Home » ශ්‍රී ලංකාව දේශපාලන ක්‍රියාකාරීත්වය යළි පිබිදෙයි
Asia Defence Economy Featured Global News News Sri Lanka

ශ්‍රී ලංකාව දේශපාලන ක්‍රියාකාරීත්වය යළි පිබිදෙයි


කෝපන්හේගන් (14/11 – 40)

දැවැන්ත බලමුලු ගැන්වීම සහ තිරසාර පීඩනය කලින් සර්වබලධාරී ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති ධුරය අවුල් කළ අතර, එවකට රජයෙන් සමූහ වශයෙන් ඉල්ලා අස්වීමට පොළඹවන ලදී, සහ පැවති අවකාශයන් ශක්තිමත් කර, බොහෝ අවශ්‍ය ප්‍රතිසංස්කරණ පිළිබඳ විසම්මුතිය සහ සාකච්ඡා සඳහා නව අවකාශයන් නිර්මාණය කළේය.ශ්රී ලංකාවසුවිශේෂී දෙයකට මුහුණ දී සිටීදේශපාලනසහආර්ථික අර්බුදයඑය රට පුරා මාස ගණනාවක් පුරා විරෝධතා අවුලුවා ඇත.

නවනායකත්වයයටතේජනාධිපතිරනිල්වික්‍රමසිංහසමඟ අරගල කරයිආර්ථීකතත්වය සහ මූලික මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීමට සහ බරපතල අපරාධ සම්බන්ධයෙන් වගවීම හඹා යාමට අසමත් වූ බව පෙනේමහජනශ්‍රී ලංකාවේ.

මහජන නැගිටීම 2022 ජූලි මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාවේ ජනාධිපතිවරයා නෙරපා හැරීමෙන් මාස ගණනාවකට පසු, ශ්‍රී ලාංකිකයන් එහි ආර්ථික අර්බුදයේ බර දරයි. බදු වැඩිකිරීම්, සහනාධාර කප්පාදුව සහ ජීවන වියදම් ඉහළ යෑම නිසා මෙතෙක් තම රජය කෙරෙහි විශ්වාසයක් නොමැති ජනගහනයකට තිත්ත බෙහෙත්

ඒකාධිපතිවාදයේ කරදරකාරී ප්‍රවණතා තිබියදීත්,ප්රජාතන්ත්රවාදීපසුබැසීම, සහ වාර්ගික ප්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය පුරා පැතිරෙයිශ්රී ලංකාව, මෑත ඉතිහාසයේ ප්‍රධාන අවස්ථා සාමකාමී තල්ලුවක් පෙන්වීමේ විවිධ කණ්ඩායම් එක්සත් කර ඇත. මෙම සිදුවීම් මගින් ශ්‍රී ලංකාව සැලකිය යුතු ලෙස පරිවර්තනය කිරීමේ හැකියාව ඇති පුරවැසි බලමුලු ගැන්වීමේ නවතම රැල්ලට හැකියාව ලැබී ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ දේශපාලන ක්‍රියාකාරීත්වයේ ඉතිහාසය

බලමුලු ගැන්වීමේ මෙම මෑත කාලීන ඉහළ යාම ශ්‍රී ලංකාවේ ධනවතුන් මත ගොඩනැගෙයිඉතිහාසයවලදේශපාලන ක්‍රියාකාරීත්වයශ්‍රී ලංකාව පුරා විසිරී සිටින වින්දිතයින්ගේ කණ්ඩායම් සහ සිවිල් සමාජ සංවිධාන, වෘත්තීය සමිති සහ දේශපාලන පක්ෂ ඇතුළු බහුවිධ ක්‍රියාකාරීන්ට ආරෝපණය කර ඇත. ප්‍රගතිශීලී ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා බලපෑම් කිරීම සඳහා වීදි විරෝධතා, ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශ සඳහා නීතිමය අභියෝග සහ දේශපාලන විවාද භාවිතා කර ඇති සිවිල් සහ දේශපාලන අයිතිවාසිකම් මෙන්ම සමාජ ආර්ථික ප්‍රශ්න ඇතුළු කරුණු රාශියක් කෙරෙහි ක්‍රියාකාරීත්වය අවධානය යොමු කර ඇත.

