Home » ස්ලෝවැක් පලාගිය මිචල් සුචෝබා මැද පෙරදිග සැඟවී සිටීද?
Crime Featured Global News News

ස්ලෝවැක් පලාගිය මිචල් සුචෝබා මැද පෙරදිග සැඟවී සිටීද?


බ්‍රැටිස්ලාවා, ඩුබායි, වොෂින්ටන්, ඩී.සී. (28/5, 33.33) මිනීමැරුමක්, සංවිධානාත්මක අපරාධයක්, දූෂණයක් සහ QR කේත වංචාවක් ස්ලෝවැක් මූල්‍ය, බදු, බැංකු අංශයේ අඛණ්ඩතාවට තර්ජනයක් වූ අතර බෝල්කන් සහ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය සඳහා පාඩම් මොනවාද? ?

2018 දී තරුණ ස්ලෝවැක් ගවේෂණාත්මක මාධ්‍යවේදියෙකු වන Ján Kuciak සහ ඔහුගේ පෙම්වතිය වන Martina Kušnírová ඝාතනයක් ස්ලෝවැකියාව කම්පනයට පත් කළ අතර යුරෝපය පුරා සහ ලොව පුරා ප්‍රබෝධමත් විය. මහජන කෝපය හා විරෝධතා ඉක්බිතිව සිදු වූ අතර අන්ත වාම දේශපාලන පක්ෂය වන SMER සහ එහි හිතවතුන්ට ඉල්ලා අස්වීමට බල කෙරුනි. හිටපු අග්‍රාමාත්‍යවරයාට දූෂණ චෝදනා එල්ල වූයේ පසුගිය දායි. අධිකරණය පොලිසිය විසින් චෝදනා පිළිගත් පසු අධිකරණ කටයුතු ආරම්භ වේ.

දේශපාලන නිරීක්ෂකයෝ මෙය යුක්රේනයට මායිම්ව පිහිටි කුඩා යුරෝපීය සංගමයේ සාමාජිකයාගේ දෙවන විප්ලවය ලෙස හැඳින්වූහ. සීතල ලේ වැගිරෙන ඝාතනයෙන් පසුව සිදු කරන ලද විමර්ශනය මගින් සමාජයේ සෑම තරාතිරමකමටම ළඟා වන දූෂණ, සංවිධානාත්මක අපරාධ සහ යුරෝපා සංගම් සම්පත් වංචා පිළිබඳ විශාල මකුළු ජාලයක් අනාවරණය විය. ප්‍රධාන සැකකරු මාරියන් කොක්නර් සම්බන්ධයෙන් නව නඩු විභාගයක් පැවැත්වේ.

INTERPOL, ස්ලෝවැක් ජාතික පොලිසිය, ජාතික අපරාධ ඒජන්සිය (NAKA) සහ ඩුබායි පොලිසිය අතර සහයෝගීතාවයට ස්තූතිවන්ත වන පරිදි ඩුබායිහිදී එක් වැරදිකරුවෙකු අත්අඩංගුවට ගන්නා ලදී.

මයිකල් සුචෝබා, වයස අවුරුදු 49, මුලදී එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ රඳවාගෙන රාජ්‍යය වෙනුවෙන් සාක්ෂියක් කරමින්, බලධාරීන් සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කළේය. 2021 මාර්තු මාසයේදී ඔහු අල්ලස් චෝදනා පාපොච්චාරණය කළේය.

තරුණ මාධ්‍යවේදියා වන Jan Kuciak ඝාතනය කිරීම, නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන ආයතන අතර ගෝලීය සහයෝගීතාවයක් ඇති කළේය සහ විද්‍යුත් සොයාගැනීම් හඳුනාගෙන Michael Suchoba නම් කර ඇත්තේ මාධ්‍යවේදියාට පහරදීම සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලැබ සිටින නමුත් ඉතාලියේ විශේෂ අභිචෝදකයින්ට බෝම්බ හෙලීමට උත්සාහ කළ මේරියන් කොක්නර් විසිනි. style mob hit. මෙම නඩුව දැනට විභාග වෙමින් පවතී. සුචෝබා කතිපයාධිකාරීන් දෙදෙනෙකු අතර හුවමාරු වලදී මතු විය.

