Home » දශක ගණනාවක ශ්‍රී ලංකාවේ දරුණුතම ආර්ථික අර්බුදය
Economy Featured Global News News South Asia Sri Lanka

දශක ගණනාවක ශ්‍රී ලංකාවේ දරුණුතම ආර්ථික අර්බුදය


රෝමය (16/11 – 57)

ශ්රී ලංකාව හි ගිලී ඇත ගැඹුරු දේශපාලන සහ ආර්ථීක අර්බුදය සහ රටේ එවකට ජනාධිපති රාජපක්ෂට තිබේපිටතට පියාසර කළාරටේ, දින කිහිපයකට පසු විශාල විරෝධතාකරුවන් පිරිසක්ඔහුගේ නිවසට කඩා වැදුණි2022 ජූලි මාසයේදී. විරෝධතාකරුවන්මා ස සඳහා ඉල්ලා සිටියේය ඉල්ලා අස්වීමජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ ආණ්ඩුව රටෙහි නිදන්ගත වැරදි කළමනාකරණය සඳහා දොස් පවරා ඇත මූල්ය.

එම දිවයින මිලියන 22 ක ජනතාවක් සිටින ජාතිය, එහි වාර්තාගත වඩාත්ම වේදනාකාරී පසුබෑම තුළ මාස ගනනාවක් දිගු විදුලිය ඇනහිටීම්, උග්‍ර ආහාර සහ ඉන්ධන හිඟය සහ වේගවත් උද්ධමනයකින් පීඩා විඳිති.

ශ්‍රී ලංකා දූපත් රාජ්‍යය ගැඹුරු අර්බුදයක ගිලී ඇත, 2022 ජූලි මාසයේදී විශාල විරෝධතාකරුවන් පිරිසක් ඔහුගේ නිවසට කඩා වැදී දින කිහිපයකට පසු රටින් පලා ගිය ඔවුන්ගේ ජනාධිපතිවරයා නෙරපා හරින ලදී. රටේ මිලියන 22 ක ජනතාව මාස ගණනාවක් දිගු විදුලිය ඇනහිටීම්, උග්‍ර ආහාර සහ ඉන්ධන වලින් පීඩා විඳිති. හිඟය සහ උද්ධමනය වාර්තාගත වඩාත්ම වේදනාකාරී පහත වැටීම.

අර්බුදය දිග හැරුණු ආකාරය මෙන්න:

අප්රේල් 1: හදිසි නීතිය

විරෝධතා රැල්ලකින් පසු සැකකරුවන් අත්අඩංගුවට ගැනීමට සහ රඳවා තබා ගැනීමට ආරක්ෂක හමුදාවන්ට පුළුල් බලතල ලබා දෙමින් රාජපක්ෂ තාවකාලික හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශ කරයි.

අප්රේල් 3: කැබිනට් මණ්ඩලය ඉල්ලා අස්වෙයි

ශ්‍රී ලංකාවේ කැබිනට් මණ්ඩලය සියල්ලම පාහේ රාත්‍රී රැස්වීමකදී ඉල්ලා අස්වන අතර, රාජපක්ෂ සහ ඔහුගේ සහෝදරයා වන මහින්ද – අගමැති – හුදෙකලා වේ. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලෙන් (IMF) ඇප ලබා ගැනීමට කරන ලද ඉල්ලීම්වලට විරුද්ධ වූ මහ බැංකු අධිපතිවරයා දිනකට පසුව සිය ඉල්ලා අස්වීම නිවේදනය කරයි.

අප්රේල් 5: ජනාධිපතිවරයාට බහුතරය අහිමි වේ

මුදල් ඇමති අලි සබ්රි පත්වී දිනකට පසුව ඉල්ලා අස්වීමත් සමග ජනාධිපති රාජපක්ෂගේ ගැටළු ගැඹුරු වේ. පැටලී සිටින නායකයාට ඔහුගේ පාර්ලිමේන්තු බහුතරය අහිමි වන්නේ හිටපු සහචරයින් ඔහුට ඉවත් වන ලෙස ඉල්ලා සිටීමෙනි. ඔහු හදිසි නීතිය ඉවත් කරයි.

අප්රේල් 10: ඖෂධ හිඟය

ශ්‍රී ලංකාවේ වෛද්‍යවරු පවසන්නේ ඔවුන් ජීවිතාරක්ෂක ඖෂධ බොහෝ දුරට අවසන් වී ඇති බවත්, අර්බුදය අවසානයේ කොරෝනා වයිරසයට වඩා වැඩි පිරිසක් මිය යා හැකි බවට අනතුරු අඟවමිනි.

අප්රේල් 12: විදේශ ණය පැහැර හැරීම

අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ ආනයනය කිරීම සඳහා විදේශ විනිමය අවසන් වීමෙන් පසු “අවසාන විසඳුම” ලෙස ඩොලර් බිලියන 51 ක විදේශ ණය පැහැර හරින බව රජය නිවේදනය කරයි.

අප්රේල් 19: පළමු අනතුර

සති කිහිපයක ආන්ඩු විරෝධී උද්ඝෝෂණවල පළමු වින්දිතයා වූ විරෝධතාකරුවෙකු පොලිසිය විසින් මරා දමයි. ගලවා ගැනීමේ පැකේජයකට එකඟ වීමට පෙර එහි දැවැන්ත විදේශ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කරන ලෙස ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉල්ලා ඇති බව IMF ඊළඟ දිනයේ පවසයි.

