Home » කසකස්තානය අසල්වැසි නායකයන් සමඟ සබඳතා ශක්තිමත් කරයි
Asia Global News News Politics

කසකස්තානය අසල්වැසි නායකයන් සමඟ සබඳතා ශක්තිමත් කරයි


අස්ටානා/කසකස්තානය, බ්‍රසල්ස් (30/10 – 33).

කසකස්තාන ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev මෑත සතිවල කසකස්තානය සහ එහි අගනුවර දේශපාලන ක්‍රියාකාරකම්වල කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පරිවර්තනය කර ඇත, Astana රුසියාව සහ බටහිර රටවල් ඇතුළත් ජාත්‍යන්තර සංසද සහ සමුළු රාශියකට සත්කාරකත්වය සපයයි. මධ්‍යම ආසියානු දේශසීමා ආතතීන්ගේ අඳුරු වලාකුළු වල අඳුරු කිරණ, යුක්රේනයේ යුද්ධය සහ රුසියානු අභිලාෂයන්, කසකස්තානය මධ්‍යම ආසියාවේ ස්විට්සර්ලන්තය ලෙස මතු විය හැකි නමුත් මාර්ගය දිගු හා කටු සහිත ය.

2022 ඔක්තෝම්බර් 13 වන දින, ජනාධිපති ටෝකෙව් විසින් ආසියාවේ අන්තර් ක්‍රියා සහ විශ්වාසය ගොඩනැගීමේ පියවර පිළිබඳ හයවන සමුළුව (CICA) කසකස්තානයේ ඇස්තානා හි ආරම්භ කළ අතර 21 වන සියවසේ ආසියානු රටවල කාර්යභාරය ඉස්මතු කළේය. CICA සමුලුව අතරතුර, Tokayev ජාත්‍යන්තර සබඳතාවල තිරසාර බව අවධාරණය කළ අතර, සැපයුම් දාමයේ බාධා ඉවත් කිරීම සඳහා කාර්යක්ෂම කොරිඩෝවක් පිහිටුවීමේ අවශ්‍යතාවය අවධාරණය කළ අතර දේශගුණික විපර්යාසවල තර්ජන ද පෙන්වා දුන්නේය. කසකස්තානය සෝවියට් න්‍යෂ්ටික මිසයිල අත්හදා බැලීමේ භූමිය වූයේ රටේ කොටස් න්‍යෂ්ටික මුඩු බිමක් බවට පත් කිරීමයි.

1992 එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලයේ සැසියේදී පළමු කසකස්තාන් ජනාධිපති නර්සුල්තාන් නසර්බයෙව් විසින් යෝජනා කරන ලද සාමාජිකයින් 27 දෙනෙකුගෙන් යුත් අන්තර් රාජ්‍ය සංසදය වන CICA හි 30 වන සංවත්සරය මෙම වසරේ සනිටුහන් කරයි. Astana හි පැවති CICA සමුළුවට සහභාගී වූ ගෝලීය නායකයින් අතර රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැඩිමීර් පුටින්, තුර්කි ජනාධිපති Recep Tayyip Erdogan, පාකිස්තාන අගමැති Shehbaz Sharif, ඉරාන ජනාධිපති Ebrahim Raisi සහ පලස්තීන ජනාධිපති මහමුද් අබ්බාස් ඇතුළත් විය.

CICA සමුළුවෙන් පසුව, ජනාධිපති Tokayev මධ්‍යම ආසියාවේ රාජ්‍ය නායකයින්ගේ පළමු රැස්වීම ආරම්භ කරන ලද අතර, මධ්‍යම ආසියානු රාජ්‍ය නායකයින් පස් දෙනෙකු සහ යුරෝපීය කවුන්සිලයේ නායකයා ඔක්තෝබර් 27 වන දින Astana හිදී එක්රැස් කරන ලදී. මෙම රැස්වීම පැවැත්වුණේ ශක්තිමත් රටක් ගොඩනැගීමේ කැපවීම නැවත තහවුරු කිරීම සඳහා ය. හවුල් වටිනාකම් සහ අන්‍යෝන්‍ය අවශ්‍යතා මත පදනම් වූ විවිධාංගීකරණය වූ සහ ඉදිරි දැක්මක් සහිත හවුල්කාරිත්වය.

