Home » හේරත්හි පවුල්, කාන්තාවන් සඳහා ආපනශාලා උද්‍යාන තලේබාන් තහනම් කරයි
Afghanistan Featured News

හේරත්හි පවුල්, කාන්තාවන් සඳහා ආපනශාලා උද්‍යාන තලේබාන් තහනම් කරයි

තලේබාන් සංවිධානය ඇෆ්ගනිස්ථානයේ වයඹ දිග හේරත් පළාතේ උද්‍යාන හෝ හරිත අවකාශයන් සහිත අවන්හල්වලින් පවුල් සහ කාන්තාවන් තහනම් කර ඇති බව නිලධාරියෙක් සඳුදා ප්‍රකාශ කළේය.

එවැනි ස්ථානවල ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය මිශ්‍ර කිරීම පිළිබඳව ආගමික විද්වතුන් සහ මහජනතාවගෙන් ලැබුණු පැමිණිලි අනුව මෙම පියවර ගත් බව ඔහු පැවසීය. එය 2021 අගෝස්තුවේ බලයට පත් වූ දා සිට තලේබාන්වරුන් විසින් පනවන ලද සීමාවන් රැසක නවතම එකයි.

ඔවුන් හයවන ශ්‍රේණියෙන් ඔබ්බට පන්තිකාමරවලින් ගැහැණු ළමයින් වසා දමා ඇති අතර, එක්සත් ජාතීන්ගේ රැකියා ඇතුළු බොහෝ රැකියා වර්ගවල විශ්වවිද්‍යාලවල කාන්තාවන් වසා දමා ඇත. උද්‍යාන සහ ව්‍යායාම් මධ්‍යස්ථාන වැනි පොදු ස්ථානවලින් ද ඒවා තහනම් කර ඇත.

තලේබාන් සංවිධානය ඇෆ්ගනිස්ථානයේ වයඹ දිග හේරත් පළාතේ උද්‍යාන හෝ හරිත අවකාශයන් සහිත අවන්හල්වලින් පවුල් සහ කාන්තාවන් තහනම් කර ඇති බව නිලධාරියෙක් සඳුදා ප්‍රකාශ කළේය.

එවැනි ස්ථානවල ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය මිශ්‍ර කිරීම පිළිබඳව ආගමික විද්වතුන් සහ මහජනතාවගෙන් ලැබුණු පැමිණිලි අනුව මෙම පියවර ගත් බව ඔහු පැවසීය. බලධාරීන් පවසන්නේ ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය මිශ්‍රවීම හෝ කාන්තාවන් හිජාබය හෝ ඉස්ලාමීය හිස් වැස්ම නිවැරදිව පැළඳ නොසිටීම නිසා මෙම සීමා කිරීම් ක්‍රියාත්මක වන බවයි.

එළිමහන් භෝජන තහනම අදාළ වන්නේ හේරත් හි ආයතන සඳහා පමණි, එවැනි පරිශ්‍රයන් පිරිමින්ට විවෘතව පවතී. හේරත් හි උප සහ ගුණධර්ම අමාත්‍යාංශයේ නියෝජ්‍ය නිලධාරියෙකු වන බාස් මොහොමඩ් නසීර්, සියලුම අවන්හල් පවුල්වලට සහ කාන්තාවන්ට සීමා කර ඇති බවට මාධ්‍ය වාර්තා ප්‍රතික්ෂේප කරමින් ඒවා ප්‍රචාරණයක් ලෙස බැහැර කළේය.

එය අදාළ වන්නේ පිරිමින්ට සහ කාන්තාවන්ට හමුවිය හැකි උද්‍යානයක් වැනි හරිත ප්‍රදේශ සහිත අවන්හල් සඳහා පමණක් බව ඔහු පැවසීය. “විද්වතුන්ගෙන් සහ සාමාන්‍ය මිනිසුන්ගෙන් නැවත නැවතත් පැමිණිලි කිරීමෙන් පසු, අපි සීමාවන් නියම කර මෙම අවන්හල් වසා දැමුවෙමු.”

හේරත් හි උප සහ ගුණ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලයේ ප්‍රධානියා වන Azizurrahman Al Muhajir පැවසුවේ “එය උද්‍යානයක් වැනි නමුත් ඔවුන් එය අවන්හලක් ලෙස නම් කළ අතර පිරිමින් සහ කාන්තාවන් එකට සිටියහ. දෙවියන්ට ස්තූතියි එය දැන් නිවැරදි කර ඇත. ඒ වගේම අපේ විගණන නිලධාරීන් පිරිමි සහ ගැහැණු යන උද්‍යාන සියල්ල නිරීක්ෂණය කරනවා.” විදේශීය චිත්‍රපට, රූපවාහිනී වැඩසටහන් සහ සංගීත ඩීවීඩී අලෙවිය පළාතේ තහනම් කර ඇති බවට පළ වූ වාර්තා ද නසීර් ප්‍රතික්ෂේප කළේ එය ඉස්ලාමීය වටිනාකම්වලට පටහැනි බැවින් මෙම ද්‍රව්‍ය විකිණීමට එරෙහිව ව්‍යාපාර හිමියන්ට උපදෙස් දුන් බව පවසමිනි.

උපදෙස් පිළි නොගත් සාප්පු හිමියන් අවසානයේ ඔවුන්ගේ වෙළඳසැල් වසා දමා ඇති බව දුටු බව නසීර් වැඩිදුරටත් පැවසීය. හේරත් හි අන්තර්ජාල කැෆේ වසා දමා ඇති බවට දේශීය මාධ්‍ය වාර්තා ද ඔහු ප්‍රතික්ෂේප කළේය, නමුත් නුසුදුසු අන්තර්ගතය නිසා සූදු ආකේඩ් දැන් ළමයින්ට තහනම් බව පැවසීය. සමහර ක්‍රීඩා මගින් මක්කමේ මහා පල්ලියේ ඇති කැට හැඩැති ව්‍යුහය වන කාබාව, මුස්ලිම්වරුන් යාඥා කරන විට දෙසට හැරෙන අතර අනෙකුත් ඉස්ලාමීය සංකේතවලට අපහාස කළේය. “සිසුන් ඉගෙන ගන්නා සහ ඔවුන්ගේ අධ්‍යයන කටයුතු සඳහා භාවිතා කරන අන්තර්ජාල කැෆේ අවශ්‍ය වන අතර අපි ඒවාට අවසර දී ඇත්තෙමු,” නසීර් පැවසීය.

මූලාශ්රය : AP News

Translate