Home » කැනඩාව ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරුන් වන මහින්දට සහ ගෝඨාභයට සම්බාධක
Crime Featured Global News News Politics Sri Lanka

කැනඩාව ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරුන් වන මහින්දට සහ ගෝඨාභයට සම්බාධක

1983 සිට 2009 දක්වා සන්නද්ධ ගැටුම්වලදී සිදු වූ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සම්බන්ධයෙන් මෙම සම්බාධක පැනවූ බව කැනඩාව පවසයි.

1983 සිට 2009 දක්වා දිවයිනේ සන්නද්ධ ගැටුම් අතරතුර “දළු සහ ක්‍රමානුකූලව මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම්” සම්බන්ධයෙන් කැනඩාව හිටපු ජනාධිපතිවරුන් වන මහින්ද සහ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ඇතුළු ශ්‍රී ලංකාවේ ඉහළම නිලධාරීන් හතර දෙනෙකුට සම්බාධක පනවා ඇති බව කැනඩා විදේශ අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ශ්‍රී ලංකා රජය සිය මානව හිමිකම් බැඳීම් තහවුරු කිරීම සඳහා “සීමිත අර්ථවත් සහ සංයුක්ත ක්‍රියාමාර්ගයක්” ගෙන ඇති බව විදේශ අමාත්‍යාංශය අඟහරුවාදා මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

රජයේ හමුදා සහ බෙදුම්වාදී දෙමල ඊලම් විමුක්ති කොටි (එල්ටීටීඊ) අතර 26 වසරක සිවිල් යුද්ධයෙන් දස දහස් ගණන් මිනිසුන් මිය ගියහ. විශේෂයෙන්ම යුද්ධයේ අවසන් මාසවලදී යුද අපරාධ සම්බන්ධයෙන් දෙපාර්ශවයටම චෝදනා එල්ල විය. දෙමළ සිවිල් වැසියන් ඉලක්ක කර ප්‍රහාර එල්ල කළ බවට චෝදනා එල්ල වූ හමුදාවන් අධීක්ෂණය කළේ එවකට ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ සහ ඔහුගේ සොහොයුරා වූ එවකට ආරක්ෂක ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ය.

හමුදා නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු – මාණ්ඩලික සැරයන් සුනිල් රත්නායක සහ ලුතිනන් කමාන්ඩර් චන්දන ප්‍රසාද් හෙට්ටිආරච්චි ද සම්බාධක ලැයිස්තුවේ සිටිති. ඔවුන් දෙදෙනාම බරපතල අපරාධ සිදුකිරීම සම්බන්ධයෙන් මීට පෙර අමෙරිකාව විසින් අනුමත කරනු ලැබූ අයයි. 2015 දී සිවිල් වැසියන් 8 දෙනෙකු ඝාතනය කිරීමේ චෝදනාවට මරණ දණ්ඩනයට නියම වූ රත්නායකට 2020 දී ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ විසින් සමාව දෙන ලදී.

වගවීම නොමැතිකම ගැටුමේ වින්දිතයින් අපේක්ෂා කරන සාමය සහ සංහිඳියාව සඳහා ඇති අපේක්ෂාවන් අඩාල කරන බව විදේශ අමාත්‍යාංශය ප්‍රකාශ කළේය, සම්බාධක මගින් “ශ්‍රී ලංකාවේ දළ මානව හිමිකම් කඩ කළ අයට අඛණ්ඩව දණ්ඩමුක්තිය ලබා නොදෙන බවට කැනඩාව පැහැදිලි පණිවිඩයක් යවන බව පැවසීය. ”.

රාජපක්ෂවරුන් යටතේ ශ්‍රී ලංකාව යුක්තිය සහ සංහිඳියාව සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රයත්නයන්ට විරුද්ධ වී ඇත.

සම්බාධකවලට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ අමාත්‍යාංශය බදාදා කැනේඩියානු නියෝජිත ඩැනියෙල් බූඩ් කැඳවා ඇත.

ශ්‍රී ලංකා විදේශ අමාත්‍ය අලි සබ්රි “පුද්ගලයින් හතර දෙනෙකුට එරෙහිව ගෙන එන ලද ඒකපාර්ශ්වික සම්බාධක ප්‍රකාශ කිරීම පිළිබඳව රජයේ බලවත් කණගාටුව ප්‍රකාශ කළේය”, විදේශ අමාත්‍යාංශය ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ, මෙම ක්‍රියාව “සත්‍ය නොවන චෝදනා මත පදනම් වූවක්” බවයි.

