Home » ඇත්තටම ගෝලීය දකුණ යනු කුමක්ද?
Africa Asia Featured Global News Lifestyle News

ඇත්තටම ගෝලීය දකුණ යනු කුමක්ද?

‘තුන්වන ලෝකය’ සහ ‘ඌන සංවර්ධිත’ ආර්ථික බල රහිතභාවයේ ප්‍රතිබිම්බ ප්‍රකාශ කරන නමුත්, ‘ගෝලීය දකුණ’ සම්බන්ධයෙන් එය සත්‍ය නොවේ.

අප්‍රිකාවේ , ආසියාවේ සහ ලතින් ඇමරිකාවේ බොහෝ ප්‍රමුඛ රටවල් යුක්රේනයේ යුද්ධය සම්බන්ධයෙන් නේටෝව සමඟ නැගී සිටීමට ඇති අකමැත්ත “ගෝලීය දකුණ” යන යෙදුම නැවත වරක් කරළියට ගෙන ඇත.

“ගෝලීය දකුණේ බොහෝ දෙනෙක් රුසියාවට සහයෝගය දක්වන්නේ ඇයි?” එක් මෑත ශීර්ෂ පාඨයක් විමසා ඇත ; රුසියාවට අභියෝග කිරීමට යුක්රේනය ‘ගෝලීය දකුණ’ උසාවි කරයි,” තවත් ප්රකාශ කළේය .

නමුත් එම යෙදුමෙන් අදහස් කරන්නේ කුමක්ද සහ මෑත වසරවලදී එය මුදල් ලබාගෙන ඇත්තේ ඇයි?

Global South යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ ලොව පුරා විවිධ රටවල් “සංවර්ධනය වෙමින් පවතින “, “අඩු සංවර්ධිත” හෝ “ඌන සංවර්ධිත” ලෙසින් සමහර විට විස්තර කෙරේ. මෙම රටවල් බොහොමයක් – කිසිසේත්ම වුවද – දකුණු අර්ධගෝලයේ, බොහෝ දුරට අප්‍රිකාවේ, ආසියාවේ සහ ලතින් ඇමරිකාවේ ඇත.

පොදුවේ ගත් කල, ඔවුන් “ගෝලීය උතුරේ” රටවලට වඩා දුප්පත්, ඉහළ ආදායම් විෂමතා ඇති අතර අඩු ආයු අපේක්ෂාවකින් සහ කටුක ජීවන තත්වයන්ට ගොදුරු වේ – එනම්, උතුරු ඇමරිකාවේ සහ යුරෝපයේ වැඩි වශයෙන් පිහිටා ඇති ධනවත් ජාතීන්, සමහර එකතු කිරීම් සමඟ. ඕෂනියා සහ වෙනත් තැන්වල.

තුන්වන ලෝකයෙන් ඔබ්බට යාම

Global South යන පදය මුලින්ම භාවිතා කර ඇත්තේ 1969 දී දේශපාලන ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන Carl Oglesby විසිනි . ලිබරල් කතෝලික සඟරාවක් වන Commonweal හි ලියමින් , Oglesby තර්ක කළේ වියට්නාමයේ යුද්ධය උතුරු “ගෝලීය දකුණේ ආධිපත්‍යයේ” ඉතිහාසයේ කූටප්‍රාප්තිය බවයි.

එහෙත් , ඊනියා “දෙවන ලෝකය” අවසානය සනිටුහන් කළ – 1991 සෝවියට් සංගමය බිඳවැටීමෙන් පසුව – මෙම යෙදුම වේගවත් විය.

එතෙක්, සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ජාතීන් සඳහා වඩාත් පොදු යෙදුම – තවමත් සම්පූර්ණයෙන්ම කාර්මිකකරණය වී නොමැති රටවල් – ” තුන්වන ලෝකය ” විය.

