Home » දකුණු ආසියාවේ රාජ වංශික දේශපාලනය උල්ලංඝනය කිරීම
Crime Defence Featured Global News News Politics Sri Lanka

දකුණු ආසියාවේ රාජ වංශික දේශපාලනය උල්ලංඝනය කිරීම

යටත් විජිතකරණයෙන් වසර ගණනාවක සිට, දකුණු ආසියානු දේශපාලනය රාජවංශ දේශපාලනයෙන් හෝ, සරලව, ඥාති සංග්‍රහයෙන් කිලිටි වී ඇත. එය කලාපයේ සංස්කෘතිය තුළට කාවැදී තිබේද නැතහොත් එය බොහෝ දකුණු ආසියානු පාලන පද්ධතිවල සහජයෙන්ම මුල් බැස ඇති දූෂණයේ නිමක් නැති චක්‍රයේ නිෂ්පාදනයක් ද? 

රාජවංශ දේශපාලනය පිළිබඳ තනි පුද්ගල සිද්ධි අධ්‍යයනයන් ගවේෂණය කිරීමට පෙර, දේශපාලනයට සමාන නම් කිහිපයක් සඳහන් කිරීමට කැමැත්තෙමි: ඉන්දියාවේ ගාන්ධිවරු, පකිස්ථානයේ බූටෝවරු, බණ්ඩාරනායකවරු, සේනානායකවරු සහ ශ්‍රී ලංකාවේ රාජපක්ෂවරු. මෙම පවුල් සිය උරුමය පරිස්සමින් සකස් කර ගත්තද, ගජමිතුරුකම්, වාසි සහ අයථා පාලනය යන ලෝහමය රසය ඉතිරි කර ඇත. 

එසේනම් රාජවංශ දේශපාලනය මෙතරම් දැඩි ලෙස විවේචනයට ලක්ව ඇත්තේ ඇයි? වඩාත්ම ප්‍රධාන කාරණය වන්නේ කුසල් කිරීමේ කුසල් ඉවත් කර පවුලේ සාමාජිකයෙකුට තනතුර සඳහා ඇති හැකියාව නොසලකා මනාප ලබා දීමයි. එය රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සෞඛ්‍යය ද අඩු කරන අතරම එය එක් පවුලකට මිලිටරි, දේශපාලන හා ආර්ථික බලය අනුපිළිවෙලින් අල්ලා ගැනීමට දිරිගන්වයි. දේශපාලන ප්‍රගමනය සඳහා එකම පූර්ව අවශ්‍යතාවය එවිට පවුල් ඥාතිත්වය බවට පත්වේ. මෙම ලිපිය 20 වැනි සියවසේ ශ්‍රී ලංකාවේ රාජවංශ දේශපාලනයේ උදාහරණ දෙකක් පටු ලෙස සාකච්ඡා කරනු ඇත. 

ක්ෂනික පශ්චාත් යටත් විජිත ලංකාවේ, ගෞරවනීය දොන් ස්ටීවන් නිදහස් ලංකාවේ ප්‍රථම අගමැති වීමත් සමඟ සේනානායක පවුල ලංකා දේශපාලනය ආධිපත්‍යය දැරීය. තම පියා අනුගමනය කරමින්, ඩඩ්ලි සේනානායක රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභා කටයුතුවලට (බ්‍රිතාන්‍ය ලංකාවේ) දැඩි ලෙස සම්බන්ධ වූ අතර, (ඔහුගේ පියාගේ ප්‍රධානත්වයෙන්!) ස්වාධීන ලංකාවේ පළමු කැබිනට් මණ්ඩලයට තේරී පත් විය. 1952 දී ඩී එස් අනපේක්ෂිත ලෙස අභාවප්‍රාප්ත වූ අතර ඩඩ්ලි ලංකාවේ දෙවන අගමැති ලෙස තේරී පත් විය. ඔහු තම පක්ෂය එක්සත් ජාතික පක්ෂය ජයග්‍රහණය කරන මහ මැතිවරණයක් ඉල්ලා සිටියේය. ඩඩ්ලි 1970 දක්වා අගමැති ධුරයේ පුනරාවර්තන ධුර දැරීය. මෙම කාලය කෘෂිකර්මාන්තයේ සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් අධීක්‍ෂණය කළ අතර එය රාජවංශ දේශපාලනයේ උචිත උදාහරණයකි. 

