Home » ඉන්දීය සංචාරකයින්ට ශ්‍රී ලංකාවේදී කළ හැකි දේ ජනපති කියයි නව ව්‍යාපෘති සැලසුම් හෙළි කරයි
Featured Global News India Lifestyle News Sri Lanka Tourism

ඉන්දීය සංචාරකයින්ට ශ්‍රී ලංකාවේදී කළ හැකි දේ ජනපති කියයි නව ව්‍යාපෘති සැලසුම් හෙළි කරයි

ඉදිරි දශකය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ විනිමය ඉපයීමට ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක කර්මාන්තය සැලකිය යුතු දායකත්වයක් ලබා දෙනු ඇතැයි ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා විශ්වාසය පළ කර තිබේ.

ඉන්දීය සංචාරක සම්මේලනය විසින් බ්‍රහස්පතින්දා (ජුලි 06) කොළඹ බණ්ඩාරනායක ජාත්‍යන්තර අනුස්මරණ සම්මන්ත්‍රණ ශාලාවේදී (BMICH) සංවිධානය කරන ලද “දේශසීමා ඉක්මවා – ජීවිත පරිවර්තනය කිරීම” වැඩසටහනට එක්වෙමින් ජනාධිපතිවරයා අවධාරණය කළේ ශ්‍රී ලංකාවේ වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා පුළුල් සැලසුම් දැනටමත් සකස් කර ඇති බවයි. සංචාරක ගමනාන්තයක් ලෙස අභියාචනා කරන අතර සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම ඒක පුද්ගල ආදායම ඉහළ නැංවීමට හේතු විය හැකි බව අවධාරණය කළේය.

බිම්ස්ටෙක් කලාපය ජාතික දේශසීමා අභිබවා සමෘද්ධිමත් සංචාරක කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට සංවර්ධනය කිරීම සඳහා සියලුම බිම්ස්ටෙක් රටවල් අතර සහයෝගී ප්‍රයත්නවල වැදගත්කම ද ජනාධිපති වික්‍රමසිංහ මහතා අවධාරණය කළේය.

මෙම අවස්ථාව ඇමතූ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් ගෝපාල් බග්ලේ, චෙන්නායි සහ යාපනය අතර ගුවන් ගමන් සතියකට හතර වතාවක් පමණක් ක්‍රියාත්මක වන අතර ජූලි 16 සිට දෛනික මෙහෙයුම් පදනමින් ආරම්භ කිරීමට පුළුල් කරන බව නිවේදනය කළේය.

දශක කිහිපයක් තිස්සේ අක්‍රියව පැවති ජාතීන් දෙක අතර දිගු කලක් තිස්සේ නතර කර තිබූ යාත්‍රා සේවය නැවත ආරම්භ කිරීමට අඛණ්ඩව දරන උත්සාහයන් පිළිබඳව ඔහු වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

එහිදී ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා කළ කතාව පහතින්;

“ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක ව්‍යාපාරය, අපේ අමාත්‍ය හරීන් ක්‍රියාත්මක කිරීමට යන නව සැලසුම් නිසැකවම එය හොඳ නවාතැනක්, අපූරු නවාතැනක්, ඇදහිය නොහැකි නවාතැනක් බවට පත් කරන බව අපි ඔබට සහතික වෙමු. දැන් ඔබගෙන් බොහෝ දෙනෙක්, ඔබගෙන් සමහරෙක්, මෙම සමුළුවෙන් පසු, ශ්‍රී ලංකාවේ විවිධ ප්‍රදේශවල සංචාරය කරනු ඇත.

ඔබ අතපසු නොකළ යුතු දේ ඇති බව මම ඔබට පැවසීමට කැමැත්තෙමි. ත්‍රිකුණාමලයට ගොස් දක්‍ෂිණකෛලාසය බලන්න. කතරගමට ඇවිත් වෙල්ලමුරුගන් දෙවියන්ගේ සිද්ධස්ථානය බලන්න. එය වසර 2000 කට වඩා පැරණි, කලාපයේ පැරණිතම හින්දු සිද්ධස්ථාන වලින් එකකි.

