Home » ශ්‍රී ලංකාව ආර්ථික වර්ධනයේ මාවතේ
Economy Featured Global News Lifestyle News Politics Sri Lanka

ශ්‍රී ලංකාව ආර්ථික වර්ධනයේ මාවතේ

පැරිස් (08/11 – 75)

2022 ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික හා දේශපාලන අර්බුදය රට බංකොලොත් කළේය. ලෙස රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා වැඩ භාර ගත්තේය ජනාධිපති වල ශ්රී ලංකාව 1948 නිදහසින් පසු රට දරුණුතම ආර්ථික හා දේශපාලන අර්බුදය මැද 2022 ජූලි මාසයේදී. පැය 12 ක විදුලිය කප්පාදුව සහ අඛණ්ඩ ඉන්ධන සහ ආහාර නිසා ඇති වූ මහජන විරෝධතාවලට මුහුණ දීමෙන් පසු ඔහුගේ පූර්වගාමියා වූ ගෝඨාභය රාජපක්ෂට බලයෙන් ඉවත් වීමට සිදු විය. හිඟයන්. ජාතිය බංකොලොත් විය.

වික්‍රමසිංහ ගෙනාවා ජාත්යන්තර මූල්ය අරමුදල සහ සාර්ව ආර්ථික කරා ළඟා වීමට අවධානය යොමු කර ඇත ස්ථාවරත්වය සහ දැඩි නමුත් බෙහෙවින් අවශ්‍ය ව්‍යුහාත්මක ප්‍රතිසංස්කරණ ධාවනය කිරීම. අද, ශ්‍රී ලංකාව සිය 17 වැනි ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ වැඩසටහන ආරම්භ කරන විට, එයට සුවිශේෂී අවස්ථාවක් ලැබී තිබේ යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම ස්ථාවරත්වය සහ ඉදිරියට තල්ලු කරන්න තිරසාර වර්ධනයක්. ජනාධිපති වික්‍රමසිංහ මහතා ආරම්භ කළ යුත්තේ ස්වාධීන මහ බැංකුවක් නිර්මාණය කිරීම, රාජ්‍ය ව්‍යවසාය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම, වෙළෙඳ ලිබරල්කරණය දීර්ඝ කිරීම සහ ව්‍යාපාරික වාතාවරණය වැඩිදියුණු කිරීමෙනි.

ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රකෘතිය සහ තිරසාරභාවය සඳහා ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ ඉතා වැදගත් වේ. දීර්ඝ කාලීන අර්බුදයක් මඟහරවා ගැනීමට සහ රට මුහුණ දී සිටින වත්මන් ආර්ථික දුෂ්කරතාවල මූල හේතු විසඳීම සඳහා ශක්තිමත් සහ විශ්වසනීය ව්‍යුහාත්මක ප්‍රතිසංස්කරණ වැඩසටහනක් ඉතා වැදගත් වේ.

පසුගිය වසරේ විරෝධතා දැක්වීමට එක් වූ විවිධ ජාතීන්, ආගම් සහ පන්ති සියල්ලන්ටම ආර්ථික අර්බුදයේ වැටීම දැනී ඇති බැවින් වෙනසක් සඳහා මනෝභාවය මෝරා ඇත. නමුත් උද්ධමනය සහ පොලී අනුපාත පහත වැටීමත් සමඟ ශ්‍රී ලංකාවේ තත්ත්වය වැඩිදියුණු වන විට, ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා වන ගම්‍යතාවය මන්දගාමී විය හැකිය. වින්ස්ටන් චර්චිල් පැවසූ පරිදි ‘හොඳ අර්බුදයක් කිසිදා අපතේ නොයන්න’ ශ්‍රී ලංකාව සිතට ගත යුතු උපදෙස්.

ආර්ථික අර්බුදයේ උච්චතම අවස්ථාවේ දී, ජාමූඅ හෝ ප්‍රතිසංස්කරණ අවශ්‍යතාවයට ප්‍රායෝගිකව විරුද්ධත්වයක් නොතිබුණත්, විරුද්ධත්වය වර්ධනය වීමට පටන් ගෙන තිබේ. කලින් කතා කිරීමට නොසන්සුන් වූ බොහෝ විවේචකයන් දැන් වඩාත් ධෛර්යමත් වී ඇති අතර ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාත්මක කිරීමේදී රජය අභියෝගවලට මුහුණ දෙනු ඇත.

පළමුව, ජනගහනය තුළ ආර්ථික අවබෝධයක් නොමැතිකම. මෙය ක්‍රියා කරන්නේ විරුද්ධවාදිකම් ඇවිලවීමට සහ ආන්ඩුව පසු පසට දැමීමට අවශ්‍ය දේශපාලකයන් අතටය.

