Home » ශ්රී ලංකාවගේකොළඹ වරායට එක්සත් ජනපද අරමුදල් සහිත නව පර්යන්තයක් ලැබේ
Asia Economy Featured Global News News Sri Lanka

ශ්රී ලංකාවගේකොළඹ වරායට එක්සත් ජනපද අරමුදල් සහිත නව පර්යන්තයක් ලැබේ


ලන්ඩන් (08/11 – 50)

අප සංවර්ධන නියෝජිතායතනය නිවේදනය කළේය බදාදා එය එසේ වනු ඇත ණයට දෙනවා ගැඹුරු ජල නැව්ගත කිරීමේ බහාලුමක් ස්ථාපිත කිරීමට ඩොලර් මිලියන 553 කි පර්යන්තය දී කොළඹ වරාය තුල ශ්රී ලංකාව, ආසියාවේ උපාය මාර්ගික කොටස් වටා යටිතල පහසුකම් සඳහා මූල්‍යකරණය සඳහා ඇමරිකාවේ උත්සාහය පුළුල් කිරීම.

මෙම ණය පැකේජය ජනවාරි මාසයේ කෙටි විකුණුම්කරුවන්ගේ ප්‍රහාරයකින් තවමත් වෙව්ලමින් සිටින ඉන්දියාවේ අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි සමඟ සමීපව සම්බන්ධ වූ සමූහ ව්‍යාපාරයක කොටසක් වන Adani Ports වෙත බැඳී ඇත. ශ්‍රී ලංකා හවුල්කරුවන් සමඟ පර්යන්තය සංවර්ධනය කිරීමට Adani උදවු කරනු ඇත.

එක්සත් ජනපදය ජාත්‍යන්තර සංවර්ධන මූල්‍යකරණයේදී චීනය සමඟ තරඟ කරන බැවින්, ශ්‍රී ලංකාවේ කොළඹ වරායේ ගැඹුරු ජල නැව් බහාලුම් පර්යන්තයක් ඉදිකිරීම සඳහා ඩොලර් මිලියන 553 ක ව්‍යාපෘතියක් නිවේදනය කළේය.

එක්සත් ජනපද ජාත්‍යන්තර සංවර්ධන මූල්‍ය සංස්ථාවේ මුදල්, පසුගිය දශකය තුළ චීනයේ සංවර්ධන බැංකු ලොව පුරා සිදු කර ඇති විශාල ප්‍රවේශපත්‍ර ගනුදෙනුවලට සමාන ය. එහි තීරය සහ මාර්ග මුලපිරීම යටතේ, විදේශ ප්‍රතිපත්තියට කේන්ද්‍රීය වේ ජනාධිපති ෂී ජින්පින්, චීනය ශ්‍රී ලංකාව ඇතුළු ආසියාව වටා සබඳතා ගොඩනඟා ගැනීමට ණය ලබා දුන්නේය. දැන් එක්සත් ජනපදය, සහ යම් දුරකට ඉන්දියාව, අල්ලා ගැනීමට අදහස් කරයි – නැතහොත් චීන වාර්තාව වැඩිදියුණු කිරීමට පවා.

සංවර්ධන මූල්‍ය සංස්ථාව ට්‍රම්ප් පරිපාලනය තුළ නිර්මාණය කරන ලද්දේ ජාත්‍යන්තර යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘති බැංකුගත කිරීම සඳහා, එක්සත් ජනපද විදේශ ප්‍රතිපත්තියට සහය දැක්වීමට සහ චීන බලපෑම මැඩපැවැත්වීම සඳහා රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව සමඟ සහයෝගයෙන් ය.

“මෙම කලාපයේ යථාර්ථයන් සහ ගෝලීය වෙළඳාම සඳහා මෙය අපගේ ගෝලීය යටිතල පහසුකම් සඳහා තීරනාත්මක එකතු කිරීමක් බවට පත් කරයි” යනුවෙන් එක්සත් ජනපද නියෝජිතායතනයේ ප්‍රධාන විධායක ස්කොට් නේතන් ශ්‍රී ලංකාවේ අගනුවර වන කොළඹ පැවති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී පැවසීය. ඔහු සමඟ එක්වූයේ Adani Ports හි ප්‍රධාන විධායක සහ සමූහයේ නිර්මාතෘ ගෞතම් අදානිගේ පුත්‍රයෙකු වන කරන් අදානි, ඔහුගේ අදහස් දැක්වීමේදී තවත් පියවරක් ඉදිරියට ගිය අතර, අමතර ඩොලර් බිලියන භාගයක් “කලාපීය ආරක්ෂාව සංකේතවත් කරන බව පවසමින් ආරක්ෂක සලකා බැලීම් ඉල්ලා සිටින බව පෙනේ. .”