Allexis s.r.o., Allexis Assets in Malta සහ Miller ආයෝජන වැනි Michael Suchoba විසින් ණයගැති සමාගම් ස්ලෝවැක් පුරවැසියන් රවටා දූෂිත ක්‍රියාවන්හි නියැලී සිටින වෙනත් පුද්ගලයන් සමඟ සම්බන්ධ වේ. František Imrecze අතර මූල්‍ය පරිපාලන නිලධාරීන්ට අල්ලස් දීමේ දූෂණ චෝදනා සම්බන්ධයෙන් වරදකරු වූ ස්ලෝවැක් ව්‍යවසායකයා හා සම්බන්ධ අනෙකුත් සමාගම්. සුචෝබා බ්‍රෙල් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින නීතීඥයෙකු වන මාටින් බහ්ලෙඩා සමඟ එක්ව බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය පාලනය කළ ප්‍රබල කතිපයාධිකාරියක් වන ජෝසෙෆ් බ්‍රෙල් සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කළේය. මේ තිදෙනාටම දැනට මුදල් විශුද්ධිකරණය සහ අල්ලස් සම්බන්ධයෙන් ස්ලෝවැක් බලධාරීන් විසින් චෝදනා එල්ල කර ඇත.

QR කේත වංචාව, බෝල්කන් රාජ්‍ය මූල්‍ය අඛණ්ඩතාවට තර්ජනයක්ද?

QR කේතය හැසිරවීමට, ව්‍යාජ රිසිට්පත් මුද්‍රණය කිරීමට සහ බදු කාර්යාල වෙත අසත්‍ය වාර්තා වාර්තා කිරීමට පරිශීලකයාට හැකි විකුණුම් ලක්ෂ්‍ය ක්‍රමයක් අනුගමනය කිරීමට ස්ලෝවැක් ජනරජයේ හිටපු මූල්‍ය පරිපාලකයාට අල්ලස් දීමෙන් වංචාව සමන්විත වේ. QR කේතය නිෂ්පාදනය කරනු ලබන්නේ QSBW වැනි Suchoba සතු හෝ ආශ්‍රිත සමාගම් සහ ස්ලෝවැකියාවේ මූල්‍ය පරිපාලනයේ හිටපු ප්‍රධානියා වන František Imrecze ගේ සහචරයන්ගේ පෙරමුණු විය හැකි CHDU වැනි සහතික කිරීමේ සංවිධාන විසිනි.

ආචාරධාර්මික හැකර්වරුන් විසින් කරන ලද තාක්ෂණික පරීක්‍ෂණයෙන් බදු කාර්යාල හෝ මහජනතාව වැනි අවසාන පරිශීලකයාට සැබෑ විකිණීමක් හෝ ව්‍යාජ අලෙවියක් අතර වෙනස හඳුනා ගැනීමට නොහැකි වනු ඇතැයි ඔප්පු කිරීමට හැකි විය. දේශීයව “eKasa” ලෙස හඳුන්වන පද්ධතිය සර්බියානු ජනරජයේ සහ හැකි හංගේරියාවේ සහ ඔස්ට්‍රියාවේ විකුණනු ලැබේ, නැතහොත් ක්‍රියාත්මක වේ.

වංචාවෙන් මූල්‍ය ප්‍රතිලාභ ලැබුවේ කවුද? ස්ලෝවැක් පොලිසියේ (NAKA) වාර්තාවලින් පෙනී යන්නේ, සුචෝබා ඔහු මිලදී ගත් සහ භාවිතා කරන ලද රාක්ක මෘදුකාංගවල මිල වැඩි කිරීමෙන් යුරෝ මිලියන 48 ක පමණ මුදලක් ස්ලෝවැකියාවට වංචා කර ඇති බවයි. සුචෝබා බුද්ධිමය දේපළ සහ සංවිධානාත්මක අපරාධ වැනි එක්සත් ජනපද නීති උල්ලංඝනය කර තිබේද යන්න එක්සත් ජනපද බලධාරීන් විමර්ශනය කරයි.