1980 ගනන් සහ 1990 ගනන් පුරාවටම, විරුද්ධ කණ්ඩායම්, සිවිල් සමාජය, වෘත්තීය සමිති සහ දේශපාලන ප්‍රචණ්ඩත්වයට ගොදුරු වූවන් රාජ්‍ය අනුග්‍රහය ලබන ප්‍රචණ්ඩත්වයට සහ බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් කිරීම් වලට එරෙහිව කටයුතු කළහ. බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් කිරීම් පිළිබඳ දැනුවත් කිරීම සහ වගවීම සඳහා තල්ලු කිරීම සඳහා සාමාජිකයින් බලමුලු ගැන්වූ මව්වරුන්ගේ පෙරමුණේ බලගතු වැඩ මෙම ප්‍රයත්නයන්ට ඇතුළත් වේ. මෙම බලමුලු ගැන්වීම සහභාගිවන්නන්ට විශාල පුද්ගලික වියදමක් දැරූ අතර, බොහෝ විරෝධතාකරුවන් තිරසාර හිරිහැරවලට සහ ප්‍රචණ්ඩත්වයට මුහුණ දුන්හ. නිදසුනක් වශයෙන්, 2009 දී අවසන් වූ රටේ සිවිල් යුද්ධයෙන් පසුව, අතුරුදහන් වූ වින්දිතයින්ගේ පවුල් මීට වඩා වැඩි කාලයක් අඛණ්ඩ විරෝධතා පවත්වා ඇත.දින 1,900 යි. ව්‍යසනකාරී රාජ්‍ය ප්‍රතිපත්ති හේතුවෙන් සාමාජිකයින්ගේ ජීවනෝපාය විනාශ වූ ගොවි සහ ධීවර ප්‍රජාවන්, රජය විසින් ආරම්භ කරන ලද ඉඩම් කොල්ලයට එරෙහි ප්‍රජාවන් සහ විරුද්ධ වූ ගුරුවරුන් සහ වෘත්තීය සමිති සාමාජිකයින් ඇතුළු අනෙකුත් ගැටළු කෙරෙහි ද අවධානය යොමු වී ඇත.මිලිටරිකරණය කිරීමට උත්සාහ කරයිවෙනත් බොහෝ හේතු අතර උසස් අධ්‍යාපනය. මෙම සහ තවත් බොහෝ විරෝධතා ශ්‍රී ලංකාවේ විපක්ෂය බලමුලු ගැන්වීමේ පොහොසත් ඉතිහාසයකට දායක වී ඇත.

හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ (2005 සිට 2015 දක්වා බලයේ සිටි සහ වත්මන් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ වැඩිමහල් සහෝදරයා වන) යටතේ අත්තනෝමතික පිළිවෙත් සහ දණ්ඩමුක්තිය දේශපාලන මර්දනයට, සිවිල් සමාජයට සහ විරුද්ධ කණ්ඩායම්වල ක්‍රියාකාරීත්වයේ නව මට්ටම් අවුලුවාලීය. ආණ්ඩුවේ මෙම විවේචකයෝ සිවිල් යුද්ධයේදී සිදු කළ කුරිරුකම් සහ මාධ්‍ය නිදහසට තර්ජන සහ රාජපක්ෂ රජයට එරෙහිව තීන්දු දීමට එඩිතර වූ රටේ අගවිනිසුරුවරයාට වැරදි ලෙස දෝෂාභියෝගය වැනි අත්තනෝමතික ඒකාධිපතිවාදය කැඳවූහ. මෙම කාලපරිච්ඡේදය තුළ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පසුබෑම පොදු අරමුණක් යටතේ කණ්ඩායම් එක්වීමට පෙළඹවූ අතර, පාලන තන්ත්‍ර වෙනසක් ඉල්ලා සිටි සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වූ ජාතික ව්‍යාපාරය වැනි ව්‍යාපාරවලට තුඩු දුන්නේය.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ ජනාධිපති ධුර කාලය තුළ දෙමළ සහ මුස්ලිම් පුරවැසියන් ඒකාබද්ධ කිරීමේ පළමු ව්‍යාපාරය වූයේ 2021 පෙබරවාරියේ නැගෙනහිර ශ්‍රී ලංකාවේ පොතුවිල් සිට උතුරේ පොලිකන්ඩිය දක්වා පාගමනක් පැවැත්වීම විශේෂත්වයකි.දහස්සුළුතර ප්‍රජාවන්ට සමානාත්මතාවය සහ යුක්තිය ඉල්ලා පෙළපාලි යාමට එක්සත් විය. විරෝධතාකරුවන් සෝදිසි කිරීම්වලට සහ බිය ගැන්වීම්වලට මුහුණ දුන් අතර නවතා දැමීමට සහ ඉවත් වීමට අධිකරණ නියෝග කඩ කළහ.

ශ්‍රී ලංකාවේ විරෝධතා වර්ධනය වී ඇති බැවින්, ප්‍රචණ්ඩත්වය, බිය ගැන්වීම් සහ අත්තනෝමතික සීමා කිරීම් ඇතුළු වෙනත් උපක්‍රම සමඟ විරුද්ධ මත මැඩපැවැත්වීමට රජය දරන උත්සාහයන් ද ඇත. නිදසුනක් වශයෙන්, කොරෝනා වයිරස් වසංගතයේ උච්චතම අවස්ථාව තුළ,මහජන සෞඛ්ය අභියෝගවිරෝධතා මර්දනය කිරීමට යොදා ගන්නා ලදී. විරෝධතාකරුවන්ට ප්‍රචණ්ඩ ලෙස පහර දෙන සහ මිලිටරිය විසින් පවත්වාගෙන යනු ලබන නිරෝධායන වෙත ඇදගෙන යන දර්ශන පුළුල් ලෙස විකාශනය වූ අතර, විභව විරෝධතාකරුවන්ට සිසිල් පණිවිඩයක් යවන ලදී. වසංගත පාලන ක්‍රියාමාර්ගවල මුවාවෙන් විපක්ෂයේ රැස්වීම් නැවැත්වීම සඳහා රජය පුළුල් රෙගුලාසි ද භාවිතා කළේය. එහෙත් විරෝධතාකරුවන් ආන්ඩුවට එරෙහි ඔවුන්ගේ විරෝධයේ අධිෂ්ඨානශීලීව සිටි බැවින් මෙම උත්සාහයන් ක්‍රියාකාරීන් වලක්වා ගැනීමට අසමත් විය.

