Home » පාස්කු ප්‍රහාරයෙන් විපතට පත් වූවන්ට මුදල් ගෙවන ලෙස ශ්‍රී ලංකා අධිකරණය නියෝග කරයි
Crime Defence Featured Global News News Sri Lanka

පාස්කු ප්‍රහාරයෙන් විපතට පත් වූවන්ට මුදල් ගෙවන ලෙස ශ්‍රී ලංකා අධිකරණය නියෝග කරයි

හිටපු ජනාධිපති සිරිසේන, ආරක්‍ෂක අමාත්‍යාංශයේ ඉහළම නිලධාරීන් සහ බුද්ධි අංශ නිලධාරීන් පුද්ගලික මුදලින් ගෙවන ලෙස නියෝග කර ඇත

2019 පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් විපතට පත් වූවන්ට රුපියල් මිලියන 310ක (ඇමරිකානු ඩොලර් 885,670) වන්දි මුදලක් ගෙවන ලෙස ශ්‍රී ලංකාවේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට මෙන්ම ඉහළ ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයට සහ බුද්ධි නිලධාරීන්ට නියෝග කළේය.

ජනවාරි 12 වැනිදා ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරනය විසින් නිකුත් කරන ලද නියෝගය “නොසැලකිලිමත්” බුද්ධි අංශයේ අසාර්ථකත්වයක් පෙන්වා දුන් බව ද හින්දු වාර්තා කරයි. “විපතට පත් වූවන්ට සහ පවුල්වලට සාධාරණ හා සාධාරණ ලෙස වන්දි වශයෙන් නියම කරන ලද මුදල් ප්‍රදානය කිරීමේ ක්‍රමවේදයක් සකස් කළ යුතු, වන්දි ගෙවීම සඳහා වන කාර්යාලයේ වින්දිත අරමුදලක් ස්ථාපිත කළ යුතුය” යනුවෙන් නියෝගයේ සඳහන් විය.

හිටපු පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර, හිටපු ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් හේමසිරි ප්‍රනාන්දු, රාජ්‍ය බුද්ධි සේවයේ හිටපු ප්‍රධානී නිලන්ත ජයවර්ධන සහ හිටපු ජාතික බුද්ධි ප්‍රධානී සිසිර මෙන්ඩිස් යන මහත්වරුන්ට මෙලෙස ගෙවීමට නියම වී ඇත.

සිරිසේනට රුපියල් මිලියන 100 ක් (ඩොලර් 273,300) ගෙවන ලෙස නියෝග කරන ලද අතර අනෙකුත් නිලධාරීන්ට රුපියල් මිලියන 210 ක් (ඩොලර් 574,000) ගෙවිය යුතු විය. ඔවුන්ගේ පුද්ගලික මුදලින් වන්දි ගෙවිය යුතුයි.

“ප්‍රහාරය පිටුපස සිටි මහ මොළකරු මෙතෙක් සොයා ගෙන නැත”

විපතට පත් එක් අයකුට රුපියල් මිලියනයක වන්දියක් ගෙවන ලෙස ද ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය ෆෙඩරල් රජයට නියෝග කර ඇත.

මෙම නඩුවේ පෙත්සම්කරුවන් දුසිමකින් එක් අයෙකු වන සරත් ඉද්දමල්ගොඩ පියතුමා කියා සිටියේ දේශපාලන නායකයින් තමන්ට නීති විරෝධී ඕනෑම දෙයක් කළ හැකි යැයි සිතන නමුත් කිසිවකු නීතියට ඉහළින් නොසිටින බව මෙම තීන්දුව මතක් කර දෙන බවයි.

පූජකවරයා UCA ප්‍රවෘත්ති වෙත පැවසුවේ ජනවාරි 12 වන දින ඔහුගේ 78 වන උපන්දිනයේදී මීට වඩා හොඳ තෑග්ගක් ප්‍රාර්ථනා කළ නොහැකි බවයි .

“පූජකයෙක් විදියට මම උත්සාහ කළේ වින්දිතයන්ට සාධාරණයක් ඉටු කරන්නයි. එහෙත් ප්‍රහාරය පිටුපස සිටි මහ මොළකරු මෙතෙක් සොයා ගෙන නොමැත. අපි බලාගෙන ඉන්නවා මෙයා අහුවෙනකම්” ඉද්දමල්ගොඩ පියතුමා කීවේය.

මානව හිමිකම් ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන බ්‍රිටෝ ප්‍රනාන්දු පාස්කු ඉරිදා විපතට පත් වූවන් සහ ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් සටන් කරන ඔහු වැනි අයගේ “විශාල ජයග්‍රහණයක්” ලෙස අධිකරණ තීන්දුව හැඳින්වීය.

දේශපාලන නායකයින් සහ රාජ්‍ය නිලධාරීන් වගකීම් පැහැර නොහරින බවට තීන්දුවෙන් සහතික වනු ඇතැයි කොළඹ ජනසන්නිවේදන පිළිබඳ අගරදගුරු අධ්‍යක්ෂ ජූඩ් ක්‍රිසාන්ත පියතුමා බලාපොරොත්තු වේ.

ශ්‍රී ලංකාව 2019 අප්‍රේල් 21 වන දින කොළඹ අගනුවර, මීගමුව ආසන්නයේ සහ නැගෙනහිර මඩකලපුවේ පල්ලි සහ සුඛෝපභෝගී හෝටල් හරහා අනුක්‍රමික පිපිරීම් සිදු විය. පාස්කු ඉරිදා දිවයින කැළඹූ සිද්ධියෙන් පුද්ගලයින් 279 ක් මිය ගොස් 500 ක් පමණ තුවාල ලැබූහ. ඉරිදා.

විමර්ශන සිදුවෙමින් පවතින අතරතුර පිපිරීමෙන් මියගිය අයගේ දිවි ගලවා ගත් අයට සහ පවුල්වලට ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ නියෝගය වැදගත් වේ.

විමර්ශනයේ නිසි ප්‍රගතියක් නොලැබීම සම්බන්ධයෙන් කතෝලික සභාව දැඩි විවේචනයට ලක්ව ඇත. කොළඹ කාදිනල් මැල්කම් රංජිත් හිමිපාණෝ මෙම ප්‍රශ්නය ජාතිය තුළ සහ වතිකානුව සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය ඇතුළු ගෝලීය සංසදවලදී පුන පුනා මතු කරමින් චෝදනා කළේ මෙම සිද්ධිය “හුදෙක් අන්තවාදීන්ගේ ක්‍රියාවක් නොව මහා දේශපාලන කුමන්ත්‍රණයක්” බවයි.

මූලාශ්රය: Uca News

Translate