සුචෝබා නාට්‍යයේ තවත් ප්‍රහේලිකාවක් නම්, ස්ලෝවැකියාවේ ආපනශාලා ජාලයක් වන මෙඩූසා සමූහය සහ චෙක් ජනරජයේ හිමිකරු වන ඔහුගේ පාසල් මිතුරාගේ යූරෝ මිලියන 5.5 ක ණය පියවීම සඳහා QSBW හරහා රාජ්‍ය මුදල් යෙදවීමේ ඔහුගේ භූමිකාවයි. බංකොලොත් වූ ඔස්ට්‍රියානු ව්‍යාපාරයට අරමුදල් ලැබුණේ මාටින් හර්කෝ විසින් කළමනාකරණය කරන QSBW හරහාය. අපි QSBW වෙතින් අදහස් දැක්වීමට සම්බන්ධ වූ නමුත් මුද්‍රණය කරන අවස්ථාවේ කිසිදු ප්‍රතිපෝෂණයක් නොලැබුණි.

මෙඩූසා කණ්ඩායම යුරෝ මිලියන 5.5ක් ණය වී ඇත්තේ කාටද යන්න මෙම අවස්ථාවේදී අපැහැදිලි නමුත් මහජන වාර්තාකරණය පෙන්නුම් කරන්නේ ස්ලෝවැක් ප්‍රාන්තයෙන් ආපනශාලා ව්‍යාපාරයට මුදල් පියාසර කළ බවයි. මයිකල් සුචෝබාගේ පාසල් මිතුරෙකු වන පීටර් ස්ටෙකෝට ඔස්ට්‍රියානු මිස්ට්‍රල් ජීඑම්බීඑච් ඇතුළු මෙඩූසා සමූහයේ විවිධ ව්‍යාපාර සඳහා මුදල් එන්නත් කිරීමක් ලැබුණි.

QR කේත වංචාවේ පරිමාණය එදිනෙදා ජීවිතයට සම්බන්ධ බැවින් එය තේරුම් ගැනීමට අපහසුය. සිල්ලර බඩු, කොණ්ඩා මෝස්තර, රක්ෂණ, සෞඛ්‍ය සේවා, සේවා, රජයට හෝ ප්‍රාදේශීය නගර සභාවට ගෙවීම් සහ බිලියන ගණනකට ළඟා විය හැකිය. මෙය ස්ලෝවැකියාව අවදානමට ලක් කරයි, විශ්වාසයේ මූල්‍ය මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස එහි විශ්වසනීයත්වය අඩපණ කරයි. නව භාණ්ඩයක් වන තොරතුරු, රාජ්‍ය නොවන සහ රාජ්‍ය ක්‍රියාකාරීන් සඳහා ප්‍රවේශ වීමට, විකිණීමට සහ භාවිතා කිරීමට හැකි අතර ඊට අමතරව මයිකල් සුචෝබා ඔහුගේ අපරාධ සඳහා සිරගෙදරට ගියත්, ස්ලෝවැක් බලධාරීන් තවමත් දෝෂ සහිත ක්‍රමයක් භාවිතා කරන බැවින් ඔහු ධනවත් හිටපු කන්ඩායමක් ලෙස නැවත මතු වනු ඇත. .

