Home » OCBC විසින් මහා චීනය සහ අග්නිදිග ආසියාව වෙත ඩොලර් බිලියන 2.2 ක ආදායමක් ලබා ගැනීමට අපේක්ෂා කරයි
Asia Business China Economy Featured Global News Lifestyle News South Asia

OCBC විසින් මහා චීනය සහ අග්නිදිග ආසියාව වෙත ඩොලර් බිලියන 2.2 ක ආදායමක් ලබා ගැනීමට අපේක්ෂා කරයි

සිංගප්පූරුවේ විදේශීය-චීන බැංකු සංස්ථාවමහා චීනයේ සහ අග්නිදිග ආසියාවේ “දිගු කාලීන අවස්ථා” කෙරෙහි සිය දැක්ම තබා ඇති අතර 2025 වන විට ඩොලර් බිලියන 2.2 ක අතිරේක ආදායමක් උපයා ගැනීමට උපාය මාර්ගයෙන් අපේක්ෂා කරන බව ප්‍රධාන විධායක හෙලන් වොන්ග් සඳුදා CNBC වෙත පැවසීය.

අග්නිදිග ආසියාවේ දෙවන විශාලතම බැංකුව සඳුදා නිවේදනය කළේ, හොංකොං සහ මැකාවෝ ඇතුළු අග්නිදිග ආසියාවේ – මහා චීනයේ සිය මූලික වෙළඳපල හරහා සිය සන්නාමය ඒකාබද්ධ කරන බවයි.

“ඔබ සාර්ව ප්‍රවණතා දෙස බැලුවහොත්, මහා චීනය සහ ASEAN එක්ව ලෝකයේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයේ වර්ධනයට වැඩි දායකත්වයක් ලබා දෙනු ඇත,” Wong CNBC වෙත පැවසුවේ, අග්නිදිග ආසියානු ජාතීන්ගේ 10-ජාතීන්ගේ සංගමය වෙත යොමු කරමිනි.

″පසුගිය වසර හතරේ වෙළඳ අංක දෙස බැලුවහොත්, චීනය සහ ASEAN – ඔවුන් 13% ක CAGR හි වර්ධනය වේ,” ඇය තවදුරටත් පැවසුවාය. සංයුක්ත වාර්ෂික වර්ධන වේගය යනු එක් එක් වසර අවසානයේ ලාභය නැවත ආයෝජනය කරනු ඇතැයි උපකල්පනය කරමින්, යම් කාල පරිච්ඡේදයක් තුළ ආයෝජනයක් සඳහා වාර්ෂික ප්‍රතිලාභවල මිනුමක් වේ. 

මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් වොං පැවසුවේ “චීනයේ පශ්චාත් වසංගතය නැවත විවෘත කිරීම, චීනය සඳහා ASEAN හි නැගීම සහ අනෙකුත් භූ දේශපාලනික සාධක” කලාප දෙක අතර විභව ව්‍යාපාරික ප්‍රවාහයන් පුළුල් කර ඇති බවයි.

එබැවින්, OCBC කලාපයේ සමහර රටවල මන්දගාමී ආර්ථික වර්ධනයක් දැක ඇති අතර, එය “අපගේ ක්‍රියාව එකට එකතු කරන” බැවින් එය වර්ධනය අල්ලා ගැනීමට හැකි වනු ඇතැයි ඇයට විශ්වාසයි.

ගනුදෙනුකරුවන් සමඟ ඩිජිටල් ලෙස ගනුදෙනු කරන ආකාරය වැඩිදියුණු කිරීම මෙන්ම බැංකුව ගනුදෙනුකරුවන් සහ ව්‍යාපාර ග්‍රහණය කර ගන්නා ආකාරය වැඩිදියුණු කිරීම මගින් මෙය සිදු කරනු ඇති බව ඇය වැඩි විස්තර ඉදිරිපත් නොකර පැවසුවාය.

OCBC සහ එහි අනුබද්ධ සමාගම් ASEAN හි ඉහළම වෙලඳපොලවල් හතට සේවය කරන බවත්, හොංකොං, මැකාවෝ සහ තායිවානය ඇතුළු මහා චීන කලාපයේ නගර 17 ක පැවැත්මක් මෙන්ම Ningbo බැංකුව සමඟ ඇති හවුල්කාරිත්වය මත විශ්වාසය තැබිය හැකි බවත් ඇය පෙන්වා දුන්නාය. .

2023 සඳහා ඉදිරි දැක්ම

2023 ඉදිරි භාගය සඳහා බැංකුවේ ඉදිරි දැක්ම ගැන විමසූ විට, වොන්ග් පැවසුවේ එය “සමහර විට තරමක් ස්ථාවර වනු ඇති” බවයි.

අවිනිශ්චිත ආර්ථික පරිසරය හේතුවෙන් ආයෝජකයින් ආයෝජනය කිරීමෙන් පසුබැසීම නිසා ගාස්තුවලින් ලැබෙන ආදායම පහත වැටී තිබියදීත්, ඉහළ පොලී අනුපාත පරිසරය එහි පොලී ආදායමට උපකාරී වී ඇති බව ඇය පැවසුවාය.

නමුත් OCBC සතුව රක්ෂණ ආදායම වැනි වර්ධනයට දායක විය හැකි වෙනත් ආදායම් මාර්ග ඇති බව වොං පැවසීය.

කෙසේ වෙතත්, පොලී අනුපාත වර්තමාන මට්ටමේ පැවතිය හැකි හෝ ”ටිකක් වැඩි” විය හැකි බැවින් අවිනිශ්චිතතාවයක් ඇති විය හැකි බව ඇය පිළිගත්තාය.

එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, දිගුකාලීන ඉහළ පොලී අනුපාත හේතුවෙන් තම ණය කළඹට බලපෑම් එල්ල විය හැකිද යන්න පිළිබඳව අවධානය යොමු කිරීමට OCBC හට සිදුවනු ඇත. එසේම, අනුපාත දිගටම ඉහළ මට්ටමක පවතී නම්, ගනුදෙනුකරුවන් ”ඔවුන්ගේ ආයෝජන ක්‍රියාකාරකම් සම්බන්ධයෙන් මදක් පසෙකට වීමට ඉඩ ඇත,” වොන්ග් පෙන්වා දුන්නේය.

මූලාශ්රය: Cnbc

Translate