අලුත්ම අර්බුදය

මෑත කාලීන අර්බුදවලින් වැඩි ප්‍රමාණයක් ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ ජනාධිපති ධුරයට සහ ඔහුගේ පවුලට දොස් පැවරිය හැකි අතර පවුලේ කිහිප දෙනෙකු රජයේ අමාත්‍යාංශ කිහිපයක් දරයි. රාජපක්ෂ පවුල දශක කිහිපයක් තිස්සේ ශ්‍රී ලංකා දේශපාලනයේ ආධිපත්‍යය දැරූ අතර, බහුතර සිංහල ප්‍රජාව අතර දැවැන්ත ඡන්ද කොට්ඨාශයක් කැටයම් කරමින් ජනප්‍රිය වාර්ගික බහුජනවාදයට උඩගෙඩි දෙමින් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ තුනකට ආසන්න බෙදුම්වාදී කණ්ඩායමක් වූ දෙමළ ඊළාම් විමුක්ති කොටි සංවිධානයේ පරාජය හුවා දක්වයි. දශකයක සිවිල් යුද්ධය. යන චෝදනාවලට මුහුණ දෙමින් සිටියදී 2015 ජනවාරි ජනාධිපතිවරණයෙන් පරාජයට පත් වූ පසුවත්දූෂණය සහ ඥාති සංග්‍රහය, මහින්ද රාජපක්ෂ මන්ත්‍රීවරයෙකු ලෙස එම වසරේ අගභාගයේදී නැවත දේශපාලනයට පැමිණියේය. 2015 අගෝස්තු පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයෙන් ආසනයක් ජයග්‍රහණය කිරීමෙන් පසු ඔහු පවුලේ සාමාජිකයින්ගේ සහාය ඇතිව නව දේශපාලන පක්ෂයක් (ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ හෝ ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ) ගොඩනඟා රාජපක්ෂ පවුල බලවත්ම දේශපාලන පවුල ලෙස තහවුරු කර ඇත. ලංකාවේ.

2019 ශ්‍රී ලංකාව කැළඹූ විනාශකාරී පාස්කු ඉරිදා ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයෙන් පසුව, ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති අපේක්ෂකයෙකු ලෙස මතු වූයේ ආරක්ෂාව, ස්ථාවරත්වය සහ ආර්ථික වර්ධනය ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කළ හැකි ශක්තිමත් නායකයෙකු ලෙස ප්‍රක්ෂේපණය කරමිනි. මාස කිහිපයක් ඇතුළත ඔහු ජනාධිපති ලෙස තේරී පත් වූයේ ඒආන්තිකයපෙර තේරී පත් වූ තනතුරක් නොතිබූ සහ සිවිල් යුද්ධයට සම්බන්ධ බරපතල මානව හිමිකම් කඩකිරීම් පිළිබඳ චෝදනාවලට මුහුණ දී තිබියදීත්, ඡන්ද මිලියනයකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක්.

ඔහුගේ බොහෝ ප්‍රතිපත්ති ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට සහ ආර්ථිකයට ව්‍යසනකාරී බලපෑම් ඇති කර ඇත. උදාහරණයක් ලෙස, ද2019 බදු අඩු කිරීම්ආහාර, ඖෂධ, ගෑස් සහ ඉන්ධන වැනි අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය මිලදී ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාවට ඇති හැකියාවට බාධා කරමින් ඔහු රජයේ ආදායම සැලකිය යුතු ලෙස අඩු කළේය. තවද, 2021 දී රසායනික පොහොර තහනම් කිරීම කෘෂිකාර්මික අංශයට සහ ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට හානි කළ අතර, බොහෝ ශ්‍රී ලාංකිකයන් ආහාර සුරක්ෂිත කිරීම සහ ඔවුන්ගේ ජීවනෝපාය සමඟ අරගල කිරීමට ඉඩ හැරියේය. මෙම තහනම රටේ තේ වෙළඳාමට සහ අනෙකුත් කර්මාන්තවලට ද බලපෑවේය. වසංගතය සහ පසුව ඇති වූ අගුලු දැමීම් ද ආර්ථිකය මත දැඩි ලෙස රඳා පවතින ආර්ථිකය හැකිලී ගියේය.සංචාරක අංශය. වෙනත් ක්ෂේත්‍ර ගණනාවක රජයේ වැරදි කළමනාකරණය ඉහළ උද්ධමනයට දායක වී ඇති අතර අර්බුදය උග්‍ර කර ඇති අතර, අවිනිශ්චිතතාවයට, අස්ථාවරත්වයට සහ ප්‍රචණ්ඩත්වය සඳහා නව ප්‍රේරකවලට තුඩු දී ඇත.

