Home » ටජිකිස්තානය කම්පා කරන මහා දූෂණය
Asia Central Asia Crime Economy Featured Global News News Politics

ටජිකිස්තානය කම්පා කරන මහා දූෂණය


ටෂ්කන්ට් 24/2/ (50).

ටජිකිස්තානයේ, ජනගහනයෙන් 20% කට වැඩි පිරිසක් දරිද්‍රතාවයේ ජීවත් වන අතර, මිලියන ගණනක් පුරවැසියන් රැකියාවක් සොයා රුසියාවට සංක්‍රමණය වී ඇත. මේ අතර, ජනාධිපති එමෝමාලි රහ්මන් යටතේ වැඩවසම් ප්‍රභූවක් දූෂණය, ඥාති සංග්‍රහය සහ ඇෆ්ගනිස්ථාන හෙරොයින් රුසියාවට සහ යුරෝපයට විශාල වශයෙන් මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරමෙන් රට විනාශ කර ඇත.

රහ්මන්ගේ අනුප්‍රාප්තිකයා සහ පුත්‍රයා වන Rustam Emomali, ජනාධිපති ස්වරූපයක් ගනිමින්, වැඩි වැඩියෙන් සිරස්තලවල රැඳී සිටියද, ඔහුගේ දැඩි හා අශෝභන පෙනුම ඔහුගේ සෙවනැල්ලට බිය වන බව පෙනේ. ඔහු ජනාධිපති කාර්යාලයේ ප්‍රධානියා වන ඔසාඩා ඇතුළු ඔහුගේ බලගතු සහෝදරියන් සමඟ ගැටුමක පැටලී සිටින බව රටේ ආරක්ෂක අංශ අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග වාර්තා කරයි. රුසියාවේ සහ බටහිර රටවල ටජිකිස්තානය පිළිබඳ විශේෂඥයින් Rustam තක්සේරු කිරීමේදී පුදුම සහගත ලෙස එකඟ වේ: ඔහු තම රටේ නායකත්වය භාර ගැනීමට සූදානම් නැත, නමුත් ඔහුගේ කෑදරකම ඔහුගේ අනුකම්පා විරහිත ස්වභාවයට ගැලපේ. ඔවුන් සහ ඔවුන්ගේ ආධාරකරුවන් මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම් කොරිඩෝ සහ පතල් කැණීම් වැනි ආර්ථිකයේ ලාභදායී අංශ පාලනය කිරීමට තරඟ කරන බැවින් මෙය ඔහුගේ සහෝදරියන්ට අනතුරක් කරයි.

වේගවත් මෝටර් රථවලට සහ පාපන්දු ක්‍රීඩාවට ලොල් වූ තම ක්‍රීඩා බෝයි පුතා ඔහුගේ අනුප්‍රාප්තිකයා ලෙස නම් කිරීම හැර වෙනත් විකල්පයක් ජනාධිපති රහ්මොන් දකින්නේ පීතෘමූලික සමාජයක නොවේ. විශේෂඥයන් අපේක්ෂා කරන්නේ Rustam පත් කිරීම මේ වසරේ කවදා හෝ සිදු කරනු ඇති බවයි. පාලන තන්ත්‍රය පිළිබඳ දැනුමක් ඇති හිටපු රුසියානු ඔත්තු සේවා නිලධාරියෙකු සඳහන් කළේ, “රුස්ටම් බොහෝ ටජික්වරුන් විසින් සමච්චලයට ලක් කරන අතර, ඔහුගේ ප්‍රසිද්ධ ලැජ්ජාව නිසා “ගොළුවා” ලෙස ඔහුව හඳුන්වන අතර ඔහුට එතරම් විශ්වසනීයත්වයක් නැත.

නිදහසේ කතා කිරීම සඳහා නිර්නාමික භාවය ඉල්ලා සිටි නිලධාරියා සඳහන් කළේ, Rustam ගේ වැඩිමහල් සොහොයුරිය වන Ozada හැරුණු විට, ජනාධිපති ධුරය භාර ගැනීමට වඩාත්ම සුදුසුකම් ලත් පුද්ගලයා Rustam ගේ පරම සතුරා වන, GKNB හි රටේ රහස් ඔත්තු සේවයේ ප්‍රධානියා වන ජෙනරාල් Saymumin Yatimov බවයි. යටිමොව් යනු පළපුරුදු රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයෙකු වන අතර රහ්මන්ගේ පාලනය අනුකම්පා විරහිතව ක්‍රියාත්මක කරන්නෙකු වේ. නිලධාරියා සඳහන් කළේ, “යටිමොව් යනු රහ්මොන් පවුලේ සියලුම ඇටසැකිලි තැන්පත් කර ඇත්තේ කොතැනදැයි දන්නා කපටි ඔත්තු ප්‍රධානියෙකි, මේ සඳහා රුස්ටම් ඔහුව තර්ජනයක් ලෙස දකී. යටිමොව් ඔහුට විශ්‍රාම යාමට බල කිරීමට රුස්ටම්ට ඉඩ දෙයිද යන්න පැහැදිලි නැත. යටිමොව් නිහඬව නොයන බවට ඉඟි තිබේ.

