Home » ආර්ථිකය තවමත් අර්බුදයෙන් මිදී නැති බව ශ්‍රී ලංකා ජනපති කියයි
Economy Featured Global News Lifestyle News Sri Lanka

ආර්ථිකය තවමත් අර්බුදයෙන් මිදී නැති බව ශ්‍රී ලංකා ජනපති කියයි

පැරිස් (15/11 – 56)

නොවැම්බර් 13 වැනි දින, ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා තම රජයේ 2024 අයවැය ඉදිරිපත් කළේ, මුදල් හිඟ වූ දිවයිනේ ආර්ථිකය සම්පූර්ණයෙන් යථා තත්ත්වයට පත් වන තෙක් දැඩි ප්‍රතිසංස්කරණවල අවශ්‍යතාව අවධාරණය කරමිනි. පවතින ආර්ථික අර්බුදය තුළ ශ්‍රී ලංකාව සිය අධි උද්ධමනය පාලනය කිරීමට සමත් වුවද, එහි ආර්ථිකය සම්පූර්ණයෙන් යථා තත්ත්වයට පත්වීමට බොහෝ දුරට ඉඩ තිබේ.

පීලි පැනීමට ලක් වූ ආර්ථිකය නැවත රේල් පීලි මතට ගෙන ඒමට අපට හැකි වී තිබෙනවා. තවමත් ජනතාව දුක් විඳිමින් සිටිනවා යැයි මුදල් අමාත්‍යවරයා ද වන වික්‍රමසිංහ මහතා පැවසීය. “2022 සැප්තැම්බර් මාසයේදී සියයට 70 ක් වූ උද්ධමනය මේ වසරේ ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී සියයට 1.5 දක්වා අඩු කර තිබෙනවා.”

දිවයිනේ ජාතිය තවත් බංකොලොත් වීමක් වැළැක්වීම සඳහා දැඩි ප්‍රතිසංස්කරණ අත්‍යවශ්‍ය බව ඔහු පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය තවමත් අර්බුදයෙන් මිදී නොමැති බව ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා 2024 අයවැය කතාවේදී ප්‍රකාශ කළේය. ශ්‍රී ලංකාව සිය අධි උද්ධමනය පාලනය කිරීමට සමත් වුවද, එහි ආර්ථිකය සම්පූර්ණයෙන් යථා තත්ත්වයට පත්වීමට බොහෝ දුරස් ය.

රාජ්‍ය බැංකු හැදුවේ රාජ්‍ය ව්‍යාපාරවල පාඩුව පියවන්න. රාජ්‍ය බැංකු කොටස් දෙකක් මහජනතාවට සහ ආයෝජකයින්ට නිකුත් කළ යුතු බවත්, ඒවායේ ස්ථාවරත්වය පවත්වා ගැනීම සඳහා රජය රාජ්‍ය බැංකුවලට මුදල් එන්නත් කළ යුතු බවත් ඔහු යෝජනා කළේය.

මිලියන 1.3ක් වන රාජ්‍ය සේවකයින්ගේ සහ ලක්ෂ 7ක විශ්‍රාමිකයන්ගේ ජීවන වියදම් දීමනා 2024 වසරේ සිට පිළිවෙලින් රුපියල් 10,000කින් සහ රුපියල් 3,000කින් ඉහළ දමන බව වික්‍රමසිංහ මහතා පැවසීය. රාජ්‍ය සේවකයින් පසුගිය සතියේ රුපියල් 20,000ක වැටුප් වැඩි කිරීමක් ඉල්ලා වීදි විරෝධතා පැවැත්වූ අවස්ථාවේදී මෙම නිවේදනය නිකුත් විය. රජයට තවදුරටත් මුදල් මුද්‍රණය කිරීමට හෝ රාජ්‍ය වියදම් සඳහා බාහිර ණය ලබා ගැනීමට නොහැකි විය.

ඉන්දියාව සමඟ ත්‍රිකුණාමල තෙල් ටැංකි ගොවිපළ සංවර්ධනය වැනි ආයෝජන ව්‍යාපෘතිවලට එරෙහි විරෝධතා සම්බන්ධයෙන් වික්‍රමසිංහ දේශපාලන වෘත්තීය සමිතියට දොස් පැවරීය. විශේෂ ජනාධිපති කාර්ය සාධක බළකායක් මගින් මුළු ත්‍රිකුණාමලය දිස්ත්‍රික්කයම ඉන්දීය පාර්ශවය සමඟ එක්ව සංවර්ධනය කරනු ඇත.

ආදායම් හිඟය අවධාරණය කරමින් වික්‍රමසිංහ පැවසුවේ රජයට ණය පොලී වශයෙන් රුපියල් බිලියන 220ක් ගෙවීමට සිදුව ඇති අතර මාසික රාජ්‍ය වියදම් හිඟය රුපියල් බිලියන 168ක් වන බවයි. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ ඩොලර් බිලියන 2.9 ක ඇපදීම පිළිබඳ පළමු සමාලෝචනයේදී සඳහන් කළ ප්‍රධාන සාධකයක් වූයේ ආදායම් හිඟයයි.

මෙම අයවැය 2024 මැතිවරණ අයවැයක් නොවන බව වික්‍රමසිංහ කියා සිටියේ ජනප්‍රිය අත්පත්‍රිකා ප්‍රකාශයට පත් නොකළ නිසා ය. ජාමූඅ සිව් අවුරුදු ඇපදීමේ දෙවන වාරිකය එළඹෙන්නේ කවදාද යන්න ගැන අයවැය කතාවේ සඳහනක් නොවීය.

මීළඟ ජනාධිපතිවරණය 2024 සැප්තැම්බර් මැද වන විට කැඳවිය යුතු අතර නොවැම්බර් අවසානයට පෙර පැවැත්විය යුතුය.

මූලාශ්රය

Translate