Home » යටත් විජිතවාදයේ මතකයන් පවතින අග්නිදිග ආසියාවේ නේටෝව ප්‍රවේශමෙන් ගමන් කළ යුතුය
Featured Global News News Politics Sri Lanka

යටත් විජිතවාදයේ මතකයන් පවතින අග්නිදිග ආසියාවේ නේටෝව ප්‍රවේශමෙන් ගමන් කළ යුතුය

ඉන්දු පැසිෆික් කලාපයට නේටෝ ආක්‍රමණය කිරීම කලාපීය ගැටුම් සහ ආතතීන් උත්සන්න කරන පියවරකි. ඒ නූතන ආසියාව හැඩගස්වාගත් සහ අද චීන ජාතිකවාදයේ ප්‍රධාන භූමිකාවක් ඉටු කරන යුරෝපීය යටත් විජිතවාදයේ සහ අධිරාජ්‍යවාදයේ ඉතිහාසයෙන් නේටෝව වෙන් කළ නොහැකි බැවිනි.

2022 දී නේටෝව ප්‍රකාශ කළේ සන්ධානයේ “උනන්දුව, ආරක්ෂාව සහ වටිනාකම්” සඳහා චීනය “අභියෝගයක්” බවයි. යුක්රේනයට එරෙහි යුද්ධයේදී රුසියාවට චීන ආධාර ලබා දීම චීනය යුරෝපයට මිලිටරි තර්ජනයක් බවට පත් කරන බවට මෑතකදී නේටෝව තර්ක කර ඇත.

නේටෝව ජපානයේ සම්බන්ධතා කාර්යාලයක් විවෘත කරන අතර ජපානය, ඕස්ට්‍රේලියාව, නවසීලන්තය සහ දකුණු කොරියාව සමඟ හවුල්කරුවන් වේ. මෙය ආසියාවේ ආරක්ෂක ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පයේ ගැඹුරු යුරෝපීය මැදිහත්වීම සඳහා පළමු පියවර විය හැකිය.

යුක්රේනයේ යුද්ධය ලෝකය අස්ථාවර කර ඇති බව ජපානය තර්ක කරන අතර, චීනය වැළැක්වීම සඳහා ඉන්දු පැසිෆික් කලාපයට නේටෝව ආරාධනා කර ඇත. කෙසේ වෙතත්, බටහිර නොවන ලෝකයේ නේටෝව පුළුල් ලෙස අවිශ්වාසය.

නේටෝ: ඇමරිකානු රූකඩයක්?
සීතල යුද්ධය අවසානයේ සිට නේටෝව ඇමරිකානු බලයේ දිගුවක් ලෙස ක්‍රියා කර ඇත. 1999 දී නේටෝව කොසෝවෝ සහ සර්බියාවට බෝම්බ හෙලීම එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රඥප්තිය උල්ලංඝනය කළේය. ඇෆ්ගනිස්ථානයේ නේටෝවේ මැදිහත්වීම එක්සත් ජාතීන් විසින් අනුමත කරන ලද නමුත් එය ඇමරිකානු මිලිටරි සම්පත් නිදහස් කිරීම මගින් ඉරාකය වෙත නීති විරෝධී හා විනාශකාරී එක්සත් ජනපද ආක්‍රමණයට සහාය විය.

එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිලය ද ලිබියාවේ නේටෝ මැදිහත්වීම සඳහා කොළ එළිය ලබා දුන් නමුත් නේටෝ රාජ්‍යයන් උතුරු අප්‍රිකානු රට තුළ ඔවුන්ගේම දේශපාලන හා ආර්ථික අරමුණු ඉටු කර ගැනීම සඳහා එම යෝජනාවේ නියමයන් උල්ලංඝනය කළහ. එහි ප්‍රතිඵලය වූයේ ලිබියාව විනාශ වී උතුරු අප්‍රිකාව පුරා අස්ථාවරත්වය පැතිරීමයි. නේටෝව “ආරක්ෂක සන්ධානයක්” ලෙස හඳුන්වන රාජ්‍යයන් අප්‍රිකාවේ නොමැත.

