Home » සමානාත්මතාවය සැමරීම
Culture Featured Global News Lifestyle News South Asia

සමානාත්මතාවය සැමරීම

ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් නේපාලයේ සුවිශේෂී සමලිංගික තීන්දුව

සුවිශේෂී තීන්දුවක් මගින්, නේපාල ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය 2023 ජුනි 28 වැනි දින අතුරු නියෝගයක් නිකුත් කරමින්, විවාහ ලියාපදිංචි කිරීම සහතික කරන සංක්‍රාන්ති යාන්ත්‍රණයක් ස්ථාපිත කරන ලෙස අගමැති කාර්යාලයට සහ අමාත්‍ය මණ්ඩලයට (OPMCM) සහ අනෙකුත් අදාළ අමාත්‍යාංශවලට උපදෙස් දුන්නේය. විෂමලිංගික නොවන ජෝඩු. 2007 දී රටේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් සමලිංගික, සමලිංගික, ද්වීලිංගික, සංක්‍රාන්ති ලිංගික, ක්වීර්, අන්තර්ලිංගික, සමලිංගික සහ තවත් අනන්‍යතා (LGBTQIA+) ප්‍රජාවට මුලින් ලබා දුන් විවාහ වීමේ අයිතිය මෙම නියෝගය මගින් යළි තහවුරු කරයි. මෙම වැදගත් තීන්දුව මගින් නේපාලය ඇතුළත් කිරීමට ඇති කැපවීම පිළිබිඹු කරයි. , ඔවුන්ගේ ලිංගික දිශානතිය, ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය, ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය ප්‍රකාශනය සහ ලිංගික ලක්ෂණ (SOGIESC) නොසලකා පුද්ගලයන් සඳහා ගෞරවය සහ සමාන සැලකීම.

සියලුම දකුණු ආසියාතික ජාතීන් අතර, නේපාලය LGBTQIA + අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ එහි ප්‍රගතිශීලී ස්ථාවරය සඳහා ප්‍රසිද්ධියක් උසුලන අතර, පසුගිය සතියේ රටේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරනය සමලිංගික විවාහ පිළිබඳ සුවිශේෂී තීන්දුවක් ලබා දුන් විට මෙය නැවත අවධාරණය කරන ලදී. නේපාලයේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය ප්‍රකාශ කළේ සමානාත්මතාවය, නිදහස සහ අභිමානය සඳහා වන ව්‍යවස්ථාමය අයිතිවාසිකම් ඔවුන්ගේ ලිංගික දිශානතිය නොසලකා සියලුම පුරවැසියන්ට එකසේ අදාළ වන බවයි. මෙම වැදගත් තීරණයේ අරමුණ වන්නේ LGBTQIA+ පුද්ගලයන්ට විවාහ වීමට සහ ඔවුන්ගේ විෂමලිංගික සගයන් හා සමාන නෛතික හා සමාජීය පිළිගැනීමක් භුක්ති විඳීමට ඇති අයිතිය කලින් ප්‍රතික්ෂේප කළ ඕනෑම නීතිමය බාධක ඵලදායී ලෙස අවලංගු කිරීමයි.

විනිසුරු ටිල් ප්‍රසාද් ශ්‍රේස්තා යන තනි විනිසුරු මඩුල්ල විසින් මෙම අතුරු නියෝගය ලබා දී ඇත. සමලිංගිකත්වයට එරෙහිව පවතින නීති වෙනස් කිරීම සඳහා සහ නේපාලයේ කොන් කරන ලද සමලිංගික, සංක්‍රාන්ති ලිංගික සහ අනෙකුත් ලිංගික සුළුතර ප්‍රජාවන්ගේ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් පෙනී සිටීම සඳහා 2001 දී පිහිටුවන ලද Blue Diamond Society, විෂමලිංගික නොවන අයගේ විවාහ පිළිගැනීම සඳහා මහජන අවශ්‍යතා නඩුවක් ගොනු කර තිබුණි. ජෝඩු.

ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීන්දුව නේපාලයේ LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් සඳහා වූ දැවැන්ත ඉදිරි පියවරක් නියෝජනය කරයි. එය ඔවුන්ගේ SOGIESC නොසලකා සෑම පුද්ගලයෙකුගේම ආවේනික ගෞරවය සහ වටිනාකම පිළිගනී. සමලිංගික ජෝඩුවලට අන්තර්වාර නියෝගයේ දී විවාහ වීමේ අයිතිය ලබා දීමෙන්, නේපාලය අනෙකුත් ජාතීන්ට ආශ්වාදජනක පූර්වාදර්ශයක් තබා ඇති අතර, ආදරය සහ කැපවීම ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවයේ සීමාවන් ඉක්මවා යයි යන මතය ශක්තිමත් කරයි.

