Home » කසකස්තානය නව ජනාධිපති තෝරා ගැනීමට
Asia Featured Global News News Politics

කසකස්තානය නව ජනාධිපති තෝරා ගැනීමට


ඇස්තානා, කසකස්තානය (10/11 – 60).

එළඹෙන කසකස්තාන ජනාධිපතිවරණය නව රාජ්‍ය නායකයා සඳහා ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීම සහ රට තුළ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට මග පෑදීම පමණක් නොව ඉදිරි වසර හත සඳහා කසකස්තානයේ ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ තීරණය කරනු ඇත. ගෝලීය අවපාතය සහ ආර්ථික අවිනිශ්චිත තර්ජන සමඟ ලෝකය 2023 වෙත පිවිසෙන විට, නොවැම්බර් 20 වන දින පැවැත්වීමට නියමිත කසකස්තාන ජනාධිපතිවරනය වත්මන් ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev වෙත පක්ෂපාතී විය හැකිය.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (IMF) සහ ලෝක බැංකුව වැනි ජාත්‍යන්තර සංවිධාන එක්සත් ජනපදය සහ එක්සත් රාජධානිය වැනි බටහිර රටවල උද්ධමනය සහ පොලී අනුපාත ඉහළ යාම නිසා ඇති වූ 2023 ආර්ථික අවපාතයේ හැකියාව පිළිබඳ අනාවැකි නිකුත් කර ඇත. මේ අතර, මැද පෙරදිග සහ මධ්‍යම ආසියාවේ ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් 2022 දී ප්‍රකෘතිමත් වීමත් සමඟ ඔරොත්තු දෙන නමුත් කලාපය වර්ධනය වන ගෝලීය ප්‍රබල සුළං වලින් ආරක්ෂා විය යුතු අතර ප්‍රතිසංස්කරණ සමඟ ඉදිරියට යා යුතු බව ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල පවසයි.

කසකස්තානයේ ජනාධිපතිවරණ නාමයෝජනා කාලය ඔක්තෝබර් 11 වැනිදා අවසන් වීමට මාස කිහිපයකට පෙර අවපාත ප්‍රශ්නය මතු වේ. මධ්‍යම මැතිවරණ කොමිසම මැතිවරණයට සුදුසුකම් ලැබීමට අපේක්ෂකයින් හය දෙනෙකු සත්‍යාපනය කර ඇත. එය මේ වන විට අපේක්ෂකයින් 6 දෙනෙකු ලියාපදිංචි කර ඇත, වත්මන් ජනාධිපති Tokayev, Zhiguli Dairabayev, Meiram Kazhyken, Nurlan Auesbayev සහ කාන්තා අපේක්ෂකයින් දෙදෙනෙකු වන Karakat Abden සහ Saltanat Tursynbekova.

අපේක්ෂකයින් හය දෙනාගෙන්, මහජන සන්ධානය විසින් නම් කරන ලද ජනාධිපති ටෝකෙව්, පුරවැසියන්ගේ මුළු අත්සන් 399,809 ක් සමඟ අත්සන් එකතුවේ පෙරමුණ ගෙන ඇති අතර එය අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා තුන් ගුණයකින් වැඩි ය. වැඩිපුරම පුරවැසියන්ගේ අත්සන් ලබා ගැනීමට අමතරව, ජනාධිපති ටෝකෙව්ට කසකස්තාන් පාර්ලිමේන්තුවේ පහළ මන්ත්‍රණ සභාව වන Mazhilis නියෝජනය කරන දේශපාලන පක්ෂ තුනක සහයෝගය ද ලැබී ඇත.

