Home » යුක්තිය සහ වගවීම පිළිබඳ මන්දගාමී නමුත් ස්ථිර ක්‍රියාවලිය
Crime Featured Global News News Politics Sri Lanka

යුක්තිය සහ වගවීම පිළිබඳ මන්දගාමී නමුත් ස්ථිර ක්‍රියාවලිය

පසුගිය සති කිහිපය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ දළ මානව හිමිකම් කඩකරන්නන් සඳහා ජාතික සහ ජාත්‍යන්තර භූ දර්ශනයේ යුක්තිය සහ වගවීමේ යාන්ත්‍රණයන් ශීඝ්‍රයෙන් උත්සන්න වීමක් දක්නට ලැබුණි; යුධ අපරාධ සහ මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ කරන අපරාධකරුවන්ගේ ගෙල වටා ගැට ගැසෙමින් තිබේ.

කොළඹදී හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට රුපියල් ලක්ෂයක වන්දියක් ගෙවන ලෙස ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය නියෝග කළේය . 2019 අප්‍රේල් පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයෙන් විපතට පත් වූවන්ට “නොසැලකිලිමත්” බුද්ධි අංශ අසාර්ථකත්වය සඳහා මිලියන 100 ක්. සිරිසේන මහතාට සහ උසස් පොලිස් නිලධාරීන්ට අපරාධ නඩු පවරන ලෙස කාදිනල් මැල්කම් රංජිත් හිමිපාණන් ඉල්ලා සිටියේය.

සිරිසේන මහතාගේ සහ ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන්ගේ “අසාර්ථකතා” කිහිපයක් උපුටා දක්වමින් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය සඳහන් කළේ, ආරක්‍ෂක ආයතන තුළ සන්නිවේදන බිඳ වැටීම් සහ ජාතික ආරක්‍ෂක කවුන්සිලයේ රැස්වීම් වරින් වර පැවැත්වීම “එවකට ජනාධිපතිවරයාගේ බරපතල අතපසුවීමක්” බවයි.

එක්සත් ජනපදයේ, ජනාධිපති ජෝ බයිඩෙන් අත්සන් කරන ලදී, චෝදනා කරන අපරාධකරුගේ හෝ වින්දිතයාගේ ජාතිකත්වය නොසලකා, ඕනෑම තැනක සිදු කරන ලද යුද අපරාධ සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජනපදයේ සිටින පුද්ගලයින්ට නඩු පැවරීමට අධිකරණ අධිකරණ බලය ලබා දෙන යුධ අපරාධවලට ගොදුරු වූවන් සඳහා වූ ඓතිහාසික යුක්තිය පිළිබඳ පනතට ජනාධිපති බිඩෙන් අත්සන් කළේය . ශක්තිමත් ද්විපාර්ශ්වික සහාය ඇතිව සම්මත කරන ලද මෙම නීතිය එක්සත් ජනපදය එහි මිත්‍ර පාක්ෂිකයින් සහ ජිනීවා සම්මුතීන් සමඟ වඩා හොඳින් පෙළගස්වන බව අධිකරණ දෙපාර්තමේන්තුව පවසයි.

“1983 සිට 2009 දක්වා ශ්‍රී ලංකාවේ සන්නද්ධ ගැටුම්වලදී සිදු වූ මානව හිමිකම් දැඩි ලෙස හා ක්‍රමානුකූලව උල්ලංඝණය කිරීම” සම්බන්ධයෙන් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ, මහින්ද රාජපක්ෂ, මාණ්ඩලික සැරයන් සුනිල් රත්නායක සහ ලුතිනන් කමාන්ඩර් චන්දන හෙට්ටිආරච්චි යන අයට එරෙහිව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය විසින් තොරතුරු ඉල්ලා සිටින බව කැනඩාව නිවේදනය කළේය. “ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ (ජවිපෙ) නැගිටීමේ සන්දර්භය තුළ, මාතලේ දිස්ත්‍රික්කයේ, 1989 මැයි සහ 1990 ජනවාරි අතර, රජයේ ආරක්ෂක අංශ විසින් සිදු කරන ලද බවට වාර්තා වූ බලහත්කාර අතුරුදහන් කිරීම්, අත්තනෝමතික ලෙස රඳවා තබා ගැනීම්, වධහිංසා පැමිණවීම් සහ අධිකරණයට පරිබාහිර ඝාතන සිදු කරන ලදී.”