මම දින කිහිපයකට පෙර උත්සවය සඳහා එහි ගිය අතර, එහි 200,000 කට අධික පිරිසක් සිටියහ. නැතිනම් යාපනයේ නල්ලූර් වෙත පැමිණ එහි ආරම්භ වන උත්සවය නැරඹීමට යන්න. මෙය අපේ සංස්කෘතියේ අංගයක් වන අතර, ඔබ කඳුකරය සහ අනෙකුත් ඒවා දැක ඇති තරමටම, මේවායින් සමහරක් නැරඹීමට සංචාරය කිරීම වටී.

මහ කොමසාරිස් ගෝපාල්, ඔව්, ඔයා ඇල්ල දැකලා ඇති, ඒත් මට ඔයාට තව දෙයක් පෙන්නන්න තියෙනවා. රුසියාවේ සූපවේදියෙක් වැලිගම ජපන් අවන්හලක් පවත්වාගෙන යන යුක්රේන යුද්ධයේ බලපෑම ලංකාවට.

තව දෙයක් අපි එකතු කරන්න යනවා, මම ඇමතිතුමා එක්ක කතා කරන විදියට, අගෝස්තු මාසයේ නල්ලූර් උත්සවය සහ මහනුවර පෙරහැර සමඟ හමුදා පච්චයක් ඇත, සාමාන්‍ය අත් නොව එඩින්බරෝ පච්චය වැනි නර්තනයෙන් පිරී ඇත. සහ සංගීතය. අනික ජනවාරි මාසේ අපිට ගාලු සාහිත්‍ය උළෙල තියෙනවා.

මේ පාර නම් ගාලා එකක් වෙන්නයි යන්නේ. දකුණු පළාතේ ගාල්ලේ සෑම නගරයකටම තමන්ගේම උත්සවයක් ඇත. හිරිකටියේ වෙරළ ඩිස්කෝටේක් ඇත, නවීන ජෑස් සහ නවීන චිත්‍ර ඇත. මාතරදී සම්භාව්‍ය සංගීත ඉසව් රැසක් පැවැත්වෙන අතර, ඊට අමතරව ජනවාරි මාසයේදී කොළඹදී ඇන්ඩ්‍රියා බොසෙල්ලිගේ ගායනයට ද සවන් දිය හැකියි.

ඉතින් ඒක තමයි අපි එකතු කරන්නේ. අපි උත්සාහ කරන්නේ සංචාරක ව්‍යාපාරය අලුත් කිරීමට සහ විභවයෙන් වැඩි ප්‍රයෝජන ගැනීමටයි.

අපි ලංකාවේ බංකොලොත් භාවයට මුහුණ දුන් විට, දැන් අපි එයින් මිදී, ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම් සිදුවෙමින් පවතින විට, වෙළඳ ශේෂය අපට වාසිදායක නොවන බව අප තවමත් මතක තබා ගත යුතුය. එබැවින් ඉදිරි කාලය තුළ අපි ධනාත්මක වෙළඳ ශේෂයක් සහතික කළ යුතුය.

තවද, ණය නොවන අරමුදල් රැස් කිරීමේ එක් මාධ්‍යයක් වන්නේ සංචාරක ව්‍යාපාරයයි.

එබැවින් එය උපරිම ලෙස භාවිතා කරන්න. එය භාවිතා කරන්න, අපි ආරම්භ කිරීමට මිලියන 5 දක්වා යා යුතු මිලියන 2.5 සිට නව සංචාරක ව්‍යාපාරයක් දෙස බලා සිටිමු. වෙළඳපොලේ ඉහළ කෙළවර දෙස බලන්න. රාත්‍රියකට ඩොලර් 500 සිට රාත්‍රියකට ඩොලර් 1,000 දක්වා නොගන්නේ මන්ද?

