Home » දකුණු ආසියාව ඉවත් කිරීම: පවුල් දේශපාලනයෙන් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය මුදාගැනීම
Featured Global News News Politics Sri Lanka

දකුණු ආසියාව ඉවත් කිරීම: පවුල් දේශපාලනයෙන් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය මුදාගැනීම

පවුල් දේශපාලනයේ ව්‍යාප්තිය, බලයට සමීප වීම පුද්ගලික වාසි තකා ගසාකෑමට උත්සුක වන සයිකෝෆාන් සහ අවස්ථාවාදීන්ගේ විෂ සහිත පරිසර පද්ධතියක් ද පෝෂණය කරයි. කපටි උපක්‍රම සහ අනුවර්තනය වීමේ හැකියාව භාවිතා කරමින් තත්වයන් හරහා දක්ෂ ලෙස උපාමාරු කරමින් මෙම පුද්ගලයින් රාජ්‍යයේ රෙදිකඩටම රිංගා ගනී.

ප්‍රගතිය සහ සංවර්ධනය හඹා යාමේ දී, බොහෝ ආසියානු රටවල් දිගු කලක් තිස්සේ නොනැසී පවතින හා විනාශකාරී සංසිද්ධියක් සමඟ පොරබදමින් සිටිති: පවුල් දේශපාලනයේ ග්‍රහණය. මෙම ගැඹුරින් මුල් බැසගත් නමුත් ශුන්‍යවාදී භාවිතාව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ සාරයම යටපත් කර ඇති අතර පාලන පද්ධති තුළ පවතින සම්මතය ලෙස ඥාති සංග්‍රහය මුල් බැස ඇත. ඉන්දියාවේ ගාන්ධි වංශයේ සිට පකිස්ථානයේ භූතෝ පවුල දක්වාත්, බංගලිදේශයේ හසීනා වංශයේ සිට ශ්‍රී ලංකාවේ සේනානායක, ජයවර්ධන, ගුණවර්ධන, බණ්ඩාරනායක, රාජපක්ෂ වංශය දක්වාත් මේ ජාතීන්ගේ දේශපාලන භූ දර්ශන පැහැරගෙන ගොස් ඇති බව පෙනී යයි. අයිතිය පිළිබඳ හැඟීමකින් සහ පාලනය කිරීමට දිව්‍යමය අයිතිය පිළිබඳ ද්‍රෝහී විශ්වාසයකින්. මෙම රටවල් බොහොමයක් පවුල් දේශපාලනයේ දරුණු ප්‍රතිවිපාක අත්විඳිමින් සිටින අතර, ආසියානු සියවසේ සැබෑ විභවය අගුළු හැරීම සඳහා මෙම ප්‍රශ්නය මුලිනුපුටා දැමීමේ හදිසි අවශ්‍යතාවය අවධාරණය කරයි. නායක මෝදිගේ තේරී පත්වීමත් සමඟ ඉන්දියාව මෙම ප්‍රවණතාවයට එරෙහි වීමට පියවර ගෙන ඇති අතර, ඥාති සංග්‍රහයේ මූලයන් තවමත් පවතී.

පවුල් දේශපාලනයේ භයානකම අංශයක් වන්නේ මෙම පාලක රාජවංශ අතර අයිතිය පිළිබඳ හැඟීමක් චිරස්ථායීව පැවතීමයි. ඔවුන් බොහෝ විට තමන් පාලනය කිරීමට නෛසර්ගිකව දෛවෝපගත ලෙස සලකන අතර, භූමිය සහ එහි ජනතාව ඔවුන්ගේ පෞද්ගලික ද්වේෂසහගත ලෙස සලකයි. මෙම වැරදි විශ්වාසය සමෘද්ධිමත් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වන කුසලතාවයේ සහ ඇතුළත් වීමේ මූලධර්මවලට වලකයි. බලය ඒකාධිකාරී කිරීම සහ නැවුම් දක්ෂතා සහ විවිධ ඉදිරිදර්ශන සඳහා ඇති අවස්ථා අවහිර කිරීම මගින්, මෙම පවුල් කේන්ද්‍රීය පාලන තන්ත්‍රයන් විසින් දේශපාලන අභිලාෂය වරප්‍රසාද ලත් සුළු පිරිසකට සීමා වන පරිසරයක් නිර්මාණය කරන අතර, පුරවැසියන්ගෙන් බහුතරයක් කොන් කරන ලද සහ වරප්‍රසාද අහිමි කරයි.

