Home » ශ්‍රී ලංකාව: UNHCR කාර්යාලය වසා දැමීමට සූදානම් වීම නිසා සරණාගතයින් දුක් වේ
Featured Global News News Politics

ශ්‍රී ලංකාව: UNHCR කාර්යාලය වසා දැමීමට සූදානම් වීම නිසා සරණාගතයින් දුක් වේ

එක්සත් ජාතීන්ගේ සරණාගත ඒජන්සි කාර්යාංශය වසා දැමීමේ අද්දර සිටීමත් සමඟ, ඔවුන්ගේ දැනටමත් බරපතල තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇතැයි දෙගිඩියාවෙන් සිටින අය බිය වෙති.

ෆරීඩුන් රිෆාට් ඇගේ උපන් ගම වන පකිස්ථානයේ කරච්චියෙන් සිය පවුල සමඟ පලා ගොස් දශකයකට වැඩි කාලයක් ගත වී ඇත. ඇය සරණාගතභාවය පතා ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණියේ ඇයගේ අන්තර් කුල විවාහය නිසා පවුල අවදානමට ලක්වීමෙන් පසුවය.

රිෆාට්ගේ පවුලට 2015 තරම් ඈත කාලයකදී එක්සත් ජාතීන්ගේ සරණාගත ඒජන්සියෙන් (UNHCR) සරණාගත තත්ත්වය ලැබී ඇත, නමුත් අයදුම්පත් සැකසීමේ ප්‍රමාදය සහ සත්කාරක රටවලින් ප්‍රතික්ෂේප කිරීම හේතුවෙන් ඔවුන් වෙනත් ස්ථානයකට ආපසු ගෙන්වා ගන්නා තෙක් තාවකාලික ගමනාන්තයක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාවේ තබා ඇත.

නමුත් දැන්, ශ්‍රී ලංකාවේ UNHCR මෙහෙයුම් අවසන් වීමට ආසන්නව ඇති බැවින්, ඔවුන් සදාකාලිකවම ගමනාගමනයට කොටු වනු ඇතැයි යන බිය පවුලට ඇති කර තිබේ.

1951 දී එකඟ වූ සරණාගතයින්ගේ තත්ත්වය සම්බන්ධ ජිනීවා සම්මුතියට ශ්‍රී ලංකාව පාර්ශ්වකරුවෙකු නොවන බැවින්, සරණාගතයින්ට රට තුළ සිටියදී නීත්‍යානුකූලව වැඩ කිරීමට අයිතියක් නොමැති අතර, නීති විරෝධී ලෙස වැඩ කර හසු වුවහොත් පිටුවහල් කිරීමට පවා හැකිය.

ශ්‍රී ලංකාවේ සිටින විට, සරණාගතයින් සහ සරණාගතයින්ට මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධතියට ප්‍රවේශය ඇති අතර, වරක් සරණාගතයෙකු ලෙස පිළිගනු ලැබුවහොත්, UNHCR විසින් මාසික ජීවන දීමනාවක් ලබා දේ. දීමනාවෙහි කොටසක් ලෙස දරුවන්ට පාසල් අධ්‍යාපනය සඳහා අරමුදල් ද ලැබේ.

UNHCR හි 2023 වසරේ ශ්‍රී ලංකාව සඳහා වන මූල්‍ය අවශ්‍යතාවලින් මේ වන විට සපුරා ඇත්තේ 21%ක් පමණක් බව මෑත දත්ත පෙන්වා දෙයි.

2020 නොවැම්බර් වන විට රට තුළ සරණාගතයින් සහ සරණාගතයින් 1,253 ක් සිටි අතර, 2022 දෙසැම්බර් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාව විසින් දැනට ශ්‍රී ලංකාවේ පදිංචිව සිටින මියන්මාරයේ රඛයින් ප්‍රාන්තයෙන් අවතැන් වූ රෝහින්ග්‍යා ජාතිකයින් 105 දෙනෙකු රැගත් බෝට්ටුවක් බේරා ගන්නා ලදී.

රාජ්ය නැතිද?
නමුත් දැන්, ඉදිරි වසර දෙක තුළ ශ්‍රී ලංකා කාර්යාලය වසා දැමීම සම්බන්ධයෙන් UNHCR වෙතින් වාචික සන්නිවේදනයක් ලැබීමෙන් පසු, අවිනිශ්චිතතාවය මධ්‍යයේ සමහර සරණාගතයින් සහ සරණාගතයින් බියට පත්ව සිටිති.

නැවත පදිංචි කිරීම සඳහා වන ඉල්ලීම දැනටමත් රටවල් දෙකක් විසින් ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති රිෆාට්ගේ පවුල, ඔවුන්ට නැවත පාකිස්තානයට යාමට සිදුවනු ඇතැයි දැන් කනස්සල්ලට පත්ව සිටිති.

