Home » ශ්‍රී ලංකාවේ යුද අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ඊශ්‍රායලයේ මැදිහත්වීම විමර්ශනය කළ යුතුය
Featured Global News News Sri Lanka

ශ්‍රී ලංකාවේ යුද අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ඊශ්‍රායලයේ මැදිහත්වීම විමර්ශනය කළ යුතුය

ශ්‍රී ලංකාවේ සිවිල් යුද්ධය අවසන් වී වසර 14 කට වැඩි කාලයක් ගත වී ඇත. 29 වසරක ගැටුමෙන් විනාශයට පත් රටේ ප්‍රදේශවලට සාමයේ සේයාවක් නැවත පැමිණ ඇතත්, එහි වින්දිතයින්ට තවමත් යුක්තිය ඉටු වී නොමැත.

වසර ගණනාවක් පුරා, එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය සහ මානව හිමිකම් සංවිධාන යුධ සමයේදී සිදු වූ යුද අපරාධ ගැන උනන්දුවෙන් ලේඛනගත කර ඇත. ඔවුන්ගේ අවධානය ප්‍රධාන වශයෙන් යොමු වී ඇත්තේ රජයේ හමුදා සහ දෙමළ ඊළාම් විමුක්ති කොටි (එල්ටීටීඊ) විසින් සිදු කරන ලද සාහසික ක්‍රියා කෙරෙහි ය. එහෙත් ශ්‍රී ලංකා රජය සිවිල් වැසියන්ට එරෙහිව සිදු කළ යුද අපරාධවලට හවුල් වන්නට ඇතැයි සිතිය හැකි ජාත්‍යන්තර ආධාරකරුවන් ගැන අවධානය යොමු වී නැති තරම්ය.

ඊශ්‍රායලය ඉන් එකකි. 2000 ගණන් වලදී, ශ්‍රී ලංකාව ඊශ්‍රායල හමුදා තාක්‍ෂණය සැලකිය යුතු ලෙස ප්‍රසම්පාදනය කරමින් ආසියාවේ ඊශ්‍රායලයේ වැදගත්ම සේවාදායකයා බවට පත් විය. යුද්ධයට සම්බන්ධ ශ්‍රී ලංකා භටයන් පුහුණු කළේද ඊශ්‍රායල ජාතිකයන් විසිනි.

මම සහ ඊශ්‍රායල මානව හිමිකම් සංවිධාන වන සාමය සඳහා සටන්කාමී, Yesh Gvul සහ Torat Tzedek යන සංවිධානවල ක්‍රියාකාරීන් එක්රැස් කර ඇති බවට සාක්ෂිවලින් හෙළි වන්නේ ශ්‍රී ලංකාවේ සිදු කරන ලද සාහසික ක්‍රියා සඳහා ඊශ්‍රායල අවි සහ හමුදා උපකරණ භාවිතා කර ඇති බවයි. අපට අවශ්‍ය වන්නේ මෙම අපරාධවල ඊශ්‍රායල හවුල්කාරිත්වය හෙළිදරව් කර නඩු පැවරීමයි.

ශ්‍රී ලංකා අහසේ ඊශ්‍රායල් ඩ්‍රෝන යානා
1970 ගණන්වල මැද භාගයේදී, ඊශ්‍රායලය වියට්නාම් යුද්ධයේදී දශකයකට පෙර එක්සත් ජනපදය භාවිතා කළ ප්‍රාථමික නිරීක්ෂණ මිනිසුන් රහිත ගුවන් වාහන (UAVs) මිල දී ගෙන ඒවා සංවර්ධනය කිරීම ආරම්භ කළේය. 1980 ගණන් වලදී, ඊශ්‍රායල හමුදාව ලෙබනනයේ යුද්ධයේදී මෙම කාර්ය මණ්ඩල රහිත ගුවන් යානය පෙරළිකාර ලෙස භාවිතා කළ අතර පසුව ගාසා තීරයේ ප්‍රහාර සඳහා යොදවන ලද ප්‍රහාරක මූලාකෘති සංවර්ධනය කරන ලදී.

මෙම UAVs – නැවත නැවතත් සිවිල් වැසියන් සහ මැදපෙරදිග හමුදා ඉලක්ක මත පරීක්ෂා කර ඇත – ලොව පුරා ඊශ්‍රායලයේ වඩාත්ම ඉල්ලූ නිෂ්පාදන වලින් එකක් බවට පත්ව ඇත. එල්ටීටීඊයට එරෙහි යුද්ධය ඇවිලී ගිය 1990 ගණන්වල සහ 2000 ගණන්වල ශ්‍රී ලංකා රජය ඊශ්‍රායලයෙන් කරන ලද ප්‍රධාන මිලිටරි මිලදී ගැනීම් අතර ඒවා ද විය.