දිගු සිවිල් යුද්ධයක්, මානුෂීය ව්‍යසන කිහිපයක් සහ 2018 ව්‍යවස්ථාමය කුමන්ත්‍රණයක් හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකාව දශක ගනනාවක නොසන්සුන්තාව, ප්‍රචණ්ඩත්වය සහ අවිනිශ්චිතභාවය අත්විඳ ඇත. කෙසේ වෙතත්, වත්මන් අර්බුදය සඳහා රට තවමත් නිසි ලෙස සූදානම් නොවීය; දහස් ගණනක් පුරවැසියන් පීඩාවට පත්ව ඇති අතර, බොහෝ දෙනෙක් අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ සොයා ගැනීමටත්, ඉන්ධන හිඟය, අත්‍යාවශ්‍ය සේවා, අධ්‍යාපනය සහ ජනතාවගේ ජීවනෝපාය කඩාකප්පල් කර ඇති ගැටලු නිසා ඇති වූ දිගු විදුලි කප්පාදු කළමනාකරණය කිරීමටත් අරගල කරමින් සිටිති. දරුණු තත්වයන් පිළිබඳ කණගාටුදායක චෝදනාවකදී, බහු පුද්ගලයින්මිය ගියාකඩා වැටීමෙන් පසු මූලික භාණ්ඩ හා සේවා සඳහා උණුසුම් හිරු යට දිගු රැඳී සිටීම. මන්දපෝෂණය සහ ඖෂධ හිඟය ශ්‍රී ලාංකිකයන් කෙරෙහි ඇති කරන බලපෑම පිළිබඳව ද උත්සුක වෙමින් පවතී.

මෙම පෙර නොවූ විරූ අර්බුද මධ්‍යයේ, ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගේ දේශපාලන ක්‍රියාකාරීත්වය මාස ගනනාවක සාමකාමී විරෝධතාවලට තුඩු දෙමින් යලි පිබිදී ඇත. අත්‍යාවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය හිඟකම සහ එම භාණ්ඩ ලබාගැනීමට දිගු පෝලිම්, අහස උසට නැඟෙන ජීවන වියදම, කඩාකප්පල්කාරී විදුලිය විසන්ධි කිරීම සම්බන්ධයෙන් රැලිවලින් විරෝධය පළ වී තිබේ. කෙසේ වෙතත්, සති කිහිපයක සාමකාමී විරෝධතාවලින් පසුව, 2022 මාර්තු 31 වන දින ප්‍රචණ්ඩත්වය පුපුරා ගියේය. අද දින, ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ පෞද්ගලික නිවසින් පිටත පැවති සාමකාමී විරෝධතාවක් ප්‍රචණ්ඩත්වයට පත් වූ අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස සමූහ අත්අඩංගුවට ගැනීම් සහ අඛණ්ඩ පොලිස් විමර්ශනයක් ආරම්භ විය. රජය ඊට ප්‍රතිචාර දැක්වූයේ හදිසි තත්ත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇඳිරි නීතිය පැනවීමෙනි. මෙම පියවරයන් නොතකා, විරෝධතාවල ශක්තිය පහව ගියේ නැත; දහස් ගණනක් සාමකාමීව විරෝධතාවයේ නිරත වූ අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස මෑත කාලයේ විශාලතම සිවිල් අකීකරුකම පැතිර ගියේය. දේශපාලන වගවීම, පාලනයේ විනිවිදභාවය, රාජපක්ෂ පවුල රජයේ තනතුරුවලින් ඉල්ලා අස්වීම සහ දූෂණයට තිත තැබීම ඇතුළු ශ්‍රී ලංකාව තුළ ක්‍රමානුකූල වෙනසක් ඇති කිරීම වැනි ඉල්ලීම් ඉදිරිපත් කරමින් විරෝධතාකරුවෝ දිගටම කටයුතු කළහ. ඊට ප්‍රතිචාර වශයෙන් කැබිනට් මණ්ඩලය අප්‍රේල් 3 වැනි දින සමූහ වශයෙන් ඉල්ලා අස්විය. කෙසේ වෙතත්, ටික කලක් තවමත් ජනාධිපති ධූරය දරන ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සහ එවකට අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ එම තනතුරේ රැඳී සිටීම නිසා ඔවුන්ට සිය තනතුරුවලින් ඉවත් වන ලෙස නැවත ඉල්ලීම් සිදු විය.

