Home » අර්බුදකාරී ශ්‍රී ලංකාව සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ණය සහන ලබා දෙන හෙජ් අරමුදල්, ආර්ථික විද්‍යාඥයින් අනතුරු අඟවයි
Economy Featured Global News News Politics Sri Lanka

අර්බුදකාරී ශ්‍රී ලංකාව සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ණය සහන ලබා දෙන හෙජ් අරමුදල්, ආර්ථික විද්‍යාඥයින් අනතුරු අඟවයි

සුවිශේෂී: 182 ප්‍රවීණයන් පවසන්නේ ණය අවලංගු කිරීම පමණක් ප්‍රකෘතිමත් වීමේ අවස්ථාවක් ලබා දෙන නමුත් පුද්ගලික ආයෝජකයින් දැඩි ලෙස ක්‍රීඩා කරන බවයි

ආර්ථික විද්‍යාඥයින් 182 දෙනෙකුට අනුව, පසුගිය වසරේ ආසියානු රට ඩොලර් බිලියන 51 (පවුම් බිලියන 42) පැහැර හැරීමෙන් පසු, ලෝකයේ බලවත්ම ආරක්ෂක අරමුදල් සහ අනෙකුත් ආයෝජකයින් අර්බුදකාරී ශ්‍රී ලංකාව සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ආධාර ලබා දෙයි. ලොව පුරා සිටින සංවර්ධන විශේෂඥයින්.

ඉරිදා ගාඩියන් වෙත නිකුත් කරන ලද ප්‍රකාශයක, සමූහය කියා සිටියේ ආර්ථිකය යථා තත්ත්වයට පත්වීමේ අවස්ථාවක් ලබා දීම සඳහා පුළුල් ණය අවලංගු කිරීමක් අවශ්‍ය බවත්, ශ්‍රී ලංකාව ගෝලීය ණය අර්බුදයකට මුහුණ දීමට ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවේ කැමැත්ත පිළිබඳ පරීක්ෂණ අවස්ථාවක් වනු ඇති බවත්ය.

ඉන්දීය ආර්ථික විද්‍යාඥ ජයති ගෝෂ්, වැඩියෙන්ම අලෙවි වන කැපිටල් පොතේ කතුවරයා වන තෝමස් පිකෙටි සහ ග්‍රීසියේ හිටපු මුදල් ඇමති යානිස් වරූෆාකිස් ඇතුළු කණ්ඩායම – ආයෝජන සමාගම් සහ හෙජ් අරමුදල් වැනි පුද්ගලික අංශයේ ණය දෙන්නන් ගනුදෙනුවක් වළක්වන බව පැවසීය.

“ශ්‍රී ලංකාවේ ණය සාකච්ඡා දැන් තීරණාත්මක අවධියක පවතී” යනුවෙන් එම ප්‍රකාශය පවසයි. “සියලු ණය දෙන්නන් – ද්විපාර්ශ්වික, බහුපාර්ශ්වික සහ පුද්ගලික – නුදුරු කාලීනව අතිරේක මූල්‍යකරණය සහතික කිරීම සමඟ ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ බර බෙදා ගත යුතුය.”

ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ ණය තොගයෙන් 40%කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් පුද්ගලික ණය හිමියන් සතුව ඇත, බොහෝ දුරට ජාත්‍යන්තර ස්වෛරීත්ව බැඳුම්කර ආකාරයෙන්, බැඳුම්කර සඳහා අය කරන ඉහළ පොලී අනුපාතවලින් අදහස් වන්නේ ඔවුන් බාහිර ණය ගෙවීම්වලින් 50% කට වඩා ලබා ගන්නා බවයි.

“එවැනි ණය දෙන්නන් ඔවුන්ගේ අවදානම් ආවරණය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවට ණය දීමට වාරිකයක් අය කළ අතර, එමඟින් ඔවුන්ට විශාල ලාභයක් උපයාගත් අතර 2022 අප්‍රේල් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාවේ පළමු පැහැර හැරීමට දායක විය. අවදානම් වාරිකය නිසා ඉහළ ප්‍රතිලාභවලින් ප්‍රතිලාභ ලැබූ ණය දෙන්නන් කැමැත්තෙන් සිටිය යුතුය. එම අවදානමේ ප්‍රතිවිපාක ගන්න.”

ආර්ථික අර්බුදයක් හේතුවෙන් පසුගිය වසන්තයේ දී ශ්‍රී ලංකා ඉතිහාසයේ පළමු වතාවට ණය පැහැර හැරීමට ශ්‍රී ලංකා රජයට සිදු වූ දා සිට සාකච්ඡා පැවැත්වෙමින් තිබේ .

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලෙන් ණයක් ලබා දෙනු ලබන්නේ වොෂින්ටනය පදනම් කරගත් සංවිධානය ශ්‍රී ලංකාවේ නය තිරසාර බව විශ්වාස කළ පසු පමනි, නමුත් 182 ආර්ථික විද්‍යාඥයින් බිය වන්නේ පුද්ගලික ණයහිමියන් විසින් ගනු ලබන දැඩි ආස්ථානය කොළඹට දුර්වල ගනුදෙනුවක් කරා ගෙන යනු ඇති බවයි.

Debt Justice නමැති ප්‍රචාරක කණ්ඩායම පැවසුවේ, Covid වසංගතය ආරම්භ වූ දා සිට ණය පැහැර හැර ඇති හෝ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමට අපේක්ෂා කරන රටවල් කිහිපයෙන් එකක් ශ්‍රී ලංකාව බව ය.

ලෙබනනය, සුරිනාමය, යුක්රේනය සහ සැම්බියාව අනුගමනය කරමින් පසුගිය මාසයේ එහි බාහිර ණය ගෙවීම් බොහොමයක් අත්හිටුවන ලද නවතම රට බවට ඝානාව පත්විය.

“ගෝලීය පොලී අනුපාත වැඩි වීම සහ 2023 දී පුලුල්ව පැතිරුනු අවපාතයන් අපේක්ෂා කිරීමත් සමඟ තවත් බොහෝ රටවල් අනුගමනය කළ හැකිය” යනුවෙන් ණය යුක්තිය පැවසුවේ අඩු ආදායම් ලබන රටවලින් තුනෙන් දෙකක් ණය පැහැර හැරීමකට ගොදුරු විය හැකි බවයි.

182 ආර්ථික විද්‍යාඥයින් සහ සංවර්ධන විශේෂඥයින්ගේ ප්‍රකාශය මෙසේ පැවසීය: “ලෝකය – සහ විශේෂයෙන්ම ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය පද්ධතිය – ස්වෛරී නය සහන සහ තිරසාරභාවය පිළිබඳ වඩ වඩාත් හදිසි ප්‍රශ්න සමඟ කටයුතු කිරීමට සන්නද්ධ ද යන්න පිළිබඳ වැදගත් දර්ශකයක් ශ්‍රී ලංකාවේ නඩුව සපයනු ඇත. සහ ජාත්‍යන්තර ණය සාකච්චා වලදී යුක්ති සහගත බව සහතික කිරීම.

“එබැවින් එය ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාවට පමණක් නොව, නීත්‍යානුකූල භාවය සහ මූලික ශක්‍යතාවක් නොමැතිකම හේතුවෙන් දැනටමත් ගින්නට ලක්ව ඇති බහුපාර්ශ්වික පද්ධතියක් පිළිබඳ ඕනෑම විශ්වාසයක් යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම ඉතා වැදගත් වේ.”

මූලාශ්රය: The Guardian

Translate