Home » ඉරාන ජනාධිපතිවරයාගේ ටජිකිස්තාන සංචාරය වර්ධනය වන සහයෝගීතාවයේ සංකේතයකි
Asia Central Asia Economy Featured Global News News Technology

ඉරාන ජනාධිපතිවරයාගේ ටජිකිස්තාන සංචාරය වර්ධනය වන සහයෝගීතාවයේ සංකේතයකි


පසුගිය දශකය තුළ ඉරානය සහ ටජිකිස්තානය අතර ඉහළ සහ පහළ සබඳතා නොවැම්බර් 8-9 දිනවල ඉරාන ජනාධිපති ඊබ්‍රාහිම් රයිසිගේ දුෂාන්බේ වෙත නිල සංචාරයෙන් පසුව, මාස 18 කින් ටජික් අගනුවරට ඔහුගේ දෙවන සංචාරයෙන් පසුව යලිත් වර්ධනය විය.

අත්සන් කරන ලද සාපේක්ෂ සම්මත ද්විපාර්ශ්වික ගිවිසුම් යටපත් කළ රටවල් අතර සුහදතාවක් මධ්‍යයේ රයිසිගේ තජිකිස්තාන සංචාරය සංකේතාත්මකව වැදගත් විය.

සංචාරය අතරතුර, Raisi සහ ඔහුගේ Tajik සගයා, Emomali Rahmon, ඔවුන්ගේ පුරවැසියන් සඳහා ඓතිහාසික වීසා-නිදහස් සංචාරක ගිවිසුමක් සහ අනෙකුත් වෙළඳාම, ප්‍රවාහනය සහ සංස්කෘතිය පිළිබඳ ගනුදෙනු නිවේදනය කළහ.

ඉරාන ආරක්ෂක අමාත්‍ය Reza Qaraei Ashtiani ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ටජිකිස්තානයට පැමිණි අතර ප්‍රධාන අභිචෝදක Mohammad Jaafar Montazeri ජූනි මාසයේදී දුෂාන්බේ වෙත අධිකරණ දූත පිරිසක් මෙහෙයවීමත් සමඟ පසුගිය වසරේ ඉහළ පෙළේ සංචාරයන් දෙරට අතර නිරන්තර සිදුවීමක් බවට පත්ව ඇත.

නමුත් සමීප භාෂාමය, සංස්කෘතික හා ඓතිහාසික සබඳතා මෙන්ම පොදු ප්‍රධාන මිතුරෙකු වන රුසියාව බෙදා ගන්නා පර්සියානු භාෂාව කතා කරන රටවල් දෙක අතර සබඳතා සැමවිටම රෝස පැහැයක් ගෙන නොමැත.

ආයෝජන සහ අපනයන ගනුදෙනු කපා හැරීම, සෘජු ගුවන් ගමන් අත්හිටුවීම සහ ටජිකිස්තානයේ ඉරාන පුණ්‍යායතන සහ සංස්කෘතික මධ්‍යස්ථාන වසා දැමීම වැනි ආතතීන් විසින් පසුගිය දශකය තුළ සබඳතා විනාශ විය.

දුෂාන්බේ විසින් පක්ෂය ඉතා සැකසහිත ලෙස තහනම් කර ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායමක් ලෙස හංවඩු ගසා මාස කිහිපයකට පසු ටජිකිස්තානයේ ඉස්ලාමීය පුනරුද පක්ෂයේ (IRPT) ප්‍රධානියාට සම්මන්ත්‍රණයකට ආරාධනා කිරීමෙන් ඉරානය 2015 දී ටජිකිස්තානය කෝපයට පත් කළේය.

දුෂාන්බේ තව දුරටත් කෝපයට පත් කරමින් IRPT නායක මුහිදින් කබීරි, ඉරාන උත්තරීතර නායක අයතුල්ලා අලි කමේනි විසින් උත්සවයේදී පිළිගන්නා අයුරු ඡායාරූප ගත කරන ලදී.

