Home » ශ්‍රී ලංකා නායකයා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී දේශපාලන පරිවර්තනයක් ගෙන ඒමට සමත් විය
Asia Economy Featured Global News News Politics Sri Lanka

ශ්‍රී ලංකා නායකයා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී දේශපාලන පරිවර්තනයක් ගෙන ඒමට සමත් විය


බර්ලින් (21/09 – 40)

Video player cover image

අතිගරු රනිල් වික්‍රමසිංහ මැතිතුමනි, ජනාධිපති ශ්‍රී ලංකාව, 2023 සැප්තැම්බර් 21 වැනි දින මහා මණ්ඩලයේ 78 වැනි සැසිවාරයේ මහා විවාදයේදී ‘විශ්වාසය යළි ගොඩනැංවීම සහ සහයෝගීතාවය යළි ඇති කිරීම’ යන තේමාව සහ ශ්‍රී ලංකාවට එහි අදාළත්වය පිළිබිඹු කරමින් කතා කළේය. මෑත අභියෝග. ජනාධිපති වික්‍රමසිංහ 2022 දී බහු ගෝලීය අර්බුද මධ්‍යයේ තම රට එහි වඩාත්ම අත්විඳින බව පැවසීය අභයෝගාත්මක කාල සීමාව තුළ මෑත වාර. “කෙසේ වෙතත්, අපි සාර්ථක විය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී දේශපාලන සංක්‍රාන්තියක් ගෙන ඒමේ දී, අපගේ ගැඹුරින් මුල් බැසගත් සහ ඔරොත්තු දෙන ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සම්ප්‍රදායන්,” ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

තාක්‍ෂණික හා විද්‍යාත්මක ප්‍රගතිය දෙසට හැරෙමින් ඔහු පැවසුවේ දැනුම හා ධනය උත්පාදනය කිරීමේදී ඔවුන් අසීමිත නව මායිම් ලබා දෙන බවයි. කෙසේ වෙතත්, කලින් පැවති විශාල බල එදිරිවාදිකම් සහ භූ දේශපාලනික ආතතීන් විවෘත යුද්ධයක් තුළ නැවත ඇවිල ගොස් ඇත. ඩිජිටල් බෙදීම, මූල්‍ය හා ණය අර්බුදය සහ බලශක්ති සංක්‍රාන්තිය සමඟ උතුරු-දකුණු බෙදීම් පුළුල් වෙමින් පවතී. “2030 පොරොන්දුවට පටහැනිව, අද අපි දකින්නේ දශක ගණනාවක් තිස්සේ නොදුටු දරිද්‍රතාවයේ සහ කුසගින්නයි,” ඔහු පැවසීය. ශ්‍රී ලංකාව වැනි ගෝලීය දකුණේ මධ්‍යස්ථ, නොබැඳි රටවල් නව ගෝලීය බල වින්‍යාසයන් අතර නැවත වරක් සීමා වී ඇත. විශාල බලවතුන් අතර ගැටුම් ආර්ථිකයට අවිනිශ්චිතතාවයක් එක් කරයි, සැපයුම් දාම කඩාකප්පල් කිරීම සහ උද්ධමනය ඇති කරයි.

ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සැප්තැම්බර් 21 වැනිදා නිව්යෝර්ක් නුවර එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩල සැසිවාරය අමතමින්, ශ්‍රී ලංකාව පසුගිය වසරේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සම්ප්‍රදායන්ට තර්ජන ඇතුළු සැලකිය යුතු සමාජ, ආර්ථික සහ දේශපාලන අභියෝගවලට මුහුණ දුන් නමුත් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සංක්‍රාන්තියක් අත්කර ගැනීමට සමත් වූ ආකාරය පිළිබිඹු කළේය.