කසකස්තාන් ජනාධිපති Kassym-Jomart Tokayev, කිර්ගිස්තාන් ජනාධිපති Sadyr Japarov, Tajik ජනාධිපති Emomali Rahmon, Uzbek ජනාධිපති Shavkat Mirziyyev සහ Turkmen ජනාධිපති Serdar Berdimuhamedov (තුර්ක්මෙනිස්තානයේ නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය Kmuradmuovet විසින් නියෝජනය කරනු ලබන) මෙම රැස්වීමට සහභාගී වන රාජ්‍ය නායකයින් පස්දෙනා වේ. යුරෝපීය කවුන්සිලයේ සභාපති චාල්ස් මයිකල්.

මධ්‍යම ආසියාතික රටවල් සහ යුරෝපා සංගමය රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සබඳතා ආරම්භ කර වසර 30ක් සනිටුහන් කිරීමට නියමිත බැවින් මෙම හමුව පැවැත්වීම සංකේතාත්මක බව Tokayev සඳහන් කළේය. මධ්‍යම ආසියාව ආසියානු සහ යුරෝපීය මහාද්වීපවල සන්ධිස්ථානයක සිටීම භූ දේශපාලන මධ්‍යස්ථාන සහ ගෝලීය වෙලඳපොලවල් අතර සම්බන්ධක පාලමක් බව Tokayev වැඩිදුරටත් පැවසීය.

රැස්වීමෙන් අනතුරුව නිකුත් කරන ලද ඒකාබද්ධ මාධ්‍ය නිවේදනයක් සඳහන් කළේ, සියලුම නායකයින් “ජාත්‍යන්තර නීතියට පූර්ණ ගෞරවය සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රඥප්තිය ආරක්ෂා කිරීමට ඔවුන්ගේ කැපවීම” සහ එහි වටිනාකම් අවධාරණය කළ බවයි. මධ්‍යම ආසියාවේ සහ යුරෝපා සංගමයේ රාජ්‍ය නායකයින්ගේ පළමු රැස්වීම ආරම්භ කිරීම සහ සත්කාරකත්වය සැපයීම සම්බන්ධයෙන් කසකස්තානයට ඔවුන්ගේ ගැඹුරු කෘතඥතාව පළ කළ අතර නිතිපතා හමුවීමට එකඟ විය.

ඒකාබද්ධ රැස්වීම පැවැත්වීමට අමතරව, ජනාධිපති Tokayev ද කිර්ගිස් ජනාධිපතිවරයා සමඟ එකින් එක හමුවක් පැවැත්වූ අතර, Tokayev සහ Japarov ප්‍රවාහන හා සැපයුම් මෙන්ම සංස්කෘතික හා මානුෂීය ක්ෂේත්‍රවල රටවල අන්තර්ක්‍රියා පිළිබඳව සාකච්ඡා කළහ.

ජනාධිපති Tokayev ද ඔක්තෝබර් 22 දින යුරෝපීය කොමිසමේ සභාපති Ursula von der Leyen සමඟ අතථ්‍ය හමුවක් පැවැත්වීය. කසකස්තානය සහ යුරෝපා සංගමය අතර වැඩිදියුණු කළ උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වයක් වර්ධනය කිරීමේ අපේක්ෂාවන් පිළිබඳව නායකයින් දෙදෙනා සාකච්ඡා කළහ. වෙළෙඳ, ආයෝජන, ප්‍රවාහන සහ සැපයුම් ක්ෂේත්‍රවල සහයෝගීතාව කෙරෙහි විශේෂ අවධානය යොමු විය. Tokayev සහ von der Leyen ද ජාත්‍යන්තර න්‍යාය පත්‍රය පිළිබඳ අදහස් හුවමාරු කර ගත්හ.

Translate