හියුමන් රයිට්ස් වොච් සිය ලෝක වාර්තාව 2023 හි ප්‍රකාශ කළේ 2022 දී ජනාධිපතිවරුන් වෙනස් කිරීමෙන් රටේ මානව හිමිකම් වාර්තාවේ කිසිදු දියුණුවක් ඇති නොවූ බවයි.

හියුමන් රයිට්ස් වොච් හි දකුණු ආසියානු අධ්‍යක්ෂ මීනක්ෂි ගංගුලි පැවසුවේ “ප්‍රතිසංස්කරණ සහ වගවීම සඳහා වූ ඉල්ලීම්වලට ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ ප්‍රතිචාර දැක්වූයේ මර්දනයෙනි. “ශ්‍රී ලංකාව සිය ආර්ථික අර්බුදය විසඳීමට උපකාර කිරීමට අවශ්‍ය විදේශීය හවුල්කරුවන් මූලික මානව හිමිකම් ප්‍රතිසංස්කරණ සහ නීතියේ ආධිපත්‍යයට ගරු කිරීම සඳහා අවධාරනය කළ යුතුය.”

GSP+ යටතේ මානව හිමිකම් බැඳීම්වලට අනුකූල වන ලෙස රජයට බලකරමින් යුරෝපා සංගමය වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කළ නමුත් ස්ථිර ප්‍රගතියක් ලබා ගැනීම සඳහා පීඩනය තීව්‍ර කළ යුතු බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් පැවසීය. විරෝධතාව බොහෝ දුරට නොසලකා හරින ලදී.

එක්සත් ජනපද නීතිය, කැනේඩියානු සම්බාධක සහ මානව හිමිකම් කඩවීම්වලට ගොදුරු වූවන් සඳහා යුක්තිය සහ වගවීම සහතික කිරීම සඳහා ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට කළ හැකි තවත් දේ පිළිබඳව Groundviews ශ්‍රී ලංකා සාමය සහ යුක්තිය සඳහා වූ ව්‍යාපාරයේ අධ්‍යක්ෂ බෙන් කුමාර් මොරිස්ගෙන් විමසීය.

ජනාධිපති Biden යුද අපරාධ පනතේ වින්දිතයන් සඳහා යුක්තිය පිළිබඳ නීතියක් අත්සන් කළේය. මෙය ශ්‍රී ලංකාවේ තත්ත්වයට කෙසේ බලපානු ඇතැයි ඔබ සිතන්නේද? ගෝඨාභය රාජපක්ෂ නැවත ඇමරිකාවට ගියහොත් අත්අඩංගුවට ගත හැකිද?

ශ්‍රී ලංකාවේ චූදිත අපරාධකරුවන් අත්අඩංගුවට ගැනීම සක්‍රීයව ක්‍රියාත්මක කිරීමට එක්සත් ජනපද රජය යුද අපරාධවල වින්දිතයන් සඳහා වූ යුක්තිය පිළිබඳ පනත භාවිතා කරයිද යන්න තවමත් පැහැදිලි නැත. කෙසේ වෙතත්, පනත යටතේ, එක්සත් ජනපද නඩු පවරන්නන්ට ඔවුන්ගේ ජාතිකත්වය හෝ ඔවුන්ගේ වින්දිතයින්ගේ ජාතිකත්වය කුමක් වුවත්, යුද අපරාධ සම්බන්ධයෙන් චෝදනා කරන අපරාධකරුවන්ට නඩු විභාග කළ හැකිය. එය සීමාවන් පිළිබඳ ව්‍යවස්ථාව ද ඉවත් කරයි, විභව නඩු පැවරීම සඳහා විශාල වැරදි සංඛ්‍යාවක් විවෘත කරයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ නඩු පැවරීමට ප්‍රමාණවත් සාක්ෂි සහ කැමැත්ත තිබේ නම්, එක්සත් ජනපදයට ඇතුළු වූ පසු ඕනෑම අපරාධකරුවෙකු අත්අඩංගුවට ගත හැකි බවයි.

