෙන් ඉවත්ව ගොස් මධ්‍යම ආසියාවේ රාජ්‍යතාන්ත්‍රික මධ්‍යස්ථානය ලෙස මතුවිය හැකිය.

ආබාධිතයන් පිළිබඳ ගෝලීය සම්මන්ත්‍රණ, මානව හිමිකම් පිළිගැනීම, සරණාගතයින්ට දේශපාලන රැකවරණ ලබා දීම සහ කටාර් සමඟ ඩොලර් මිලියන 625 ක ආයෝජන ගිවිසුමක් මධ්‍යම ආසියාවේ දුර්ලභත්වයකි. ඔවුන්ගේ මෑත රැස්වීමේදී, කසකස්තානය සහ කටාර් කිරි සහ කුකුළු නිෂ්පාදන, ලෝහ කර්මාන්තය සහ පතල් කැණීම්, සංචාරක, කෘෂිකාර්මික, අධ්‍යාපන, සෞඛ්‍ය, තොරතුරු තාක්ෂණ සහ සන්නිවේදන ක්ෂේත්‍රවල ආයෝජන ගිවිසුම් අත්සන් කළහ.

නම සඳහන් කිරීමට තෝරා ගත් හිටපු ජ්‍යෙෂ්ඨ ප්‍රතිපත්ති නිලධාරියෙක් අදහස් දක්වමින්, “ඇත්ත වශයෙන්ම බොහෝ දේ කළ යුතුයි. කසකස්තානයට බොහෝ දුර යා යුතුව තිබේ. එහෙත් ජනාධිපති Tokayev යටතේ, කසකස්තානය පුළුල් පරාසයක නීති සහ ප්‍රතිපත්ති මත වෙනස් වීමේ මාවතකට පිවිස ඇත. CICA සමුළුවේ සත්කාරකත්වය කසකස්තානයේ අනාගත භූමිකාව පෙන්නුම් කළේය.

හවුල් ඉතිහාසය, වෙළඳාම සහ සංස්කෘතිය නිසා රුසියාවට ස්වභාවික සමීපත්වය තිබියදීත්, කසකස්තානය යුක්රේනයට එරෙහි ආක්‍රමණශීලී යුද්ධයට සහාය නොදක්වන බව ඔහු සඳහන් කළේය. “ඇස්තානා ක්‍රෙම්ලිනය සමඟ ‘සමබර රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකභාවයක්’ තෝරා ගනී”, ඔහු පැවසීය.

රුසියාව කසකස්තානයේ ප්‍රධාන ආර්ථික සහ වෙළඳ සහකරු වේ. මේ වසරේ ජනවාරි සහ මැයි අතර වෙළඳාම සියයට පහකින් පමණ වැඩි වී ඩොලර් බිලියන 9.2 දක්වා ළඟා විය. 2021 අවසානයේදී, දෙරට අතර ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳ පිරිවැටුම පෙර වසරවලට වඩා තුනෙන් එකකින් පමණ වර්ධනය වී ඩොලර් බිලියන 24.2 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇත.

මෑත සම්මන්ත්‍රණය සඳහා වැඩිවන ද්විපාර්ශ්වික අමුත්තන් අතර චීන ජනාධිපති ෂී ජින්පින්ග්, සිංගප්පූරුවේ අමාත්‍ය මලිකි ඔස්මාන් සහ යුරෝපා සංගමය සමඟ රැස්වීම් ඇතුළත් වූ අතර එය EU-කසකස්තානය වැඩිදියුණු කළ හවුල්කාරිත්ව සහ සහයෝගීතා ගිවිසුම (EPCA) ක්‍රියාත්මක කිරීමට හේතු විය.

ලිබරල් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය කරා යන මාවත, විශේෂයෙන්ම යුක්‍රේනයේ යුද්ධය ඉදිරියේ ඇති විශාල දුෂ්කරතා සමඟින් සකස් වී ඇතත්, වත්මන් කසකස්තාන නායකත්වය මධ්‍යම ආසියාවේ වෙනත් අත්තනෝමතික භූ දර්ශනයේ වෙනසක් කිරීමට සියලු දෙනාගේ කැමැත්ත ඇත.

Translate