“විශේෂයෙන්ම [රාජපක්ෂ] සහෝදරයින්ට මෙය බලපානු ඇති බලපෑම අවතක්සේරු කළ නොහැක,” ලන්ඩන් විශ්ව විද්‍යාලයේ SOAS හි ආචාර්ය අපේක්ෂකයෙකු සහ සමානාත්මතාවය සහ සහන සඳහා මහජනතාවගේ උපදේශකයෙකු වන මාරියෝ අරුල්තාස් අල් ජසීරා වෙත පැවසීය.

“ශ්‍රී ලංකාව වසර ගණනාවක් තිස්සේ කැනඩාව, එක්සත් ජනපදය සහ එක්සත් රාජධානිය වැනි රටවලින් පීඩනයට ලක්ව ඇති අතර එය නැවත නැවතත් කළ කැපවීම් ඉටු කිරීමට අපොහොසත් වී ඇත. මෙය එක්සත් ජනපදයේ සමාන සම්බාධකවලින් පසුව, දෙමළ ජනතාවට එරෙහිව කරන ලද අපරාධවලින් ශ්‍රී ලංකාව දිගටම හොල්මන් කරනු ඇති බවට තවත් සංඥාවක්, ” ඔහු පැවසීය.

“පුද්ගලයන් අනුමත කිරීම ප්‍රමාණවත් නොවනු ඇත, කෙසේ වෙතත් – අවසානයේ අපරාධකරුවන් නඩු විභාගයට ලක් කරන ජාත්‍යන්තර අධිකරණ යාන්ත්‍රණයක් තිබිය යුතුය.”

ජාත්‍යන්තර අර්බුද සමූහයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උපදේශක ඇලන් කීනන් පැවසුවේ සම්බාධක “ශ්‍රී ලංකාව තුළ ඉක්මන් හෝ විශාල වෙනස්කම්වලට තුඩු නොදෙන” බවයි.

“නමුත් ආර්ථික අර්බුදය විසඳීම සඳහා ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ආධාර සඳහා මංමුලා සහගත ලෙස ආයාචනා කරන මොහොතක අඛණ්ඩ දණ්ඩමුක්තිය රජයේ ජාත්‍යන්තර කීර්තියට වැඩි පිරිවැයක් ගෙන එනු ඇති බව ඒවා කාලෝචිත මතක් කිරීමකි.”

පසුගිය ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය ශ්‍රී ලංකාවේ විරෝධතා නොතකා දශක ගණනාවක් පුරා පැවති සිවිල් යුද්ධයේදී සිදු වූ කුරිරුකම් පිළිබඳ සාක්ෂි එකතු කිරීම සහ සංරක්ෂණය කිරීම සඳහා වරමක් අලුත් කළේය .

කැනේඩියානු පියවර සියලු ශ්‍රී ලාංකිකයන් හෙළා දැකිය යුතු බව රාජපක්ෂ ආධිපත්‍යය දරන ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ (SLPP) ප්‍රධාන ලේකම් සහ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සාගර කාරියවසම් පැවසීය.

“ශ්‍රී ලංකාව වසර 30ක් ත්‍රස්තවාදයේ උවදුරට මුහුණ දුන්නා. සියලුම ජන කොටස්වලට අයත් සිවිල් වැසියන් විශාල ප්‍රමාණයක් පමණක් නොව දෙමළ දේශපාලනඥයන්, බුද්ධිමතුන් සහ සිවිල් සේවකයන් ද ඝාතනයට ලක් විය. කීර්තිමත් විදේශ අමාත්‍ය ලක්ෂ්මන් කදිරගාමර් පවා එල්.ටී.ටී.ඊ.ය විසින් ඝාතනය කළා,” ඔහු අල් ජසීරා වෙත පැවසීය.

“යුද්ධය අවසන් කිරීමට හිටපු ජනාධිපතිවරුන් වන මහින්ද සහ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කළා. දැන් මිනිසුන් බෝම්බ පිපිරෙනු ඇතැයි බියෙන් තොරව ජීවත් වෙති, සෑම දිනකම බොඩි බෑග් ගම්වලට යන්නේ නැත.