සමලිංගික විවාහ නීතිමය පිළිගැනීම නේපාලයේ LGBTQIA+ පුද්ගලයන් සඳහා දුරදිග යන ඇඟවුම් දරයි. සංකේතාත්මක ජයග්‍රහණයෙන් ඔබ්බට, මෙම තීන්දුව සමලිංගික ජෝඩුවලට උරුම හිමිකම්, හවුල් දේපළ හිමිකම සහ භාරකාර අයිතිවාසිකම් වැනි විවාහය සමඟ ඇති නීතිමය ප්‍රතිලාභ සහ ආරක්ෂාව සඳහා ප්‍රවේශය සහතික කරයි. මීට අමතරව, මෙම වැදගත් තීරණය සමලිංගික සබඳතා වල අපකීර්තියට දායක විය හැකි අතර, ඇතුළත් සමාජයක් පෝෂණය කිරීමට නේපාලයේ කැපවීම ශක්තිමත් කරයි.

LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් සඳහා දකුණු ආසියානු කලාපයේ නේපාලය දිගු කලක් තිස්සේ සලකනු ලැබ ඇත. 2007 දී, සමලිංගිකත්වය සාපරාධී ලෙස තහනම් කළ දකුණු ආසියාවේ පළමු රට බවට පත් වෙමින් රට සිරස්තලයක් බවට පත් විය. පසුව, 2015 දී සම්මත කරන ලද නේපාලයේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව, ලිංගික දිශානතිය මත පදනම්ව වෙනස් කොට සැලකීමකින් තොරව සියලුම පුරවැසියන්ට මූලික අයිතිවාසිකම් සහතික කළේය. ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ මෙම නවතම තීන්දුව මගින් නේපාලය ප්‍රගතියේ ආලෝකයක් ලෙස, සමානාත්මතාවය ප්‍රවර්ධනය කරමින් සහ LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් ස්ථිර ලෙස තහවුරු කරයි.

ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීන්දුව නේපාල දේශසීමාවෙන් ඔබ්බට අවධානයට හා ප්‍රසාදයට ලක්ව තිබේ. විවාහ සමානාත්මතාවය සහ LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ ප්‍රශ්නය සමඟ පොරබදමින් සිටින අනෙකුත් ජාතීන්ට එය ආශ්වාදයක් ලෙස සේවය කරයි. නේපාලයේ සාර්ථකත්වය පෙන්නුම් කරන්නේ නීති සම්පාදකයින්ගේ, ක්‍රියාකාරීන්ගේ සහ අධිකරණයේ කඩිසර උත්සාහයන් තුළින් සමාජ ප්‍රගතිය ළඟා කර ගත හැකි බවයි. මෙම තීන්දුව LGBTQIA+ පුද්ගලයන්ගේ අයිතිවාසිකම් සහ අභිමානය පිළිගැනීම සඳහා වන ගෝලීය ව්‍යාපාරය ශක්තිමත් කරන අතර, අනෙකුත් අධිකරණ බල ප්‍රදේශවල තවදුරටත් දියුණුව සඳහා මග පාදයි.

සමලිංගික විවාහ සහ LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් සම්බන්ධයෙන් නේපාලයේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් දෙන ලද තීන්දුව සමානාත්මතාවය සහ පිළිගැනීම සඳහා පවතින අරගලයේ ඓතිහාසික සන්ධිස්ථානයක් සනිටුහන් කරයි. විවිධත්වය වැලඳ ගැනීමෙන් සහ සමලිංගික ජෝඩුවලට විවාහ වීමට අයිතිය ලබා දීමෙන්, නේපාලය සිය පුරවැසියන්ගේ ගෞරවය සහ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කරන ඇතුළත් සමාජයක් පෝෂණය කිරීමට ඇති කැපවීම පෙන්නුම් කරයි. මෙම පෙරළිකාර තීරණය නේපාලයේ LGBTQIA+ පුද්ගලයන්ගේ ජයග්‍රහණයක් පමණක් නොව ගෝලීය LGBTQIA+ ප්‍රජාව සඳහා බලාපොරොත්තුවේ සහ ප්‍රගතියේ ප්‍රබල සංකේතයකි. නේපාලය LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් ඉදිරියට ගෙන යාමේ වගකීම දිගටම ගෙන යන බැවින්, එය සැමට සමානාත්මතාවය සහ පිළිගැනීම සඳහා උත්සාහ කිරීමට ලෝකය පොළඹවයි.

මූලාශ්රය: Freiheit

Translate