දකුණු ආසියාතික රටවල් අතරින් කුඩාම රට වන මාලදිවයිනෙන් අපට ඉගෙන ගත යුතුව ඇත. නුවරඑළිය ගොල්ෆ් ක්‍රීඩාවේ කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත් කරන්න අපි තවත් ගොල්ෆ් පිටි 7ක් දාන්න උත්සාහ කරනවා.

අපට විශාල නිවාඩු නිකේතන ඇති කිරීමට අවශ්‍යයි. දෙද්දුවට යාබද අක්කර 1000කට අධික ජලය සහිත පරිසර හිතකාමී සංචාරක ව්‍යාපාරයකට සුදුසු එකක් අපි හඳුනාගෙන තිබෙනවා. තවත් එකක් හෝර්ටන් තැන්න අසල, තවත් අක්කර 900 ක් වන අතර එය ඔබට තරු 5 ක සුඛෝපභෝගී නවාතැන් ගත හැකි තවත් රක්ෂිතයකි.

මන්නාරම මූලස්ථානයක් ලෙස යාපනය කලපුව පුරා, ත්‍රිකුණාමලයට සහ තවත් පහළට යාත්‍රා සහ යාත්‍රා ආරම්භ කරන තවත් බොහෝ ස්ථාන තිබේ. ඔබ ඇල්ලට නැග්ගා සේම අපි දුම්රිය මාර්ගය විවිධ ආකාරවලින් ගසාකන්නෙමු. එපමණක්ද නොව, බුටික් හෝටල් සඳහා වතු බංගලා විශාල ප්‍රමාණයක් ලබා දීමට අපට අවශ්‍යයි. එබැවින් අපි එයට එකතු කරන අයිතම වැඩි වැඩියෙන් තිබේ.

ශ්‍රී ලංකාව සැබවින්ම වටිනා සංචාරක ගමනාන්තයක් ලෙස ප්‍රසිද්ධ කිරීමට ආහාර ද්‍රව්‍ය, නැටුම් භාණ්ඩ. ඉන්දියාව, නැඟෙනහිර ආසියාව, දකුණු ආසියාව සහ බටහිර ආසියාව ඇතුළු ආසියාවෙන් බොහෝ අමුත්තන් ආකර්ෂණය කර ගැනීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙමු, මන්ද ඔවුන්ට සංචාරය කිරීමට පහසු බැවිනි. අපි නැඟෙනහිර පළාත විවෘත කරන්නෙමු, නැඟෙනහිර පළාතේ වෙරළ ආසන්නයේ ඔබට සෘජුවම රැඳී සිටිය හැකි මහල් නිවාස මිලදී ගැනීමට තිබේ.

ඇයි නැත්තේ? ඔබට විලා එකක් ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, අපි ඒ සඳහාත්, මිලදී ගැනීමට සහ තබා ගැනීමට කටයුතු සම්පාදනය කරන්නෙමු. ඇයි නැත්තේ? මෙහෙ එන්න, මේක තමයි තැන.

අපගේ සැලසුම්වලට අනුගත වන පරිදි නීති වෙනස් කරනු ඇත. ඉතින් මම හිතුවා අපි ඉදිරියට යා යුතු මාර්ගය මෙයයි. ඒ වගේම මම තනියම හිතුවා ඇයි අපි කලින් ඒක නොකළේ? ඒ වගේම මම බැලුවා අපි කලාපයේ මොනවද කරන්නේ කියලා.

ආසියාවේ කලාප තුනෙන්, අපේ ප්‍රමාණයෙන්, නැගෙනහිර ආසියාවේ, අග්නිදිග ආසියාවේ අපට වඩා සංචාරකයින් වැඩියි. දකුණු ආසියාවේ නැගෙනහිර ආසියානු හෝ අග්නිදිග ආසියාතික රටවල් හෝ බටහිර යුරෝපයෙන් එකක් හෝ දෙකක් තරම් සංචාරකයින් සංඛ්‍යාවක් නොසිටිය හැකිය. ඒ ඇයි? දේශීය සංචාරක ව්‍යාපාරය සමඟ ඉන්දියාව හොඳයි. ඔබ තනිකරම දේශීය සංචාරක ව්‍යාපාරය මත විශ්වාසය තබන්නට යනවාද?