මෙම ණය බරින් මිරිකී සිටින මෙම දූපත් ජාතියට සහ ඉන්දු පැසිෆික් සාගරයේ සෙසු ප්‍රදේශවලට ඇමරිකාවේ සහ ඉන්දියාවේ කැපවීම නය මගින් පෙන්නුම් කරන ආකාරය ඔවුන් මාරුවෙන් මාරුවට විස්තර කරන විට, චීනයේ නම සඳහන් නොකළ නමුත් ඔවුන්ට අවශ්‍ය නොවීය.

ජාත්‍යන්තර වරාය ව්‍යාපෘතියක් ශ්‍රී ලංකාවට විශේෂ වැදගත්කමක් දරයි. මලක්කා සමුද්‍ර සන්ධිය සහ සූවස් ඇළ අතර හැරවුම් ලක්ෂයක පිහිටා ඇති මෙම රට ලෝකයේ වෙළඳ නැව්වලින් අඩක් පමණ පසුකර යන අයුරු දැකගත හැකිය. ඉන්දියන් සාගරයේ කාර්යබහුලම වරාය වන කොළඹ වරාය වසර ගණනාවක් තිස්සේ සියයට 90 ක ධාරිතාවයකින් වැඩ කරයි.

2022 දී රටේ ආර්ථිකය කඩා වැටෙන තෙක් ශ්‍රී ලංකාව මෙහෙයවූ පාලක පවුල රාජපක්ෂවරුන් යටතේ, චීන බැංකු සහ ඉංජිනේරු සමාගම් දිවයිනේ සාපේක්ෂව දුරස්ථ දකුණු වෙරළ තීරයේ දැවැන්ත ගැඹුරු ජල වරායක් ඉදි කළහ. එම ව්‍යාපෘතියේ නම වූ හම්බන්තොට අද සමාරම්භක ප‍්‍රකාශනවලදී කුටියේ සිටි සුදු අලියා විය.

ඩොලර් බිලියනයකට වඩා වැඩි මුදලක් වැය කර ශ්‍රී ලංකාවට කිසිදා ආපසු ගෙවිය නොහැකි කොන්දේසි යටතේ ගොඩනැගුණු හම්බන්තොට, රාජපක්ෂ දේශපාලන බලකොටුවක් වූ හම්බන්තොට, 99 අවුරුදු බද්දක් යටතේ, ඒ ආසන්නයේ තිබූ අක්කර 15,000ක ඉඩම් සමඟ අවසානයේ චීනයට අහිමි විය. . 2020 වන විට, වසංගතය වෙළඳාම කඩාකප්පල් කිරීමට පෙර, වරාය වසරකට භාණ්ඩ ටොන් මිලියන 1.2 ක් හසුරුවමින් සිටියේය. කොළඹ වරාය වසරකට ටොන් මිලියන 30කට වැඩි භාණ්ඩ ප්‍රමාණයක් හසුරුවන අතර නව පර්යන්ත සමඟ එම ප්‍රමාණය හතර ගුණයකින් වැඩි කිරීමට සැලසුම් කර ඇත.

පසුගිය සතියේ වොෂින්ටනයේ පැවති ආර්ථික සෞභාග්‍ය ​​නායකයින්ගේ සමුළුව සඳහා වූ පළමු ඇමරිකා හවුල්කාරිත්වයේ චීනයේ “ණය උගුල් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකත්වය” ලෙස ජනාධිපති බිඩෙන් හැඳින්වූ දෙයෙහි කැපී පෙනෙන සලකුණක් බවට හම්බන්තොට පත්ව ඇත.

නේතන් මහතා ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවට පැවසුවේ යටිතල පහසුකම් සඳහා Biden පරිපාලනයේ ආයෝජන “විනිවිද පෙනෙන අතර ස්වෛරී මට්ටමින් රටවලට ණය බර පටවන්නේ නැති” බවයි.

