Home » ටජිකිස්ථානයේ කරදරකාරී ජලය
Asia Central Asia Economy Featured Global News News

ටජිකිස්ථානයේ කරදරකාරී ජලය


ඩුබායි (27/2)

මීටර 335ක් උසැති දැවැන්ත රොගුන් ජලවිදුලි වේල්ල ඉදිකිරීමේ ටජිකිස්තානයේ පැවැත්මේ ව්‍යාපෘතිය වේගයෙන් සිදුවෙමින් පවතී, නමුත් පිරිවැය සර්පිලාකාර වන අතර, වැඩ නිම කිරීමට අවශ්‍ය අරමුදල් රජය සොයා ගන්නේ කොතැනින්දැයි බැලීමට අපහසු මට්ටමකට පැමිණේ.

දුෂාන්බේ සඳහා කරුණු සංකීර්ණ කිරීම සඳහා, මෙය සිදු වන්නේ ව්‍යාපෘතිය පිළිබඳ නැවුම් තක්සේරුවක් තෙක් තජිකිස්තානයට අනාගත අරමුදල් වෙන් කිරීම නවත්වන ලෙස ජාත්‍යන්තර සංවර්ධන ණය දෙන්නන් සඳහා පාරිසරික නිරීක්ෂකයින් විසින් කරන ලද ඉල්ලීම් පසුබිමට එරෙහිව ය.

අයවැය ඉක්මවා යාමේ ප්‍රමාණය කැපී පෙනේ

2023 වසරේ රොගුන්හි ඉදිකිරීම් කටයුතු සඳහා රජය සොමෝනි බිලියන 5.2ක් (ඩොලර් මිලියන 475ක්) වියදම් කළ බව පෙබරවාරි 16දා පැවති මාධ්‍ය හමුවකදී මුදල් අමාත්‍ය ෆයිසිඩින් කහර්සෝඩා හෙළි කළේය. එය සැලසුම් කර තිබූ ප්‍රමාණයට වඩා සොමෝනි බිලියන 2.7ක් වැඩි බව ඔහු පැවසීය.

මේ අතර මේ වසර සඳහා රජයේ ප්‍රක්ෂේපිත වියදම සොමෝනි බිලියන 5 කි. විදේශ පාදක පාර්ශවයන්ගෙන් සොමෝනි බිලියන 2.2ක් ඉල්ලා සිටිය හැකි බව පුරෝකථනය කර ඇති බව Kahhorzoda පැවසීය.

සෝවියට් ඉංජිනේරුවන්ගේ සම්භවයක් ඇති ව්‍යාපෘතියක් වන රොගුන්හි වැඩ 2008 දී නැවත ආරම්භ කරන විට, සමස්ත පිරිවැය සඳහා ඇස්තමේන්තුව ඩොලර් බිලියන 3 ක් විය. මෙය වසර ගණනාවක් පුරා ඉහළට නැග්ගා.

2016 දී නිලධාරීන් ඩොලර් බිලියන 3.9 ක් පමණ විසි කළහ. 2022 මැද භාගයේදී, සම්පූර්ණ ව්‍යාපෘති ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා ඩොලර් බිලියන 5ක් අවශ්‍ය බව බලශක්ති අමාත්‍යාංශය නිවේදනය කළේය.

පෙබරවාරි 1දා බලශක්ති ඇමති ඩේලර් ජුමා නව පුරෝකථනයක් ඉදිරිපත් කළේය: ඩොලර් බිලියන 6.2කි. 2022 ජුනි මාසයේදී රොයිටර් පුවත් ඒජන්සිය වෙත සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී ඔහු ස්වේච්ඡාවෙන් ඉදිරිපත් කළ ඩොලර් බිලියන 8 පුරෝකථනයට වඩා තරමක් අඩු බව පිළිගත හැකි වුවද එය ඉහළ අගයකි.