ශ්‍රී ලංකා හමුදාවේ වචනවලින්ම කියනවා නම් ඊශ්‍රායලයේ නිෂ්පාදිත UAV යානා “යුද්ධයේ තීරණාත්මක කාර්යභාරයක් ඉටු කළේය”. ශ්‍රී ලංකා රජයේ සහ ආරක්ෂක හමුදා ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන් සම්මුඛ සාකච්ඡා සහ ප්‍රකාශයන් වලදී පුන පුනා පවසා ඇත්තේ ප්‍රහාරයන්ට පෙර, “සිවිල් වැසියන්ට කිසිදු හානියක් සිදු නොවේ” යන ප්‍රතිපත්තියට අනුව, ප්‍රදේශයේ සිවිල් වැසියන් කිසිවකු හමු නොවූ බව තහවුරු කර ගැනීම සඳහා UAV මගින් රූගත කරන ලද වීඩියෝ නරඹන බවයි.

එහෙත්, ඇත්ත වශයෙන්ම, සිවිල් වැසියන්ට බරපතල හානි සිදු වූ බවට එක්සත් ජාතීන් සාක්ෂි අනාවරණය කර ඇත. එහි ඇස්තමේන්තු වලට අනුව, යුද්ධයේ අවසන් මාස කිහිපය තුළ පමණක් සිවිල් වැසියන් 40,000 ත් 75,000 ත් අතර සංඛ්‍යාවක් මිය ගිය අතර, ඔවුන්ගෙන් වැඩි දෙනෙක් රජයේ ආරක්ෂක අංශ විසින් හිතාමතා කළ වෙඩි තැබීම් හේතුවෙන් මිය ගියහ.

2015 එක්සත් ජාතීන්ගේ වාර්තාවක් නිගමනය කළේ UAVs භාවිතය අනුව, “සිවිල් ජීවිත හානි සහ සිවිල් දේපළවලට හානි […] ජාත්‍යන්තර මානුෂීය නීතිය උල්ලංඝනය කරමින් රජය සහ හමුදා නායකයින් විසින් අපේක්ෂා කළ, දැනගෙන සහ පිළිගෙන ඇති” බවයි. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, ඊශ්‍රායල UAVs සිවිල් මරණ වැළැක්වූයේ නැත, ඔවුන් ඔවුන්ට පහසුකම් සැලසූහ.

ශ්‍රී ලංකාවේ සිදු වූ යුද අපරාධ සහ මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ඊශ්‍රායලයේ අනෙකුත් ආයුධ ද සැලකිය යුතු කාර්යභාරයක් ඉටු කළේය.

ශ්‍රී ලංකාව ඊශ්‍රායලයේ නිෂ්පාදිත කෆීර් ප්‍රහාරක ගුවන් යානා, Dvora සහ Shaldag යුධ නැව්, කාලතුවක්කු පද්ධති සහ ගේබ්‍රියෙල් මුහුදේ සිට මුහුදට මිසයිල මිලදී ගත්තේය. සිවිල් වැසියන්ට සහ මානුෂීය ස්ථානවලට හිතාමතා බෝම්බ හෙලූ සහ අධික මිනිස් වියදමක් දරා යුද්ධය ජය ගැනීමට උපකාර කළ මෙම බර අවි සඳහා මග පෙන්වීම සඳහා ඊශ්‍රායල නිරීක්ෂණ UAV භාවිතා කරන ලදී.

2006 අගෝස්තු 14 වැනි දින කෆීර් ගුවන් යානා භාවිතා කළ ප්‍රසිද්ධම සිදුවීමකි. ශ්‍රී ලංකා ගුවන් හමුදාව එම යානය යොදාගෙන සෙන්චෝලෙයි ගම්මානයේ පිහිටි බාලිකා ළමා නිවාසයකට බෝම්බ දමා ළමුන් 60ක් පමණ මරා දමා දුසිම් ගණනකට තුවාල සිදු කළේය.

ලංකාවේ මිනීමරු ආණ්ඩුවට වෙනත් රටවල්ද ආයුධ හා පුහුණුව විකුණුවා. කෙසේ වෙතත්, ඊශ්‍රායල විශ්ලේෂක Shlomi Yass ට අනුව, “ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන සිය ගණනකට ළඟා වන ආයුධවල විෂය පථය සම්බන්ධයෙන් ඊශ්‍රායලය කැපී පෙනේ.”

යුද්ධයෙන් පසු ඊශ්‍රායලයේ තානාපති ලෙස පත් කළ ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු කාර්ය මණ්ඩල ප්‍රධානී ඩොනල්ඩ් පෙරේරා ද මේ බව තහවුරු කර ඇත.

2010 ජූලි 21 වැනි දින ඊශ්‍රායල Ynet News වෙබ් අඩවිය සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී ඔහු මෙසේ පැවසීය: “වසර ගණනාවක් තිස්සේ ඊශ්‍රායලය අපගේ ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි යුද්ධයට තොරතුරු හුවමාරු කර ගැනීම සහ මිලිටරි තාක්‍ෂණය සහ උපකරණ විකිණීම හරහා ආධාර කර ඇත… අපට ඩොලර් බිලියන ගණනක් ලැබී ඇත. පසුගිය වසර කිහිපය තුළ ආධාර.”