1950 ගණන්වල තවත් ධනවත්, ප්‍රභූ පවුලක නැගීම නිරීක්ෂණය විය. බණ්ඩාරනායකලාය. සොලමන් වෙස්ට් රිජ්වේ ඩයස් බණ්ඩාරනායක වාමාංශික, සිංහල ජාතිකවාදී ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ නිර්මාතෘ සහ 1956 දී නිදහස් ලංකාවේ සිව්වන අගමැති විය. ඔහු ජාතිකවාදයේ, දේශීය සංස්කෘතියේ යෝජකයෙකු වූ අතර, ඔහුගේ ප්‍රතිපත්තිවලට ඔහුගේ සිංහල බලපෑම අතිමහත් ය. පළමු න්‍යාය පත්‍රය, (සුළුතර ප්‍රජාවන් අතර මතභේදවල මාවතක් ඉතිරි කිරීම). ඝාතකයෙකුගේ වෙඩි උණ්ඩයකින් සිදුවූ SWRD ගේ අකල් මරණය, ඔහුගේ වැන්දඹුව දේශපාලන අවධානයට තල්ලු කර ඇයව ඇගේ සැමියාගේ පක්ෂයෙන් ශ්‍රීලනිපයෙන් අගමැති අපේක්ෂකයෙකු බවට පත් කළේය. සේනානායකලාටත් වඩා, බණ්ඩාරනායක පවුල රාජවංශ දේශපාලනයේ ප්‍රතිමූර්තිය බවට පත් වූයේ සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායක මැතිනිය 1960-1965 කාල වකවානුවේ අගමැති ධූරයේ තුන්වරක් කටයුතු කිරීමත් සමඟය. 1970-1977 සහ 1994 සිට 2000 දක්වා. ලෝකයේ ප්‍රථම අගමැතිනිය බවට පත්වන අතරතුර, ඇයගේ නම ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාව සමඟ දේශපාලන හුරුපුරුදුකමේ සහ විශ්වාසයේ බර උසුලන බව බොහෝ දුරට මුරණ්ඩු විය, එබැවින් ඇයගේ කුසලතා සඳහා තේරී පත්වීමට වඩා ඇගේ පවුල් පරම්පරාව ඇයගේ පමණක් නොව, ඇගේ දරුවන්ට දේශපාලනයේ තනතුරු ලබා දුන්නේය. 1994 දී එස්.ඩබ්ලිව්.ආර්.ඩී.ගේ සහ සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායකගේ දියණිය වූ චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක සිය මවගෙන් පසු ශ්‍රීලනිප නායිකාව වූ අතර ජනාධිපතිවරණයෙන් 62.2% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් ලබා ගත්තාය. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රථම කාන්තා ජනාධිපතිනිය ලෙස ඇයගේ පළමු ධූර කාලය තුළ ඇය සිය මව අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයට පත් කළාය. ඇයගේ නම ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාව සමඟ දේශපාලන හුරුපුරුදුකමේ සහ විශ්වාසයේ බර උසුලන බව බොහෝ දුරට මුරණ්ඩු වූ අතර එබැවින් ඇයගේ කුසලතා සඳහා තේරී පත්වීමට වඩා ඇගේ පවුල් පරම්පරාව ඇයගේ පමණක් නොව ඇගේ දරුවන්ට දේශපාලනයේ තනතුරු ලබා දුන්නේය. 1994 දී එස්.ඩබ්ලිව්.ආර්.ඩීගේ සහ සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායකගේ දියණිය වූ චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක සිය මවගෙන් පසු ශ්‍රීලනිප නායිකාව වූ අතර ජනාධිපතිවරණයෙන් 62.2% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් ලබා ගත්තාය. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රථම කාන්තා ජනාධිපතිනිය ලෙස ඇයගේ පළමු ධූර කාලය තුළ ඇය සිය මව අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයට පත් කළාය. ඇයගේ නම ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාව සමඟ දේශපාලන හුරුපුරුදුකමේ සහ විශ්වාසයේ බර උසුලන බව බොහෝ දුරට මුරණ්ඩු වූ අතර එබැවින් ඇයගේ කුසලතා සඳහා තේරී පත්වීමට වඩා ඇගේ පවුල් පරම්පරාව ඇයගේ පමණක් නොව ඇගේ දරුවන්ට දේශපාලනයේ තනතුරු ලබා දුන්නේය. 1994 දී එස්.ඩබ්ලිව්.ආර්.ඩීගේ සහ සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායකගේ දියණිය වූ චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක සිය මවගෙන් පසු ශ්‍රීලනිප නායිකාව වූ අතර ජනාධිපතිවරණයෙන් 62.2% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් ලබා ගත්තාය. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රථම කාන්තා ජනාධිපතිනිය ලෙස ඇයගේ පළමු ධූර කාලය තුළ ඇය සිය මව අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයට පත් කළාය. ඇයගේ මවගෙන් පසු ශ්‍රීලනිප නායිකාව වූ අතර ජනාධිපතිවරණයෙන් 62.2% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් ලබා ගත්තාය. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රථම කාන්තා ජනාධිපතිනිය ලෙස ඇයගේ පළමු ධූර කාලය තුළ ඇය සිය මව අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයට පත් කළාය. ඇගේ මවගෙන් පසු ශ්‍රීලනිප නායිකාව වූ අතර ජනාධිපතිවරණයේදී 62.2% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් ලබා ගත්තාය. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රථම කාන්තා ජනාධිපතිනිය ලෙස ඇයගේ පළමු ධූර කාලය තුළ ඇය සිය මව අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයට පත් කළාය. 

