Home » ආර්ථික ප්‍රකෘතිය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව ඉන්දියානු සංචාරකයින් කෙරෙහි විශ්වාසය තබයි
Economy Europe Featured Global News India Lifestyle News Sri Lanka Tourism

ආර්ථික ප්‍රකෘතිය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව ඉන්දියානු සංචාරකයින් කෙරෙහි විශ්වාසය තබයි

ඉදිරි වසරවලදී ඉන්දීය සංචාරක පැමිණීම් තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමේ අරමුණින්, ඉන්දියාවේ සංචාරක නියෝජිත සංගමයේ 67 වැනි සමුළුවට කොළඹ දැන් සත්කාරකත්වය දරයි.

පවතින අවපාතය මධ්‍යයේ යුරෝපයෙන් අඩු සංචාරකයින් පිරිසක් දිවයින අපේක්ෂා කරන බැවින් විදේශ විනිමය ඉපැයීම් සහ ආර්ථික ප්‍රකෘතියට ආධාර කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව එහි ප්‍රාථමික මූලාශ්‍ර වෙළඳපොළ වන ඉන්දියාවෙන් පැමිණෙන සංචාරකයින් කෙරෙහි විශ්වාසය තබයි .

ඉදිරි වසරවලදී ඉන්දීය සංචාරක පැමිණීම් තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමේ අරමුණින්, ඉන්දියාවේ සංචාරක නියෝජිත සංගමයේ 67 වැනි සමුළුවට කොළඹදී සත්කාරකත්වය දරයි . බ්‍රහස්පතින්දා සහභාගී වූවන් අමතමින් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ පැවසුවේ ඉදිරි දශකය තුළ සංචාරක කර්මාන්තය ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ විනිමය උපයන ප්‍රධාන අංශය බවට පත්වනු ඇති බවයි. සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා සහයෝගීතා කලාපීය ප්‍රයත්නයක් ඉදිරිපත් කරමින්, “අපගේ මුළු බිම්ස්ටෙක් ප්‍රදේශයම මායිම් රහිත සංචාරක කලාපයක් බවට පත් නොකරන්නේ මන්ද?” යනුවෙන් ඔහු ප්‍රශ්න කළේ, විවිධ ස්ථාන සහ ආහාර වර්ග ප්‍රදර්ශනය කිරීමට කලාපයේ විෂය පථය පෙන්වා දෙමිනි.

මේ වසරේ මැයි මාසය දක්වා, සංචාරක කර්මාන්තය ඩොලර් බිලියන 3.5ක් දිවයිනට ගෙනැවිත් ඇති අතර, එය යළි පිබිදීමේ ලකුණු පෙන්නුම් කරයි. 2019 අප්‍රේල් මාසයේ පාස්කු ඉරිදා ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයෙන් පසු ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක ක්ෂේත්‍රයට විශාල පහරක් එල්ල විය. එය යථා තත්ත්වයට පත් වීමට පෙර, එය වසංගතය සහ පසුගිය වසරේ මූල්‍ය කඩාවැටීම වැනි අනුප්‍රාප්තික පහරවල් වලට ගොදුරු විය. ඊට පෙර, 2018 වසරේදී මෙම අංශයේ විදේශ විනිමය ඉපැයීම් ඩොලර් බිලියන 4.3 ක් වූ බව සංචාරක සංවර්ධන අධිකාරිය පවසයි.

COVID-19 කාලය සහ පසුව දිවයිනේ ආර්ථික අර්බුදය තුළ ඇතුළුව මෑත වසරවලදී ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක පැමිණීමේ ප්‍රස්ථාරවල අඛණ්ඩව ඉහළින්ම සිටී . 2022 දී, ශ්‍රී ලංකාව නිදහසින් පසු එහි දරුණුතම මූල්‍ය පසුබෑම අත්විඳින විට – අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍යවල උග්‍ර හිඟය සහ දිගු විදුලි කප්පාදු මධ්‍යයේ පුරවැසියන් පීඩා වින්දා – එය මහජන රාජ්‍ය විරෝධී නැගිටීමක් ඇති කළ විට, බලධාරීන් විසින් ඉන්දියාවෙන් සංචාරකයින් 1,23,004 ක් හෝ 24% ක් වාර්තා කර ඇත. මුළු පැමිණීම් වලින්, පසුව රුසියාව සහ එක්සත් රාජධානිය.

ගෝලීය අවපාතයෙන් පසුව, ඉන්දියාව සහ චීනය “පහළ එල්ලෙන පලතුරු” බව ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ප්‍රවර්ධන කාර්යාංශයේ සභාපති චාලක ගජබාහු මීට පෙර වාර්තාකරුවන්ට පැවසීය. “ඉන්දියාව කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම සහ දෙරට අතර උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වය ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක කර්මාන්තයේ සාර්ථක ප්‍රකෘතියක් සහතික කිරීම සඳහා ඉතා වැදගත් වේ,” ඔහු පැවසීය.  

මෙම සතිය මුලදී, එයාර් චයිනා, චීනයේ සිචුවාන් පළාතේ කොළඹ සහ චෙන්ග්ඩු අතර සතිපතා ගුවන් ගමන් තුනක් සමඟ නැවත සේවය ලබා දුන්නේය. ඒ, වසංගතයෙන් වසර තුනකට පසුව, මාර්තු මාසයේදී ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ව්‍යාපාරය විසින් වසර සඳහා චීන සංචාරකයින්ගේ පළමු කණ්ඩායම පිළිගැනීමෙන් පසුවය.

තවත් චෙන්නායි-යාපනය ගුවන් ගමන්

මේ අතර, එයාර් ඉන්දියා අනුබද්ධිත එලායන්ස් එයාර් විසින් උතුරු ශ්‍රී ලංකාවේ චෙන්නායි සහ යාපනය අතර දෛනික සෘජු ගුවන් ගමන් හඳුන්වා දෙන බව නිවේදනය කර ඇත .

2019 දී දියත් කරන ලද යාපනය-චෙන්නායි ගුවන් ගමන දැනට සතියකට තුන් වතාවක් ක්‍රියාත්මක වන අතර එය වසංගතය අතරතුර අත්හිටුවන ලදී. පසුගිය වසරේ දෙසැම්බර් මාසයේදී සේවාව නැවත ආරම්භ වූ අතර, එතැන් සිට ඉල්ලුමේ ඉහළ යාමක් දක්නට ලැබුණි.

මූලාශ්රය: The Hindu

Translate

Featured