Home » දේශපාලන මැදිහත්වීම් හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ICC සාමාජිකත්වය අත්හිටුවයි
Featured Global News Lifestyle News Politics Sports Sri Lanka

දේශපාලන මැදිහත්වීම් හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ICC සාමාජිකත්වය අත්හිටුවයි

ලන්ඩන් (11/11 – 40)

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කවුන්සිලය (ICC) ශ්‍රී ලංකාවේ පරිපාලනයට රජය මැදිහත් වන බව පවසමින් වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි ශ්‍රී ලංකාවේ සාමාජිකත්වය අත්හිටුවා තිබේ.

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රීඩා අමාත්‍යාංශය විසින් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් (SLC) මණ්ඩලය ඉවත් කර එය වෙනුවට අතුරු කමිටුවක් පත් කර ඇත්තේ දුර්වල ලෝක කුසලාන දක්‍ෂතා හේතුවෙන් – ශ්‍රී ලංකා අභියාචනාධිකරණය විසින් නෙරපා හැරීම අත්හිටුවන ලද නමුත්.

ICC මණ්ඩලය ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් සාමාජිකත්වය අත්හිටුවා ඇති අතර ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් සාමාජිකයෙකු ලෙස එහි වගකීම් බරපතල ලෙස කඩ කරන බව තීරණය කළේය. ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය සිය කටයුතු ස්වයංක්‍රීයව කළමනාකරණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය කඩ කර ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රිකට් පාලනය, නියාමනය සහ/හෝ පරිපාලනය සඳහා රජයේ මැදිහත්වීමක් නොමැති බව සහතික කර ඇත.

“අද ICC මණ්ඩලය රැස්වී තීරණය කළේ ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් සාමාජිකයෙකු ලෙස එහි වගකීම්, විශේෂයෙන්ම එහි කටයුතු ස්වාධීනව කළමනාකරණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය සහ රාජ්‍ය පාලනය, නියාමනය සහ/හෝ පරිපාලනය සඳහා රජයේ මැදිහත්වීමක් නොමැති බව සහතික කිරීම බරපතල ලෙස උල්ලංඝනය කර ඇති බවයි. ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රිකට්,” ක්‍රීඩා පාලක මණ්ඩලය සිකුරාදා ප්‍රවෘත්ති නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

මෙම සතිය මුලදී, ක්‍රීඩා අමාත්‍යාංශය විසින් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ජාතික මණ්ඩලය නෙරපා හරින ලද්දේ 50 ඕවර 50 හි කණ්ඩායමේ දුර්වල දස්කම් නිසාය. ක්‍රිකට් ලෝක කුසලානය ඉන්දියාවේ.

උසාවි තීන්දුවක් මගින් අමාත්‍යාංශයේ තීන්දුව ආපසු හැරවූ නමුත් එය තවමත් ICC ය පියවර ගැනීමට හේතු විය.

ශ්‍රී ලංකාව ලෝක කුසලාන ලකුණු සටහනේ 9 වැනි ස්ථානයේ පසුවන්නේ ලීග් අදියර අවසන් කර තරග 9 කදී ජයග්‍රහණ දෙකක් පමණක් ලබාගෙනය.

2025 පකිස්ථානයේ පැවැත්වෙන චැම්පියන්ස් කුසලානයට සුදුසුකම් ලැබීමට ඔවුන්ට වාසිදායක ලෙස යාමට ඉතිරිව ඇති ලීග් තරඟ තවමත් අවශ්‍ය වේ.

ජනවාරි මාසයේ ආරම්භ වන අවුරුදු 19න් පහළ පිරිමි ලෝක කුසලානයේ සත්කාරකත්වය ශ්‍රී ලංකාව තුළ පැවැත්වීමට නියමිතය.

ක්‍රීඩා අමාත්‍ය රොෂාන් රණසිංහ නොවැම්බර් 3 දා පාර්ලිමේන්තුවට ප්‍රකාශයක් කරමින් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය “ද්‍රෝහී සහ දූෂිත” ලෙස හැඳින්වූයේ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩල සාමාජිකයන් ඉල්ලා අස්විය යුතු බව ය.

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයේ ලේකම් මොහාන් ද සිල්වා ඉල්ලා අස්වීමත් සමඟ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලය ඉවත් කිරීමත් සමඟ රණසිංහ ඔවුන් වෙනුවට ලෝක කුසලානය දිනූ හිටපු නායක අර්ජුන රණතුංගගේ සභාපතිත්වයෙන් යුත් අතුරු කමිටුවක් පත් කළේය.

නමුත් නෙරපා හරින ලද ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් සභාපති ෂම්මි සිල්වා එම සේවයෙන් පහකිරීමට එරෙහිව අධිකරණයට පෙත්සමක් ඉදිරිපත් කළ අතර සම්පූර්ණ නඩු විභාගයක් පැවැත්වීමට සති දෙකක තහනමක් ලබා දෙන ලදී. මේ සතිය මුලදී ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවේදී ද මේ සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කෙරිණි.

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය සිය ගිණුම්වලින් ඩොලර් මිලියන 2ක් මාරු කිරීම සම්බන්ධයෙන් රණසිංහ විසින් කරන ලද චෝදනා සම්බන්ධයෙන් ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ ඒවා මෙහෙයුම් වියදම් සඳහා පමණක් භාවිත කළ බවත් ඔවුන්ගේ ගිණුම්වලින් පිටතට මාරු නොකළ බවත්ය.

“ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයට අරමුදල් සහ අනුග්‍රාහක ආදායම USD වලින් ලැබේ, ඒවා විනිමය අනුපාත උච්චාවචනයන් උත්තේජනය කිරීම සඳහා අපගේ USD ගිණුම්වල හිතාමතාම තබා ඇත,” එය පවසයි.

“කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයට ශ්‍රී ලංකාව තුළ සිය මෙහෙයුම් සිදුකිරීමටත්, සැපයුම්කරුවන් ඇතුළු පාර්ශවකරුවන්ට මූල්‍යමය වගකීම් නිතිපතා ඉටු කිරීමටත් අවශ්‍ය බව සැලකිල්ලට ගැනීම වැදගත්ය.

“මෙම වියදම් පියවා ගැනීම සඳහා, ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය තම USD ගිණුමෙන් එහි දේශීය මුදල් (LKR) ගිණුම් වෙත අරමුදල් මාරු කිරීමේ පුරුද්ද අනුගමනය කරයි. ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය දේශීය මුදලින් සැලකිය යුතු ආදායමක් නොලබන බැවින් මෙය දිගුකාලීන භාවිතයකි.

මූලාශ්රය

Translate