ඔබ ජාත්‍යන්තර සංචාරකයින් ආකර්ෂණය කර ගන්නේ නම්, ඔබට එතරම් මුදලක් සහ විදේශ විනිමය උපයා ගත හැකි විට, ඔබ ඉලක්ක කරන ප්‍රමාණයට වඩා වැඩිය. ඉදිරි වසර 10 තුළ ඒක පුද්ගල ආදායම ඉහළ යනු ඇත, මිනිසුන් අවට සංචාරය කරනු ඇත, පරිසර හිතකාමී සංචාරක ව්‍යාපාරයක් සොයනු ඇත. ඇයි අපිට ඒක නැත්තේ?

ඉතින් ඇයි අපි අපේ මුළු බිම්ස්ටෙක් ප්‍රදේශයම දේශසීමා රහිත සංචාරක කලාපයක් බවට පත් නොකරන්නේ? ඔබට අවශ්‍ය එයද? දේශසීමා ඉක්මවා යනවාද? ඉන්දියාවට යන ශ්‍රී ලාංකිකයන් හෝ බංග්ලාදේශයට යන ඉන්දියානුවන් පමණක් නොවේ. නැත. පිටත සිට පැමිණීමට කැමති ඕනෑම කෙනෙකුට එය එක් සංචාරක කලාපයකි. අපට පිරිනැමීමට බොහෝ දේ ඇත. මම ඔබේ සමහර වත්කම් දැක තිබෙනවා.

මම ශ්‍රීනගර් සිට ලඩාක් දක්වා, ලේ දක්වා ධාවනය කර ඇත්තෙමි. කාර්ගිල් හි රැඳී සිටීම හොඳම නවාතැන් පහසුකම් නොව, සංවර්ධනය සඳහා ඔබට ඇති හැකියාවයි. මම ඉන්දියාවේ තවත් බොහෝ ප්‍රදේශවලට ගොස් තිබෙනවා.

බුරියානි යනු කුමක්ද? ඔබට එය එක් කෑමක් ලෙස සිතිය හැකිය, නමුත් මම එය පිඟන් 60-70 ක් ලෙස සලකමි. සෑම ප්රදේශයකම තමන්ගේම බුරියානි ඇත. අනික මඩකලපුවට ගියොත් බිත්තර 24ක බිරියානි එකක් කන්න පුළුවන්. දැන්, ඇයි අපි එය මාකට් නොකරන්නේ? අපි හැමෝම මෙතන.

බුරියානි කෑමක්. මෙතනට ආවම රස බලන්න කෑම වර්ග ගොඩක් තියෙනවා. තායිලන්ත ජාතිකයින් ඔවුන්ගේ ආහාර අලෙවි කර ඇති ආකාරය බලන්න. මිලියන 70 ක රටක්. ඇයි අපිටත් එහෙම කරන්න බැරි? ඔයාලා කරලා තියෙන්නේ ඉන්දියාවෙන්වත් නැති චිකන් ටික්කා මසාලා මාකට් කරන එක විතරයි. බුරියානි අපේ ප්‍රදේශයේ අත්සනින් යුතු කෑමක් කරමු. ඇවිත් රස බලන්න කැමති අයට ඕන තරම් බිරියානි අවන්හල් ලොව පුරා තියෙනවා. ඇයි අපිට බුරියානි ගැන විශේෂත්වයක් තියෙන Michelin-star chefs නැත්තේ? බලන්න අපිට තියෙන හැකියාව.