දකුණු ආසියාවේ සෙසු ප්‍රදේශවල බලපෑම ලබා ගැනීමට හෝ රඳවා ගැනීමට අරගල කරන ඉන්දියාව ද චීනය දෙස බලා සිටී. ඉන්දියානු සහ චීන රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් ශ්‍රී ලංකාව, බංග්ලාදේශය සහ නේපාලය යන රටවලට තම රට අත්‍යවශ්‍ය සහකරු ලෙස ස්ථාපිත කිරීමට බොහෝ කලක සිට උත්සාහ කර ඇත.

එක්සත් ජනපද ණය යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ දිගුකාලීන ව්‍යාපෘති සඳහා ඉන්දියාව මූල්‍යකරණය කරන ආකාරය වෙත සමීප වීමයි. මෝදි මහතා යටතේ, එයින් අදහස් කළේ රටේ ඉහළ පෙළේ සමාගම් සමඟ විශාල ව්‍යාපාර කටයුතු සිදු කිරීමයි. වඩාත් ප්‍රමුඛ වන්නේ Adani සමූහ ව්‍යාපාරය, කොටස් උපාමාරු සහ ගිණුම්කරණ වංචා සම්බන්ධයෙන් සමූහ ව්‍යාපාරයට චෝදනා කරමින් ජනවාරි මාසයේදී නිව් යෝර්ක් හි හින්ඩන්බර්ග් රිසර්ච් විසින් නිකුත් කරන ලද වාර්තාවකින් බැට කන තෙක් වසර පහක් තුළ එහි කොටස් මිල සියයට 2,500 කින් ඉහළ ගොස් ඇති බවයි.

Adani සමූහ ව්‍යාපාරයේ වටිනාකම ආවාටගත වූ අතර මහජන නිකුතුවක් අවලංගු කිරීමට සිදු විය. එම අවස්ථාවේ දී සමාගම සිය විදේශීය විවේචකයන්ට චෝදනා කළේ “ඉන්දියාවට ගණනය කළ ප්‍රහාරයක්” සිදු කර ඇති අතර එය “ඉන්දියානු ආයතනවලට පිළිකුලක්” ප්‍රකාශ කළ බවයි. සමූහ ව්‍යාපාරයේ බොහෝ කොටස් තවමත් එහි ඉහළ අගයට වඩා බෙහෙවින් පහළින් වෙළඳාම් වෙමින් පවතින අතර මෝඩි මහතා තවදුරටත් ගෞතම් අදානි සමඟ ප්‍රසිද්ධියේ පෙනී නොසිටියි. එහෙත් සමූහ ව්‍යාපාරයේ මූල්‍ය තත්ත්වය ස්ථාවර වී ඇති අතර, Adani Ports ඇතුළු එහි සමහර ආයතනික සමාගම් ඔවුන්ගේ වෙළඳපල වටිනාකම යථා තත්ත්වයට පත් කර ඇත.

Biden පරිපාලනය Adani සමූහ ව්‍යාපාරය සමඟ ව්‍යාපාරයකට යාමට ඇති කැමැත්ත විදේශයන්හි සමාගමේ කීර්තිනාමය පුළුස්සා දැමිය හැකිය. කරන් අදානි පැවසුවේ වරාය ගනුදෙනුව “අපගේ දැක්ම, හැකියාව සහ අපගේ පාලනය පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව විසින් නැවත තහවුරු කිරීමක්” බවයි.

සංකීර්ණ සහ මූලෝපායික යටිතල පහසුකම් ගණුදෙනුවක් සඳහා මුදල් සැපයීමට වොෂින්ටනයේ ඇති කැමැත්ත කලාපය තුල එහි අභිලාෂයන් සඳහා ඉදිරි ගමනක් ද සනිටුහන් කරයි. “ශ්‍රී ලංකාව, එක්සත් ජනපදය සහ ඉන්දියාව අතර සම්බන්ධය බහුවිධ වන අතර විශාල පොරොන්දුවක් දරයි” යන අදානි මහතාගේ අදහස එය සනාථ කරන බව පෙනේ.

මූලාශ්රය: නිව් යෝර්ක් ටයිම්ස්

Translate