රුසියාව යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීමට සහාය දක්වන්නේ ඉතා සුළු රටවල් ය. කෙසේ වෙතත්, බටහිර නොවන ලෝකය – අග්නිදිග ආසියාවේ බොහෝමයක් ඇතුළුව – නේටෝවේ ව්‍යාප්තියට එරෙහිව ආරක්ෂා වීමට යුක්රේනය ආක්‍රමණය කළ බවට රුසියාවේ ප්‍රකාශය සාමාන්‍යයෙන් පිළිගනී. ලෝකයේ බොහෝ දෙනෙකුට, බටහිර මිලිටරිවාදයේ යථාර්ථය රුසියාවේ තර්ක සම්පූර්ණයෙන්ම පිළිගත හැකි ය.

චීනය කලාපීය සමෘද්ධිය පෝෂණය කරයි
බොහෝ අග්නිදිග ආසියාතික රාජ්‍යයන් බටහිර සමග ඔවුන්ගේ ඓතිහාසික දුක්ගැනවිලි පසෙකට දමා ඇත. ඔවුන් ජාත්‍යන්තර පද්ධතියකට කැපවී සිටිති – තරමක් අහම්බෙන් – ඔවුන්ට හොඳින් සේවය කර ඇත.

චීනයේ නැගීම සහ එහි බිය ගැන්වීමේ ක්‍රියා ගැන කලාපීය රාජ්‍යයන් සැලකිලිමත් වේ. එහෙත් බොහෝ ආසියානු රාජ්‍යවල අංක 1 වෙළෙඳ හවුල්කරුවා චීනයයි. කලාපීය සමෘද්ධිය චීනයේ සාර්ථකත්වය මත රඳා පවතී.

තායිවානය වැනි ප්‍රශ්න සම්බන්ධයෙන් බටහිර ප්‍රකෝප කිරීම් ගැන ආසියානුවන් ප්‍රවේශම් වෙති. ආසියානුවන්ට අවශ්‍ය වන්නේ එක්සත් ජනපදයේ වර්තමානය චීනයේ බලය තුලනය කිරීමට, නමුත් එයින් අදහස් කරන්නේ ඔවුන්ට තම කලාපයේ ක්‍රියාත්මක වන යුරෝපීය මිලිටරි සන්ධානයක් අවශ්‍ය බව නොවේ.

විශේෂයෙන්ම, අග්නිදිග ආසියානු ජාතීන්ගේ සංගමයේ (ASEAN) කොටසක් වන රාජ්‍යයන්ට අවශ්‍ය වන්නේ බාහිර මැදිහත්වීම්වලින් තොරව කලාපීය ආරක්ෂාව කළමනාකරණය කිරීමයි.

කොල්ලකාරී ජාත්‍යන්තර පද්ධතියක් පිළිබඳ අග්නිදිග ආසියාතිකයන්ගේ සංජානනය පදනම් වී ඇත්තේ යුරෝපීය යටත්විජිතවාදය සමඟ ඔවුන්ගේ අත්දැකීම් මතය. රාජ්‍ය ස්වාධිපත්‍යය ආරක්ෂා කිරීම කෙරෙහි ඔවුන් දක්වන අවධානය සෘජුවම මෙම ඉතිහාසය හා බැඳී පවතී. කලාපීය ගැටුම් කළමනාකරණය කිරීම සඳහා ආර්ථික සහ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සබඳතා ගොඩනගා ගැනීම ඔවුන්ගේ ප්‍රකාශිත මනාපයයි.

පවතින ක්‍රමය යටතේ චීනය ද සමෘද්ධිමත් වී ඇති අතර එය අඛණ්ඩව පවත්වාගෙන යාමේ වගකීමක් දරයි. නමුත් එය තර්ජනයක් ලෙස සැලකෙන්නේ එය බටහිර බලයට, විශේෂයෙන්ම ඇමරිකානුවන්ට යටත් නොවන බැවිනි.

එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, එය ඇමරිකානු හමුදා කඳවුරු 300කට වඩා වට කර ඇති අතර දැඩි එක්සත් ජනපද ආර්ථික හා තාක්‍ෂණික සම්බාධකවලට යටත් කර ඇත.

