Home » ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල පවසන්නේ ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික ප්‍රකෘතිය වැඩිදියුණු වීමේ ලකුණු පෙන්නුම් කරන නමුත් අභියෝග පවතින බවයි
Featured Global News News Politics

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල පවසන්නේ ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික ප්‍රකෘතිය වැඩිදියුණු වීමේ ලකුණු පෙන්නුම් කරන නමුත් අභියෝග පවතින බවයි

පසුගිය වසරේ බංකොලොත් බව ප්‍රකාශ කළ ණය බරින් මිරිකී සිටින ශ්‍රී ලංකාව ආර්ථික දියුණුවේ සලකුණු පෙන්නුම් කරන නමුත් එහි ප්‍රකෘතිය තවමත් අභියෝගවලට මුහුණ දෙන බව ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල සිකුරාදා ප්‍රකාශ කළේය.

ඉන්දියන් සාගර දූපත් ජාතිය 2022 අප්‍රේල් මාසයේදී බංකොලොත්භාවය ප්‍රකාශ කළ අතර එහි විදේශ ණය ආපසු ගෙවීම අත්හිටුවන බව ප්‍රකාශ කළේය. එය වසර හතරක් පුරා ඩොලර් බිලියන 3කට ආසන්න ඇපදීමේ වැඩසටහනක් සඳහා මාර්තු මාසයේදී IMF සමඟ එකඟතාවයකට පැමිණියේය.

“තීරණාත්මක ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාමාර්ග ක්‍රියාත්මක කිරීම හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය වැඩිදියුණු වීමේ තාවකාලික සලකුණු පෙන්නුම් කරයි. නමුත් ආර්ථික ප්‍රකෘතිය අභියෝගාත්මකයි,” IMF නියෝජ්‍ය කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ කෙන්ජි ඔකමුරා ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරයක් අවසන් කිරීමෙන් පසුව, එහිදී රටේ ඉහළ නායකයින් සහ නිලධාරීන් හමුවී පැවසීය.

ඔකමුරා පැවසුවේ, ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගේ “ජාමූඅ අනුග්‍රහය දක්වන ඔවුන්ගේ අභිලාෂකාමී ආර්ථික වැඩසටහන ක්‍රියාවට නැංවීමට ඇති දැඩි කැපවීම” සාදරයෙන් පිළිගන්නා බවයි.

IMF මීට පෙර ප්‍රකාශ කළේ ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය මේ වසරේ 3% හැකිලීමෙන් පසු 2024 දී නැවත වර්ධනය වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන බවයි. ලබන වසරේ අපේක්ෂිත ආර්ථික වර්ධනය 1.5% ශ්‍රී ලංකාව භාර ගැනීමට එකඟ වී ඇති ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ මත තීරණාත්මක ලෙස රඳා පවතී.

“දැන්, වෙන කවරදාකටත් වඩා, බලධාරීන්ගේ සහ ශ්‍රී ලාංකික ජනතාවගේ ශක්තිමත් හිමිකාරිත්වය යටතේ ප්‍රතිසංස්කරණ ගම්‍යතාවය දිගටම කරගෙන යාම අත්‍යවශ්‍ය වේ,” ඔකමුරා සිකුරාදා මුලදී ප්‍රකාශයක් නිකුත් කළේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ ණය ප්‍රමාණය ඩොලර් බිලියන 51 ඉක්මවන අතර ඉන් ඩොලර් බිලියන 28ක් 2027 වන විට ආපසු ගෙවිය යුතුය. ශ්‍රී ලංකාව දැන් ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සම්බන්ධයෙන් සිය ණය හිමියන් සමඟ සාකච්ඡා ආරම්භ කර ඇත.

“වර්තමාන ආර්ථික අර්බුදය බාහිර කම්පන මගින් උග්‍ර කරන ලද ප්‍රතිපත්තිමය වැරදි පියවරයන් තුළ එහි ආරම්භය ඇත. සාර්ව ආර්ථික ස්ථාවරත්වයට නැවත පැමිණීම සඳහා මූල්‍ය ක්‍රියාමාර්ගවල වැදගත්කම, විශේෂයෙන්ම ආදායම් පියවරයන් පිළිබඳව අපි සාකච්ඡා කළෙමු. කාලෝචිත හා විනිවිද පෙනෙන ආකාරයෙන් ණය උපාය මාර්ගයක් සාකච්ඡා කිරීමට බලධාරීන්ගේ කැපවීම මා දිරිමත් කළේය. ණයහිමියන් සමඟ අඛණ්ඩව විවෘත සංවාදයක් වැඩසටහන් ඉලක්කවලට අනුකූලව ණය තිරසාරභාවය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම සඳහා ප්රතිව්යුහගත කිරීමේ ගිවිසුම්වලට එළඹීමට උපකාරී වනු ඇත, ”ඔකමුරා පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික අර්බුදය සහ අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය හිඟය පසුගිය වසරේ කැරලි ඇති කළ අතර, එවකට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂට රටින් පලා යාමටත් පසුව ඉල්ලා අස්වීමටත් සිදු විය.

දරාගත නොහැකි ණය, COVID-19 වසංගතයේ කල් පවතින කැළැල් මත දැඩි ගෙවුම් ශේෂ අර්බුදයක්, ශ්‍රී ලංකා රුපියලට මුක්කු ගැසීමට හිඟ විදේශ සංචිත වියදම් කිරීමට රජය කළ අවධාරනය සමඟ විදේශ මුදල් සහ අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍යවල දැඩි හිඟයක් ඇති විය. ඉන්ධන, ඖෂධ, පිසින ගෑස් සහ ආහාර ලෙස.

වත්මන් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ යටතේ අඩුපාඩු අඩුවී එදිනෙදා කටයුතු යථා තත්ත්වයට පත්වෙමින් ප්‍රගතියේ යම් යම් ප්‍රගතියක් දක්නට ලැබුණද, රජය තවමත් තම සේවකයන්ට වැටුප් ගෙවීමට සහ අනෙකුත් පරිපාලන කටයුතු සිදුකිරීමට මුදල් සොයාගැනීමට අරගල කරමින් සිටී.

IMF වෙතින් ඇපදීමේ පැකේජය ලබා ගැනීමේ කැපවීමේ කොටසක් ලෙස පැමිණි බදු සහ විදුලි බිල්පත් වැඩි කිරීමට රජය විසින් මෑතදී ගත් පියවර පිළිබඳව මහජන අප්‍රසාදය වර්ධනය වෙමින් පවතී.

ආන්ඩුව මේ වසරේ සෑම අමාත්‍යාංශයකම අයවැයෙන් 6% ක කප්පාදුවක් ප්‍රකාශයට පත් කළ අතර 2009 දී අවසන් වූ දිගු සිවිල් යුද්ධයක් හේතුවෙන් 200,000 කට වඩා වැඩි පිරිසක් බවට පත් වූ හමුදාවේ ප්‍රමාණයෙන් අඩකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් අඩු කිරීමට සැලසුම් කරයි.

මූලාශ්රය : Finance

Translate