දෙවනුව, දේශපාලන අස්ථාවරත්වය ප්රතිසංස්කරණ කඩාකප්පල් කළ හැකිය. වෙනසක් සඳහා න්‍යාය පත්‍රය සැකසීමට ස්ථාවර රජයක් අවශ්‍ය වන අතර ලබන වසරේ ජනාධිපතිවරණයක් පැවැත්වීමට නියමිත බැවින් ජනාධිපතිවරයාට අභියෝගයක් එල්ල වනු ඇත. වික්‍රමසිංහ මැතිවරනයට සමීප වන තරමට, ජනප්‍රිය නොවන ප්‍රතිසංස්කරණ වලට වඩා ජනප්‍රිය ප්‍රතිපත්ති වැලඳ ගැනීමට ඔහුගේ පක්ෂයෙන් ඔහුට වැඩි පීඩනයක් එල්ල වනු ඇත.

තෙවනුව, ශ්‍රී ලංකාවේ දුර්වල ආයතන හේතුවෙන් ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාත්මක කිරීම දුෂ්කර විය හැකිය. නිලධාරිවාදයේ ව්‍යාකූලත්වය හරහා ප්‍රතිපත්තිමය වෙනස්කම් ක්‍රියාවට නැංවීම දුෂ්කර හා කාලය ගතවන අතර, එමඟින් විරුද්ධත්වයට වේගයක් ලබා ගැනීමට කාලය ලබා දේ.

ආර්ථික ව්‍යුහාත්මක දෝෂ නිරාකරණය කිරීමේ අරමුණ දිගුකාලීන ආර්ථික වර්ධනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම, දිළිඳුකම අවම කිරීම සහ ස්ථාවර රටක් නිර්මාණය කිරීමයි. රට වෙනුවෙන් බොහෝ දේ අනතුරේ. පසුගිය වසරේ ආර්ථික අර්බුදය ආරම්භ වූ දා සිට, ජනගහනයෙන් තුනෙන් එකක් වන ඒ වන විටත් එහි සිටි මිලියන තුනට අමතරව තවත් මිලියන හතරක් ශ්‍රී ලාංකිකයන් දරිද්‍රතා රේඛාවෙන් පහළට වැටී ඇත.

එහි එක් ප්‍රතිඵලයක් වන්නේ මිනිසුන් රට හැර යාම නිසා බුද්ධි ගලනයකි. පුනරුත්ථාපනය සඳහා අවශ්‍ය මානව කුසලතා විදේශයන්හි අවස්ථා සොයමින් සිටින අතර එය මෙම පරම්පරාවෙන් ඔබ්බට ප්‍රතිවිපාක ඇති කරයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ අර්බුදය දේශසීමාවෙන් ඔබ්බට ගිය රටවලට බලපාන බව ද එහි තේරුමයි. නීතිවිරෝධී සංක්‍රමණිකයන් ලෙස පලා යන ශ්‍රී ලාංකිකයන් ඔස්ට්‍රේලියාව තරම් ඈත රටවලට කනස්සල්ලට කරුණකි. නමුත් ලොකුම බලපෑම දැනෙන්නේ ඉන්දියාවට වන අතර එය වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇත්තේ ආර්ථිකය කඩා වැටුනහොත් පමණි.

ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික ස්ථායීතාවය සහ වර්ධනය චීනය, ජපානය සහ ඉන්දියාව වැනි එහි ණයහිමි ජාතීන්ට සහ බොහෝ දුරට බටහිර පදනම් වූ ජාත්‍යන්තර ස්වෛරී බැඳුම්කර හිමියන්ට ද වැදගත් වේ. ආර්ථිකය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට හැකි වන පරිදි IMF වැඩසටහන ක්රියාත්මක කිරීම දැකීමට ඔවුන් උනන්දු වෙති.

එක් පැත්තකින් එක්සත් ජනපදය, යුරෝපය සහ ජපානය සහ අනෙක් පැත්තෙන් චීනය අතර සිදු කරන භූ දේශපාලනයේ රට ද හසු වී ඇත. නමුත් ශ්‍රී ලංකාව හවුල් සංස්කෘතියක් සහ ඉතිහාසයක් ඇති ආසන්නතම අසල්වැසියෙකු වන බැවින් සියලුම රටවල් අතුරින් වඩාත්ම අවදානමට ලක්ව ඇත්තේ ඉන්දියාවයි.

වෙනසක් සිදු වීමට නම් දේශපාලන පක්ෂ අතර පමණක් නොව රාජ්‍ය ආයතන, ආගමික ආයතන සහ වෘත්තීය සමිති අතර සම්මුතියක් තිබිය යුතුය. එසේ නොවේ නම්, වෙනස්කම් තිරසාර නොවනු ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවට මූල්‍ය අවභාවිතයේ ඉතිහාසයක් ඇති අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස විශාල හිඟයක් ඇත. මිල අධික සහනාධාර ඇතුළත් ජනතාවාදී ප්‍රතිපත්ති නිසා රජයන් තම ආදායමට වඩා වියදම් කිරීමට හේතු වී ඇත. නිදහසින් පසු ගත වූ වසර 75 තුළ ප්‍රාථමික අයවැය අතිරික්තයක් ලබා ගෙන ඇත්තේ හතර වතාවක් පමණි. රාජ්‍ය මූල්‍ය හිඟය බොහෝ දුරට හේතු වී ඇත්තේ නය සහ මුදල් මුද්‍රණ මුදල් ලෙසින් හැඳින්වෙන මුල්‍ය මූල්‍යකරණයයි.