ශතවර්ෂයේ නින්දාව
1839 සිට 1949 දක්වා යුරෝපීය බලවතුන්, එක්සත් ජනපදය සහ ජපානය චීන භූමිය අත්පත් කර ගැනීම, අසමාන ගිවිසුම් පැනවීම සහ චීන ජනතාව ම්ලේච්ඡත්වයට පත් කිරීම සඳහා සහභාගී වූ විට “නින්දාවේ සියවස” ලෙසින් හඳුන්වනු ලබන චීන ජාතිකවාදය අවුලුවා ඇත.

නේටෝ යනු ජපානය සමඟ ශක්තිමත් වැඩ කරන සබඳතාවයක් ස්ථාපිත කරන යුරෝපීය මිලිටරි සන්ධානයකි. අතීතයේ දී තමන්ට අවමන් කළ බලවතුන්ම දෙවන උත්සාහයක් සඳහා පෙළ ගැසෙමින් සිටින බවට චීනයේ උත්සුකයන්ට මෙය සෘජුවම ක්‍රියා කරයි.

යුක්රේනයේ යුද්ධය පිලිබඳ රුසියානු පැහැදිලි කිරීම පිළිගත හැකි යැයි සිතන ආසියාතික රාජ්‍යයන් පැහැදිලිවම කනස්සල්ලට පත් වනු ඇත්තේ නේටෝව කලාපයට ගෙනයාම, විරුද්ධවාදියෙකුට මුල්ලකට පිටුපෑමේ එම සතුරු ගතිකත්වයම අනුපිටපත් කිරීම ගැනය.

පසුගිය සියවස් කිහිපය තුළ ලෝක දේශපාලනය බටහිර යටත්විජිතවාදය සහ ප්‍රචණ්ඩත්වය විසින් නිර්වචනය කර ඇත. ඒ යුගය ඇත්තටම අවසන් වුණේ නැහැ.

දෙවන ලෝක සංග්‍රාමයෙන් පසු, යුරෝපය සීතල යුද්ධයේ අවසානයෙන් පසු ගෝලීය බටහිර අධිරාජ්‍යවාදයේ ගිනි සිළුව එක්සත් ජනපදයට ලබා දුන් අතර, එක්සත් ජනපදය – බොහෝ විට නේටෝ රාජ්‍යයන්ගේ සහාය ඇතිව – බොහෝ විට ලොව පුරා නීති විරෝධී ප්‍රචණ්ඩත්වයේ නිරත වී ඇත, විශේෂයෙන් එහි ආක්‍රමණය සමඟ ඉරාකය.

එබැවින්, එය හුදෙක් “ආරක්ෂක සන්ධානයක්” බව නේටෝ ප්රකාශයන් බටහිර නොවන ලෝකය තුළ සංශයවාදී ලෙස බැලීම පුදුමයක් නොවේ. පුදුමයට කරුණ නම්, බටහිර බලවතුන් “නීති මත පදනම් වූ ජාත්‍යන්තර පර්යායක්” නියෝජනය කරන බවට ඔවුන්ගේ අවධාරනය ලෝක ගෝලයේ වැඩි කොටසක් සමඟ අනුනාද වීමට අසමත් වන්නේ මන්දැයි තේරුම් ගැනීමට නොහැකි වීමයි.

පැසිෆික් සාගරයේ නේටෝවේ වැඩෙන පැවැත්ම බටහිර ලෝකය කිසිදා මුහුණ නොදුන් හෝ සම්පූර්ණයෙන් පිළිගෙන නැති වේදනාකාරී ඉතිහාසයක් මතු කරයි. නේටෝව එහි මෑත කාලීන ක්‍රියාවන් විශාල ලෝකය තුළ එය වටහා ගන්නා ආකාරය කෙරෙහි බලපාන ආකාරය සහ එම ක්‍රියාවන් නේටෝව තර්ජනයක් ලෙස දකින රාජ්‍යයන්ට විශ්වාසයක් ලබා දෙන ආකාරය නොසලකා හරියි.

ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ එහි පැවැත්ම, කලාපයේ බටහිර හමුදා ආධිපත්‍යය යලි තහවුරු කිරීමේ නව උත්සාහයක් ලෙස පහසුවෙන් අර්ථ දැක්විය හැක.

මූලාශ්රය : Theconversation

Translate