Home » කසකස්තානය ආර්ථිකය ස්ථාවර කිරීම සඳහා ප්‍රතිපත්ති ප්‍රතිසංස්කරණය කරයි
Asia Featured Politics

කසකස්තානය ආර්ථිකය ස්ථාවර කිරීම සඳහා ප්‍රතිපත්ති ප්‍රතිසංස්කරණය කරයි


කසකස්තාන් ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev විධායක, ව්‍යවස්ථාදායක සහ අධිකරණ රාජ්‍ය ආයතන අතර යලි බෙදා හැර ඇති බල තුලනය සමඟ රට නවීන රාජ්‍යයක් බවට පරිවර්තනය කිරීමේ විශාල අභිප්‍රායන් ඇත. ඔහුගේ ප්‍රතිපත්ති ප්‍රතිසංස්කරණ මගින් කසකස්තානයේ ධනය සහ සෞභාග්‍යයේ සැබෑ ප්‍රතිලාභීන් එහි පුරවැසියන් වන රාජ්‍යයක් බවට කසකස්තානය සංවර්ධනය කරනු ඇත.

Tokayev 2019 ජූනි 12 වන දින ජනාධිපති පුටුවට පත් වූ දා සිට මෙම ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාත්මක වී ඇත. ඔහුගේ ජනාධිපති ධුර කාලය තුළ Tokayev කම්කරුවන්ගේ වැටුප් වැඩි කිරීම, දූෂණය අවම කිරීම, මරණ දඬුවම අහෝසි කිරීම සහ පළාත් පාලන ආයතන විමධ්‍යගත කිරීම ඇතුළු ප්‍රතිසංස්කරණ කිහිපයක් ක්‍රියාත්මක කර ඇත.

Tokayev විසින් ප්‍රාදේශීය පාලනයේ වැදගත්කම අවධාරණය කර ඇති අතර, ප්‍රථම වරට ගමේ අකිම් (පළාත් පාලන ප්‍රධානියා) සෘජු මැතිවරණයෙන් සලකුණු කර ඇති අතර රජයේ ආයතන ඔවුන් නියෝජනය කරන ජනගහනයට සමීප වන නව කලාප තුනක් හඳුන්වා දීමට ඔහු සැලසුම් කරයි. කසාක්වරුන්ට ඕබ්ලාස්ට්, ප්‍රධාන නගර සහ අගනුවර ආකිම් සඳහා ඡන්දය ප්‍රකාශ කළ හැකිය. ඔහු ජනමත විචාරණයක් ද ආරම්භ කළ අතර, එය 2022 ජූනි 5 වන දින පවත්වන ලද අතර, කසකස්වරුන්ගෙන් සියයට 77.18 ක් (මිනිසුන් මිලියන 6.1 ක්) ව්‍යවස්ථා සංශෝධනවලට පක්ෂව ඡන්දය ප්‍රකාශ කළහ.

පසුගිය මාසයේ ඔහුගේ ජනාධිපති දේශනයේදී ටෝකෙව් තවත් ප්‍රතිසංස්කරණ සමූහයක් ගෙනහැර දැක්වීය. එයින් එකක් ඔහු අනාගත සියලුම ජනාධිපතිවරුන් වසර හතකට වඩා වැඩි කාලයක් සේවය කිරීම වළක්වන නීති සම්පාදනය කළේය.

කසකස්තානයේ ජනාධිපතිවරනය නොවැම්බර් 20 වන දින පවත්වනු ලබන අතර, විද්වතුන් සහ විද්වතුන් මැතිවරණය දෙස බලන අතර මෑත කාලීන ප්‍රතිපත්තිය ජනාධිපති ධූර කාලය සීමා කිරීමේ රටේ දේශපාලන ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා නව බලාපොරොත්තුවක් ලෙස සැලකේ. ඔක්තෝබර් 12 වනදා වන විට, ජනාධිපති අපේක්ෂකයින් පස් දෙනෙකු මධ්‍යම මැතිවරණ කොමිසමේ ලියාපදිංචි වී ඇති අතර, කාන්තා ජනාධිපති අපේක්ෂකයින් දෙදෙනෙකු ද ඇතුළුව, එය කසකස්තාන ඉතිහාසයේ පළමුවැන්නයි.

Tokayev ද නොවැම්බර් මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වන්නේ මහජන සන්ධානයෙන්, දේශපාලන සංවිධාන සහ සංගම් සමූහයකින් ඔහු අපේක්ෂකයෙකු ලෙස නම් කිරීමට යෝජනා කළ අතර, ඔහු අප්‍රේල් මාසයේදී Amanat පක්ෂ සභාපති ධුරයෙන් ඉවත් වූ දා සිට කිසිදු පක්ෂයකට සම්බන්ධ වී නොමැත. රාජ්‍ය නායකයා “දේශපාලන වශයෙන් මධ්‍යස්ථ” විය යුතු බවත්, කිසිදු දේශපාලන පක්ෂයක් නියෝජනය නොකළ යුතු බවත්, මහජන සන්ධානයෙන් තරග කිරීම “විශාල ගෞරවයක් සහ වගකීමක්” බව ඔහු නැවත අවධාරණය කළේය.

කෙටි ජනාධිපති ධුර කාලය යනු මධ්‍යම ආසියාවේ සුවිශේෂී දේශපාලන ප්‍රතිසංස්කරණයක් වන අතර එය කසකස්තානය ස්ථාවර කිරීමට උපකාරී වේ. මීළඟ ධුර කාලය සුරක්ෂිත කර ගැනීම සඳහා කෙටි කාලීන හෝ තාවකාලික ප්‍රතිපත්ති අනුගමනය කරනවා වෙනුවට, සේවය කරන ජනාධිපතිවරුන්ගේ අවධානය රටේ යහපත සඳහා දිගුකාලීන සැලසුම් වෙත යොමු වනු ඇත. එය කසකස්තානයේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වර්ධනය කිරීමේ සැබෑ ඉදිරි ගමනකි.

නොවැම්බර් ජනාධිපතිවරණයට අමතරව, 2023 පළමු භාගයේදී Mazhilis (පාර්ලිමේන්තු පහළ මන්ත්‍රණ සභාව) සහ Maslikhats (ප්‍රාදේශීය නියෝජිත ආයතන) මැතිවරණය සඳහා Tokayev ඉල්ලා ඇත.

ජනාධිපති ටෝකෙව් විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද ප්‍රතිසංස්කරණ පැකේජය බලය විමධ්‍යගත කිරීම, වරප්‍රසාද ලත් අයට පමණක් ජාතික සම්පත් වෙත ප්‍රවේශ වීම වැළැක්වීම, දේශපාලන විරුද්ධත්වය ආයතනගත කිරීම, ප්‍රාදේශීය හා ප්‍රාදේශීය ආන්ඩුවල අධිකාරිය ශක්තිමත් කිරීම සහ රට පාලනය කිරීමේදී ජනතාවගේ සහභාගීත්වය වැඩි කිරීම අරමුණු කරයි. කසකස්තානය ප්‍රබල ජනාධිපති බලපෑමක් සහ ජනතා ප්‍රථම පාර්ලිමේන්තු ක්‍රමයක් සහිත නවීන ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී රාජ්‍යයක් බවට පත්වීමට නියමිතව ඇති බව පෙනේ.

Translate