Home » කසකස්තාන ජනාධිපතිවරණයට අපේක්ෂකයින් හය දෙනෙකු තරඟ කිරීමට
Asia Featured News Politics

කසකස්තාන ජනාධිපතිවරණයට අපේක්ෂකයින් හය දෙනෙකු තරඟ කිරීමට

කසකස්තානයේ මධ්‍යම මැතිවරණ කොමිසම (CEC) නොවැම්බර් 20 වන දින රටේ ජනාධිපතිවරණය සඳහා සුදුසුකම් ලැබීමට අපේක්ෂකයින් හය දෙනෙකු ලියාපදිංචි කළේය.

ලියාපදිංචිය ඔක්තෝබර් 21 වැනිදා අවසන් වූ අතර වත්මන් අපේක්ෂක Kassym-Jomart Tokayev, Meiram Kazhyken, Zhiguli Dairabayev, Karakat Abden, Saltanat Tursynbekova සහ Nurlan Auesbaev, නොවැම්බර් 18 දක්වා රටේ ඉහළම නිලය සඳහා මැතිවරණය සඳහා ප්‍රචාරක කටයුතුවල නිරත වනු ඇත.

සියලුම ජනාධිපති අපේක්ෂකයින් CEC වෙත ඔවුන් නියෝජනය කරන ජාතික මහජන සංගමයේ ඉහළම ආයතනවල නාමයෝජනා රැස්වීම් මිනිත්තු වලින් උපුටා ගැනීමක්, අපේක්ෂකයාගේ ජනාධිපති අපේක්ෂකත්වයට තරඟ කිරීමට කැමැත්ත ප්‍රකාශය, උසස් අධ්‍යාපන ඩිප්ලෝමා, රාජ්‍ය ආදායම් අධිකාරියේ සහතිකයක් ලබා දී ඇත. අපේක්ෂකයින් විසින් ආදායම් සහ දේපල පිළිබඳ ප්‍රකාශය භාරදීම සහ ජනාධිපති අපේක්ෂකයාට සහාය දැක්වීම සඳහා එකතු කරන ලද අත්සන් සත්‍යාපනයේ ප්‍රතිඵල පිළිබඳ ප්‍රාදේශීය මැතිවරණ කොමිෂන් සභා ප්‍රොටෝකෝල.

අපේක්ෂකයින්ට තම අපේක්ෂකත්වයට සහය දැක්වීම සඳහා රටේ ලියාපදිංචි ඡන්දදායකයින්ගෙන් අවම වශයෙන් සියයට 1 ක් හෝ වලංගු ඡන්දදායකයින්ගේ අත්සන් 118,273 ක් එකතු කිරීමට අවශ්‍ය විය.

මෙම අවශ්‍යතාවය සපුරාලීම සඳහා, මහජන සභාගය විසින් නම් කරන ලද ටෝකෙව්, කසකස්තානයේ සියලුම කලාප 20 හි පුරවැසියන්ගෙන් අත්සන් 399,809 ක් රැස් කළේය, එය අවශ්‍ය සංඛ්‍යාවට වඩා තුන් ගුණයකින් වැඩිය.

අමානාට් පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලීය වෘත්තීය සමිති විසින් නම් කරන ලද ආර්ථික විද්‍යාව පිළිබඳ වෛද්‍ය සහ මහාචාර්ය Meiram Kazhyken, කසකස්තානයේ කලාප 14 ක පුරවැසියන් 122,184 ක අත්සන් එකතු කරන ලදී.

Auyl (ගම) පක්ෂයේ අපේක්ෂකයෙකු වන Zhiguli Dairabayev, කසකස්තානයේ ප්‍රදේශ 20 පුරාම පුරවැසියන්ගෙන් අත්සන් 125,081ක් රැස් කළේය. සමස්තයක් වශයෙන්, අත්සන් 119,975 විශ්වසනීය බව සොයා ගන්නා ලදී.

වෘත්තීය සමාජ සේවකයින්ගේ ජාතික සන්ධානය විසින් නම් කරන ලද කරකාත් අබ්ඩන් ඉදිරි ජනාධිපතිවරණයේ පළමු කාන්තා අපේක්ෂකයා බවට පත්විය. ඇය කසකස්තානයේ ප්‍රදේශ 15ක පුරවැසියන්ගෙන් අත්සන් 121,314ක් එකතු කළාය. CEC විසින් අත්සන් 118,418 විශ්වසනීය ලෙස සලකනු ලැබීය.