“2019 දී UNHCR අපිට කිව්වා ආපහු පකිස්තානයට යන්න කියලා. නමුත්, අපි ආපහු ගියොත් අපිව මරනවා,” ඇය DW වෙත පැවසුවාය.

එහෙත්, UNHCR සහාය නොමැතිව ශ්‍රී ලංකාවේ රැඳී සිටීම ද අභියෝගාත්මක වනු ඇත, දෙසැම්බර් වන විට මූල්‍ය ආධාර සිඳී යනු ඇත. රිෆාට්ගේ දියණියන්ට සහ අනෙකුත් සරණාගත දරුවන්ට ලැබෙන පාසල් ගාස්තු සඳහා අරමුදල් සැපයීම මෙයට ඇතුළත් වන අතර එමඟින් ඔවුන්ගේ අධ්‍යාපනය කඩාකප්පල් විය හැකිය.

“දෙසැම්බරයෙන් පසු දීමනාවක් නොලැබෙන බව [UNHCR විසින් අපට දන්වා ඇත. පාසල සඳහා ශිෂ්‍යත්වයක් නැත,” රිෆාට් පැවසීය.

UNHCR වෙතින් සරණාගත තත්ත්වය තවමත් ලැබී නොමැති සරණාගතයින් සඳහා, රිෆාට්ගේ බිය දැනටමත් එදිනෙදා යථාර්ථයකි.

ජෙනිෆර් ඉෆ්රා ජීවත් වන්නේ එම යථාර්ථයයි. පකිස්ථානයේ සුළුතර ක්‍රිස්තියානි ප්‍රජාවක කොටසක් වීම නිසා පීඩාවට පත් වූ ඉෆ්රා, වසර හතකට පෙර සිය පවුල සමඟ සිය රටින් පැන ගොස් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණියාය.

නමුත් ඔවුන්ට තවමත් සරණාගත තත්ත්වය ලැබී නැහැ. මෙයින් අදහස් කරන්නේ පවුලට ජීවන දීමනාවක් හෝ ඇගේ පස් හැවිරිදි දියණියට පාසලට යාමට අරමුදල් නොමැති බවයි. එදිනෙදා අවශ්‍යතා සපුරාලීම සඳහා පවුල තම බඩු බාහිරාදිය විකුණා ඇති බව ඉෆ්රා පවසයි.

“අපි මෙහෙ ජීවත් වෙන්නේ හිඟන්නන් වගේ. “අපට UNHCR වෙතින් යුක්තිය අවශ්‍යයි. අපගේ නැවත පදිංචි කිරීම් ඉක්මනින් අවශ්‍යයි.”

පසුගිය සතියේ රිෆාට්, ඉෆ්රා සහ තවත් සරණාගතයින් සහ සරණාගතයින් කිහිප දෙනෙකු කොළඹ UNHCR කාර්යාලය ඉදිරිපිට විරෝධතාවයක නිරත වූයේ ඔවුන්ගේ අයදුම්පත් කඩිනමින් විභාග කර නැවත පදිංචි කිරීම අවසන් කරන ලෙස බලකරමිනි. ගේට්ටුව හරහා ඔවුන්ගේ දුක්ගැනවිලිවලට සවන් දුන් නිලධාරියෙක් UNHCR වෙනුවෙන් පෙත්සමක් භාර ගත්තේය.

‘කම්පනයට පත්’
අයදුම්පත් සැකසීමේ මෙම දිගු ප්‍රමාදයන් සහ නැවත පදිංචි කිරීම පිළිබඳ අවිනිශ්චිතභාවය සරණාගතයින්ගේ සහ සරණාගතයින්ගේ මානසික සෞඛ්‍යය සහ ගෞරවය බිඳ දැමිය හැකි බව ශ්‍රී ලංකාවේ සරණාගත අයිතිවාසිකම් ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන රුකී ප්‍රනාන්දු DW වෙත පැවසීය.

“ඔවුන්ට සිදු වූ ආකාරයේ තාඩන පීඩන නිසා ඔවුන් දැනටමත් ඉතා කම්පනයට පත් වී ඇත,” ඔහු පවසයි.

ඔවුන්ගෙන් සමහරක් “කායික හිංසන රැසකට” මුහුණ දී ඇත, සමහරුන්ට වෙඩි තබා ඇත, ඔහු සඳහන් කරන්නේ, ඔවුන්ගේ අවසාන ගමනාන්තය පිළිබඳ තීරණයක් ගැනීමට ප්‍රමාද වීම පවතින කම්පනය තීව්‍ර කිරීම පමණක් බව ඔහු සඳහන් කරයි.

“මම හිතන්නේ [මේ ආකාරයට ජීවත් වීමට සිදුවීම] මනුෂ්‍යයන් වශයෙන් ඔවුන්ගේ අභිමානයට කරන නිග්‍රහයක්. එය [ඔවුන්ගේ] කුසලතා, දක්ෂතා, දැනුම සහ වෘත්තීය සුදුසුකම්වලට කරන අපහාසයක්”, ප්‍රනාන්දු පවසයි.

