Home » පරමාණුක අග්නිදිග ආසියාවේ ද්විත්ව භාවිත අවදානම් අපේක්ෂා කිරීම
Economy Featured Global News News Politics

පරමාණුක අග්නිදිග ආසියාවේ ද්විත්ව භාවිත අවදානම් අපේක්ෂා කිරීම

නැවත වරක්, න්යෂ්ටික ශක්තිය තට්ටු කරයි. න්‍යෂ්ටික ද්‍රව්‍ය අවභාවිතය වැළැක්වීමට ASEAN සූදානම්ද?

අග්නිදිග ආසියාව බලශක්ති ප්‍රතිපත්තියේ තීරණාත්මක සන්ධිස්ථානයක සිටී. වර්තමානයේ වඩාත්ම වේගයෙන් සංවර්ධනය වන සහ තාක්ෂණික වශයෙන් ගතික කලාපයක් ලෙස, අග්නිදිග ආසියාවේ බලශක්ති ඉල්ලුම 2050 වන විට ආසන්න වශයෙන් දෙගුණයක් වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත. ඊට සමගාමීව, එය 2000 වසරේ සිට හය ගුණයකින් පුළුල් වී ඇති ගල් අඟුරු භාවිතය මත යැපීම අඩු කිරීමට අපේක්ෂා කරයි.

අග්නිදිග ආසියාවේ වර්ධනය වන වර්ධනයට අනුගත වීම සඳහා මූලික බර බලශක්ති සැපයුම පුළුල් කිරීමේ මාර්ගයක් ලෙස ASEAN බලශක්ති මධ්‍යස්ථානය දිගු කලක් තිස්සේ දියුණු න්‍යෂ්ටික බලය දැක ඇත. කලාපය වාණිජ න්‍යෂ්ටික බලශක්තිය සඳහා සූදානම්ද, සහ එය හඳුන්වා දෙන නව අවදානම්වලට වඩා වටිනා අවස්ථා තිබේද?

වසර පහකට පෙර, පිළිතුර ගිණුම් දෙකෙහිම “සමහර විට නියමිත වේලාවට” උෂ්ණාධික ලෙස සාරාංශ කළ හැකිය. අවම වශයෙන් රටවල් හතරක් න්‍යෂ්ටික බලශක්ති කර්මාන්තයක් සඳහා යටිතල පහසුකම් ගොඩනඟමින් සිටි නමුත්, එය සම්මත කර ගැනීම සඳහා කිසිඳු දේශපාලන කැපවීමක් කර නොතිබුණි. 2011 ජපානයේ ෆුකුෂිමා ඩයිචි ව්‍යසනයෙන් පසු ලෝකය තවමත් සංවර්ධන කැටියෙන් පිටතට රිංගමින් සිටියේය.

කෙසේ වෙතත්, අද වෙනස් වන ලෝක පර්යාය යටතේ සහ “හරිත බලශක්ති” විඥානවාදයේ උච්චතම ලක්ෂ්‍යය පසුකරමින්, න්‍යෂ්ටික බලය වටා ඇති දේශපාලන වාතාවරණය සහ ජනප්‍රිය මතය දියවී ගොස් ඇත. බලශක්ති සුරක්ෂිතභාවය සහ ජාතික ස්වයං විශ්වාසය වෙත යොමු කරමින්, අග්නිදිග ආසියාවේ පිළිතුර පූර්ණ “ඔව්” වෙත සමීප කිරීමට ප්‍රමාණවත් දේශපාලන සහාය ඇතිව, අවධාරණයෙන් යුත් යෝජකයින් යලි මතු වී ඇත.