වත්මන් මූල්‍ය ප්‍රතිපත්තිය දේශපාලනීකරණය වී ඇති බැවින් මිල ස්ථායිතාව කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ හැකි ස්වාධීන මහ බැංකුවක් අත්‍යවශ්‍ය වේ. මහ බැංකුව ස්වාධීන නොවන්නේ නම්, එය ජනතාවාදී ප්‍රතිපත්තිවලට ඉන්ධන සැපයීමට මුදල් මුද්‍රණය කිරීම හෝ උද්ධමනය වැඩි වීමේ අවදානමක් යටතේ පොලී අනුපාත පහත හෙළීම වැනි දේශපාලන අරමුණු සඳහා යොදා ගැනීමේ අවදානමක් ඇත. IMF වැඩසටහන මහ බැංකුවේ ස්වාධීනත්වය ප්‍රධාන ප්‍රමුඛතාවයක් ලෙස තබයි.

2021 දී, ශ්‍රී ලංකාවේ රජය සතු ගුවන් සේවා ශ්‍රී ලංකාවේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 1% කට වඩා පාඩු වාර්තා කළ අතර, සමාජ ආරක්ෂණ වියදම් සඳහා IMF විසින් සකස් කරන ලද තට්ටුව 0.6% කි. 2021 දී, ශ්‍රී ලංකාවේ ආදායමෙන් 86% ක් රාජ්‍ය අංශයේ සේවකයින්ගේ වැටුප් සහ විශ්‍රාම වැටුප් ගෙවීමට ගිය අතර එය තිරසාර නොවේ.

රාජ්‍ය ආයතනවලට දූෂණය පෝෂණය කිරීමේ කීර්තියක් ඇත. මෙම සංවිධාන පෞද්ගලීකරණය කිරීම දැඩි ලෙස සලකා බැලිය යුතුය. වෙනත් විකල්ප කිහිපයක් නම් ඒවා ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම, රාජ්‍ය-පෞද්ගලික හවුල්කාරිත්වයන් පිහිටුවීම හෝ සිංගප්පූරුවේ Temasek වැනි හෝල්ඩින් සමාගමක් පිහිටුවීමයි.

ඒවා ප්‍රතිව්‍යුහගත නොකළහොත් ශ්‍රී ලංකාව විශාල රාජ්‍ය මූල්‍ය හිඟයක් ඇතිවීමේ අවදානමක් දරයි, එය ණය වැඩි කිරීම, උද්ධමනය ඉහළ නැංවීම සහ අධ්‍යාපනය, සෞඛ්‍ය සහ යටිතල පහසුකම් සඳහා වැඩි මුදලක් වැය කිරීමට නොහැකි වීමේ අවස්ථා පිරිවැය ඇති කරයි. රාජ්‍ය අංශය තම තණකොළ ලෙස දකින බැවින් රජයට අයත් ව්‍යවසායන් සඳහා ප්‍රධාන විරෝධය වෘත්තීය සමිති වෙතින් පැන නගිනු ඇත.

ලෝක බැංකුවේ ‘ව්‍යාපාර කිරීමේ පහසුව’ වගුවේ ශ්‍රී ලංකාව 99 වැනි ස්ථානයට පත්ව ඇත. එක්-නැවතුම් ආයෝජන කවුළුවක් කදිම විසඳුමක් වනු ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ ආයෝජනය කිරීමට කැමති බොහෝ ව්‍යාපාර බදු දිරිගැන්වීම් සඳහා වේගවත් අනුමත කිරීම් සහ කෙටි කාලය පිහිටුවීමට කැමැත්තක් දක්වයි. ව්‍යාපාර පවත්වාගෙන යාම පහසු නොකිරීමෙන්, ශ්‍රී ලංකාව තම කලාපීය සම වයසේ මිතුරන්ට ආයෝජන අහිමි වීමේ අවදානමක් දරයි.

ජාත්‍යන්තර වෙළඳාමෙන් 70%ක් ගෝලීය වටිනාකම් දාමයන් සම්බන්ධ වන අතර, ලෝකයේ වඩාත්ම ආරක්‍ෂිත ආර්ථිකයක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාවට මෙයින් ප්‍රයෝජන ගැනීමට නොහැකි වී තිබේ. වෙළඳ කේන්ද්‍රස්ථානයක් ලෙස අද්විතීය ලෙස ස්ථානගත වී තිබියදීත් ශ්‍රී ලංකාවට ඇත්තේ නිදහස් වෙළඳ ගිවිසුම් තුනක් පමණි.එහි මූලෝපායික පිහිටීම ප්‍රයෝජනයට නොගැනීමෙන් ශ්‍රී ලංකාව පසුපසට යාමේ අවදානමක් ඇත. දකුණු ආසියාවේ සහ අග්නිදිග ආසියාවේ බොහෝ රටවල් ඔවුන්ගේ ආර්ථිකය විවෘත කිරීමත් සමඟ ශ්‍රී ලංකාවට මෙය මුදල් ලබා ගැනීමට කෙටි කවුළුවක් තිබේ.

මූලාශ්රය

Translate