එම යෙදුම ඇල්ෆ්‍රඩ් සෝවි විසින් 1952 දී ප්‍රංශයේ ඓතිහාසික වතු තුනට සාදෘශ්‍යයක් ලෙස නිර්මාණය කරන ලදී: වංශවත්, පූජ්‍ය පක්ෂය සහ ධනේශ්වරය. “පළමු ලෝකය” යන යෙදුම දියුණු ධනේශ්වර ජාතීන්ට යොමු කරයි; “දෙවන ලෝකය” සෝවියට් සංගමය විසින් නායකත්වය දෙන සමාජවාදී ජාතීන්ට; සහ “තුන්වන ලෝකය” සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ජාතීන්ට, ඒ කාලයේ බොහෝ දෙනෙක් තවමත් යටත් විජිත වියගහ යටතේ සිටිති.

සමාජ විද්‍යාඥ පීටර් වර්ස්ලිගේ 1964 පොත The Third World: A Vital New Force in International Affairs යන යෙදුම තවදුරටත් ප්‍රචලිත කළේය . බයිපෝල සීතල යුද්ධ පෙළගැස්වීමේ ප්‍රතිවිරෝධයක් ලෙස වසර තුනකට පෙර ආරම්භ කරන ලද නොබැඳි ව්‍යාපාරයේ කොඳු නාරටිය වන “තුන්වන ලෝකය” ගැන පොත ද සටහන් කර ඇත .

මෙම “තුන්වන ලෝකය” පිළිබඳ වෝර්ස්ලිගේ අදහස ධනාත්මක වුවද, මෙම පදය දිළිඳුකම, දුෂ්චරිතය සහ අස්ථාවරත්වය නිසා පීඩා විඳි රටවල් සමඟ සම්බන්ධ විය. “තුන්වන ලෝකය” ටින්පොට් ඒකාධිපතියන් විසින් පාලනය කරන ලද කෙසෙල් සමූහාණ්ඩුවේ පර්යාය පදයක් බවට පත් විය – බටහිර මාධ්‍ය විසින් ප්‍රචාරය කරන ලද විකට චිත්‍රයක් .

සෝවියට් සංගමයේ වැටීම – සහ ඊනියා දෙවන ලෝකයේ අවසානය – “තුන්වන ලෝකය” යන යෙදුම ද අතුරුදහන් වීමට පහසු කඩතුරාවක් ලබා දුන්නේය. 1990 ගණන් වලදී මෙම යෙදුමේ භාවිතය වේගයෙන් පහත වැටුණි.

මේ අතර “සංවර්ධිත” “සංවර්ධිත” සහ “ඌන සංවර්ධිත”  බටහිර රටවල් පරමාදර්ශය ලෙස තබා ගැනීම සම්බන්ධයෙන් විවේචනවලට මුහුණ දුන් අතර එම සමාජයෙන් පිටත සිටින අය පසුගාමී ලෙස නිරූපණය කළහ.

ඒවා ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීම සඳහා වැඩි වැඩියෙන් භාවිතා කරන යෙදුම වූයේ වඩාත් මධ්‍යස්ථ ලෙස ශබ්ද කරන “ගෝලීය දකුණ” යන්නයි.

භූ දේශපාලනික, භූගෝලීය නොවේ

“ගෝලීය දකුණ” යන යෙදුම භූගෝලීය නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, ගෝලීය දකුණේ විශාලතම රටවල් දෙක – චීනය සහ ඉන්දියාව – සම්පූර්ණයෙන්ම උතුරු අර්ධගෝලයේ පිහිටා ඇත.

ඒ වෙනුවට, එහි භාවිතය ජාතීන් අතර දේශපාලන, භූ දේශපාලනික සහ ආර්ථික පොදුත්වයන්ගේ මිශ්‍රණයක් දක්වයි.

ගෝලීය දකුණේ රටවල් බොහෝ දුරට අධිරාජ්‍යවාදයේ සහ යටත් විජිත පාලනයේ අවසානයේ සිටි අතර අප්‍රිකානු රටවල් මෙයට වඩාත්ම දෘශ්‍යමාන උදාහරණය විය හැකිය. ලෝක දේශපාලන ආර්ථිකයේ කේන්ද්‍රය සහ පර්යන්තය අතර සම්බන්ධය ලෙස යැපුම් න්‍යායවාදීන් විස්තර කර ඇති දේ ගැන එය ඔවුන්ට බෙහෙවින් වෙනස් දෘෂ්ටියක් ලබා දෙයි – නැතහොත්, සරලව කිවහොත්, “බටහිර සහ සෙසු” අතර සම්බන්ධය.