ජීවිත ගිලිහෙනවා
ඔවුන් වෙනත් රටවල නැවත පදිංචි කිරීමට බලාපොරොත්තුවෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ වසර ගණනාවක් බලා සිටින විට, සරණාගතයින් සහ සරණාගතයින් බොහෝ දෙනෙකුට ඔවුන්ගේ ජීවිත ක්‍රමයෙන් ගිලිහී යන බවක් දැනේ.

නිදසුනක් වශයෙන්, මියන්මාරයේ පීඩාවට පත් රොහින්ග්‍යා ප්‍රජාවේ සාමාජිකයෙකු, මොහොමඩ් ලෙස හැඳින්වීමට කැමති, මියන්මාර හමුදා පාලනය විසින් අත්අඩංගුවට ගැනීම වැළැක්වීම සඳහා 2013 දී බංග්ලාදේශයට පැන ගොස්, පසුව 2015 ජනවාරි මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ, ස්ථිර නැවත පදිංචි කිරීම් අපේක්ෂාවෙන් සිටියේය. තුන්වන රටකි.

මොහොමඩ් මියන්මාරයෙන් පලා යන විටත් ඔහු විශ්ව විද්‍යාලයේ දෙවන වසරේ සත්ව විද්‍යා ශිෂ්‍යයෙක් වූ අතර ඔහුගේ අධ්‍යාපනය දිගටම කරගෙන යාමට බලාපොරොත්තු විය.

ඔහු වරක් ගුරුවරයෙකු වීමට සිහින මැවූ නමුත්, ලංකාවට ගොඩවී වසර හතකට පමණ පසු, දැන් වයස අවුරුදු 30 දී, ඔහු කිසිදු ආකාරයක රැකියාවක් කිරීමට නොහැකිව සිරවී සිටින බවක් දැනේ.

“මට තවමත් මගේ අධ්‍යාපනය අවසන් කිරීමට නොහැකි විය, මට මගේ උපාධිය ලබා ගැනීමට නොහැකි විය,” ඔහු පැවසීය.

මොහොමඩ් බලාපොරොත්තු වන්නේ UNHCR විසින් කොළඹ කාර්යාලය වසා දැමීමට පෙර නැවත පදිංචි කිරීම සඳහා වූ ඔහුගේ අයදුම්පත සලකා බලනු ඇති බවයි. “අපට ශ්‍රී ලංකාවේ වැඩ කිරීමට හෝ මෙහි ජීවිතය ගත කිරීමට නොහැකි බව මම UNHCR වෙත පවසා ඇත,” ඔහු පවසයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ සරණාගතයින් සහ සරණාගතයින් නැවත පදිංචි කිරීම සඳහා පහසුකම් සැලසීම පිළිබඳ DW හි විද්‍යුත් තැපෑලෙන් ප්‍රතිචාරයක් දක්වමින්, UNHCR හි ආසියා සහ පැසිෆික් කලාපයේ කලාපීය ප්‍රකාශක Babar Baloch පැවසුවේ: “UNHCR සරණාගත ගැටළු පිළිබඳව දැනුවත්ව සිටින අතර මෙම ගැටළු විසඳීමට දිගටම නිරත වෙමින් සිටී. .”

“ශ්‍රී ලංකාවේ පුලුල් පරිමානයේ අවතැන් තත්වය අවසන් වීමත්, අභ්‍යන්තරව අවතැන් වූවන් බහුතරයක් ඔවුන්ගේ මුල් ස්ථාන කරා ආපසු යාමත් සමඟ, අපට දැන් රට තුළ අපගේ පැමිණීම සමාලෝචනය කිරීමට හැකි වී ඇත” යනුවෙන් ඊමේල් ප්‍රතිචාරයේ සඳහන් වේ.

නමුත් ශ්‍රී ලංකාවේ රැඳී සිටින බොහෝ සරණාගතයින් සඳහා බලාපොරොත්තු සුන් වෙමින් පවතී.

වසර හතකට වැඩි කාලයක් ශ්‍රී ලංකාවේ රැඳී සිටින පකිස්ථානයේ සිට ක්‍රිස්තියානි සරණාගතයෙකු වන සුමයිරා ෆයිසාල් UNHCR කාර්යාලය වසා දැමීම ගැන තැති ගනී.

“අපිට මොකද වෙන්නේ? කවුද අපිව පිළිගන්නේ?” UNHCR හි නික්ම යාම ස්ථිර ලෙස පදිංචි වීමට කොතැනක හෝ සොයා ගැනීමේ ඇගේ ආශාව ඉටු කර ගැනීමේ අවස්ථා අවසන් වනු ඇතැයි බියෙන් ඇය අසයි.

මූලාශ්රය : DW

Translate

Featured