ඉල්ලා අස්විය යුතු බවට කරන ලද මෙම ඉල්ලීම්වලට අවනත නොවීම සහ රටේ පිරිහෙන ආර්ථික තත්ත්වය විරෝධතාකරුවන්ට තවත් ශක්තියක් විය. අපේ‍්‍රල් 9 වැනිදා විරෝධතාකරුවෝ කොළඹ නගර මධ්‍යයේ ගාලුමුවදොර පිටියේ විශාලතම විරෝධතා ස්ථානය දියත් කළහ. අල්ලා ගත් ප්රදේශයනැවත නම් කරන ලදී“ගෝඨාගෝගම”, ජනාධිපතිවරයා ඉල්ලා අස්විය යුතු බවට පෙලපාලිකරුවන්ගේ ඉල්ලීම ශක්තිමත් කරයි. දැන් දින හැත්තෑපහකට වැඩි කාලයක් වාඩිලාගෙන ගණන් කිරීමෙන් පසුව, ගොටගොගම ව්‍යාපාරය විරෝධතාවේ කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත්ව ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ විශාල විරෝධතා ඉතිහාසය තුළ, මෙම බලමුලු ගැන්වීම එහි විවිධත්වය, නොපසුබට උත්සාහය සහ සාපේක්ෂ සාමකාමී ක්‍රම සඳහා කැපී පෙනේ (ආණ්ඩුවේ ආධාරකරුවන් විසින් බොහෝ දුරට අවුලුවාලූ ප්‍රචණ්ඩත්වයේ සමහර අවස්ථා හැර.මැයි 9 වැනිදා විරෝධතාකරුවන්ට මාරාන්තික ප්‍රහාර) විරෝධතාවල බොහෝ ශක්තිය සහ නිර්මාණශීලීත්වය තරුණ සහභාගිවන්නන්ට ආරෝපණය කළ හැකි නමුත්, ඔවුන්ගේ අසූව සහ අනූව දශකයේ සමහර අය ඇතුළුව විවිධ වයස්වල සිට විරෝධතා පෙළපාලිකරුවන් ආකර්ෂණය කර ඇත. රාජපක්ෂවරුන් ඉල්ලා අස්විය යුතු යැයි ඉල්ලා සිටින ජනවාර්ගික, ආගම, පන්ති, ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය, ලිංගික දිශානතිය සහ වෘත්තිය නොසලකා එක්සත් සාමාජිකයින් ද ව්‍යාපාරයට ඇත. එමවිරෝධතාපෙර නොවූ විරූ මට්ටමේ සංවිධානයක් ද ප්‍රදර්ශනය කර ඇත, ආහාර, ජලය සහ සෞඛ්‍ය සේවා හිතවතුන් විසින් සපයනු ලබන අතර, මහජන සාකච්ඡා, පුස්තකාලයක්, නීති ආධාර, වීදි නාට්‍ය සහ අතීත ප්‍රචණ්ඩත්වය සඳහා වූ ස්මාරක වැනි නිර්මාණාත්මක ප්‍රතිරෝධයන් සඳහා ඉඩකඩ සලසා ඇත.

අඛණ්ඩ හර්තාලයක් (වර්ජනයක්) රටම ඇනහිටිය හැකි යැයි බියෙන් පීඩනය වැඩි වීමත් සමඟ රාජ්‍ය නිලධාරීන් පෙර පැවති හදිසි නීතියෙන් ඉක්බිතිව මැයි 6 වැනි දින යළිත් හදිසි තත්ත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී.අවලංගු කර තිබුණි. අපේ‍්‍රල් මාසයේ පැවති පෙලපාලිවලින් දැනටමත් පැහැදිලි වූ පරිදි, සාමකාමීව විරෝධතාවයේ නිරත වූ බොහෝ දෙනෙකුට හදිසි නීතිය බාධාවක් වූයේ නැත. මැයි 9 දා මහින්ද රාජපක්ෂගේ ආධාරකරුවන් සාමකාමී විරෝධතාකරුවන්ට ප්‍රහාර එල්ල කළේ නව ප්‍රචණ්ඩත්වය මුදා හරිමිනි. විරෝධතාකරුවන් ඉලක්ක කරගත් ප්‍රචණ්ඩත්වය පසුව වෙනත් ප්‍රදේශවලට ව්‍යාප්ත වූ අතර, මංකොල්ලකෑම් සහ ආණ්ඩු පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන්ට අයත් දේපළවලට ගිනි තැබීම් සමඟ මරණ කිහිපයක් සිදු විය. ප්‍රචණ්ඩත්වය මහින්ද රාජපක්ෂගේ වුවද අඩු වූයේ නැතහදිසි ඉල්ලා අස්වීමවිරෝධතාකරුවන්ගේ ප්‍රධාන ඉල්ලීම්වලින් එකක් වන ඔහුගේ අගමැති ධූරයෙන්. ඉක්මනින්ම ජාතික ඇඳිරි නීතිය පැනවූ නමුත් ආතතිය සමනය වීමට දින කිහිපයක් ගත විය.

සාමකාමී විරෝධතා ප්‍රචණ්ඩත්වය කරා ඇද වැටීම හේතු කිහිපයක් නිසා කනස්සල්ලට පත් විය. හදිසි නීතිය සහ ඇඳිරි නීතිය මධ්‍යයේ නියෝගය සහතික කිරීමට පොලිසියට සහ හමුදාවට ඇති නොහැකියාව පිළිබඳ කනස්සල්ල මතු කරමින් මැරයන් වීදි සහ අසල්වැසි ප්‍රදේශ අත්පත් කර ගත්හ. විමර්ශනවලින් පසුව අත්අඩංගුවට ගෙන ඇතඅපරාධකරුවන් කිහිප දෙනෙක්සාමකාමී විරෝධතාකරුවන්ට පහර දුන් අය සහ පසුව ශ්‍රී ලංකාව පුරා ඇති වූ මාරාන්තික ප්‍රචණ්ඩත්වයට සම්බන්ධ වූවන් ඇතුළුව. මෙම අත්අඩංගුවට ගැනීම් ප්‍රධාන රාජ්‍ය නිලධාරීන්, හිටපු නිලධාරීන් සහ නීතිය හා සාමය ආරක්ෂා කිරීමට වගකිව යුතු අයගේ විභව වැරදිකරුවන් පිළිබඳව ප්‍රශ්න ඇති කර තිබේ.