අපි බලාගෙන ඉන්නේ ඉන්දියාවේ ඉඳන් ලංකාවට ආපු නැවක්. ඇයි අපි බිම්ස්ටෙක් සඳහා විවෘත නොකරන්නේ? ඇයි අපි බෙංගාල බොක්ක මුහුදු ගමන් සඳහා භාවිතා නොකරන්නේ? අපි කැරිබියන් වලට වඩා විශාලයි. විභවය බලන්න. නැඟෙනහිර ආසියාව, ඉන්දියාව, අග්නිදිග ආසියාව, බටහිර ආසියාව සහ අපි‍්‍රකාව යන රටවල මිනිසුන් එකට එකතු වන්නේ නම්, ඒ ගමන යන්නේ ඇයි?

ශ්‍රී ලංකාවේ ස්ථාන සංවර්ධනය කර ප්‍රදර්ශනය කරන්නේ කෙසේදැයි බලන්න. මහාබලිපුරම් දෙස බලන්න. ඔඩිෂා බලන්න. යුරෝපීයයන් සහ අනෙකුත් අය නැරඹිය යුතු ස්ථාන මේවාය. කොක්ස් බසාර් එක බලන්න. අන්දමන් දූපත් ගවේෂණය කරන්න. ඔවුන් දැනටමත් ඉන්දියානුවන් අතර ජනප්රියයි. මෙය සිදු වූ විට අන්දමන් දූපත් වල මිල ඉහළ යනු ඇත. මියන්මාරය දෙස බලන්න. ඔවුන්ට අන්දමන් මුහුදේ සිට සිංගප්පූරුව දක්වා ගමන් කළ හැකිය. අපි දැන් පටන් අරන් කලින් සැලසුම් කළොත් අවුරුදු 10කින් අපිට සම්පූර්ණයෙන්ම අලුත් කර්මාන්තයක් ලැබෙනවා.

ඇයි අපට ගමන් විධිවිධාන නැත්තේ? අපට එය සංවිධානය කළ හැකිය. ඔබට ලුම්බිණියට යා හැකිය, ඊළඟ ගුවන් යානයෙන් ඔබව බුද්ධගයාවට ගෙන යා හැකිය. එම ස්ථාන බලන්න, ඊළඟ ගුවන් යානයෙන් ඔබව කොළඹට ගෙන ඒමට හැකි නිසා ඔබට දළදා මාලිගාව සහ බෝධීන් වහන්සේ නැරඹිය හැකිය. අපි අපේ සම්බන්ධතාව එහෙම සකස් කරගන්න ඕන.

මූලික කඳවුරට නැග මාලදිවයිනේ දූපතකට නොපැමිණෙන්නේ මන්ද? මේවා වෙනත් කිසිවෙකුට ලබා දිය නොහැකි අද්විතීය නිවාඩු වේ. තවත් බොහෝ නිවාඩු විකල්ප ගැන අපට සිතිය හැකිය. අප සතුව ඇති විවිධ නර්තන අංග දෙස බලන්න.

විවිධ කලාපවල විවිධ නර්තන ශිල්පීන්. සෑම වසරකම මිලියන ගණනක් සංචාරකයින් අපගේ කලාපයට ආකර්ෂණය කර ගැනීමට අපට ඇති හැකියාව මෙයයි. එය භාවිතා නොකරන්නේ ඇයි? මෙය මගේ අදහසයි, බිම්ස්ටෙක් එක විශාල සංචාරක කලාපයක් විය යුතුයි. අපට බුරියානි සහ අනෙකුත් ආහාර වර්ග ද ප්‍රදර්ශනය කළ හැකිය.

බලන්න ක්‍රිකට්. අපි පොඩි කාලේ හැම දෙයක්ම තීරණය කළේ MCC එකේ. අද ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාව හඳුනාගෙන තිබෙන්නේ ඉන්දියාව සමඟයි. අපි ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවෙන් මෙතරම් විශාල ජයග්‍රහණයක් ලබා තිබෙනවා නම් ඇයි අපට එකට එකතු වෙලා සංචාරක ව්‍යාපාරයත් ඒ තරමටම සාර්ථක කරන්න බැරි?