කැනඩාවේ සම්බාධක කොතරම් වැදගත්ද, මෙම සිව්දෙනාට කැනඩාවේ වත්කම් හෝ එහි සංචාරය කිරීමට විශාල ආශාවක් නොතිබිය හැකිද?

කැනඩාවේ සම්බාධක මෙම පුද්ගලයින් සිව්දෙනාට සෘජුවම බලපානු ඇතැයි සිතිය නොහැකි නමුත්, එය කැනඩාවේ සහ ජාත්‍යන්තරව මානව හිමිකම් කඩකිරීම් සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලැබ සිටින ශ්‍රී ලාංකිකයන් සම්බන්ධයෙන් ජාත්‍යන්තර වගවීම සඳහා වන කුඩා නමුත් තීරණාත්මක පියවරකි. හිටපු ජනාධිපතිවරුන් දෙදෙනකු මානව හිමිකම් කඩකරන්නන් ලෙස ජාතික ආණ්ඩුවක් පිළිගැනීම වැදගත් මොහොතකි. මේ වෙනකම් කිසිම රටක් රාජපක්ෂ පවුලට අත දුන්නේ නැහැ. සහෝදරයන් දෙදෙනා සම්බන්ධයෙන් ජාත්‍යන්තර වගවීම ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස වෙනත් රටවලින් ඉල්ලා සිටින විට මානව හිමිකම් කණ්ඩායම් පෙන්වා දිය හැකි ආදර්ශයකි.

අනෙක් රටවල් ද එය අනුගමනය කළ යුතුද?

ශ්‍රී ලාංකේය සමාජයේ ඉහළම තලයේ සිටින අපරාධකරුවන් සම්බන්ධයෙන් වගවීම අනුගමනය කරමින් අනෙකුත් රටවල් ද කැනඩාවේ ආදර්ශය සම්පූර්ණයෙන්ම අනුගමනය කළ යුතුය. කෙසේ වෙතත්, ඉතා මැනවින්, විවිධ රටවල් ඔවුන්ගේ විශේෂිත තත්වයට ඔවුන්ගේ ප්‍රතිචාර සකස් කළ යුතුය. එක්සත් ජනපදය ද ගෝඨාභය රාජපක්ෂට සම්බාධක දැක්වුවහොත්, මෙය සැලකිය යුතු බලපෑමක් ඇති කරන නමුත් ඔහුට රටට ඇතුළු වීම වළක්වනු ඇත. ඒ වෙනුවට ගෝඨාභයට නැවත එක්සත් ජනපදයට යාමට ඉඩ දුන්නේ නම්, රජයට ඔහුව අත්අඩංගුවට ගෙන විශ්වීය අධිකරණ බලය යටතේ චෝදනා කිරීමට තෝරා ගත හැකිය, එය යුක්තිය හඹා යාමේ දැවැන්ත ඉදිරි පියවරක් වනු ඇත. අත් අඩංගුවට ගැනීමක් සහතික කිරීම වඩා දුෂ්කර වන වෙනත් අවස්ථාවන්හිදී, සම්බාධක වඩාත් බලපානු ඇත.

මාතලේ අතුරුදහන් කිරීම් සම්බන්ධයෙන් යුක්තිය සහ වගවීම ඉල්ලා සිටින එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය. වසර 30කට වැඩි කාලයකට පසුව එය තවමත් වැදගත් වන්නේ ඇයි?