මහින්ද රාජපක්ෂගේ පස්සෙන්ඉල්ලා අස්වීම, ශ්‍රී ලංකාවට දින තුනක් අගමැතිවරයෙක් හෝ කැබිනට් මණ්ඩලයක් සිටියේ නැත. ජනාධිපතිවරයා වියහුදකලා, සහ විපක්ෂය බෙදී ගියේය. රටේ ගැඹුරු වන දේශපාලන, ආර්ථික සහ ආරක්ෂක අර්බුදය භයානක විය. මැයි 12 දා කෘතහස්ත දේශපාලනඥයෙකු වූ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අගමැති ලෙස පත් කරන ලද අතර, අර්බුදයට සම්බන්ධ යැයි කියන ඇතැම් පුද්ගලයන් පසුව නව කැබිනට් මණ්ඩලයට පත් කිරීමත් සමඟ නව ආණ්ඩුවේ ප්‍රශ්න මතු විය.නීත්යානුකූල භාවය.

පුෂ්බැක් වල විවිධ ආකාර

ශ්‍රී ලංකාවේ දේශපාලනය පසුගිය වසර කිහිපය තුළ සම්ප්‍රදායික වීදි විරෝධතාවලින් ඔබ්බට විකාශනය විය. වර්තමානයේ, විරෝධතාවලට නඩු, ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශ, විවාද, කලාව, රංග කලාව සහ සමාජ මාධ්‍ය ප්‍රචාරණ වැනි විවිධ මුල පිරීම් ඇතුළත් වේ. නිදසුනක් වශයෙන්, සමාජ මාධ්‍ය විරෝධතාවලට නව ශක්ති මට්ටම් සහ නිර්මාණශීලිත්වය එන්නත් කර ඇති අතර සියලුම වයස් කාණ්ඩවල සහ භූගෝලීය ප්‍රදේශවල සහභාගිවන්නන් අතර සම්බන්ධය වැඩි කිරීමට උපකාරී වී ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවට සහ ව්‍යවස්ථාදායක යෝජනාවලට යෝජිත සංශෝධන මෙන්ම අසාධාරණ සහ අත්තනෝමතික රජයේ භාවිතයන්ට අභියෝග කිරීමට බොහෝ ක්‍රියාකාරීන් නඩු ගොනු කිරීමත් සමඟ මෑත වසරවලදී පුරවැසියන්ගේ මහජන අවශ්‍යතා නඩු භාවිතය ද වර්ධනය වී තිබේ. ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින් සහ සාමාන්‍ය ජනතාව අතර පුළුල් වාද විවාදවලට ද මහජන අවශ්‍යතා නඩු දැනුම් දී ඇත, වෙනත් දේ අතර, අදාළ උසාවිවල වර්ධනයන් සහ අදාළ තීන්දුවල ඇඟවුම් පිළිබඳ සමාජ මාධ්‍ය යාවත්කාලීන කිරීම් හරහා වැදගත් සමකාලීන කරුණු පිළිබඳව දැනුවත් කිරීම.

මහජන අවශ්‍යතා නඩු සහ වෙනත් ආකාරයේ තල්ලු කිරීම් වාද විවාද හැඩගස්වා ඇති අතර වෙනසකට තුඩු දුන් සමහර අවස්ථා සඳහන් කිරීම වටී. 2012 දී, පාලන තන්ත්‍රයට ගැති යැයි සැලකූ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය, විධායක බලය තහවුරු කිරීමටත්, පාලනයේ චෙක්පත් සහ ශේෂයන් ඉවත් කිරීමටත් උත්සාහ කළ දිවිනැගුම පනත් කෙටුම්පත ප්‍රතික්ෂේප කළේය. රජයේ පළිගැනීමක් ලෙස දැන් පුළුල් ලෙස සලකනු ලබන පියවරක් තුළ, එවකට අගවිනිසුරුවරයා අවිධිමත් ලෙස හා වේගවත් විය.දෝෂාභියෝගය. එහෙත් මෙම පියවර විවිධ ක්‍රියාකාරීන් පිරිසක් එක්සත් කළ අතර අවසානයේ දී රටේ 2015 ජනාධිපතිවරණයේදී එවකට ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ පරාජය කළ පුළුල් පදනමක් සහිත විපක්ෂයක් ගොඩනැගීමට උපකාරී විය.