පසුගිය වසරේ ෆර්ඩිනන්ඩ් මාකෝස් ජූනියර් පිලිපීනයේ මැතිවරණ ව්‍යාපාරයක නිරත වූයේ දිනක් ක්‍රියාත්මක නොවූ තම පියාගේ යුගයේ ප්‍රබෝධමත් බටාන් න්‍යෂ්ටික බලාගාරය පුනර්ජීවනය කිරීමේ පොරොන්දුව සමඟිනි. සාර්ථක ලෙස ජනාධිපතිධුරය දිනාගත් ඔහු දැන් පිලිපීනයට කුඩා මොඩියුලර් න්‍යෂ්ටික ප්‍රතික්‍රියාකාරක (SMRs) ගෙන ඒම සඳහා එක්සත් ජනපද සමාගමක් වන NuScale සමඟ සාකච්ඡා කරමින් සිටී.

මෙම ලිපිය රස විඳිනවාද? සම්පූර්ණ ප්‍රවේශය සඳහා දායක වීමට මෙතැන ක්ලික් කරන්න. මසකට ඩොලර් 5 ක් පමණි.

තායිලන්තය මෑතකදී උප ජනාධිපති කමලා හැරිස්ගේ සංචාරයකදී එක්සත් ජනපදය සමඟ SMR ධාරිතාව ගොඩනැගීමේ හවුල්කාරිත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කළ අතර වියට්නාමය පාවෙන න්‍යෂ්ටික බලාගාර (FNPPs) ඉදිකිරීම සඳහා කොරියානු-ඩෙන්මාර්ක සමුහයකට විනෝද වෙමින් සිටී. පළමුවැන්නා ස්වභාවික වායුවෙන් විවිධාංගීකරණය කිරීමට උත්සුක වන අතර දෙවැන්න චීන පාලනයට යටත්ව ගල් අඟුරු වෙලඳපොලවල් සහ ජල විදුලි වේලි මත යැපීම ගැන කනස්සල්ලට පත්ව සිටී.

ASEAN හි යෝධයා වන ඉන්දුනීසියාව, පසුගිය වසරේ බාලි හි පැවති G-20 සමුළුවේදී අත්සන් කරන ලද ඩොලර් බිලියන 20 ක Just Energy Transition හවුල්කාරිත්වයේ ගම්‍යතාවය මත න්‍යෂ්ටික බලය යෙදවීමේ කාල රාමුව 2039 දක්වා ඉදිරියට ගෙන ගොස් ඇත.

වියට්නාමයේ කර්මාන්ත හා වෙළඳ අමාත්‍ය Nguyen Hong Dien, වාණිජ න්‍යෂ්ටික බලය වර්ධනය කිරීම “නොවැළැක්විය හැකි ප්‍රවණතාවක්” ලෙස හඳුන්වයි. නමුත් එක්සත් ජනපදය පදනම් කරගත් ස්ටිම්සන් මධ්‍යස්ථානයේ ප්‍රගුණනය නොවන සහ අපනයන පාලන විශේෂඥයෙකු වන ස්කොට් ජෝන්ස් අනතුරු අඟවන්නේ අග්නිදිග ආසියාවේ ද්විත්ව භාවිත තාක්ෂණයන් සඳහා “නැගී එන ප්‍රභවයක් සහ වෙළඳ මධ්‍යස්ථානයක්” ලෙස උපායමාර්ගික වෙළඳ පාලනයන් (STCs) නම් “අද්විතීය ප්‍රගුණනය නොවන අභියෝග” ඉදිරිපත් කළ හැකි බවයි. ) දොරටු විවෘත කිරීමට පෙර ප්රමාණවත් ලෙස ක්රියාත්මක නොවේ. ආසියාන් සාමාජික රටවල් 10 න්, සිංගප්පූරුව, තායිලන්තය, මැලේසියාව සහ පිලිපීනය පමණක් මෙම රාමු ඇති අතර, කිසිදු ද්‍රව්‍ය කළු වෙළඳපොළට නොපැමිණීම සහතික කිරීමට උපකාරී වන අතර, තක්කඩි රාජ්‍යයන්ට සහ ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායම්වලට දැවැන්ත ආයුධ නිර්මාණය කිරීමට පිළිගත හැකි මාර්ගයකි. විනාශය (WMDs).

මූලාශ්රය : Diplomat

Translate