අයවැය බැලූන් අතර, කාලසටහන ලිස්සා යයි

අවසන් වූ පසු, රොගුන් මෙගාවොට් 600 ක ටර්බයින හයකින් සවි කෙරෙන අතර, එහි සම්පූර්ණ ස්ථාපිත ධාරිතාව මෙගාවොට් 3,600 කි. ව්‍යාපෘතිය ක්‍රියාත්මක කිරීමට කොන්ත්‍රාත්තු කර ඇති මිලාන් පදනම් කරගත් WeBuild (කලින් Salini Impregilo) එහි වෙබ් අඩවියේ ප්‍රකාශ කර ඇති පරිදි, එය “න්‍යෂ්ටික බලාගාර තුනකට සමාන” වේ.

පළමු උත්පාදන ඒකක 2018 නොවැම්බර් සහ 2019 සැප්තැම්බර් මාසවලදී බොහෝ ඝෝෂාකාරී ලෙස ක්‍රියාත්මක කළ නමුත් එතැන් සිට සීමිත ප්‍රගතියක් ඇත.

රාජ්‍ය මාධ්‍ය උඩු යටිකුරු කරයි. ප්‍රමාණවත් ජල පීඩනය ප්‍රමාද වීමට හේතු වන අතර, දැනට පවතින ජනන ඒකක මගින් මේ දක්වා කිලෝවොට් පැය බිලියන 7 ක පමණ විදුලිය නිපදවා ඇති බව බලශක්ති නිලධාරීන් උපුටා දක්වයි. ඔවුන් තවදුරටත් එම විදුලි පරිමාව සෝමෝනි බිලියන 1.5 (ඩොලර් මිලියන 137) ලෙස අගය කරති.

ටජිකිස්තානයේ වත්මන් වාර්ෂික විදුලි නිෂ්පාදනය, බොහෝමයක් සෝවියට්-වින්ටේජ් නුරෙක් ජලවිදුලි බලාගාරය විසින් ගණනය කරනු ලබන අතර, එය කිලෝවොට්-පැය බිලියන 17ක් පමණ වේ.

මෙය එකට තබා, එයින් ගම්‍ය වන්නේ, පළමු ජනන ඒකකය ක්‍රියා කිරීමට පටන් ගත් දා සිට, ටජිකිස්තානයේ විදුලි නිෂ්පාදනයෙන් දහයෙන් එකකට අඩු ප්‍රමාණයකට රොගුන් දායක වී ඇති බවයි.

2019 දී, Roghun ජලවිදුලි බලාගාරයේ කළමනාකරුවන් පුරෝකථනය කර ඇත – සමහර විට ප්‍රායෝගිකවාදයට වඩා බලාපොරොත්තුවේ ආත්මයෙන් කථා කළ හැකිය – තවත් වසර දෙකක් ඇතුළත තුන්වන උත්පාදන ඒකකයක් ස්ථාපනය කරන බව. එම කාලසටහනට අනුව 2026 වන විට ඒකක හයම ක්‍රියාත්මක විය යුතු විය.

කෙසේ වෙතත්, එය COVID-19 ට පෙර විය. වසංගතය රටේ අනෙකුත් බොහෝ ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් සමඟ රොගුන්හි වැඩවල විශාල පසුබෑමක් ඇති කළේය.

තවත් කාල සීමාවක් දැන් ක්රියාත්මක වේ

“රොගුන් ජල විදුලි බලාගාරයේ තුන්වන ඒකකය 2025 දී ක්‍රියාත්මක කිරීමට අපි අදහස් කරනවා” යැයි ජනාධිපති එමෝමාලි රහ්මන් දෙසැම්බර් මාසයේදී ජාතිය අමතමින් පැවසීය.

ව්‍යාපෘතියේ කම්කරුවන් සහ කාර්මික ශිල්පීන් 15,000ක් සේවයේ යොදවන බව ඔහු එම කතාවේදී සඳහන් කළේය.

රහ්මන් තම දේශනවලදී රොගුන්  ගැන කතා කරන විට, රට බලා සිටින “දීප්තිමත් අනාගතයක්” ගැන කතා කරමින් ඔහු ව්‍යාපෘතියට සම්බන්ධ වන අතර එය සෑම ටජික් පුරවැසියෙකුටම “ආඩම්බර උල්පතක්” ලෙස සේවය කළ යුතුය.

වඩාත් සන්සුන් යථාර්ථය නම්, රොගුන් යනු රටේ ආර්ථිකය ඉහළ මට්ටමක තබා ගැනීම සඳහා කාලයට එරෙහි තරඟයේ කොටසකි.