මෙම සංඛ්‍යා ශ්‍රී ලංකාවේ දේශපාලන සංක්‍රාන්ති අතර පෙරමුණ ගත් පළමු අවස්ථාව මෙය නොවේ. මහින්ද රාජපක්ෂගේ ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී බලය අත්පත් කර ගැනීම සහ වාඩි වී සිටින අගමැති අත්තනෝමතික ලෙස නෙරපා හැරීම සම්බන්ධ වූ රටේ 2018 ව්‍යවස්ථාමය අර්බුදය, දේශපාලන පක්ෂ, සිවිල් සමාජය, වෘත්තීය සමිති සහ විද්වතුන් ද එක්සත් කරමින් ශ්‍රී ලංකාව තුළ දේශපාලන අවුල් ජාලයක් වපුරයි. එකමුතුකමේ දුර්ලභ මොහොතක, මෙම වර්ධනයට අභියෝග කිරීමට බොහෝ දෙනෙක් පාරට බැස ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ සහ අභියාචනාධිකරණයේ ඔවුන්ගේ ඉල්ලීම් කළහ. සති ගනනාවක ක්‍රියාකාරීත්වයේ සහ නඩු පැවරීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ඓතිහාසික තීන්දුවක් ලැබිණි: ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් බලයේ සිටින ජනාධිපතිවරයාගේ ක්‍රියාවන් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවට පටහැනි බව තීන්දු කරන ලද අතර අර්බුදයට අවසානයක් ගෙන ආවේය.2018 දෙසැම්බර්මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා අගමැති ධූරයෙන් ඉල්ලා අස්වීමත් සමඟ වික්‍රමසිංහ මහතා නැවත අගමැති ධුරයට පත් කිරීමත් සමඟය.

වඩාත් මෑත උදාහරණ ද විවිධ ආකාරයේ විරෝධතා හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා රජයේ බලගතු නිලධාරීන්ට ගමන් මග වෙනස් කිරීමට බල කළ අවස්ථා ද ග්‍රහණය කර ගනී. 2020 දී, රටේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව සංශෝධනය කිරීමේ විසිවන සංශෝධන යෝජනාවට එරෙහිව විවිධ ක්‍රියාකාරීන් එකතු වූ අතර, එය ජනාධිපති ධුරයේ බලතල තවදුරටත් තහවුරු කිරීමට සහ ස්වාධීන ආයතන දුර්වල කිරීමට සැලසුම් කරන ලද පියවරකි. මෙම විවේචකයන් විසින් නීතිමය අභියෝග ගොනු කරන ලදීශ්රෙෂ්ඨාධිකරණය. ක්‍රියාකාරීන් තම විරුද්ධත්වය ප්‍රකාශ කිරීම සඳහා විරෝධතා, සමාජ මාධ්‍ය ප්‍රචාරණ සහ දේශපාලන වාද විවාද භාවිතා කරමින් වෙනස්කම් කිහිපයක් හඳුන්වා දීමට රජයට බල කළහ. පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතර බලය තිබියදී ආණ්ඩු පක්ෂයට සංශෝධන කිහිපයක් ඇතුළත් කිරීමට සිදු වියසංශෝධනය.

2021 දී විරෝධතාකරුවන් යෝජිත කොළඹ වරාය නගර ආර්ථික කොමිෂන් සභා පනතට දැඩි විරෝධයකින් ප්‍රතිචාර දැක්වීය, බොහෝ විවේචකයන් යෝජිත නීති සම්පාදනය දුටුවේ වගවීමකින් හෝ විනිවිදභාවයකින් තොරව ශ්‍රී ලංකාවේ වත්කම්වල පාලනය බාහිර ක්‍රියාකාරීන්ට පැවරීමේ තවත් රජයක් උත්සාහයක් ලෙස ය. ක්‍රියාකාරීන් යළිත් පාරට බැස සිය විසම්මුතිය පෙන්වීමට යෝජිත නීති සම්පාදනය ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හමුවේ අභියෝගයට ලක් කළහ. ශ්‍රී ලංකාවේ ස්වෛරීභාවයට සහ ආර්ථික යහපැවැත්මට තර්ජනයක් ලෙස විරෝධතාකරුවන් සැලකූ ශ්‍රී ලංකාව තුළ චීනයේ අඩිපාර වැඩි වීම මගින් නීති සම්පාදනයට විරුද්ධත්වය ඇති විය. පනත් කෙටුම්පත වටා ඇති නීතිමය අභියෝග සහ වාද විවාද, යෝජිත පියවරට ආවේණික ගැටලු පිළිබඳව ශ්‍රී ලාංකිකයන් අතර දැනුවත්භාවය ඇති කළ අතර එහි නියමයන් සංශෝධනය කිරීමට රජය පොළඹවන ලදී.පනවනවාවෙනස්කම් සහිත නීතිය.

විවිධ ආකාරයේ තල්ලු කිරීම් අධිකාරීවාදී භාවිතයන් ඉවත් කළ විට මේවා උදාහරණ කිහිපයකි. මෙම උදාහරණ පෙන්නුම් කරන පරිදි, එවැනි දේශපාලන ක්‍රියාකාරීත්වය ශ්‍රී ලංකාවේ ඛණ්ඩනය වූ දේශපාලන පක්ෂ සහ දුර්වල වෘත්තීය සමිති සන්දර්භය තුළ ද සලකා බැලිය යුතුය. මෙම කණ්ඩායම්වල අඩුපාඩු, පුරවැසියන් විසින් මෙහෙයවන ලද මුලපිරීම් සහ තරුණ බලමුලු ගැන්වීම වැනි රජයේ ක්‍රියාමාර්ගවලට විරෝධය දැක්වීම සඳහා නව ආයතන සහ කණ්ඩායම් පැන නැගීම සමග සමපාත විය.

