Home » හමාස්ගේ ප්‍රචාරක ක්‍රීඩාව ඇතුළත
Asia Business Defence Economy Featured Global News Israel Middle East News Politics Terrorism

හමාස්ගේ ප්‍රචාරක ක්‍රීඩාව ඇතුළත


ඊශ්‍රායලයේ යුද්ධය උග්‍ර වන විට, හමාස් සහ යුදෙව් රාජ්‍යය අතර ගැටුමේ ආඛ්‍යානය පාලනය කිරීමේ අඛණ්ඩ අරගලයක් දිග හැරෙමින් තිබේ. අවම වශයෙන් 2014 දක්වා දිවෙන ඊශ්‍රායලය සහ පලස්තීන සන්නද්ධ කණ්ඩායම් අතර චාලක ක්‍රියාව සමඟ සහජීවනයෙන් පවතින බව බොහෝ කලක සිට නිරීක්ෂණය වී ඇති බැවින්, මෙම ප්‍රචාරක සටන නව්‍ය දෙයක් නොවේ.

ඊශ්‍රායලය සමඟ ඇති වූ පූර්ව ගැටුම්වලින් උකහා ගනිමින්, හමාස් ඊශ්‍රායලයට ඵලදායි ලෙස ප්‍රතික්‍රියා කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ වැදගත් අවබෝධයක් ලබා ගෙන ඇත. සෑම ප්‍රදේශයකම පාහේ මිලිටරි අවාසියක් තිබියදීත්, හමාස් විසින් ඊශ්‍රායලයට පහර දීම සඳහා සාම්ප්‍රදායික නොවන ක්‍රම දියුණු කර ඇත, එහි අරමුණු සඳහා ගෝලීය පිටුබලය ලබා ගැනීම සඳහා බලවත් ප්‍රචාරක පද්ධතියක් ද ඇත.

නිදසුනක් වශයෙන්, අඟහරුවාදා, ගාසා තීරයේ අල්-අහ්ලි රෝහල ඉලක්ක කරගනිමින් ඊශ්‍රායල ගුවන් ප්‍රහාරයක් එල්ල කළ බවට වාර්තා වීමත් සමඟ හමාස් සංවිධානය පුළුල් ප්‍රචාරක උපක්‍රම භාවිතා කළේය. හමාස් සංවිධානය විසින් ක්‍රියාත්මක වන සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ සාමාජිකයෙකු – හමාස් සහ ඉස්ලාමීය ජිහාද් සංවිධානයේ උද්‍යෝගිමත් උපදේශකයෙකු වන අල්-ජසීරා විසින් උපුටා දක්වමින් – රෝහලක පුද්ගලයින් පන්සියයක් ඝාතනය කර ඇති බවට චෝදනා කරමින්, සාවද්‍ය තොරතුරු බෙදා හැරීම පෙන්නුම් කරන මුල්ම සාක්ෂි වලින් එකක් මතු විය. ඊශ්‍රායල ගුවන් ප්‍රහාරයකින්. පසුව, ප්‍රධාන ධාරාවේ ප්‍රවෘත්ති වෙබ් අඩවි ඇතුළු විවිධ සමාජ මාධ්‍ය වේදිකා හරහා මෙම තොරතුරු වේගයෙන් ව්‍යාප්ත විය.

මෙම පුවත ඊශ්‍රායල හමුදාවට එම චෝදනාව ප්‍රතික්ෂේප කිරීමටත්, එය රෝහලට ප්‍රහාර එල්ල නොකළ බවත්, එය ඉස්ලාමීය ජිහාඩ් විසින් එල්ල කරන ලද වැරදි රොකට්ටුවක් බවත් ප්‍රකාශ කරමින් බුද්ධි තොරතුරු හෙළි කිරීමටත් පෙලඹී ඇත. එක්සත් ජනපදය සහ ප්‍රංශය වැනි මිත්‍ර රටවල්, පිපිරීමට තමන් වගකිව යුතු නැති බවට ඊශ්‍රායලයේ ප්‍රකාශයට ප්‍රසිද්ධියේ සහාය දැක්වීය.