මැයි 9: ප්‍රචණ්ඩත්වයේ දිනය

ගම්බද ප්‍රදේශවලින් බස්රථයට පැමිණි ආන්ඩුවට පක්ෂපාතී පිරිසක් කොළඹ පිහිටි ජනාධිපති කාර්යාලයෙන් පිටත කඳවුරු බැඳ සිටි සාමකාමී විරෝධතාකරුවන්ට පහර දෙති. ප්‍රචණ්ඩත්වයට වගකිවයුත්තන් ඉලක්ක කර ගනිමින් සහ දේශපාලකයන්ගේ නිවෙස්වලට ගිනි තැබීම් සමඟින්, පසුකාලීනව සිදුවන ප්‍රතිප්‍රහාරවලින් පුද්ගලයන් 9 දෙනෙකු මිය ගොස් තවත් සිය ගණනක් තුවාල ලබා ඇත.

දහස් සංඛ්‍යාත විරෝධතාකරුවන් කොළඹ පිහිටි ඔහුගේ නිවසට කඩා වැදීමෙන් පසු මහින්ද රාජපක්ෂ අගමැති ධූරයෙන් ඉල්ලා අස්වන අතර හමුදාවට ඔහුව බේරා ගැනීමට සිදු විය. ඔහු වෙනුවට පත්වන්නේ ඒ වන විටත් වාර කිහිපයක් අගමැති ලෙස කටයුතු කර ඇති දේශපාලන ප්‍රවීණයෙකු වන රනිල් වික්‍රමසිංහ ය.

මැයි 10: වෙඩි තැබීමට නියෝග

මංකොල්ලකෑම්වලට හෝ “ජීවිතයට හානි කරන” ඕනෑම අයෙකු දුටු සැණින් වෙඩි තබන ලෙස ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය හමුදාවන්ට නියෝග කරයි. නමුත් විරෝධතාකරුවන් නව රජයේ ඇඳිරි නීතිය ප්‍රතික්ෂේප කරන අතර එය සතිය අවසානයේ ආපසු හරවනු ලැබේ. කොළඹ ඉහළ පොලිස් නිලධාරියාට පහර දී ඔහුගේ වාහනයට ගිනි තබයි.

ජූනි 10: ‘මානුෂීය හදිසි අවස්ථාව’

මිලියන ගණනකට දැනටමත් ආධාර අවශ්‍යව සිටින ශ්‍රී ලංකාව දරුණු මානුෂීය අර්බුදයකට මුහුණ දී සිටින බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය අනතුරු අඟවයි. රටේ උග්‍ර ආහාර හිඟය හේතුවෙන් ජනගහනයෙන් හතරෙන් තුනකට වැඩි පිරිසක් තම ආහාර ගැනීම අඩු කර ඇති බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය පවසයි.

ජූනි 27: ඉන්ධන අලෙවිය අත්හිටුවා ඇත

ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්ධන අවසන් වී ඇති අතර අත්‍යවශ්‍ය සේවා හැර අනෙකුත් සියලුම පෙට්‍රල් අලෙවිය නවතා දමන බව රජය පවසයි.

ජූලි 1: නව උද්ධමන වාර්තාව

උද්ධමනය අඛණ්ඩව 9 වැනි මාසයටත් වාර්තාගත ඉහළ මට්ටමකට පැමිණ ඇති බව පෙන්වන දත්ත රජය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරයි, මිල ගණන් පාලනය කරන ලෙස IMF ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉල්ලා සිටීමෙන් දිනකට පසුව.

ජූලි 9: ජනපතිගේ නිවසට කඩා වැදී

විරෝධතාකරුවන් එම පරිශ්‍රයට කඩා වැදීමට ටික වේලාවකට පෙර ජනාධිපති රාජපක්ෂ මහතා හමුදා සහාය ඇතිව කොළඹ පිහිටි සිය නිල නිවසින් පලා යයි. ඔහුව හෙළි නොකළ ස්ථානයකට ගෙන යයි. ප්‍රීති ඝෝෂා නඟන විරෝධතාකරුවන් තටාකයට පැන එහි විචිත්‍රවත් නිදන කාමර ගවේෂණය කරන අයුරු වාසස්ථානයේ ඇතුළත සිට දර්ශනවලින් දැක්වේ.

වික්‍රමසිංහගේ නිවසට ගිනි තබයි. ඔහු සහ ඔහුගේ පවුලේ අය එම ස්ථානයේ නොසිටි බව පොලිසිය පවසයි. රාජපක්ෂ පසුව ජූලි 13 වෙනිදා ඉල්ලා අස්වීමට ඉදිරිපත් වන බව පාර්ලිමේන්තු කථානායක මහින්ද අබේවර්ධන රූපවාහිනී ප්‍රකාශයක් කරමින් පවසයි.

ජූලි 13: ජනපති රටින් පලා යයි

ජනාධිපතිතුමා සිය බිරිඳ සහ ආරක්ෂකයෙකු ද කැටුව හමුදා ගුවන් යානයකින් මාලදිවයිනට පියාසර කරයි. ආගමන කාර්ය මණ්ඩලය VIP සේවාවන්ට ඉඩ නොදුන් අතර සියලුම මගීන් පොදු කවුන්ටර හරහා යන බව අවධාරනය කරන ලද කොළඹ ගුවන් තොටුපළ තුළ ඇති වූ නින්දා සහගත ගැටුමකින් පසුව ඔහුගේ පිටවීම සිදු වේ.

ජූලි 21: ශ්‍රී ලංකාවට නව ජනාධිපතිවරයෙක් පත් විය

රනිල් වික්‍රමසිංහ ශ්‍රී ලංකාවේ ජනාධිපතිවරයා ලෙස දිවුරුම් දුන්නේ ය.

මූලාශ්රය: Al Jazeera

Translate