මේවා දකුණු ආසියාව (විශේෂයෙන් රාජපක්ෂ පවුලේ දේශපාලකයන් අතිමහත් සංඛ්‍යාවක් සිටින ශ්‍රී ලාංකේය දේශපාලනය) වසාගෙන සිටින රාජවංශ දේශපාලනයේ සෙවනැල්ල පිළිබඳ උදාහරණ දෙකක් පමණි. දකුණු ආසියාතිකයන්ගේ මනෝවිද්‍යාව යනු එක් එක් අපේක්ෂකයාට වඩා පවුලට තම පක්ෂපාතීත්වය අනුව ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමේ ආකල්පයක් ඡන්දදායකයින්ට ඇති අතර, මෙම ඡන්දදායක හැසිරීම දේශපාලකයන්ගේ උරුමය ගොඩනැගීමේ ප්‍රතිඵලයකි. මීට අමතරව, දකුණු ආසියාතික දේශපාලනය ආර්ථික සංවර්ධනයේ ඌනතාවයෙන් දැඩි ලෙස බලපා ඇති අතර, විරැකියාව සහ පහත් ජීවන තත්ත්වයන් පැන නගින මෙම ආර්ථික ඌන සංවර්ධිතය, නව අපේක්ෂකයින් සඳහා ඡන්දය ප්‍රතික්ෂේප කිරීමට ඡන්දදායකයින් දිරිමත් කරයි. අපේක්ෂකයින්ගේ නිපුණතාවය නොසලකා බොහෝ විට ඔවුන් විශ්වාස කිරීමට වර්ධනය වී ඇති දේශපාලන පරම්පරාවක් සහිත අපේක්ෂකයින්. 

මූලාශ්රය: Ground Views

Translate