Home » ෂර්හාන් මුහ්සීන් ලංකා මණ්ඩලයේ ගෙස්ටෙනර් තනතුරට පත් කර ඇත
Economy Featured Global News News Politics Sri Lanka

ෂර්හාන් මුහ්සීන් ලංකා මණ්ඩලයේ ගෙස්ටෙනර් තනතුරට පත් කර ඇත

2023 ජනවාරි 2 දින සිට බලපැවැත්වෙන පරිදි සිලෝන් පීඑල්සී හි ගෙස්ටෙට්නර් මණ්ඩලයේ විධායක නොවන ස්වාධීන අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙස ප්‍රමුඛ වෘත්තික ෂර්හාන් මුහ්සීන් පත් කර ඇත.

ෂර්හාන් ප්ලැටිනම් උපදේශක සීමාසහිත සභාපති, ශ්‍රී ලංකා කොමර්ෂල් බැංකුවේ නියෝජ්‍ය සභාපති; අමානා තකාෆුල් ලයිෆ් ලිමිටඩ් අධ්‍යක්ෂක; ලංකා ඒන්ජල් නෙට්වර්ක් ලිමිටඩ් අධ්‍යක්ෂ සහ H2O One Ltd අධ්‍යක්ෂ.

ඔහු ඒකාබද්ධ කිරීම් සහ අත්පත් කර ගැනීම්, ආයතනික මූල්‍ය සහ ප්‍රාග්ධන වෙළෙඳපොළ යන ක්ෂේත්‍රවල පුළුල් අත්දැකීම් ඇති ජ්‍යෙෂ්ඨ ආයෝජන බැංකුකරුවෙකි. ඔහු ඔවුන්ගේ උපායමාර්ගික න්‍යාය පත්‍රය සහ මාර්ග සිතියම මෙහෙයවීම සඳහා සමාගම් මණ්ඩල සහ ආසියාව පුරා ආයතනවල ජ්‍යෙෂ්ඨ නායකත්ව කණ්ඩායම් සමඟ වැඩ කරමින් ජ්‍යෙෂ්ඨ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩල ධාරිතාවයකින් සේවය කර ඇත.

Sharhan මීට පෙර හොඳම පන්තියේ ගෝලීය ආයෝජන බැංකු, Credit Suisse, Bank of America Merrill Lynch සහ JPMorgan හි ප්‍රමුඛ කලාපීය ආවරණ භූමිකාවන්හි සේවය කළේය. ඔහුගේ ආසන්නතම පෙර භූමිකාව වූයේ වසර 20කට අධික කාලයක් පුරා විහිදුණු ඔහුගේ ආයෝජන බැංකු දිවියේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ, ඒෂියා ඉන්ෂුවරන්ස් ප්‍රධානියා, අග්නිදිග ආසියානු මූල්‍ය ආයතන සමූහයේ ප්‍රධානියා සහ සිංගප්පූරුවේ ක්‍රෙඩිට් සූයිස් හි ශ්‍රී ලංකාවේ රට කළමණාකරු වීමයි.

ෂර්හාන් ඩොලර් බිලියන 100 ඉක්මවන සන්ධිස්ථාන ඒකාබද්ධ කිරීම් සහ ප්‍රාග්ධන රැස්කිරීමේ ගනුදෙනු සම්පූර්ණ කර ඇත. Merrill Lynch සහ Credit Suisse හි Asia FIG අංශයේ කණ්ඩායම වසර ගණනාවක් ඔහුගේ නායකත්වය යටතේ Asset සඟරාවෙන් සහ Finance Asia සඟරාවෙන් “FIG Asia House of the year” සම්මානය සහ “Best Sri Lanka Investment Bank” සම්මානය දිනා ගත්තේය.

ඔහු Jardine Fleming හි ප්‍රධාන ආර්ථික විද්‍යාඥයා ලෙස ඔහුගේ භූමිකාව තුළ මුදල් අවප්‍රමාණය සහ අයවැය හිඟය පිළිබඳ වාර්තා ඇතුළු ප්‍රමුඛ පර්යේෂණ වාර්තා කිහිපයක් සඳහා ද ගෞරවය හිමි වේ.

ෂර්හාන් කළමනාකරණ පුහුණුකරු ලෙස ආරම්භ කළ ආයතනික බැංකු අංශයේ ස්ටෑන්ඩර්ඩ් චාර්ටඩ් බැංකුවේ සහ චිකාගෝ හි පිහිටි රොඩ්මන් සහ රෙන්ෂෝ කොටස් සහ භාණ්ඩ තැරැව්කරු ලෙසද සේවය කර ඇත.

මුදල් අමාත්‍යාංශය යටතේ ඇති ජාතික ආර්ථික සංවර්ධන කවුන්සිලයේ (NCED) කණ්ඩායම් නායකයෙකු ලෙස මෙන්ම 2004 සුනාමියෙන් පසු ආර්ථිකය ගොඩනැගීමේ ජනාධිපති කාර්ය සාධක බලකාය වන TAFREN හි අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙසද කටයුතු කර ඇති ඔහුට ප්‍රතිපත්ති මට්ටමේ අත්දැකීම් තිබේ. . 

ෂර්හාන් කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ආර්ථික විද්‍යාව පිළිබඳ ශාස්ත්‍රපති උපාධියක් ද, බටහිර මිචිගන් විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ව්‍යාපාර පරිපාලනය පිළිබඳ උපාධියක් ද (ගෞරව) ලබා ඇති අතර නිව් යෝර්ක්හි JP Morgan සමඟ ආයතනික මූල්‍ය පුහුණුව සම්පූර්ණ කර ඇත.

නවතම පත්වීමත් සමඟ Gestetner of Ceylon PLC හි අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලය සභාපති SJM අන්සාර්, උප සභාපති LR වටවල, SAJ ගුණතිලක, BCU පෙරේරා, K. Wadia, AR Rasiah, APGAP ගීතාංජලී සහ S. Muhseen යන අයගෙන් සමන්විත වේ.

මූලාශ්රය: FT

Translate