Saltanat Tursynbekova යනු Qazak Analary – Dasturge Zhol (කසක මව්වරුන් සම්ප්‍රදායන් සඳහා මාර්ගයකි) මහජන සංගමයේ අපේක්ෂකයා වේ. ඇය කසකස්තානයේ කලාප 18 ක පුරවැසියන් 119,316 දෙනෙකුගෙන් අත්සන් ලබා ගත්තාය. CEC විසින් ඒවා සියල්ල සත්‍යාපනය කළ අතර අත්සන් 118,434 විශ්වසනීය බව සොයා ගන්නා ලදී.

CEC විසින් ලියාපදිංචි කරන ලද අවසන් අපේක්ෂකයා වූයේ ජාතික සමාජ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පක්ෂයෙන් Nurlan Auesbayev ය. ප්රොටෝකෝලය අනුව, ඔහු කසකස්තානයේ කලාප 15 ක පුරවැසියන් 120,908 ක අත්සන් එකතු කළේය. ඒවායින් 119,197 අත්සන් විශ්වාසදායක බව සොයා ගන්නා ලදී.

සෑම අපේක්ෂකයෙකුම කසකස් භාෂා පරීක්ෂණයක් ද සමත් විය.

කසිම්-ජොමාර්ට් ටෝකෙව්

69 හැවිරිදි ටෝකෙව් මොස්කව් රාජ්‍ය ජාත්‍යන්තර සබඳතා ආයතනයෙන් සහ රුසියානු විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ රාජ්‍යතාන්ත්‍රික ඇකඩමියෙන් උපාධිය ලබා ඇත. ඔහු දේශපාලන විද්‍යාව පිළිබඳ වෛද්‍යවරයකු වන අතර එක්සත් ජාතීන්ගේ නියෝජ්‍ය මහලේකම් සහ සෙනෙට් සභාවේ අගමැති සහ කථානායක ලෙස කටයුතු කර ඇති අතර රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික හා රාජ්‍ය කටයුතු පිළිබඳ පුළුල් පළපුරුද්දක් ඇත.

මීරම් කශිකන්

Kazhyken, 61, Pavlodar කලාපයේ උපන් අයෙකි. ඔහු ආර්ථික විද්‍යාව පිළිබඳ වෛද්‍යවරයෙක්, මහාචාර්යවරයෙක් සහ නවීන සමාජ පර්යේෂණ ආයතනයේ අධ්‍යක්ෂවරයෙක්. ඔහු Jambyl (දැනට Taraz) Hydromelioration සහ ඉදිකිරීම් ආයතනයේ සහ කසකස්තානයේ ජාතික උසස් රාජ්‍ය පරිපාලන පාසලේ උපාධිධාරියෙකි.

ෂිගුලි ඩයිරබයෙව්

67 හැවිරිදි Dairabayev කසකස්තානයේ උත්තරීතර කවුන්සිලයේ හිටපු නියෝජ්‍ය, කසකස්තානයේ ගොවීන්ගේ සංගමයේ සභාපති සහ Atameken ජාතික ව්‍යවසායකයින්ගේ කෘෂි කාර්මික සංකීර්ණ කමිටුවේ ප්‍රධානියා වේ. ඔහු Ryskulov Kazakh කෘෂිකාර්මික ආයතනයෙන් උපාධිය ලබා ගත්තේය.

කරකට් අබ්ඩෙන්

48 හැවිරිදි අබ්ඩන් රාජ්‍ය සේවයේ වසර ගණනාවක අත්දැකීම් ඇත්තෙකි. අබ්ඩන් යනු කාන්තා කටයුතු, පවුල් සහ ජන විකාශන ප්‍රතිපත්ති පිළිබඳ ජාතික කොමිසමේ සාමාජිකයෙකු වන අතර, සමාජ ගැටළු සම්බන්ධයෙන් Astana Akim (නගරාධිපති) ගේ බාහිර උපදේශකයෙකි. ඇය Almaty Institute of National Economy වෙතින් ආර්ථික විද්‍යාව සහ අලෙවිකරණය පිළිබඳ උපාධියක් ලබා ගත්තාය.

සල්ටනාට් ටර්සින්බෙකෝවා

56 හැවිරිදි ටර්සින්බෙකෝවා මානව හිමිකම් ක්‍රියාකාරිනියකි. ඇය Al Farabi Kazakh ජාතික විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ඉතිහාසය සහ සමාජ විද්‍යාව පිළිබඳ ප්‍රධාන උපාධියක් ලබා ඇති අතර මොස්කව් ප්‍රාන්ත නීති ඇකඩමියෙන් නීතිය පිළිබඳ ප්‍රධාන උපාධිය ලබා ගත්තාය.

නූර්ලාන් අවුස්බෙව්

65 හැවිරිදි Auesbayev, Turkistan කලාපයේ උපන් අයෙකි, Auezov South Kazakhstan State University හි උපාධිධාරියෙකි. ඔහු පක්ෂයේ Astana ශාඛාවේ ප්‍රධානියාය.

Translate