“ශ්‍රී ලංකාව පෘථිවිය කෙරෙහි ඇති වගකීම පැහැර හැර නැත,” ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය. ශ්‍රී ලංකාව 2030 වන විට විදුලිය උත්පාදනයේදී සියයට 70ක පුනර්ජනනීය බලශක්තිය ලබා ගන්නා බවටත් හරිතාගාර වායු විමෝචනය සියයට 14.5කින් අඩු කරන බවටත් ප්‍රතිඥා දී ඇත. “අපගේ අඩු කාබන් සංවර්ධන ගමන් පථය අඩු MIC [මධ්‍යම ආදායම්ලාභී] රටක් සඳහා ඒක පුද්ගල කාබන් විමෝචන අනුපාතවලින් අඩුම එකක් අපට ලබා දුන්නේය,” ඔහු තවදුරටත් පැවසීය. නමුත් 2023 දී, බාහිර කම්පන සහ ණය නිසා, ප්‍රගතිය ආපසු හැරවී ඇත. ආහාර උද්ධමනය ආහාර සුරක්ෂිතතාව කෙරෙහි සැලකිය යුතු පීඩනයක් ඇති කරයි. දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනය හා පෝෂණය අඩාල වෙලා. ණය අර්බුදයක සිටින දේශගුණික අවදානමට ලක්විය හැකි සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටක් ලෙස, දේශගුණික මූල්‍ය බලමුලු ගැන්වීමේ හදිසි අවශ්‍යතාවය වෙන කවරදාටත් වඩා වැඩි ය. සංවර්ධිත රටවල් ඔවුන්ගේ කොටස ඉටු කළ යුතු අතර පොදු නමුත් වෙනස් වූ වගකීම් වල ඔවුන්ගේ කොටස භාර ගත යුතුය.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සඳහා ගෝලීය සහයෝගීතාවයේ අවශ්‍යතාවය ද ඉතා වැදගත් බව ඔහු පැවසීය. මෑත අධ්යයනයන් පෙන්වා දෙන්නේ 2020 සිට 2024 දක්වා එක්සත් ජනපද ආර්ථිකයට වසංගතයේ බලපෑම ඩොලර් ට්රිලියන 14 දක්වා ළඟා වනු ඇති බවයි. ගෝලීය ආර්ථිකයේ ඉතිරි කොටස් එකතු කළහොත් මෙම සංඛ්‍යාව දෙගුණයකටත් වඩා වැඩි වනු ඇත. “ගෝලීය මූල්‍ය අනුපිළිවෙල ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමට අපට නොහැකි වුවහොත්, දේශගුණික විපර්යාස ආපසු හැරවීමට සහ තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක සාක්ෂාත් කර ගැනීමේ අරගලයේදී අපි නියත වශයෙන්ම අසාර්ථක වනු ඇත,” ඔහු පැවසීය. පාඨමාලා නිවැරදි කිරීම සඳහා තවමත් කාලය තිබේ. අවාසනාවකට මෙන්, දේශගුණික විපර්යාස, ණය සහන සහ තිරසාර සංවර්ධනය යන මෙම සම්බන්ධිත ගැටළු වලට ප්‍රමුඛත්වය දීමට ආරක්ෂක මණ්ඩලය අපොහොසත් වී ඇත. කවුන්සිලයේ සංයුතිය පුළුල් කරන ලෙසත් මහා මණ්ඩලයේ කාර්යභාරය ශක්තිමත් කරන ලෙසත් ඔහු ඉල්ලා සිටියේය.

Men shaking hands in front of a flag

Description automatically generated

ගැටුම් උත්සන්න වීමට තුඩු දෙන මිලිටරි වියදම් වැඩි කිරීම සීමා කරන ලෙස ඔහු ඉල්ලා සිටියේය. “සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් මේ සම්බන්ධයෙන් සනීපාරක්ෂාව සහ හේතුව පිළිබඳ හඬක් වී ඇත,” ඔහු පැවසීය. එපමණක් නොව, යුක්රේනයේ යුද්ධය ශ්‍රී ලංකාව ඇතුළු ලෝකයේ සෑම ප්‍රදේශයකම ආහාර, කුසගින්න සහ ණය මත දුරදිග යන හා දැඩි මූල්‍ය හා මානුෂීය ප්‍රතිවිපාක ඇති කර ඇති බව ඔහු පැවසීය. “මෙය සහ අනෙකුත් විශාල බල ආතතීන් ජාත්‍යන්තර නීති මත පදනම් වූ සහයෝගීතාවයේ ස්ථාපිත ක්ෂේත්‍ර කරා පැතිර යන ගම්‍යතාවය අප නැවැත්විය යුතුය,” ඔහු තවදුරටත් පැවසීය.

මූලාශ්රය : එක්සත් ජාතීන්

Translate