Home » ෂැඩෝස් ඇට් නෝන්: ද සවුත් ඒෂියන් ටුවෙන්ටියත් සෙන්චරි ජෝයා චැටර්ජි සමාලෝචනය – ආකර්ශනීය, ප්‍රභේදයට එරෙහි අධ්‍යයනය
Asia Featured Global News India Lifestyle News South Asia

ෂැඩෝස් ඇට් නෝන්: ද සවුත් ඒෂියන් ටුවෙන්ටියත් සෙන්චරි ජෝයා චැටර්ජි සමාලෝචනය – ආකර්ශනීය, ප්‍රභේදයට එරෙහි අධ්‍යයනය

බ්‍රිතාන්‍ය යටත් විජිතයක සිට ස්වාධීන ජාතීන් තුනක් දක්වා දකුණු ආසියාවේ ගමන පිළිබඳ ශාස්ත්‍රාලිකයාගේ විචිත්‍රවත්, විස්මිත විනෝදජනක වාර්තාව සම්භාව්‍ය ය.

ටීපසුගිය වසර කිහිපය තුළ ඔහු ඉන්දියාවේ හදිසි නැගීම බොහෝ බටහිර නිරීක්ෂකයින් පුදුමයට පත් කළේය. ඉන්දියානු ආර්ථිකය පරම්පරාවක් තුළ ප්‍රමාණයෙන් හතර ගුණයකින් වැඩි වී ඇත. ගණිතය සහ විද්‍යාත්මක කුසලතා සඳහා මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස එහි පැරණි කීර්තිය නොවෙනස්ව පවතින අතර ඉන්දියානු මෘදුකාංග ඉංජිනේරුවන් වැඩි වැඩියෙන් සිලිකන් නිම්නයේ ආධිපත්‍යය දරයි. ඉන්දියාව දැන් ලෝකයේ විශාලතම ජනගහනය සිටින අතර පැහැදිලිවම තුන්වන ආර්ථික සුපිරි බලවතා බවට පත්වෙමින් සිටී. එහි ආර්ථිකය පසුගිය සරත් සමයේ එක්සත් රාජධානිය අභිබවා ගිය අතර ඉදිරි දශකය තුළ ජර්මනිය සහ ජපානය අභිබවා යනු ඇත. එකම ප්‍රශ්නය වන්නේ මේ සියවස අවසන් වන විට ලෝකය ආධිපත්‍යය දරන්නේ එක්සත් ජනපදය, චීනය හෝ ඉන්දියාවද යන්න සහ එය කුමන ආකාරයේ ඉන්දියාවක් වේද යන්නයි.

ෂේක්ස්පියර්ගේ කාලයේ නැගෙනහිර ඉන්දියා සමාගම සමඟ මුලින්ම ඉන්දියාවට යාත්‍රා කළ අපේ මුතුන් මිත්තන් පුදුමයට පත් නොවනු ඇත. එවකට ඉන්දියාවේ ජනගහනය මිලියන 150 ක් පමණ වූ අතර – ලෝකයේ මුළු ජනගහනයෙන් පහෙන් එකක් පමණ – සහ ගෝලීය නිෂ්පාදනයෙන් හතරෙන් එකක් පමණ නිෂ්පාදනය කරමින් සිටියේය. ඇත්ත වශයෙන්ම, බොහෝ ආකාරවලින් එය ලෝකයේ කාර්මික බලාගාරය සහ නිෂ්පාදිත රෙදිපිළිවල ප්රමුඛයා විය. ඉන්දියාව කවදා හෝ දුප්පත්, සාගතයෙන් පෙළෙන රටක් යන අදහස සාපේක්ෂව මෑත කාලීන එකක් වන අතර එය බ්‍රිතාන්‍ය පාලන සමයේ සිට පැවත එන්නකි: ඓතිහාසිකව, දකුණු ආසියාව සෑම විටම ලෝකයේ ධනවත්ම කලාපය ලෙස ප්‍රසිද්ධ වූ අතර, එහි සාරවත් පස අස්වැන්න දෙකක් ලබා දුන්නේය. වසර සහ ඔවුන්ගේ පතල් ඛනිජ සම්පත්වලින් කෙඳිරිගාමින් සිටි.

අද ඉන්දියාව ලෝක කටයුතුවල කේන්ද්‍රස්ථානය වන එහි සාම්ප්‍රදායික ස්ථානයට නැවත පැමිණ ඇත. ශතවර්ෂයකටත් අඩු කාලයකදී, එය බ්‍රිතාන්‍ය කිරීටයේ දුරස්ථ යටත් විජිතයක සිට එහි වර්තමාන තත්ත්වයට මාරු වී ඇති අතර, එය වොෂින්ටනය විසින් ආචාර කරනු ලබන අතර එක්සත් ජනපදය සමඟ එහි සම්බන්ධතාවයේ නියමයන් නියම කිරීමට තරම් විශ්වාසයක් ඇත. මෙය සිදු වූයේ කෙසේදැයි තේරුම් ගැනීමට කැමති ඕනෑම අයෙකු ජෝයා චැටර්ජිගේ අපූරු නව පොත කියවීම හොඳය. 1857 මහා යටත් විජිත විරෝධී කැරැල්ලේ සිට භාරතීය ජනතා පක්ෂයේ මාංශපේශී හින්දු ජාතිකවාදයේ නැගීම දක්වා අපව ගෙන යන චතුර ලෙස අතුගා දැමීමේ චාපයකින් ඇය පැහැදිලිකම, නුවණ සහ චමත්කාරයෙන් උපමහාද්වීපයේ මෑත ඉතිහාසයේ කතාව කියයි.