‘දණ්ඩමුක්තියේ සංස්කෘතිය’

කැනේඩියානු ලිබරල් පක්ෂ මන්ත්‍රීවරයෙකු වන ගැරී ආනන්දසංගරී අල් ජසීරා වෙත පැවසුවේ ශ්‍රී ලංකාව තුළ පවතින දණ්ඩමුක්තියේ සංස්කෘතියක් පවතින බවයි.

රට ඉදිරියට යාමට නම් එය “නීතියේ ආධිපත්‍යය මත පදනම් වූ” රාජ්‍යයක් විය යුතු බව ඔහු පැවසීය.

“ශ්‍රී ලංකාව නීතියේ ආධිපත්‍යය ශක්තිමත් කිරීමේ දිශානතිය ගන්නා අතර මිනිසුන් ගණන් කිරීමට පටන් ගනී යැයි මම බලාපොරොත්තු වෙමි,” ආනන්දසංගරී පැවසීය.

“මෙම සම්බාධක අනෙකුත් රටවල් ඔවුන්ගේ දේශීය නීති මත පදනම්ව සමාන ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමත් සමඟ රැළි බලපෑමක් ඇති කරනු ඇතැයි අපට විශ්වාසයි,” ඔහු තවදුරටත් පැවසීය.

මේ අතර, කැනේඩියානු විදේශ අමාත්‍යාංශය සිය ප්‍රකාශයේ සඳහන් කළේ “ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාව මුහුණ දෙන දුෂ්කරතා සමනය කිරීම සඳහා හදිසි දේශපාලන හා ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ” සඳහා වන ප්‍රයත්නයන්ට සහාය දෙන බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ මානුෂීය අර්බුදයට ප්‍රතිචාර වශයෙන් කැනඩාව, “ආහාර සුරක්ෂිතතාව සහ ජීවනෝපාය, නවාතැන් සහ ආහාර නොවන ද්‍රව්‍ය, මෙන්ම පෝෂණ ආධාර ඇතුළු ක්ෂණික අවශ්‍යතා ආමන්ත්‍රණය කිරීම සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය සහ එහි හවුල්කරුවන් විසින් දියත් කරන ලද අභියාචනාවලට සහාය දැක්වීම සඳහා ඩොලර් මිලියන 3 ක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය. අවදානමට ලක්විය හැකි ළමුන් සහ කාන්තාවන් සඳහා ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා”, ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ හදිසි මානුෂීය ආධාර අවශ්‍ය පුද්ගලයින් සංඛ්‍යාව මිලියන 3.4 දක්වා දෙගුණයකින් වැඩි වී ඇති බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය මෑතකදී ප්‍රකාශ කළේය. එය ජූලි මාසයේදී බංකොලොත් බව ප්‍රකාශ කළ දකුණු ආසියානු දූපත් ජාතියේ නරක අතට හැරෙන ආහාර අර්බුදයක් ගැන අනතුරු ඇඟවීය.

1948 දී එක්සත් රාජධානියෙන් නිදහස ලැබීමෙන් පසු දිවයින ජාතිය එහි දරුණුතම ආර්ථික අර්බුදයට මුහුණ දී සිටින අතර පසුගිය වසරේ සිට ඉහළ යන උද්ධමනය , විදුලිය ඇනහිටීම් සහ ඉන්ධන සලාකනය විඳදරා ගනිමින් සිටී.

අධික මිල ගණන්වලට සහ ආහාර හා ඖෂධ හිඟයට එරෙහිව මාස ගණනාවක් තිස්සේ පැවති විරෝධතා පසුගිය ජූලි මාසයේදී ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ බලයෙන් පහ කිරීමට හේතු විය. පසුගිය මැයි මාසයේදී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා අගමැති ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්විය. ආණ්ඩුවේ ප්‍රතිපත්ති වැරදි ලෙස හසුරුවා ගැනීම නිසා ඇති වූ ආර්ථික අර්බුදයට රාජපක්ෂ සහෝදරයන්ට චෝදනා එල්ල විය.

එතැන් සිට, සිවිල් අයිතිවාසිකම් කණ්ඩායම්වල සහ වෘත්තීය සමිතිවල සහාය ඇතිව දහස් ගණනක් ආර්ථික තත්ත්වය සහ පොලිස් ම්ලේච්ඡත්වය සම්බන්ධයෙන් ඔවුන්ගේ කෝපය ප්‍රකාශ කිරීමට පෙළ ගැසී ඇත.

මූලාශ්රය: Alja Zeera

Translate