Home » දකුණු ආසියාවේ COVID-19 වසා දැමීම් දේශගුණික උණුසුම උග්‍ර කරයි, අධ්‍යයනයෙන් හෙළි වේ
Featured Global News News Politics

දකුණු ආසියාවේ COVID-19 වසා දැමීම් දේශගුණික උණුසුම උග්‍ර කරයි, අධ්‍යයනයෙන් හෙළි වේ

Covid-19 වසංගතය හේතුවෙන් කර්මාන්ත සහ ප්‍රවාහනය සැලකිය යුතු ලෙස වසා දැමීම් ඇතුළුව ලොව පුරා පෙර නොවූ විරූ බාධා ඇති විය. මෙම පියවර මගින් වෛරසය පැතිරීම මැඩපැවැත්වීම අරමුණු කරගත් අතර, ඒවා නොදැනුවත්වම අනපේක්ෂිත ප්‍රතිවිපාකයකට තුඩු දුන්නේය: වාතයේ කෙටි කාලීන සිසිලන අංශු සාන්ද්‍රණය නාටකාකාර ලෙස අඩු කිරීම.


මාලදිවයිනේ මිනුම් මධ්‍යස්ථානයක් වන Hanimaadhoo හි මෑතකදී කරන ලද අධ්‍යයනයකින්, මෙම වෙනස්වීම් දේශගුණයට ඇති කරන බලපෑම පිළිබඳව ආලෝකය විහිදුවයි. සිසිලන අංශු අඩුවීම වාතයේ ගුණාත්මක භාවය වැඩිදියුණු කළද, එය දිගුකාලීන හරිතාගාර වායූන්ගේ මට්ටමට යන්තම් බලපෑවේය, අවසානයේ එය ශක්තිමත් දේශගුණික උණුසුමකට තුඩු දුන් බව සොයාගැනීම් හෙළි කරයි.
මාලදිවයිනේ උතුරු කෙළවරේ පිහිටා ඇති හනිමාධූ මිනුම් මධ්‍යස්ථානය දශක දෙකකට වැඩි කාලයක් තිස්සේ වායුගෝලීය සංයුතිය සහ විකිරණ අධීක්‍ෂණය කරමින් සිටී. මධ්‍යස්ථානයේ උපායමාර්ගික පිහිටීම කලාපීය විමෝචන ප්‍රභවයන්ගෙන් හුදකලා වන අතරම ආසියානු උප මහද්වීපයේ වායු ස්කන්ධ ග්‍රහණය කරයි. මෙම අද්විතීය ස්ථානගත කිරීම වායුගෝලීය තත්ත්වයන් සහ මානව ක්‍රියාකාරකම් අතර අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳ වටිනා අවබෝධයක් සපයයි.