ඊශ්‍රායලයේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ යුක්තිය පතා
යුද්ධයේ දී සිදු කරන ලද සාහසික ක්‍රියා පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර ආයතන සහ මානව හිමිකම් සංවිධාන වෙතින් සමුච්චිත සාක්ෂි සහ බහුවිධ වාර්තා තිබියදීත්, ඒවාට සෘජුවම වගකිව යුතු අයට හෝ ඊශ්‍රායලයෙන් සහ වෙනත් රටවලින් වක්‍රව සහාය දුන් අයට නඩු පවරා නොමැත.

2011 දී මාධ්‍ය වෙත කාන්දු වූ ස්වකීය අභ්‍යන්තර වාර්තාවෙන් පිළිබිඹු වූ යුද්ධය අතරතුර සිවිල් වැසියන් ආරක්ෂා කිරීමට එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය අපොහොසත් විය. යුද්ධයෙන් පසු, එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය සිවිල් වින්දිතයින්ට නැවත වරක් අසාර්ථක වූ අතර, ඔවුන්ට යුද අපරාධ සහ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් යුක්තිය ඉටු කිරීමට කිසිවිටෙක ඉඩ ලබා දුන්නේ නැත. ඔවුන්ට එරෙහිව කළ මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහිව.

සාමාන්‍යයෙන් වාචාල ලෙස මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීමට විශාල බටහිර රටවල් කැමති වී ඇත්තේ ඔවුන්ගේ පටු ආර්ථික, මිලිටරි සහ දේශපාලන අවශ්‍යතා සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජය සමඟ “සුපුරුදු පරිදි ව්‍යාපාර” කරගෙන යාමටයි.

මෙය ලොව පුරා ඒකාධිපතියන්ට සහ මර්දනකාරී පාලන තන්ත‍්‍රයන්ට සංඥාවක් යවා ඇත්තේ සිවිල් වැසියන්ට එරෙහි ප‍්‍රහාර නිරපේක්ෂ මුක්තියක් සහිතව කළ හැකි බවයි. යුද අපරාධ සම්බන්ධයෙන් චෝදනා එල්ල වූ ශ්‍රී ලංකා නිලධාරීන් හෝ ඔවුන්ගේ විදේශීය සහචරයින් එතරම් ලෙහෙසියෙන් අත නොහැරිය යුත්තේ මේ නිසාය.

මෑත වසරවලදී, අපි – ඊශ්‍රායල රාජ්‍යයේ වර්ණභේදවාදී ප්‍රතිපත්ති, මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ සහ පලස්තීන ජනතාවට එරෙහි යුද අපරාධ නැවැත්වීමට කටයුතු කරන ඊශ්‍රායල මානව හිමිකම් ක්‍රියාකාරීන් – 2002 පෙබරවාරි සහ මැයි අතර ශ්‍රී ලංකා සිවිල් යුද්ධයට ඊශ්‍රායල මැදිහත්වීම පිළිබඳ තොරතුරු රැස් කර ඇත. 2009.

ජාත්‍යන්තර සහ ඊශ්‍රායල දණ්ඩ නීති යටතේ සිදු කරන ලද අපරාධවලට ඊශ්‍රායල සමාගම්, නිලධාරීන් සහ පෞද්ගලික පුද්ගලයින් සම්බන්ධ වීම සම්බන්ධයෙන් අපරාධ විමර්ශනයක් ආරම්භ කිරීම සාධාරණීකරණය කිරීමට අවශ්‍ය තරම් සාක්ෂි තිබේ. ශ්‍රී ලංකාවේ අපරාධවලට සම්බන්ධ ඊශ්‍රායල ජාතිකයින්ට එරෙහිව අපරාධ පරීක්‍ෂණයක් ආරම්භ කරන ලෙස ඊශ්‍රායලයේ නීතිපතිවරයාට ඉල්ලීමක් ඉදිරිපත් කිරීමට අපි තීරණය කර ඇති අතර ජාත්‍යන්තර සංසදවලදී ද අපි එය කරන්නෙමු.

නීතිමය ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට ඇති ඉඩකඩ අවම නමුත් අපි එය අත් නොහරිමු. සමහර විට ලංකාවෙ අපරාධ ගැන ලෝකය බරපතල ලෙස සැලකුවා නම්, සිරියාවේ බෂාර් අල් අසාද්, දකුණු සුඩානයේ සල්වා කීර්, මියන්මාරයේ මින් අවුං හ්ලයිං, යුක්රේනයේ ව්ලැඩිමීර් පුටින් කරන අපරාධ අපට නොපෙනෙන්නට ඉඩ තිබුණි. ඊශ‍්‍රායලය ගාසා තීරයේ සහ බටහිර ඉවුරේ දිගින් දිගටම අපරාධ කරන බව අපි නොදකිමු.

මර්දනයේ සහ ප්‍රචණ්ඩත්වයේ ක්‍රම සහ තාක්‍ෂණ ගෝලීයකරණය, වගවීම ගෝලීයකරණය සමඟ සපුරාලිය යුතුය.

මූලාශ්රය : Aljazeera

Translate