Home » ශ්‍රී ලංකාව 213 ආරක්ෂා කිරීමට එඩ්වර්ඩ්ස් බියෙන් බේරෙයි
Featured Global News News Sports

ශ්‍රී ලංකාව 213 ආරක්ෂා කිරීමට එඩ්වර්ඩ්ස් බියෙන් බේරෙයි

ශ්‍රී ලංකාව ඔවුන්ගේ සුපර් සික්ස් ව්‍යාපාරය නොසන්සුන් නමුත් ජයග්‍රාහී සටහනක් මත ආරම්භ කිරීමට නෙදර්ලන්තය ලකුණු 21 කින් පරාජය කළ බැවින් සර්වබලධාරී බියෙන් බේරුණි. එය ධනංජය ද සිල්වාගේ වෘත්තීය ජීවිතයේ හොඳම ලකුණු 93 සහ ලකුණු 31 කට කඩුලු 3 ක් දවාගත් විශිෂ්ට මහේෂ් තීක්ෂණගේ නායකත්වයෙන් තාප්පයට එරෙහිව පන්දු යැවීමේ උත්සාහය මත ගොඩනැගුණු ජයග්‍රහණයකි.

නමුත් මෙම ජයග්‍රහණයේ සෑම අඟලක්ම නොනැසී පවතින නෙදර්ලන්ත කණ්ඩායමක් විසින් තරඟ කරන ලද අතර, ඔවුන් පළමුව ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 213කට සීමා කළ අතර පසුව නියපොත්ත හඹා යාමකට ආසන්න විය. දිනයේදී ඔවුන් අතර කඩුලු 5ක් දවාගත් තීක්ෂණ සහ වනිඳු හසරංගගේ ද්විත්ව තර්ජන හමුවේ ඔවුන්ට වඩා හොඳ පාර්ශ්වයන් දැවී ගොස් ඇත. දුවද්දී දැවී යෑම් දෙකක්, පුරාවට අවශ්‍ය වේගය ඕවර හතරකට වඩා අඩු වූ විට, මෙම අදහසට විශ්වාසයක් එක් කරයි. නෙදර්ලන්ත නායක ස්කොට් එඩ්වර්ඩ් පන්දු 68කදී නොදැවී ලකුණු 67ක් ලබා සිටියදී අතරමං වූ අතර, ඔහු ඇලෙන සුළු මතුපිටක් මත හවුල්කරුවන් දැවී ගිය අතර යම් අසමාන පිම්මක් පෙන්නුම් කළේය.

එහි ප්‍රතිඵලය වන්නේ ශ්‍රී ලංකාව සිම්බාබ්වේ සමගින් ලකුණු 6ක් ලබා ලකුණු සටහනේ ඉහළින්ම සිටින අතර, ඉරිදා පැවැත්වෙන ඔවුන්ගේ ගැටුමේ ජයග්‍රාහකයා ලෝක කුසලානයට සුදුසුකම් ලැබීම සහතික කරමිනි. නෙදර්ලන්තය සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, ඔවුන්ට තවමත් උපරිම ලකුණු හයක් ලබා ගත හැකි නමුත් දැන් ඔවුන්ගේ ඉතිරි තරඟ දෙකම පරාජය වීමට ශ්‍රී ලංකාව හෝ සිම්බාබ්වේ වලින් එකක් අවශ්‍ය වේ.

අටවැනි කඩුල්ලට ලකුණු 77ක අත්‍යවශ්‍ය සබඳතාවයක් අතරතුරදී ධනංජය සමඟ මැදට ඇදී ගිය තීක්ෂණ පිත්තෙන් ද බලපෑමක් කළේය. තරගය ලකුණු 21කින් ජය ගැනීමත් සමඟ තීක්ෂණගේ 28 පිතිහරඹයේ වැදගත්කම කියා නිම කළ නොහැක. විශේෂයෙන්ම එය ශ්‍රී ලංකාව කඩුලු 7කට ලකුණු 131කට බිඳ වැටී තිබියදී එය පැමිණි බව දකිද්දී.

නෙදර්ලන්තය තරගයේ වැඩි කාලයක් සියලු ධාවනය සිදු කළේය. තරගයේ පළමු පන්දු යැවීමෙන් පටන් ගත් පැතුම් නිශ්ශංක කඩුල්ලට පිටතින් එක් කඩුල්ලක් දැවී ගිය විට ආවරණයේදී අල්ලා ගන්නා ලදී.

එය විශිෂ්ට ලෝගන් වැන් බීක්ගේ කඩුලු තුනෙන් එකක් වනු ඇත, ඔහු සධීර සමරවික්‍රම සහ චරිත් අසලංක ද යවනු ඇත – සියල්ල පළමු පවර්ප්ලේ අවසන් වීමට පෙර.