1997 සහ 2004 අතර කාලය තුළ දේශපාලනඥයන් සහ විද්වතුන් ඇතුළු ප්‍රමුඛ පෙළේ ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයින් පෙළක් ඝාතනය කිරීමෙන් පසු ටජිකිස්තානයේ දේශපාලන ඝාතනවලට මූල්‍ය සහ අණ දුන් බවට ඉරානයට චෝදනා කළ ටජික් රාජ්‍ය රූපවාහිනිය – රජයේ මාධ්‍යවේදියා – 2017 දී සබඳතා නව පහත් මට්ටමකට ඇද වැටුණි.

ඊට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ඉරානය තජිකිස්තානය පදනම් විරහිත, අමූලික බොරු කරන බවට චෝදනා කළේය.

නැවත ක්‍රියාත්මකයි, නැවත ක්‍රියාවිරහිතයි

ආතතීන් මධ්‍යයේ, 2017 දී ජනාධිපති හසන් රොහානිගේ දෙවන ධුර කාලයෙහි දිවුරුම් දීමේ උත්සවයට රහ්මොන් සහභාගී නොවීය. නමුත් දුෂාන්බේ සහ ටෙහෙරානය සබඳතා ගොඩනඟා ගැනීමට පටන් ගත් විට සහ රොහානි 2019 ජුනි මාසයේදී දුෂාන්බේ වෙත ගිය විට සියල්ල අමතක වූ බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි.

2020 සැප්තැම්බර් මාසයේදී ටජික් රාජ්‍ය රූපවාහිනිය ඉරානයට තජිකිස්තානයේ සටන්කාමී ක්‍රියාකාරකම් සඳහා මුදල් සපයන බවට චෝදනා කරමින් තවත් මතභේදාත්මක වාර්තා චිත්‍රපටයක් විකාශය කළේය.

ටෙහෙරානය මෙම ප්‍රකාශය “පදනම් විරහිත චෝදනාවක්” ලෙස හැඳින්වූ අතර “මිත්‍ර සබඳතාවල නීති” කඩ කරන “හැසිරීමේ ප්‍රතිවිපාක” ගැන දුෂාන්බේට අනතුරු ඇඟවීය.

ටජික් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් ඉරාන විශ්ව විද්‍යාලවල හිටපු උපාධිධාරීන් 50ක් පමණ සිරගත කළ බවට වාර්තා වන පරිදි මෙම වාර්තා චිත්‍රපටය නිකුත් විය.

ටජික් රාජ්‍ය මාධ්‍ය සහ අධිකරණය ප්‍රශ්න සම්බන්ධයෙන් නිශ්චිත ආන්ඩුවේ ආස්ථානයන් පිලිබිඹු කරන බැවින්, ඉරානය සමග එහි සබඳතාවලට නව පහරක් එල්ල කිරීම පිටුපස දුෂාන්බේගේ චේතනාවන් අපැහැදිලි ය.

අනාගතය කුමක් කරයිද?

පෙර නියැලීමක් උපුටා දක්වමින් 2021 අගෝස්තුවේ රයිසිගේ සමාරම්භක උත්සවයට සහභාගි වීමට රහ්මොන් ද අසමත් විය. එහෙත් ඊළඟ මාසයේ දී ජනාධිපතිවරුන් දෙදෙනා මුණගැසුණේ, රයිසි ජනාධිපතිවරයා ලෙස ඔහුගේ පළමු විදේශ සංචාරය සඳහා ගමනාන්තය ලෙස ටජිකිස්තානය තෝරා ගත් විට, එය ප්‍රධාන කලාපීය ආරක්ෂක සමුළුවකට සහභාගී වීමත් සමඟ ය.

එතැන් සිට ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා වඩ වඩාත් ශක්තිමත් වී ඇත.