අපි ඉහළ පොළට ගොස් වැඩි මුදලක් අය කරමු. ඒ කියන්නේ අපේ ග්‍රාමීය ජනතාවට හොඳ ආදායමක් ලැබෙනවා. ඒ සඳහා අපි සැවොම කටයුතු කරමු. අපි ඒ ගැන හිතමු. ශ්‍රී ලාංකීය කර්මාන්තයෙන් සහ ඉන්දියාවෙන් මෙහි සිටින ඔබ සැමට යමක් ඉගෙන ගත හැකිය. මාලදිවයිනෙන් අපට ඉගෙන ගත හැකි දෙයක් තිබේ, අපට නේපාලය සමඟ කතා කළ හැකිය. අපි එය දෙස බලා දියුණු සංචාරක කර්මාන්තයක් දියුණු කරමු. මිලියන සංඛ්‍යාත ජනතාවක් අපගේ කලාපයට පැමිණෙන ස්ථානයක් වන අතර එය අපගේ රටවල මිනිසුන්ට සමෘද්ධිමත් වේ.

එහිදී අදහස් දැක්වූ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් ගෝපාල් බග්ලේ මෙසේ පැවසීය.

“ගරු ජනාධිපතිතුමාගේ පැමිණීමෙන් මම ආශ්වාදයක් ලබනවා, මම සඳහන් කළොත්, පසුගිය සති අන්තයේ එතුමාගේ සංචාරයේදී තමයි රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික නියෝජිතයන් ශ්‍රී ලංකාවේ සුන්දරම ප්‍රදේශ කිහිපයක් හරහා පැරණි දුම්රියක නැගී අමතක නොවන දුම්රිය ගමනක් ආරම්භ කළේ. වයිස්රෝයි විශේෂ නමින්.

මා මෙය සඳහන් කළේ ශ්‍රී ලංකාවේ මීදුම් සහිත වනාන්තර, වතුකර ප්‍රදේශ සහ මනරම් භූ දර්ශන හරහා ගිය සුන්දර ගමන සිහිපත් කිරීමට පමණක් නොව, එය මට කරුණු දෙකක් සිහිපත් කළ බැවිනි. එකක් නම්, වසුරි සහ නීලගිරි ප්‍රදේශයේ ඇති සමානකම, ඔබගෙන් සමහරෙකුට, විශේෂයෙන්ම ඉන්දියාවේ සිට පැමිණි අයට හුරුපුරුදු විය හැක.

උන්නතාංශය දළ වශයෙන් විසුරිට සමාන වන නමුත් දුම්රිය මාර්ග දෙපස ඇති තේ වතු නිසා එය නීලගිරිය හරහා යන හැඟීමක් ඇති කරයි. කෙසේ වෙතත්, මා එය සඳහන් කිරීමට හේතුව මෙය නොවේ.

අපි අපේ ගමනාන්තය වන ඇල්ල නම් ස්ථානයට ළඟා වූ විට, වෙනත් දේ අතර, ලොව පිළිගත් ආරුක්කු නවයේ පාලම, මට මගේ ඇස් අදහා ගත නොහැකි විය. මීට මාස හයකට පෙර, මා එහි ගිය විට, දුම්රිය මාර්ගය දෙපස සහ සෑම තැනකම සංචාරකයින් සිය ගණනක් සිටියහ.

ඉන්දියාව, ශ්‍රී ලංකාව සහ වෙනත් රටවලින් සංචාරකයෝ පැමිණ සිටියහ. දුම්රියේ සිටි අපගෙන් සමහරෙකුට එය වසරකට පමණ පෙර ඒ මොහොත කෙතරම් වෙනස් දැයි මතක් කර දෙන්නක් විය.