චාටර්ජි කේම්බ්‍රිජ් විශ්ව විද්‍යාලයේ දකුණු ආසියාතික ඉතිහාසය පිළිබඳ මහාචාර්ය, බ්‍රිතාන්‍ය ඇකඩමියේ සාමාජිකයෙක් සහ Modern Asian Studies විද්වත් සඟරාවේ ප්‍රධාන කර්තෘ වේ . බෙංගාල බෙදීම: හින්දු වර්ගවාදය සහ බෙදීම 1932-1947 බෙදීම සහ විශේෂයෙන් ඇගේ ශාස්ත්‍රීය ටෝම් මත ඇයගේ ප්‍රශංසනීය ක්ෂුද්‍ර අධ්‍යයනයන් මත ඇය මේ දක්වා ඇයගේ බලවත් ශාස්ත්‍රීය කීර්තිය ගොඩනඟා ගෙන ඇත . නමුත් Shadows at Noon ඇය කලින් ලියා ඇති ඕනෑම දෙයකට වඩා බෙහෙවින් වෙනස් ය: පුළුල් කෝණික සහ විශාල අභිලාෂකාමී, නමුත් ඉතා පුද්ගලික සහ ප්‍රසන්න විවාදාත්මක. එය ඇය පැහැදිලිව ලිවීමට කැමති පොතක් වන අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස එය කියවීමට පුදුමාකාර ලෙස ප්‍රියජනකයි.

පළමු පිටු 200 යනු රාජ්‍යයේ ආරම්භයේ සිට මහත්වරුන්ගේ විවාද සමාජයක් ලෙස කොංග්‍රස් පක්ෂය පිහිටුවීමේ සිට ස්වාධීනත්වය සහ බෙදීම හරහා 1984 දී ඉන්දිරා ගාන්ධිගේ මරණය දක්වා අප ගෙන යන වසර 150 ක දකුණු ආසියානු ඉතිහාසයේ ගලා යාමකි. මෝඩිගේ ඉන්දියාවට හොඳින් හෝ නරකින් ගෙන ගිය මාර්ගය. මෙම කොටස නූතන ඉන්දියානු ඉතිහාසය පිළිබඳ විශිෂ්ට හැඳින්වීමක් වන අතර පොතේ ඉතිරි කොටස ගොඩනගා ඇති පදනම වේ.

එය ජාතිකත්වය, ආහාර, සිනමාව සහ දකුණු ආසියාතික ඩයස්පෝරාව පිළිබඳ අතිශය පෞද්ගලික තේමාත්මක රචනා වැලඳ ගනිමින්, තරමක් අනපේක්ෂිත ස්පර්ශක රාශියකින් පසුව ගමන් කරයි. පුරාවට, චැටර්ජිගේ ස්වරය ශාස්ත්‍රීය නොවන සහ සංවාදාත්මක ය, සමහර විට කතාබස් ද වේ. “අපි කෙටියෙන් ආපසු හැරී බලන විට මා සමඟ ඉවසන්න,” ඇය එක් අවස්ථාවක ලියයි. “මම මෙහි බෙංගාලි ජාතිකයෙක් ලෙස කතා කරනවා” ඇය වෙනත් තැනක ලියයි.

ඇය සාකච්ඡා කිරීම සඳහා අනපේක්ෂිත හාවා සිදුරු මාලාවක් ආරෝපණය කරයි, නිදසුනක් වශයෙන්, බෙංගාලි මාළු ආදරය, ඔවුන්ගේ හිස අනුභව කිරීම සහ ඔවුන්ගේ ඇස් සහ මොළය රස විඳීම දක්වා විහිදේ. ඇය තම ප්‍රියතම දකුණු ආසියාතික නවකතා ගැන උනන්දුවෙන් සහ උණුසුමෙන් ලියයි, එබැවින් වික්‍රම් සෙත්ගේ Suitable Boy හෝලි පිළිබඳ සාකච්ඡාවක් නිදර්ශනය කිරීමට යොදා ගන්නා අතර, Mohammed Hanif ගේ Our Lady of Alice Bhatti හඳුන්වා දී ඇත්තේ නූතන පකිස්තානයේ නොඉඳුල් බවේ පැවැත්ම ගැන කතා කිරීමට ය: “ මේ [මිනිසුන්] ඔබව ඔවුන්ගේ අසූචි පිරිසිදු කර, පසුව ඔබට ගඳ ගසන බවට පැමිණිලි කරනු ඇත. ඇයගේ ප්‍රියතම දකුණු ආසියානු චිත්‍රපට පිළිබඳ උද්යෝගිමත් සාකච්ඡාවක් සඳහා කථාංගයක් ලබා දී ඇත.