වසංගත වසා දැමීම් සහ දේශගුණික බලපෑම
කොවිඩ්-19 වසංගතය දකුණු ආසියාවේ දිග හැරෙන විට, ඉන්දියාව, පාකිස්තානය සහ බංග්ලාදේශය වැනි රටවල් වෛරසය පැතිරීම පාලනය කිරීම සඳහා දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ක්‍රියාත්මක කළේය. මෙම පියවර කලාපය පුරා විමෝචනය හදිසියේ හා දැඩි ලෙස අඩුවීමට හේතු වූ අතර, දේශගුණික පද්ධතිවල ප්රතිවිපාක අධ්යයනය කිරීමට අවස්ථාවක් ඉදිරිපත් කළේය. npj Climate and Atmospheric Science හි ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයෙන් හෙළි වූයේ දූෂණයට වගකිව යුතු කෙටි කාලීන වායු අංශු සාන්ද්‍රණය සැලකිය යුතු අඩුවීමක් අත්විඳින බවයි. ඊට ප්රතිවිරුද්ධව, දිගුකාලීන හරිතාගාර වායු මට්ටම් බොහෝ දුරට බල නොපා ඇත.
කෙටි කාලීන සිසිලන අංශු, aerosols ලෙසද හැඳින්වේ, සූර්ය විකිරණ නැවත අභ්‍යවකාශයට පරාවර්තනය කිරීමේ හැකියාව ඇති අතර එමඟින් පෘථිවි පෘෂ්ඨය සිසිල් කරයි. වායුගෝලයේ aerosol අන්තර්ගතය අඩු වීමත් සමඟ, සිසිලන බලපෑම අඩු වන අතර, දිගුකාලීන හරිතාගාර වායු නිසා ඇතිවන උනුසුම් බලපෑම අඩු කරයි. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස, සිසිලන අංශු ඉවත් කිරීම හරිතාගාර වායූන් නිසා ඇතිවන උනුසුම් වීම උග්‍ර කරමින්, ඒවායේ “වෙස් ආවරණ” බලපෑම අඩුවීමට හේතු විය.
වසංගතය හේතුවෙන් වසා දැමීම් අතරතුර උතුරු ඉන්දියන් සාගරය හරහා එකවර ගන්නා ලද මිනුම් මගින් පෘථිවි පෘෂ්ඨයට ළඟා වන සූර්ය විකිරණ සියයට හතක වැඩිවීමක් අනාවරණය විය. අධ්‍යයනයේ සොයාගැනීම් මගින් පෙන්නුම් කරන පරිදි විස්තාරණය කරන ලද සූර්ය විකිරණ පසුව ඉහළ උෂ්ණත්වයන්ට හේතු විය. මෙම සංසිද්ධිය අඩු වූ aerosols සහ ඉහළ මතුපිට උෂ්ණත්වය අතර සෘජු සහසම්බන්ධය ඉස්මතු කරයි.
මහාචාර්ය ඕර්ජන් ගුස්ටාෆ්සන්ගේ තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය
අධ්‍යයනයට නායකත්වය දෙමින් ස්වීඩනයේ ස්ටොක්හෝම් විශ්වවිද්‍යාලයේ මහාචාර්ය ඕර්ජන් ගුස්ටාෆ්සන් මෙම මහා පරිමාණ භූ භෞතික අත්හදා බැලීමේ වැදගත්කම අවධාරණය කරයි. වසංගතයෙන් ඇති වූ වසා දැමීම් හේතුවෙන් නිල් අහස සහ පිරිසිදු වාතය ඇති වූ අතර, සිසිලන වායු අංශු නොමැති වීම ඇත්ත වශයෙන්ම දේශගුණික උණුසුම ඉහළ යාමට හේතු වූ බව ඔහු පැහැදිලි කරයි. මහාචාර්ය ගුස්ටාෆ්සන් තවදුරටත් අවධාරණය කරන්නේ ෆොසිල ඉන්ධන දහනයෙන් පුනර්ජනනීය බලශක්ති ප්‍රභවයන් වෙත සම්පූර්ණ සංක්‍රමණයක්, ශුන්‍ය විමෝචනයක් සමඟින්, හරිතාගාර වායූන් අඛණ්ඩව පවතින අතරවාරයේ එයරොසෝල්වල වෙස් මුහුණු නැති බලපෑම වේගයෙන් හෙළි කළ හැකි බවයි.


අධ්‍යයනයේ ප්‍රතිඵලවලින් පෙනී යන්නේ අඩු විමෝචනය කරා සංක්‍රාන්ති අවධියක දී, aerosol ඉවත් කිරීම, ආවරණ ඉවත් කිරීමේ බලපෑම හේතුවෙන් ශුද්ධ දේශගුණික උණුසුමෙහි තාවකාලික වැඩි වීමක් ඇති කළ හැකි බවයි. කෙසේ වෙතත්, මෙම උනුසුම් බලපෑම බලවත් විමෝචනය අඩු කිරීමේ හදිසි අවශ්‍යතාවය යටපත් නොකළ යුතුය. දේශගුණික විපර්යාස ඵලදායී ලෙස අවම කිරීම සඳහා aerosols සහ හරිතාගාර වායු අඩු කිරීම යන දෙකම ආමන්ත්‍රණය කිරීමේ වැදගත්කම මහාචාර්ය Gustafsson අවධාරනය කරයි.

මූලාශ්රය : CSRJournal

Translate

Featured