ජනාධිපතිතුමනි, ඔබ මෙහි පැමිණීම, මට නම්, වර්තමානය සහ විභවය පිළිබඳ විශ්වාසය පිළිබඳ ඡන්දයක් මෙන්ම, ප්‍රගතිය සඳහා ඉන්දියාවේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාව අතර හවුල්කාරිත්වය පුනරුච්චාරණය කිරීමකි. එය ජාතීන් දෙකේම සමෘද්ධිය සඳහා ඊටත් වඩා සමීප සහයෝගීතාවයකට පියවරක් සනිටුහන් කරයි.

“දේශසීමා ඉක්මවා යාම, ජීවිත පරිවර්තනය කිරීම” යන තේමාව හරියටම මෙම රටවල් දෙක ශිෂ්ටාචාරමය නිවුන් දරුවන් ලෙස එකට ගෙන ආ ඉන්දියා-ශ්‍රී ලංකා සම්බන්ධතාවයේ ආත්මයයි. ඉන්දියාවේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ භූගෝලීය සමීපත්වය පිළිබඳව අප සැවොම දන්නා නමුත් සහස්‍ර ගණනාවක් පුරා මෙම සමීපත්වය ඉතිහාසය, සංස්කෘතිය, ශිෂ්ටාචාරය, ආගම්, භාෂා, සංගීතය, චිත්‍රපට, ක්‍රිකට්, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය, විවිධත්වය, බහුත්වය, ගෞරවය යන කරුණු සමඟින් ස්ථර වී ඇත. , සාමය සහ සමගිය.

ඔබ ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණෙන විට, බුදුන් සහ මහත්මා ගාන්ධි විසින් ප්‍රදර්ශනය කරන ලද අප අගය කරන සහ බෙදාහදා ගන්නා වටිනාකම් ද එයින් පිළිබිඹු වේ.

සංචාරක අමාත්‍යතුමාට සහ ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මැතිතුමාගේ අමිල මගපෙන්වීම සහ නායකත්වයට මගේ කෘතඥතාව පළ කරනවා.

පසුගිය මාස කිහිපය තුළ, අපි සතියකට හතර වතාවක් ක්‍රියාත්මක වූ චෙන්නායි-යාපනය ගුවන් ගමන් නැවත ආරම්භ කළා පමණක් නොව, මෙම ගුවන් ගමන් ජූලි 16 සිට සෑම දිනකම ක්‍රියාත්මක වේ. දශක ගණනාවක් තිස්සේ අක්‍රියව තිබූ පාරු සේවා යළි ආරම්භ කිරීමට ද අප කටයුතු කරමින් සිටින අතර, ඉන්දියාවේ සිට ශ්‍රී ලංකාවට ජාත්‍යන්තර නෞකාවක් පිළිබඳ අදහස තවදුරටත් සංකල්පයක් පමණක් නොවේ.

ඉන්දියානු සංචාරකයින්ට දැන් පහසුවෙන් ගෙවීම් සඳහා තම මුදල් භාවිතා කළ හැකි බැවින්, ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දියානු මුදල් භාවිතය සංචාරක ව්‍යාපාරයට දිරිගැන්වීමකි. මීට අමතරව, දෙරට අතර ඩිජිටල් ගෙවීම් සක්‍රීය කිරීමට උත්සාහ දරයි. මෙය දේශසීමා ඉක්මවා යාමට සහ ජීවිත පරිවර්තනය කිරීමට පහසුකම් සලසනවා පමණක් නොව අපගේ පොදු උරුමය ගොඩනඟන උරුමයන් මත ගොඩ නැගෙනු ඇත.

ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ප්‍රවර්ධන කාර්යාංශය 2023 ඉන්දියාවේ සංචාරක නියෝජිතයින්ගේ සමුළුව ජූලි 6 සිට 9 දක්වා කොළඹදී පැවැත්වීමට ආරාධනාවක් කළේය. ඉන්දීය සංචාරක සම්මේලනය, ශ්‍රී ලංකා දේශීය සංචාරක ක්‍රියාකරුවන්ගේ සංගමය සමඟ එක්ව මෙම සමුළුව සහ ප්‍රදර්ශනය සංවිධානය කරන 67 වැනි අවස්ථාව සනිටුහන් කිරීම නිසා මෙම ගෞරවනීය උත්සවය විශේෂයෙන් කැපී පෙනේ.