ජාත්‍යන්තර යුක්තියේ ගමන් මග බොහෝ විට ඉතා මන්දගාමී ය. කෙසේ වෙතත්, විපතට පත් වූවන්ගේ පවුල් බොහොමයක් දැනටමත් මිය ගොස් ඇති අතර, මෙම අපරාධ අමතක වීමට වසර 34 ක් ප්රමාණවත් නොවේ. කාම්බෝජයේ, 1970 ගණන්වල සිදු වූ ජන සංහාරයක් සම්බන්ධයෙන් යුක්තිය තවමත් ක්‍රියාත්මක වේ. බොහෝ පවුල් සහ චූදිත අපරාධකරුවන් තවමත් ජීවතුන් අතර සිටිති. වින්දිතයින්ට සහ දිවි ගලවා ගත් අයට, ප්‍රමාද වූ වගවීම පවා සාමය සහ යුක්තිය පිළිබඳ යම් හැඟීමක් ලබා දිය හැකිය. එපමණක් නොව, මාතලේ අතුරුදහන්වීම්වලට සම්බන්ධ බවට චෝදනා එල්ල වූ එම හමුදාවම අද දක්වාම වෙනත් දරුණු මානව හිමිකම් කඩකිරීම්වලට සම්බන්ධ වී ඇත. මාතලේ අතුරුදහන් කිරීම් සම්බන්ධයෙන් වගවීම නුදුරු අනාගතයේ දී වඩාත් මෑත කාලීන අපයෝජනයන් සඳහා වගවීමට හේතු විය හැක.

ආණ්ඩුව දිගින් දිගටම මේවා හඳුන්වන්නේ කිසිම පදනමක් නැති චෝදනායි. මෙතෙක් නම් කර ඇති පුද්ගලයන්ට එරෙහිව යුද අපරාධ පිළිබඳ ප්‍රමාණවත් නිශ්චිත සාක්ෂි ඇතැයි ඔබ විශ්වාස කරනවාද?

යුද අපරාධ නඩු පැවරීමක් සඳහා වන සාක්‍ෂිවල ප්‍රමිතිය ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර, එක්රැස් කර ඇති සියලුම ලියකියවිලි වෙත ප්‍රථමයෙන් ප්‍රවේශයක් නොමැතිව, සම්පූර්ණයෙන්ම නිශ්චිතව කිසිවක් පැවසීම දුෂ්කර ය. කෙසේ වෙතත්, මෙම එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂඥයින්ගේ එකතුව ඉතා හොඳ හේතුවක් නොමැතිව මෙම ලිපිය ඉදිරිපත් නොකරනු ඇත. පසුගිය දශක කිහිපය තුළ, එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය, සිවිල් සමාජ කණ්ඩායම් සහ ගෞරවනීය ජාත්‍යන්තර විශේෂඥයින් ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් පිළිබඳ සාක්ෂි පරීක්ෂා කර එය ඉතා බලගතු බව සොයාගෙන ඇත.

ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට ගත හැකි සහ ගත යුතු වෙනත් ක්‍රියාමාර්ග මොනවාද?

ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය ශ්‍රී ලංකාවේ වගවීම සඳහා වන මූලික වාහකය ලෙස සැලකීමට නැඹුරු වී ඇත. කවුන්සිලය වැදගත් වන අතර වටිනා කාර්යයක් දිගටම කරගෙන යන අතර, වගවීම ඉදිරියට ගෙන යාම සඳහා ස්වාධීන පියවර ගන්නා ලෙස මානව හිමිකම් පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මහ කොමසාරිස්වරයා සාමාජික රටවලින් නැවත නැවතත් ඉල්ලා සිටියේය. ඉලක්කගත සම්බාධක, විශ්ව අධිකරණ බලය යටතේ නඩු පැවරීම සහ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සඳහා වගවීම ඉල්ලා සිටීම සඳහා ඔවුන්ගේ ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා උත්තෝලනයක් ලෙස භාවිතා කිරීම මෙයට ඇතුළත් වේ.

මූලාශ්රය: Ground Views

Translate