ගෝලීය දකුණේ සහ ගෝලීය උතුරේ බොහෝ රටවල් අතර පවතින අසමතුලිත අතීත සබඳතාව සැලකිල්ලට ගෙන – අධිරාජ්‍ය යුගයේ සහ සීතල යුද්ධය යන දෙකම – අද බොහෝ දෙනා එක් මහා බලවතෙකු සමඟ පෙලගැසී නොසිටීමට තීරණය කිරීම පුදුමයක් නොවේ .

“තුන්වන ලෝකය” සහ “ඌන සංවර්ධිත” යන යෙදුම් ආර්ථික බල රහිතභාවයේ ප්‍රතිබිම්බ ප්‍රකාශ කරන අතර, එය “ගෝලීය දකුණ” සම්බන්ධයෙන් සත්‍ය නොවේ.

21 වන ශතවර්ෂයේ ආරම්භයේ සිට, ලෝක බැංකුව සඳහන් කර ඇති පරිදි, උතුරු අත්ලාන්තික් සාගරයේ සිට ආසියා-පැසිෆික් දක්වා ” ධනය මාරු කිරීම “, ලෝකයේ ධනය උත්පාදනය වන ස්ථානය පිළිබඳ සාම්ප්‍රදායික ප්‍රඥාවෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් උඩු යටිකුරු කර ඇත.

2030 වන විට විශාලතම ආර්ථිකයන් හතරෙන් තුනක් ගෝලීය දකුණේ වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත – අනුපිළිවෙල චීනය, ඉන්දියාව, එක්සත් ජනපදය සහ ඉන්දුනීසියාව වේ. ගෝලීය දකුණේ ආධිපත්‍යය දරන BRICS රටවල – බ්‍රසීලය, රුසියාව, ඉන්දියාව, චීනය සහ දකුණු අප්‍රිකාව – මිලදී ගැනීමේ හැකියාව අනුව දැනටමත් GDP Global North’s Group Seven සමාජය අභිබවා යයි . නිව් යෝර්ක් නගරයට වඩා දැන් බීජිං හි ප්‍රකෝටිපතියන් වැඩිය .

Global South පාගමනේ

මෙම ආර්ථික විපර්යාසය වැඩිදියුණු වූ දේශපාලන දෘශ්‍යතාව සමඟ අත්වැල් බැඳගෙන ඇත. ගෝලීය දකුණේ රටවල් ගෝලීය දර්ශනය මත වඩ වඩාත් තහවුරු වෙමින් සිටිති – එය ඉරානයේ සහ සෞදි අරාබියේ සහයෝගීතාවයේ චීනයේ තැරැව්කාරත්වය හෝ යුක්රේනයේ යුද්ධය අවසන් කිරීම සඳහා සාම සැලැස්මක් තල්ලු කිරීමට බ්‍රසීලයේ උත්සාහය වේවා.

ආර්ථික හා දේශපාලන බලයේ මෙම මාරුව “ආසියානු ශතවර්ෂයක්” පැමිණීම ගැන ලිවීමට පරාග් ඛන්නා සහ කිෂෝර් මහබුබානි වැනි භූදේශපාලනය පිළිබඳ විශේෂඥයින් පොළඹවා ඇත . දේශපාලන විද්‍යාඥ ඔලිවර් ස්ටුවෙන්කල් වැනි තවත් අය “පශ්චාත්-බටහිර ලෝකයක්” ගැන කතා කිරීමට පටන් ගෙන ඇත .

එක් දෙයක් නිසැක ය: ගෝලීය දකුණ “සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවලට” සහ “තුන්වන ලෝකයට” කිසිදා නොතිබූ දේශපාලන හා ආර්ථික මාංශ පේශි නම්‍යශීලී වේ.

මූලාශ්රය: Asia Times

Translate