ඉන්දියාවේ සංචාරක නියෝජිත සංගමය (TAAI) එහි සාමාජිකයින් සංචාරක තානාපතිවරුන් ලෙස පත් කර ඇති අතර, පෙර පැවති සමුළු සඳහා ඔවුන්ගේ මැදිහත්වීම අඛණ්ඩව සත්කාරක ගමනාන්ත වෙත සංචාරක පැමිණීම්වල සැලකිය යුතු සිව් ගුණයකින් වැඩි වීමට හේතු වී තිබේ. මෙම සාර්ථකත්වයේ ආලෝකයේ දී, සමුළුව සිනමන් ග්‍රෑන්ඩ් සහ ෂැංග්‍රි-ලා හෝටල්වල දෙදින ව්‍යාපාරික සැසියක් සහ ගැනුම්කරු-විකුණුම්කරුවන්ගේ රැස්වීම් වලින් සමන්විත වේ.

ප්‍රබල ජනකායක් සමඟින්, ඉන්දියානු සංචාරක සම්මේලනයේ සාමාජිකයින් 500 ක් මෙම අතිශයින් අපේක්‍ෂා කළ අවස්ථාවට සහභාගී වේ. ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සමුළුව පුරාවටම සාකච්ඡාවට බඳුන් වී ඇත. මීට අමතරව, මෙම අවස්ථාවෙහි වැදගත්කම ඉස්මතු කරමින් නඩු කටයුතු ආවරණය කිරීම සඳහා ඉන්දීය මාධ්‍යවේදීන් 50 දෙනෙකු රැස්ව සිටියහ.

සමුළුවට සමගාමීව, ශ්‍රී ලංකා අභ්‍යන්තර සංචාරක ක්‍රියාකරුවන්ගේ සංගමය (SLAITO) සහ එහි සාමාජික සංගම් බෙන්තොට, ගාල්ල සහ මහනුවර වැනි ජනප්‍රිය සංචාරක ගමනාන්තයන් ආවරණය වන පරිදි පශ්චාත් සමුළු සංචාරයක් ඉතා සූක්ෂම ලෙස සංවිධානය කර ඇත. මෙම මුලපිරීම ශ්‍රී ලංකාවේ ආකර්ෂණීය ස්ථාන වල අලංකාරය සහ විවිධත්වය සහභාගිවන්නන් වෙත ප්‍රදර්ශනය කිරීම අරමුණු කරයි.

ඉන්දියාවේ සංචාරක නියෝජිත සංගමයේ (TAAI) කොළඹ සමුළුවට ශ්‍රී ලංකන් එයාර්ලයින්ස්, එයාර් ඉන්දියා, ඉන්ඩිගෝ සහ විස්තාරා යන ප්‍රධාන ගුවන් සමාගම් හතරෙන් සහාය ලැබී ඇත. මෙම හවුල්කාරිත්වයන් සහභාගිවන්නන් සඳහා බාධාවකින් තොරව ගමන් කිරීමට පහසුකම් සැලසෙන අතර සමුළුවේ සාර්ථකත්වය තවදුරටත් වැඩිදියුණු කරනු ඇත.

මෙම අවස්ථාවට වරාය හා සමුද්‍ර කටයුතු අමාත්‍ය නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා, සංචාරක හා ඉඩම් අමාත්‍ය හරීන් ප්‍රනාන්දු, ඉන්දීය සංචාරක නියෝජිත සංගමයේ සභාපති ජ්‍යෝති මායාල් යන මහත්ම මහත්මීන් ඇතුළු ප්‍රභූන් සහ ප්‍රධාන චරිත රැසක් එක්ව සිටියහ.

මූලාශ්රය: News Wire

Translate