චැටර්ජිගේ ඉන්දියානු ළමා කාලයේ බොහෝ ආදරණීය විග්නේට් තිබේ: පාකිස්තානය සමඟ යුද්ධයක යෙදී සිටින ඉන්දියාවේ හැදී වැඩුණු ගැහැණු ළමයෙකු ලෙස ඇය සවන් දුන් ගුවන් ප්‍රහාර සයිරන් මෙන්ම, මොනරුන්ගේ උදෑසන හඬ සහ රාත්‍රියේ හිවලන්ගේ හූ හඬ ද අපට ඇසේ. 1960 දශකයේ දිල්ලි මායිමේ පිහිටි ඇගේ දෙමාපියන්ගේ නිවස. අපි ඇයව ඩේරාඩූන් හි ඇගේ බෝඩිං පාසලට අනුගමනය කරමු, එහිදී බ්‍රාහ්මණ ගැහැණු ළමයින් දෙදෙනෙක් “පහළ ගල් බිත්තියක් මත වාඩි වී, දුඹුරු පැහැති කකුල් පැද්දෙමින්” අයිස් ලෝලි කමින් සිටිති, නමුත් එක් කෙනෙකුට අනෙකාගේ “ජූත නිසා, කෙල ස්පර්ශ වන නිසා එය අවසන් කළ නොහැක . තවත් කෙනෙකුගේ… එය 1970 ගණන්වලට විශේෂ වූවත් – ක්වාලිටිගේ, නොඅඩු – එය අනුභව කිරීම ගැන සිතීම නිසා මම පසුබට වෙමි. මේ ඛේදවාචකය වැළැක්විය නොහැකිව එය මායාවකින් මෙන් දිය වී යන අයුරු අපි දෙදෙනාම බලා සිටිමු.

චැටර්ජි ඇගේ වැඩිහිටි ජීවිතයේ වැඩි කාලයක් බ්‍රිතාන්‍ය විශ්ව විද්‍යාලවල ජීවත් වී ඉගැන්වූ අතර ඇගේ දෘෂ්ටිකෝණය බොහෝ දුරට දක්ෂ, පිටුවහල් වූ බෙංගාලි බුද්ධිමතෙකුගේ ය. ඇගේ ප්‍රකාශකයින් Shadows at Noon “මුළු 20 වැනි සියවස පුරාවටම දකුණු ආසියාවේ පළමු විස්තීර්ණ ඉතිහාසය” ලෙස හුවා දක්වන අතර, විටෙක එය මතක සටහනකට වඩා සමීපව සමාන වන අතර, ඉන්දියාව දුර සිට, නොස්ටැල්ජික් පසුපස දසුන් දර්පණයකින් පෙනේ .

එය රාමචන්ද්‍ර ගුහාගේ පශ්චාත්-නිදහස් දකුණු ආසියාවේ ප්‍රශංසනීය ඉතිහාසයට පරිපූර්ණ සහකරු වෙළුමක් බවට පත් කරයි, ඉන්දියාව ගාන්ධිට පසු , එය සමකාලීන ඉන්දියාවට වඩාත්ම විශ්වාසදායක හැඳින්වීම ලෙස ස්ථාපිත වී ඇත . එය වෙනස් වන්නේ එහි තේමාත්මක ස්වරූපයෙන් පමණක් නොවේ: එය පකිස්තානය සහ බංග්ලාදේශය යන දෙකම ඇතුළුව වඩා පුළුල් අවධානයක් ඇති අතර, මායිම්වල සිටින අය කෙරෙහි, විශේෂයෙන් දාලිත්වරුන් සහ ඉන්දියාවේ මුස්ලිම්වරුන් කෙරෙහි නිරන්තර අවධානයක් යොමු කරමින් කැපී පෙනෙන ලෙස ඇතුළත් වේ. “1947 දක්වා බ්‍රිතාන්‍ය ඉන්දියානු අධිරාජ්‍යයෙන් තුනෙන් එකකට වඩා”.

19 වැනි සියවසේ අතිවිශාල විවිධත්වයෙන් යුත් දකුණු ආසියාව කලක් බ්‍රිතාන්‍ය ඉන්දියාවෙන් සමන්විත වූ ජාතීන් තුනට ධ්‍රැවීකරණය වූ ආකාරය තේරුම් ගැනීමට කතුවරයා උත්සාහ කරයි. හරියටම “අපි ‘ඉන්දියානුවන්’, ‘පකිස්තාන්’ සහ ‘බංග්ලාදේශිකයන්’ වුණේ කොහොමද?” ඇය නැවත නැවතත් අසයි. චැටර්ජිගේ “තේරුම් ගැනීමට බල කිරීම” සම්භාව්‍ය බවට පත් වනු නිසැක වූ අපූරු මුල්, ප්‍රභේදයට පිටුපා යන කෘතියකට හේතු වී ඇත.

මූලාශ්රය: The Guardian

Translate