ජනාධිපති කාර්යාලයේ උරුමක්කාරයා කවුරුන් වුවද, ඔවුන්ට දරුණු ආර්ථික තත්ත්වයකට මුහුණ දීමට සිදුවනු ඇත. අහස උසට නැඟෙන ආහාර මිල සහ වෛද්‍ය ආධාර හිඟය මනාව ලේඛනගත කර ඇත. තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරීම සඳහා, ටජිකිස්තානයේ දැඩි ශීත කාලය තුළ, නිරන්තර විදුලි බලය ඇනහිටීම් ඇති අතර, පුරවැසියන් ඔවුන්ගේ උනුසුම් නොකළ නිවාසවල ශීත කිරීමට ඉඩ සලසයි. ටජිකිස්තානයේ හොඳම සහ දීප්තිමත්ම කම්කරුවන් වඩා හොඳ ජීවිතයක් සොයා සංක්‍රමණය වී ඇති අතර, සාමාන්‍ය රුසියානුවන් අන් අයට අත්හැරීමට කැමති රැකියා ලබා ගනිමින් අතින් කම්කරුවන් විශාල සංඛ්‍යාවක් රටින් පිටත රැකියා සොයමින් සිටිති.

දූෂණය, අපාගත දූෂණය!

රට ගජමිතුරුවාදයෙන් හිරවී ඇති අතර ප්‍රභූ දූෂණය යටතේ හුස්ම හිරවීම සහ ගැඹුරු රාජ්‍යයක් විසින් රාජ්‍ය ආර්ථික ග්‍රහණයට ලක්ව ඇත. රජයේ හෝ කර්මාන්තයේ සෑම වැදගත් තනතුරක්ම විකිණීමට ඇත – රජයේ නඩු පවරන්නාගේ සිට බැංකුකරු දක්වා, ඉහළ පෙළේ හමුදා නිලධාරියාගේ සිට ආයතනික විධායක දක්වා. Rahmon පවුලට ගෙවීමට අපොහොසත් වීම, විශේෂයෙන්ම Rustam, දූෂණයෙන් ලැබෙන ආදායමෙන් හෝ අවංකව උපයාගත් ආදායමෙන් පවා අවශ්‍ය ප්‍රතිශතය කෙනෙකුගේ රැකියාව, කෙනෙකුගේ සමාගමක් හෝ කෙනෙකුගේ ජීවිතය අහිමි වීමට හේතු විය හැක.

Orienbank හි සුප්‍රසිද්ධ බැංකුකරුවෙකු වන Shuhrat Ismatulloev පැහැරගෙන යාම, වධහිංසා පැමිණවීම සහ ඝාතනය කිරීම එක් උදාහරණයකි. රුසියාවේ ආරංචි මාර්ග හෙළි කළේ ඔහු රහ්මොන් පාලනයට පක්ෂපාතී වූ බවත් එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස “අතුරුදහන්” වූ බවත්ය. Ismatulloev පාලන තන්ත්‍රයේ විශ්වාසවන්තම මුදල් විශුද්ධිකරණ කරුවන්ගෙන් කෙනෙකි සහ ගුප්ත ව්‍යවහාර මුදල් වෙළෙන්දෙකු විය. ඔහුගේ ඝාතනය සම්බන්ධයෙන් අත්අඩංගුවට ගත් අය ගැන හුරුපුරුදු රුසියානු මූලාශ්‍රයකට අනුව ඔහු බොහෝ දේ දැන සිටියේය, “පවුලේ මෙම ප්‍රභූ බැංකුකරුට ජාත්‍යන්තර අපරාධ හා දූෂණයේ නින්දිත ලෝකයෙන්, මත්ද්‍රව්‍ය මුදල් විශුද්ධිකරණයෙන් සහ නීති විරෝධී ක්‍රියාවන්හි නිරත වීමෙන් මිදීමට අවශ්‍ය විය හැකිය. අනුමත ඉරාන පාලන තන්ත්‍රය සමඟ ඉහළ වටිනාකමක් ඇති මූල්‍ය ගනුදෙනු. නමුත් ටජිකිස්තානයේ, ඔබ අභ්‍යන්තරිකයෙකු වූ පසු ඔබට කිසිදා ප්‍රභූ සමාජයෙන් ඉවත් විය නොහැක.

රුසියාවේ ආර්ථිකය වර්ධනය වීමත් එහි මිලිටරිය යුක්රේන යුධ පිටියේ නව සහ ආකර්ෂණීය ප්‍රතිඵල අත්කර ගැනීමත්, මධ්‍යම ආසියානු රාජ්‍යයන් සමඟ චීනය නිරන්තරයෙන් ගැඹුරු සබඳතා ගොඩනඟා ගැනීමත් සමඟ, විශේෂඥ නිරීක්ෂකයෝ තජිකිස්තානයේ බෝට්ටුවද ඔසවා තැබිය හැකිදැයි විමසති. කසකස්තානය හෝ උස්බෙකිස්තානය වැනි අනෙකුත් මධ්‍යම ආසියාතික රාජ්‍යයන් ඔවුන්ගේ කලාපීය ආර්ථික හා දේශපාලන සබඳතා ශක්තිමත් කරන අතරේ, රහ්මොන් පාලනයේ පැතිරී ඇති දූෂණය සහ බිඳෙනසුලු පාලන ක්‍රමය සමෘද්ධිමත් මධ්‍යම ආසියානු පවුලක දුප්පත් සුළු දරුවකු වන ටජිකිස්තානය පසුපස හඹා යයිද යන ප්‍රශ්නය ඉතිරිව තිබේද?

Translate

Featured