නිශ්ශංකගේ පහර ශ්‍රී ලංකා පිතිකරුවෙකුගේ එකම ප්‍රශ්නකාරී පහරක් නොවනු ඇත, මන්ද කිහිප දෙනෙකුම දැවී යාමට උත්සාහ කර දැවී ගිය බැවිනි. මෙය දිගින් දිගටම නෙදර්ලන්තය දක්වා වූ නමුත්, ශ්‍රී ලංකාවට තනි ක්‍රීඩකයින් සොයා ගැනීමට සහ අඛණ්ඩව පහර භ්‍රමණය කිරීමට ඇති නොහැකියාව සමඟ මිත්‍ර විය. පීඩනය වැඩිවීම නිසා විලංගු බිඳීමට උත්සාහ කිරීමේදී පහරවල් වැටී ඇත. තවද, එසේ නොවේ නම්, පහත් මට්ටමක පැවති අමුතු එකා උපක්‍රමය කරනු ඇත.

මෙය අත්‍යවශ්‍යයෙන්ම ශ්‍රී ලංකා ඉනිමේ කතාව වූ අතර, නෙදර්ලන්තය කඩුල්ලට කඩුල්ල දවාගත් අතර පහසු ලකුණු ලබා දීම ප්‍රතික්ෂේප කළේය. ධනංජය විතරයි මේ තලයේ හැදෙන්න ඉවසීම පෙන්නුවේ.

ඔහු පිළිවෙළින් දිමුත් කරුණාරත්න, දසුන් ශානක, වනිඳු හසරංග සහ තීක්ෂණ සමඟින් 33, 29, 35 සහ 77 ලෙස අනුපිළිවෙලින් ලකුණු රැස් කළේ ශ්‍රී ලංකාව ආරක්ෂා කළ හැකි ලකුණු සංඛ්‍යාවකට ඇද දැමීම සඳහා ය.

ඔවුන්ගේ ඉලක්කය ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව පළමු ඕවර දෙක තුළ ආරම්භක පිතිකරුවන් දෙදෙනාම දැවී ගියේය. එහෙත් පසුව තරගය ගිලිහී යන්නට විය. මීට පෙර කඩුලු 3ක් දවාගත් වෙස්ලි බැරේසි සහ බාස් ද ලීඩ් තෙවැනි කඩුල්ල සඳහා ලකුණු 77ක සබඳතාවක් ගොඩනැගූ අතර එය එහි කඩිසර ස්වභාවයෙන් ඉස්මතු විය. මෙම යුගලය නිතරම සීමා මායිම් සොයා ගත් නමුත් ඊට වඩා ඔවුන් සෑම ලකුණක් සඳහාම පොරකෑහ.

15 වැනි ඕවරය ආරම්භ වන විට ඔවුන් ඕවර හයකට එහා වේගයකින් යමින් සිටියහ. එහෙත්, ඔවුන්ගේ කඩා වැටීමට හේතු වන සෑම වාසියක්ම උදුරා ගැනීම ඔවුන්ගේ උද්යෝගිමත් භාවය වනු ඇත, මන්ද නොසැලකිලිමත් තත්පරයක් බැරේසි දැවී යනු ඇත. බැරේසිගේ කඩුල්ල පන්දු පහකට පසුව තේජා නිදමනුරු විසින් අනුගමනය කරනු ඇත. අනතුරුව ඩි ලීඩ් සහ එඩ්වර්ඩ්ස් පන්දු 41කදී ලකුණු 36ක සබඳතාවක් ගොඩනැගූහ.

තීක්ෂණ ආපසු පැමිණියේ ද ලීඩ්ගේ පිත්ත සහ පෑඩ් අතර පරතරයක් හරහා ගොස් ඔහුව පිරිසිදු කිරීමටය. ඉන්පසුව ඔහු ද්විත්ව කඩුල්ලක් දවාගත් නෙදර්ලන්තය කඩුලු 7ක් දැවී ලකුණු 133කට දැවී ගියේය.

එතැන් සිට එය එඩ්වර්ඩ්ස් වෙතින් හුදකලා අතක් වූ අතර, ඔහු ඉතා ප්‍රබල ලෙස ස්වීප් භාවිතා කළ අතර පහසුවෙන් එක හා දෙක සොයා ගත්තේය. මෙමගින් ඉලක්කය ළං වනු ඇත, නමුත් ශ්‍රී ලංකාව වලිගයට හසු වූ නිසා ඔවුන් ඉවතට විසි විය. පන්දු රකින ක්‍රීඩක කුසල් මෙන්ඩිස් විසින් ප්‍රහාරක නොවන අන්තයට ඇදහිය නොහැකි පහරක් එල්ල කිරීමෙන් පසු ෂරිස් අහමඩ් දැවී යන අයුරු දුටු හසරංග ගූග්ලි පහරකින් ක්ලයින් දවා ගත්තේය.

එඩ්වර්ඩ්ස් පසුව ඩට් සමඟ එක්ව වර්ජනය ක්‍රියාත්මක කිරීමට බලාපොරොත්තු වූ නමුත් ශානකගේ ඉනිමක යෝකර් පහරක් එල්ල කළේය. ශානක එම අදියරේදී පවා පන්දු යවමින් සිටියේ ළහිරු කුමාරට පැති ආතතියකින් දැවී යාමට පෙර ඕවර දෙකක් සම්පූර්ණ කිරීමට හැකිවීම පමණි.

මූලාශ්රය : Espncricinfo

Translate