2022 මුල් භාගයේදී, දුෂාන්බේ සහ ටෙහෙරානය, 2021 දී යන්තම් ඩොලර් මිලියන 121 සිට අනාගතයේ දී ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳාම ඩොලර් මිලියන 500 දක්වා වැඩි කිරීමට සැලසුම් කරන බව නිවේදනය කළේය. තවද රහ්මන් 2022 මැයි මාසයේදී ටෙහෙරානයට ගියේය — වසර නවයක් තුළ ඔහුගේ පළමු ටෙහෙරානය සංචාරය, සබඳතා නැවත ආරම්භ විය.

බටහිර සම්බාධක හේතුවෙන් ඉරානයේ දැඩි ආර්ථික ගැටලු මධ්‍යයේ ඉරානයේ “ජනාධිපති රයිසි යටතේ නැගෙනහිර දෙසට බැලීමේ ප්‍රතිපත්තිය… දුෂාන්බේ සමඟ සබඳතා ඉදිරියට ගෙන යාමේ කැපී පෙනෙන නිර්ණායකයක්” බව තුර්කියේ ප්‍රාදේශීය දේශපාලනය පිළිබඳ විශේෂඥයෙකු වන Ahmet Furkan Ozyakar පැවසීය. ටෙහෙරානයේ මතභේදාත්මක න්‍යෂ්ටික වැඩසටහන.

“ඉදිරි මාසවලදී, වෙළඳ හැකියාවන් වැඩි කිරීමත් සමඟ ඒකාබද්ධ මිලිටරි සහ ආරක්ෂක ගිවිසුම්වල මෙම සහයෝගීතාවයේ කොටසක් ලෙස දුෂාන්බේ සහ ටෙහෙරානය අතර අමාත්‍ය මට්ටමින් තවත් නිල රැස්වීම් අපි බලාපොරොත්තු වෙමු,” Ataturk විශ්ව විද්‍යාලයේ ජාත්‍යන්තර සබඳතා පිළිබඳ කථිකාචාර්ය Ozyakar RFE වෙත පැවසීය. /ආර්එල්.

නමුත් ඉරානය සහ ටජිකිස්තානය අතර ඇති වූ උඩු යටිකුරුවල මෑත ඉතිහාසය සැලකිල්ලට ගත් විට, සමහර විශ්ලේෂකයින් එතරම් ශුභවාදී නොවේ.

ප්‍රමුඛ මැදපෙරදිග සහ මධ්‍යම ආසියාවේ විශේෂඥයෙකු වන Touraj Atabaki, අපේක්ෂා කළ හැකි අනාගතයේ දී නව “ගැටළු” පැන නැගීමේ හැකියාව බැහැර නොකරයි. ලයිඩන් විශ්ව විද්‍යාලයේ සම්මානනීය මහාචාර්ය අටබාකි පවසන්නේ මෙම රටවල් දෙකෙන් එකක් හෝ ජාත්‍යන්තර වර්ධනයක් තුළ සිදුවන ඕනෑම ප්‍රධාන දේශපාලන වෙනසක් දුෂාන්බේ සහ සම්බාධකවලින් පීඩාවට පත් ඉරානය අතර සබඳතාවලට බලපෑ හැකි බවයි.

“ජාත්‍යන්තර කටයුතු සඳහා ටජිකිස්තානයේ ප්‍රවේශය ඉරානයේ ප්‍රවේශයට වඩා වෙනස් ය. ලෝක ක්‍ෂේත්‍රයේ ඇති අභියෝග එක්කෝ ඔවුන්ව සමීප කිරීමට හෝ බිඳ දැමීමට ඉඩ ඇත — යුක්රේනයට එරෙහිව රුසියාවේ පවතින යුද්ධය හෝ වත්මන් [ඊශ්‍රායල්-හමාස්] යුද්ධය වැනි අභියෝග. පුළුල් බටහිර ආසියා කලාපයට ව්‍යාප්ත කිරීමට” Atabaki RFE/RL වෙත පැවසීය.

මූලාශ්රය: RFERL

Translate