පවුල් දේශපාලනයේ ව්‍යාප්තිය, බලයට සමීප වීම පුද්ගලික වාසි තකා ගසාකෑමට උත්සුක වන සයිකෝෆාන් සහ අවස්ථාවාදීන්ගේ විෂ සහිත පරිසර පද්ධතියක් ද පෝෂණය කරයි. කපටි උපක්‍රම සහ අනුවර්තනය වීමේ හැකියාව භාවිතා කරමින් තත්වයන් හරහා දක්ෂ ලෙස උපාමාරු කරමින් මෙම පුද්ගලයින් රාජ්‍යයේ රෙදිකඩටම රිංගා ගනී. නිදසුනක් වශයෙන්, විදේශීය ආයෝජකයින් අවස්ථා සොයමින් මෙම රටවලට ගිය විට, ඔවුන් බොහෝ විට අධෛර්යමත් අත්දැකීමකට මුහුණ දෙති. ආයෝජන සඳහා නුසුදුසු පරිසරයක් නිර්මාණය කරමින් රළුබව සහ උදාසීනත්වය ප්‍රදර්ශනය කරන දේශපාලනඥයන් ඔවුන්ට මුණගැසෙනවා. පසුව ආයෝජකයා මුදල් නොගෙවා ගනුදෙනුව සඳහා පහසුකම් සපයන බව කියන අතරමැදියන්-සොලිසිටර්වරුන් හෝ උපදේශකයින් වෙත හඳුන්වා දෙනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත්, සත්‍යයෙන් හෙළි වන්නේ මෙම අතරමැදියන් හුදෙක් අල්ලස් සඳහා වාහකයන් වන අතර, ව්‍යාපෘති අනුමත කිරීම් සඳහා දේශපාලකයන්ට කට්ටි පනිමින් කතා කරන අතරමැදියන් ලෙස සේවය කරන බවයි. මෙම පද්ධතිමය දූෂණය සැබෑ ආයෝජකයින් අධෛර්යමත් කරයි, විශ්වාසය ඛාදනය කරයි සහ ආර්ථික ප්‍රගතියට බාධා කරයි.

ඥාති සංග්‍රහයේ සහ දූෂණයේ මෙම පරිසරය තුළ, ආසියානු සියවසේ විනෝදාත්මක දර්ශන නිෂ්ඵල වේ. එවැනි අභිලාෂයන් මෙම විෂබීජ හා පරපෝෂිතයන්ගේ ජාලය විසුරුවා හැරීමේ දැඩි අවශ්‍යතාවයෙන් අපව වෙනතකට යොමු කරන මිත්‍යාවන් මිස අන් කිසිවක් නොවේ. ආසියානු ශතවර්ෂය යථාර්ථයක් වීමට නම් පවුල් දේශපාලනයේ විලංගුවලින් මිදී යුක්තිය සහ වගවීම ලබාදිය හැකි ශක්තිමත් ආයතන ස්ථාපිත කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. කුසලතාව, විනිවිදභාවය සහ සමාන අවස්ථා හිමිකම සහ ගජමිතුරු සංස්කෘතිය වෙනුවට ආදේශ කළ යුතුය.

පවුල් දේශපාලනය තුරන් කිරීම සඳහා දේශීය හා ජාත්‍යන්තර පාර්ශ්වකරුවන්ගෙන් සාමූහික උත්සාහයක් අවශ්‍ය වේ. දක්ෂතා පදනම් කරගත් තරඟකාරීත්වය සහ රාජ්‍ය සේවය සඳහා කැපවීම දිරිගන්වන දේශපාලන නියැලීමේ සහ සිවිල් අධ්‍යාපනයේ සංස්කෘතියක් දකුණු ආසියාතික සමාජ විසින් පෝෂණය කළ යුතුය. නෛතික රාමු ශක්තිමත් කිරීම, ස්වාධීන අධිකරණ පද්ධති ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ ප්‍රධාන ආයතනවල ස්වාධිපත්‍යය සහතික කිරීම, බලතලවල බලපෑමෙන් ආරක්ෂා වීමට උපකාරී වේ. තවද, පවුල් දේශපාලනයට එරෙහි සටනේදී ජාත්‍යන්තර සහයෝගය සහ සහයෝගීතාව ඉතා වැදගත් වේ. රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික පීඩනය, දූෂණ විරෝධී මුලපිරීම් සඳහා සහයෝගීතාවය සහ යහපාලන භාවිතයන් ප්‍රවර්ධනය කිරීම මගින් ඥාති සංග්‍රහයේ ග්‍රහණයෙන් මිදීමට සහ සැබෑ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ප්‍රගතියකට මග පෑදීමට දරන උත්සාහයන් ශක්තිමත් කළ හැකිය.

පවුල් දේශපාලනය දියුනු වන තුරු ආසියානු සියවසේ සිහිනය සැබෑ කර ගත නොහැක. පාලක රාජවංශවල මුල් බැස ගැනීම සහ අවස්ථාවාදී පරපෝෂිතයන්ගේ පරිසර පද්ධතිය ප්‍රගතියට බාධා කරයි, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අඩපණ කරයි, සහ අසමානතාවය පවත්වාගෙන යයි. මෙම අභියෝගයට මුහුණ දීම ආසියාතික ජාතීන්ට පැවරී ඇති වගකීමකි, පවුල් දේශපාලනයේ පදනම් කඩා බිඳ දමමින් කුසලතා, ඇතුළත් කිරීම් සහ වගවීම අගය කරන දේශපාලන පරිසරයක් වගා කිරීම. 21 වැනි සියවසේ ප්‍රගතියේ පහනක් බවට පත්වීමට සහ එහි අතිවිශාල ශක්‍යතාවන් සාක්ෂාත් කර ගැනීමේ මාවතකට කලාපයට සැබවින්ම අවතීර්ණ විය හැක්කේ එවිට පමණි.

මූලාශ්රය : Slguardian

Translate