Home » කසකස්තානය රුසියාව සමඟ මිත්‍රත්වය දිගටම පවත්වාගෙන යයි
Featured Global News News Politics Russia

කසකස්තානය රුසියාව සමඟ මිත්‍රත්වය දිගටම පවත්වාගෙන යයි


ඇස්තානා, කසකස්තානය (22/10 – 40).

රුසියාව සහ කසකස්තානය අතර සබඳතාවල මිත්‍රත්වය සහ සන්ධානය අඛණ්ඩව පවතිනු ඇති බවත් මධ්‍යම ආසියානු ජනරජවල රජයන් ඒවා ආරක්ෂා කර ගැනීමට හැකි සෑම දෙයක්ම කරන බවත් කසකස්තාන ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev අවධාරණය කළේය. කසකස්තානය සහ රුසියාව අතර සැබෑ මිත්‍ර සබඳතා පවත්වාගෙන යාමට ජනාධිපතිවරයා ප්‍රතිඥා දුන්නේය.

මධ්‍යම ආසියානු කලාපයේ ආරක්‍ෂාව සහ ස්ථාවරත්වයේ වැදගත්කම පිළිබඳව අවධානය යොමු කළ ජනාධිපති ටෝකයෙව්, ඔක්තෝබර් 14 වැනිදා අස්තානාහි පැවති මධ්‍යම ආසියාවේ – රුසියානු සමූහාණ්ඩුවේ සමුළුවේදී ගැටුම් වැළැක්වීම සඳහා ඒකාබද්ධ ප්‍රවේශයන් වර්ධනය කිරීමේ අවශ්‍යතාව අවධාරණය කළේය. කසකස්තානය සහ රුසියාව අතර මිත්‍රත්වය කල්පවත්නා විය යුතු බව කසකස්තානය නායකයා පවසන අතර මොස්කව්ට එරෙහිව සම්බාධකවල පීඩනය නොතකා කසකස්තාන බලධාරීන් රුසියාවට ඔවුන්ගේ බැඳීම් ප්‍රතික්ෂේප නොකරන බව ඔහු සඳහන් කළේය.

කසකස්තානය දැනට පනවා ඇති සම්බාධක කඩ නොකළ යුතු බව ජනාධිපති ටෝකෙව් පැහැදිලි කළේය. මීට අමතරව, කසකස්තානය සාමූහික ආරක්ෂක ගිවිසුම් සංවිධානය (CSTO), යුරේසියානු ආර්ථික සංගමය (EAEU) සහ ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානය (SCO) හි වැඩ කිරීමට කැපවී සිටින බව ද Tokayev පැවසීය.

මෙම සංවිධාන ස්වභාවිකව විකාශනය වන අවධීන්හිදී වර්ධනය වී ඇති ආකාරය විස්තර කළ ඔහු මෙම සියලු සංවිධානවල ක්‍රියාකාරී භූමිකාවක් ඉටු කිරීමට කසකස්තානය කැපවී සිටින බව පැවසීය. කසකස්තානය EAEU සහ CSTO ට ඇති උනන්දුව නැති වී ගොස් ඇති බව කියන චෝදනා සහ CSTO සත්‍යයට කිසිසේත්ම සම්බන්ධ නැති බව ඔහු පැහැදිලි කළේය.

සැප්තැම්බර් අග වන විට මොස්කව් හමුදා බලමුලු ගැන්වීම ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු තම මව්බිමෙන් පලා ගිය රුසියානුවන් දස දහස් ගණනකට කසකස්තානය නවාතැන් සලසා දුන්නේය. කසකස්තානයේ දේශසීමා වසා දැමීමට කසකස්තාන් රජයට කිසිදු සැලසුමක් නොමැති බව ටෝකයෙව් නිවේදනය කළේ, කසකස්තානයට ඇතුළු වීමට උත්සාහ කරන රුසියානුවන්ට අවශ්‍ය වන්නේ රුසියානු අනන්‍යතා ලේඛන ගෙන ඒම පමණක් බවයි. සැලකිය යුතු රුසියානු වාර්ගික සුළුතරයකට නිවහනක් වන කසකස්තානයේ ද රුසියානු භාෂාව බහුලව කතා කරයි.

බලමුලු ගැන්වීම නිවේදනය කිරීමෙන් පසු රුසියානුවන් 100,000 කට ආසන්න පිරිසක් දේශ සීමාව තරණය කර ඇති බව කසකස් රජය පවසයි. හෝටල් සහ නේවාසිකාගාර පිරී ඇති අතර කුලිය අහස උසට නගී. කසකස්තාන් ජනාධිපති ටෝකෙව් පුරවැසියන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේ ඉවසිලිවන්තව සහ ඉවසීම වැඩි කරන ලෙස සහ රුසියාවේ සිට බොහෝ අය කසකස්තානයට පැමිණ ඇති බවත් රුසියානුවන්ගේ විශාල පැමිණීම මධ්‍යයේ ආරක්ෂක පියවර ශක්තිමත් කරන ලෙස අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශයට උපදෙස් දුන් බවත්ය. ශෝකජනක තත්ත්වය නිසා ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට පිටව යාමට සිදුවිය. දේශපාලනික සහ මානුෂීය ප්‍රශ්න නිසා ඔවුන් ගැන සොයා බලා ඔවුන්ගේ ආරක්ෂාව තහවුරු කිරීමට රජයට සිදුව තිබේ.

“අසල්වැසියන් සමඟ ඇති යහපත් සබඳතා සාමයේ යතුරයි. එබැවින් අපගේ දේශසීමා බෙදා ගන්නා අය සමඟ සමගිය පවත්වා ගැනීම අතිශයින් වැදගත් ය, ”ටොකජෙව් තුර්කෙස්තානයේ පැවති ප්‍රසිද්ධ රැස්වීමකට පැවසීය. තම රජය මොස්කව් සමඟ තත්වය සාකච්ඡා කරන බව ඔහු පැවසීය. ඒ අතරම, කසකස්තානයේ අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශය විසින් විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් නොමැති නම් රුසියානුවන්ට කසකස්තානයේ රැඳී සිටීම මාස තුනකට සීමා කරන සංක්‍රමණ නීති සංශෝධනය කිරීමේ යෝජනාවක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

Translate