රොගුන් විසින් එකතු කරන ලද අතිරේක නිෂ්පාදන ධාරිතාව නොතකා, ජනගහනයට තවමත් වාර්ෂිකව විදුලිය සලාකනය කිරීමට සිදු වේ.

උෂ්ණත්වය යම් මට්ටමකට වඩා අඩු වන විට, Nurek ජලවිදුලි බලාගාරයේ ප්රතිදානය ඇඹරීමට ආසන්නව නතර වේ. මාර්තු මාසයේ අවසන් වීමට නියමිත වාර්ෂිකව පනවනු ලබන ආර්ථික තන්ත්‍රය යටතේ, සිරිත් පරිදි, රටේ විශාලතම නාගරික මධ්‍යස්ථානවලින් පිටත කුටුම්භයන් උදේ 8 සිට සවස 5 දක්වා සහ පසුව රාත්‍රී 10 සිට විදුලිය විසන්ධි කරයි. පෙ.ව. 5 දක්වා

මේ අතර, ජනගහන වර්ධන වේගය යනු විදුලි ඉල්ලුම අඛණ්ඩව ඉහළ යනු ඇති බවයි.

2022 දී ලෝක බැංකුව ඇස්තමේන්තු කළේ ටජිකිස්තානය “යුරෝපයේ සහ මධ්‍යම ආසියාවේ ලාබාලම සහ වේගයෙන්ම වර්ධනය වන ජනගහනය” ඇති බවයි.

“අවුරුදු හයකට අඩු ළමයින් ටජිකිස්තානයේ ජනගහනයෙන් සියයට 17 ක් වන අතර දළ වශයෙන් සෑම පුද්ගලයන් තිදෙනෙකුගෙන් එක් අයෙක් වයස අවුරුදු 15 ට අඩු” බව බැංකුව එකල පැවසීය.

රාජ්‍ය සංඛ්‍යාලේඛනඥයන්   කියලා   ටජිකිස්තානයේ වත්මන් ජනගහනය මිලියන 10 . උපත් සහ මරණ දත්ත මත පදනම්ව පසුගිය සතියේ නැවුම් සංඛ්‍යාලේඛන 2023 දී 200,000ක ජනගහන වැඩිවීමක් පෙන්නුම් කළේය. එය සියයට 2ක වැඩිවීමකි.

කොපමණ දැයි පැහැදිලි සහ විශ්වසනීය අදහසක් ලබා ගැනීමපසුගිය වසර 16 තුළ Roghun වෙනුවෙන් වියදම් කර ඇත. බලශක්ති ඇමති ජූමා 2022 දී ඩොලර් බිලියන 3 ක අගය ඉවත දැමීය.

දුෂාන්බේ පදනම් කරගත් ප්‍රවෘත්ති අලෙවිසලක් වන Asia-Plus මෙම මාසයට පෙර යාවත්කාලීන ඇස්තමේන්තුවක් ඉදිරිපත් කිරීමට අංක කිහිපයක් බිඳ දැමූ අතර සොමෝනි බිලියන 40ක් හෝ ඩොලර් බිලියන 4ක් පමණ ළඟා විය.

ජාත්‍යන්තර උපදේශකයින්ගේ සහාය ඇතිව ගණනය කළ බව ජූමා පවසන වත්මන් ප්‍රක්ෂේපන සලකා බැලීමේදී ඩොලර් බිලියන 2.2ක් ඉතිරි වේ.

ටජිකිස්තානය සුදු නයිට් ආයෝජකයින් වෙත පැමිණ එය ඉක්මවා යාමට අවශ්‍ය මුදල් ලබා දීමට බලාපොරොත්තු වන බව රහසක් නොවේ.

එහෙත් මෙතෙක් විදේශ අරමුදල් ලබා ගැනීමට එහි උත්සාහයන් සැලකිය යුතු ණය-සේවා වියදම්වලට නිරාවරණය වී ඇත.