සුචෝබාට අනුව, 2013 දී බදු බලධාරීන් විසින් බදු වංචාවට එරෙහිව සටන් කිරීමේ උපාය මාර්ගයට ඇලෙක්සිස් S.R.O විසඳුම ඇතුළත් කිරීමට තීරණය කර ඇති බව තීරණය විය. “ඒ වෙලාවේ ජෝසෆ් බ්‍රෙල් ජ්‍යෙෂ්ඨ මහතා මට බ්‍රැටිස්ලාවා හිල්ටන් හෝටලයේ දහවැනි මහලේ කතා කරලා කිව්වා මම කවදාවත් ව්‍යාපෘති මූල්‍ය වාර්තාවට දෙන්නේ නැහැ කියලා. ඉතින් මම ඔහුගෙන් ඇහුවා අවුරුදු 20කට පස්සේ මේක වෙනස් වෙන්නේ ඇයි කියලා ඔහු මට කිව්වා කාසිමීර් ඇමතිතුමා මට කැමති නැති නිසා තත්ත්වය වෙනස් වෙලා කියලා. ” සුචෝබා සාක්‍ෂි දුන්නාය.

“මම මූල්‍ය වාර්තාවට යමක් ලබාදිය යුතු බවට ඔහුට තොරතුරු ලැබුණේ කෙසේදැයි මම ඔහුගෙන් විමසූ විට, ඔහු මට කීවේ එය Kažimírගෙන් බවත් ඔහු Imrecze වෙතින් බවත්ය.” සුචෝබා සිය ඉල්ලා අස්වීමේ ලිපියේ වැඩිදුරටත් සඳහන් කර ඇත. විත්තිකරු තවත් සමාගම් දෙකක් ආරම්භ කර ALLADIN CDK ව්‍යාපෘතියට දේපල අයිතිය පැවරූ ආකාරය ද විස්තර කළේය.

සුචෝබා සිය තැන්පත් කිරීම්වලදී පැවසුවේ, “2015 හෝ 2016 දී බ්‍රෙල් මහතාට මට මුදල් ගෙන ඒමට අවශ්‍ය වූ විට තවත් එක් දෙයක් විය. මම හිතන්නේ අපි මූල්‍ය වාර්තාවේ ලොකුම පෙරළිය කළේ 2015 දී පමණ බවයි, එබැවින් මම ඔහුට යුරෝ 700,000 ක මුදල කොටස් කිහිපයකින් ලබා දුන්නෙමි, එක්කෝ හූස්ටන්හි 10 වන මහලේ හෝ පසුව Záhorská Bystice හි අවන්හලකදී, මම එසේ නොකරමි. ඔහුගේ නම දන්නවා, 2016 දී එය හිල්ටන් හි ට්‍රනාව්ස්කා හි පමණක් විය, ඔහුගේ කාර්යාල සහ ඔහු මා සමඟ දකුණට සහ දකුණට එවැනි කුඩා වැසිකිලියක් තිබූ තැනට ගියේය. බෝතල් සහ පෙට්ටි කිහිපයක් ඉතුරු වෙලා මම ඒ අල්මාරියේ රාක්කයේ තිබ්බා…”

මයිකල් සුචෝබා දැන් කොහෙද?

වාර්තා පෙන්වා දෙන්නේ සුචෝබා තවමත් ඩුබායි සහ ස්ලෝවැකියාවේ වරප්‍රසාදිත ජීවිතය භුක්ති විඳින බවයි. ඔහු සිටින්නේ ඩුබායිවල නම් මතු කළ යුතු ප්‍රශ්නය ඔහු අත්අඩංගුවට ගෙන සිරගත නොකරන්නේ මන්ද? එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය සංවිධානාත්මක අපරාධ සඳහා නව ස්විට්සර්ලන්තය බවට පත්වෙමින් පවතින බව වාර්තා පෙන්වා දෙයි. මෙයට හිටපු පොලිස් ප්‍රධානියෙකු ඇතුළු අනෙකුත් ස්ලෝවැක් දූෂිත නිලධාරීන් ඇතුළත් වේ, රුසියානු සංවිධානාත්මක අපරාධකරුවන් බාලි, ඉන්දුනීසියාව, සිංගප්පූරුව වැනි නව ධනවත් ස්ථාන වෙත හෝ තවත් දුරින් තායිවානයට සහ සමහරක් ෂැංහයි දක්වා විහිදේ.

Translate

Featured