ශ්‍රී ලංකාව තුළ පරිවර්තනය සඳහා විභවය

මෙම මාස ගණනාවක් පුරා පැවති සාමකාමී විරෝධතා ශ්‍රී ලාංකික පුරවැසියන්ගේ ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සහ නිර්මාණශීලීත්වය පිළිබිඹු කරයි. සති කිහිපයකින් බලගතු රජයක් බිඳ වැටුණු අතර, කලින් ස්පර්ශ නොකළ දේශපාලන පවුලකට සැඟවීමට සිදු විය. ශ්‍රී ලංකාව ගිලී ඇති අඳුරු බව මධ්‍යයේ, පුරවැසි බලමුලු ගැන්වීමේ සහ ප්‍රතිරෝධයේ බලය ගෝලීය අවධානය දිනාගත් අතර ශ්‍රී ලංකාවේ විපක්ෂයට බෙහෙවින් අවශ්‍ය ශක්තිය, අදහස් සහ ඉදිරිදර්ශන එන්නත් කර ඇත. මෙම විරෝධතා මගින් පුරවැසියන්ගේ භූමිකාව සහ රාජ්‍යය සමඟ ඔවුන්ගේ සම්බන්ධතාවය ද නැවත අර්ථ දක්වා ඇත.

නමුත් බොහෝඅභියෝගඅන්තර් කණ්ඩායම් සැකයන්, ගැඹුරින් මුල් බැසගත් සහ ධ්‍රැවීකරණය වූ දේශපාලන දෘෂ්ටිකෝණ, සහ සමාජ භේද ඇතුළු විරෝධතා කණ්ඩායම් සඳහා පවතිනු ඇත. මෙම විරෝධතා මගින් සුළුතර අයිතීන් සම්බන්ධයෙන් ආමන්ත්‍රණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය සහ යුද්ධයට සම්බන්ධ අතීත වැරදි සඳහා ගණන් බැලීමක් ඉස්මතු කර ඇති අතර, මෙම ප්‍රශ්න අද අර්බුදයට ද්විතීයික ප්‍රශ්න ලෙස ඇතැමුන් විසින් සලකනු ලැබේ. මේ අනුව, වර්තමාන අර්බුදය අනාගත සමාජ ව්‍යාපාර සඳහා හොඳ විවෘත කිරීමක් සපයන අතරම, අපේක්ෂා කිරීමට බොහෝ දේ ඇත.

මීට අමතරව, 2022 මැයි මාසයේ පැවති ආණ්ඩු වෙනස සහ විරෝධතා තෙහෙට්ටුව විරෝධතාකරුවන්ගේ සංඛ්‍යාව අඩුවීමට දායක වී තිබේ. ඇතැමුන් නව අග්‍රාමාත්‍යවරයාට අනුග්‍රහය දක්වන ස්ථාවරයක් අනුගමනය කර ඇතත්, තරුණ විරෝධතාකරුවන් ඇතුළු තවත් බොහෝ පිරිසක් තවමත් තර්ක කරන්නේ වෙනසක් සිදු විය හැක්කේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති ධූරයෙන් ඉල්ලා අස්වී ක්‍රමානුකූලව වෙනසක් සිදුවුවහොත් පමණක් බවයි. ඔවුන් නව රජය දකින්නේ පැරණි ආරක්ෂකයින්ගේ අඛණ්ඩ පැවැත්මක් සහ රාජපක්ෂලාගේ සහ ඔවුන්ගේ ආධාරකරුවන්ගේ ජීවනාලිය ලෙස ය. මෙම ගතිකත්වයන් විරෝධතාවල දිශානතියට දිගටම බලපානු ඇත, ඒවා තිරසාර විය හැකිද යන්න තීරණය කිරීමට සහ ඒවායේ කාර්යක්ෂමතාවයට බලපානු ඇත.

පසුබෑම් සහ අවිනිශ්චිතතාවයන් කුමක් වුවත්, ශ්‍රී ලාංකේය පුරවැසියන්ට මේ මොහොත මත ගොඩ නැගීමට සහ තම රට සඳහා නව දැක්මක් නිර්මාණය කිරීමට අවස්ථාවක් තිබේ. ඔවුන්ට ව්‍යුහාත්මක අසමානතා සහ ප්‍රචණ්ඩත්වය ආමන්ත්‍රණය කළ හැකි අතර සමාජ හා ආර්ථික සාධාරණත්වය, දේශපාලන වගවීම සහ නව පාලන සංස්කෘතියක් ඉල්ලා සිටියි. මෙම කාර්යය පහසු නොවනු ඇත, ප්රතිඵල ක්ෂණික නොවනු ඇත. කෙසේ වෙතත්, පසුගිය සති කිහිපය තුළ සිදු කරන ලද වෙනස්කම්, තිරසාර, නව්‍ය සහ සියල්ලන් ඇතුළත් පුරවැසි බලමුලු ගැන්වීමට ශ්‍රී ලංකාව පරිවර්තනය කිරීමට අවස්ථාවක් ඇති බවට බලාපොරොත්තුවක් ලබා දෙයි.

මූලාශ්රය : කානගී එන්ඩොව්මන්ට්

Translate