ඔහු පසුපසින් දෙවන ස්ථානයට පත්ව ඇත්තේ අත්සන් 122,184ක් එකතු කරන ලද Amanat Commonwealth of Trade Union විසින් නම් කරන ලද ආර්ථික විද්‍යාව පිළිබඳ වෛද්‍යවරයෙකු සහ මහාචාර්යවරයෙකු වන Kazhyken ය. Auyl (ගම) පක්ෂයේ අපේක්ෂකයෙකු වන Dairabayev අත්සන් 119,975ක් ලබා ගත් අතර, ජාතික සමාජ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පක්ෂයෙන් Ausbayev අත්සන් 119,197ක් රැස් කළේය. වෘත්තීය සමාජ සේවකයින්ගේ ජාතික සන්ධානය විසින් නම් කරන ලද පළමු කාන්තා අපේක්ෂකයා වන Abden, අත්සන් 118,418 ක් එකතු කර ඇති අතර, Qazaq Analary – Dasturge Zhol මහජන සංගමයේ අපේක්ෂක ටර්සින්බෙකෝවා අත්සන් 118,434 ක් ලබා ගත්තාය.

ඉදිරි වසරේ ගෝලීය අවපාත තර්ජන සමඟ, 2019 ජුනි මාසයේදී ජනාධිපති කාර්යාලය භාරගත් සහ කැලඹිලි සහගත COVID-19 වසංගතය හරහා රට මෙහෙයවූ ජනාධිපති ටෝකෙව්ට මේ මාසයේ හදිසි මැතිවරණයේ වැඩි වාසියක් තිබිය හැකිය. මධ්‍යම ආසියාතික රටවල් කලාපීය ආර්ථික සහයෝගීතාව වර්ධනය කර ගැනීමට තල්ලු කරන සම්බාධක සහ වර්ධනය වන ආරක්ෂණවාදය හේතුවෙන් පසුගිය ජුලි මස චොල්පොන්-අටා හි මධ්‍යම ආසියානු නායකයින්ගේ උපදේශන රැස්වීමේදී ගෝලීය අවපාතයක අවදානම පිළිබඳව ජනාධිපති ටෝකෙව් මීට පෙර අවධාරණය කර තිබුණි.

කලාපය සඳහා හදිසි කර්තව්‍යයක් ලෙස බහුපාර්ශ්වික සහයෝගීතාව සඳහා ශක්තිමත් ආර්ථික පදනමක් ගොඩනැගීමෙන් ජනාධිපති ටෝකෙව් ආර්ථික ගැටලු ආමන්ත්‍රණය කළේය. Tokayev ට අනුව, පසුගිය වසර පහ තුළ, අනෙකුත් මධ්යම ආසියානු රටවල් සමඟ කසකස්තානයේ වෙළඳ පිරිවැටුම සියයට 42 කින් වර්ධනය වී ඇති අතර එය ඩොලර් බිලියන 6.3 දක්වා ළඟා විය. මෙම අගය ඩොලර් බිලියන 15 දක්වා ගෙන ඒමට ඔහු මධ්‍යම ආසියානු සගයන් දිරිමත් කළේය.

සැප්තැම්බර් 20 වැනි දින එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩල සැසියේ මහා විවාද අතරතුර, ජනාධිපති ටෝකයෙව්, මිලියන සංඛ්‍යාත ජනතාවට බලපාන, සැපයුම් දාම කඩාකප්පල් කරන සහ ඉහළ යන උද්ධමනය, රැකියා අහිමිවීම් සහ ලොව පුරා අභියෝගවලට දායක වන ආර්ථික සම්බාධකවල විනාශකාරී බලපෑම සඳහන් කළේය. විශේෂයෙන් සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ජාතීන් සඳහා අවපාත තර්ජනය. හුදකලා වීම කසකස්තානයට මාර්ගයක් නොවන බවත්, ඒ වෙනුවට මධ්‍යම ආසියානු ජාතිය ලිබරල්, ජාත්‍යන්තර, විවෘත ප්‍රතිපත්ති ප්‍රයෝජනයට ගැනීමට අදහස් කරන බවත් ඔහු පැවසීය.

Translate