තවත් වැදගත් කරුණක් නම් පලස්තීන සන්නද්ධ කණ්ඩායම් විසින් දියත් කරන ලද රොකට් විශ්වාස කළ නොහැකි අතර බොහෝ විට ගාසා තීරයේ සිවිල් ජනතාවට පහර දෙන බවයි. පසුගිය වසරේ ත්‍රස්තවාදී සංවිධාන විසින් එල්ල කරන ලද රොකට් ප්‍රහාර අඩු වී සිවිල් යටිතල පහසුකම්වලට පහර දෙන බවට වීඩියෝ සාක්ෂි මතු විය.

රෝහලේ පිපිරුම වැරදියට යොමු කරන ලද රොකට්ටුවක් නිසා ඇති වූවක් වුවද, මුලින් වාර්තා වූ ජීවිත හානි පුම්බා ඇතත්, ජාත්‍යන්තර වේදිකාවේ ඊශ්‍රායලයේ ප්‍රතිරූපයට හානිය දැනටමත් සිදුවී ඇත.

හමාස් ප්‍රචාරණයේ තවත් උදාහරණයක් යුද්ධයේ මුල් දිනවල මතුවූයේ එහි ප්‍රකාශක අබු ඔබෙයිදා ඊශ්‍රායල ගුවන් ප්‍රහාර නතර නොකළහොත් හමාස් සංවිධානය ප්‍රාණ ඇපකරුවන් මරා දැමීම අරඹන බවට තර්ජනය කළ විටය. එම ප්‍රකාශයේ සිට ඊශ්‍රායලය හමුදා යටිතල ව්‍යුහයන් වෙත අඛණ්ඩව වැඩ වර්ජන කර ඇති අතර හමාස් සංවිධානය ප්‍රාණ ඇපකරුවන් සම්බන්ධයෙන් තවදුරටත් ප්‍රසිද්ධියේ තර්ජනයක් කර නැත.

අවසාන වශයෙන්, හමාස් විසින් තුවාල ලැබූ ඊශ්‍රායල ප්‍රාණ ඇපකරුවෙකු වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබන බව පෙන්වන පටිගත කිරීමක් ප්‍රචාරය කළේය. මෙම වීඩියෝව හමාස් සිරකරුවන්ට සැලකිල්ල දක්වන බව පෙන්වීමට ගත් උත්සාහයකි. කෙසේ වෙතත්, ඇත්ත වශයෙන්ම, හමාස් කණ්ඩායම විසින් සිදු කරන ලද බොහෝ කුරිරුකම් සහ පැහැරගැනීම් අන්තර්ජාලය හරහා ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු එහි ප්‍රතිරූපය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට උත්සාහ කරමින් සිටියේය.

සාමාන්‍ය සන්සුන් කාලවලදී ඇතුළුව, පෙර පැවති යුද්ධ පුරාවට හමාස් විවිධ ප්‍රචාරක ශිල්පීය ක්‍රම ක්‍රියාත්මක කර ඇත. ඊශ්‍රායල-පලස්තීන ගැටුමේ සංකීර්ණතා පිළිබඳ ප්‍රධාන ධාරාවේ මාධ්‍යවල සීමිත අවබෝධය නිසා, විශේෂිත ක්‍රම මගින් සාවද්‍ය තොරතුරු ඵලදායී ලෙස ඉවත් කර ඇත. සමාජ මාධ්‍ය වේදිකාවල කඩිනම් තොරතුරු සැපයීමේ හදිසි අවශ්‍යතාව නිසා යුද සමයේ සිදුවීම් වාර්තා කිරීමේදී ප්‍රමාණවත් පර්යේෂණ සිදු නොකිරීමට මාධ්‍යවේදීන් දක්වන ප්‍රවණතාවය සැලකිල්ලට ගෙන, හමාස් සංවිධානය මෙම දුර්වලතා තවදුරටත් ප්‍රයෝජනයට ගැනීමට උත්සාහ කරනු නොඅනුමානය.

මූලාශ්රය: FDD

Translate

Featured