2017 සැප්තැම්බර් මාසයේදී, ජාතික බැංකුව ජාත්‍යන්තර වෙළඳපොලේ ඩොලර් මිලියන 500ක් වටිනා යුරෝ බැඳුම්කර නිකුත් කළේය. එම ව්‍යාපාරයෙන් අදහස් වන්නේ 2027 වන විට ආයෝජකයින්ට ගෙවීමට ටජිකිස්තානය ඩොලර් මිලියන 850 ක පමණ මුදලක් ලබාගෙන ඇති බවයි.

වැදගත් කුට්ටි එහෙන් මෙහෙන් එනවා හැබැයි.

දෙසැම්බරයේදී, රාජ්‍ය අනුග්‍රහය ලත් සංවර්ධනය සඳහා වූ සෞදි අරමුදල නිවේදනය කළේ එය ටජිකිස්තානය සමඟ සංවර්ධන ණය ගිවිසුමක් යටතේ රොගුන් ව්‍යාපෘතියට අරමුදල් සැපයීම සඳහා ඩොලර් මිලියන 100 ක දායකත්වයක් ලබා දෙන බවයි.

මීට මාස කිහිපයකට පෙර, මැයි මාසයේදී, චීනයේ ආධිපත්‍යය දරන සංවර්ධන ණය දෙන්නා වන Asian Infrastructure Investment Bank වාර්තා කර — ජනාධිපති Rahmon ගේ කාර්යාලයට අනුව— එම අරමුණ සඳහාම දුෂාන්බේ වෙත මෘදු ඩොලර් මිලියන 500ක ණයක් ලබා දීමට ප්‍රතිඥා දී ඇත. එදා ඉඳන් මේ කැපවීම ගැන කතා ටිකක් නිහඬ වුණා.

ආපසු 2022 දී, යුරෝපීය සංගමයේ ආයෝජන අංශය වන යුරෝපීය ආයෝජන බැංකුවේ නියෝජිතයෙකු රොයිටර් වෙත පැවසුවේ, රොගුන්හි “විශාලතම ආයෝජකයා” බවට පත්වීම ගවේෂණය කරන බවයි. එම සංවාදයද වාර්තා නොවූ හේතු නිසා වියැකී ගොස් ඇත.

පාරිසරික ගැටළු තවත් සාධකයකි

පසුගිය මාසයේ, රාජ්‍ය නොවන කණ්ඩායම්වල සන්ධානයක් – සීමා රහිත ගංගා, ආසියානු සංවර්ධන බැංකු පිළිබඳ NGO සංසදය සහ Bankwatch Network – කිසියම් අරමුදල්වලින් වෙන්වීමට පෙර රොගුන් පිළිබඳ යාවත්කාලීන කරන ලද පාරිසරික තක්සේරුවක් පිළිබඳ මහජන සාකච්ඡා ඉල්ලා සිටින ලෙස සංවර්ධන බැංකු වෙත සාමූහික ආයාචනයක් නිකුත් කළේය. 2014 දී ලෝක බැංකුවේ පිටුබලය ඇතිව සිදු කරන ලද පාරිසරික බලපෑම් තක්සේරුව දැන් කාලකණ්ණි ලෙස යල්පැන ඇති බව ඒකාබද්ධය සිය ප්‍රකාශයේ තර්ක කළේය.

“පසුගිය වසර 10 තුළ අපි දේශගුණික විපර්යාසවල ගතිකත්වය, Vakhsh ගඟේ ජල විද්‍යාත්මක පාලන තන්ත්‍රයට සහ සමස්ත අමු දාරියා ද්‍රෝණියට බලපාන නව සාධක පිළිබඳ නව දැනුම රැස් කර ගත්තෙමු” යනුවෙන් සීමා මායිම් රහිත ගංගා පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර සම්බන්ධීකාරක Evgeny Simonov උපුටා දක්වන ලදී. කියමින්.

“වඩාත් මතුපිට විශ්ලේෂණයෙන් පවා පෙන්නුම් කරන්නේ [Roghun] ජලවිදුලි බලාගාරයේ විභව දේශසීමා බලපෑම් අතිමහත් වන අතර නව පාරිසරික තක්සේරුවේදී ඒවා සලකා බැලීම ප්‍රායෝගිකව නොපවතින බවයි.”

මූලාශ්‍රය: යුරේසියාව

Translate