Home » කීර්තිමත් සිලෝන් ටී ගෝලීය වෙළඳපල කොටස අහිමි වේ
Asia Business Economy Featured Food & Drinks Global News News Sri Lanka

කීර්තිමත් සිලෝන් ටී ගෝලීය වෙළඳපල කොටස අහිමි වේ

මිල අධික පොහොර යෙදවුම් සහ ග්ලයිෆොසේට් බෙදාහැරීම ප්‍රමාද වීම හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකාව වෙළඳපල කොටස අහිමි වීමත්, ලෝකයේ විශාලතම ඕතඩොක්ස් කළු තේ අපනයනකරුවා ලෙස එහි පිහිටීමත් අද්දරට තල්ලු කර ඇති බැවින් සිලෝන් ටී එහි දරුණුතම අර්බුදයට මුහුණ දී සිටී.

Asia Siyaka Commodities කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ අනිල් කුක් පැවසුවේ පසුගිය වසරවල නැව්ගත කළ ප්‍රමාණයන්ට සාපේක්ෂව අපනයන පරිමාව කිලෝග්‍රෑම් මිලියන 90 කින් පමණ පහත වැටී ඇති බවයි. මෙයින් පසුව ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 400-500 ක පමණ ආදායමක් අහිමි වී ඇත.

අනෙකුත් තරඟකාරී රටවල් වඩාත් කැමති තේරීම බවට පත් වූ පරිමාවේ පහත වැටීම හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකාවට සිය වෙළඳපල අහිමි විය.

ශ්‍රී ලංකාව අද්විතීය ඕතඩොක්ස් කළු තේ නිෂ්පාදනය කරන අතර පසුගිය වසරවල අපනයන පරිමාව කිලෝග්‍රෑම් මිලියන 330 ක් පමණ විය. කෙන්යාව ලෝක වෙළඳපොළට කළු තේ කිලෝ මිලියන 400ක් පමණ නිෂ්පාදනය කරයි. ඇසෑම් හි CTC කළු තේ ඉන්දියාවේ සමස්ත අපනයනයට දායක වන අතර එය තේ කිලෝග්‍රෑම් මිලියන 240 කි.

ශ්‍රී ලංකාවේ ඕතඩොක්ස් තේ වලට ඉන්දියාව සහ වියට්නාමය අභියෝග කරන අතර ඔවුන් ශ්‍රී ලංකාවට සමාන ඕතඩොක්ස් තේ කුඩා ප්‍රමාණවලින් නිෂ්පාදනය කරයි. “අපි මෙම රටවල් දෙක සඳහා පරිපූර්ණ පිවිසුම් ස්ථානය නිර්මාණය කර ඇත,” කුක් මහතා පැවසීය. කෙන්යාව ද ඔවුන්ගේ වතුවල ඕතඩොක්ස් තේ අත්හදා බැලීමට පටන් ගෙන තිබේ. මෙම තත්ත්වය හමුවේ ඩොලරයේ මිල ද ඉහළ ගොස් ඇති අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ලංකා තේ ගැන හිතවත් සමහර ගැනුම්කරුවන් මිල අඩු වෙනත් තේ වර්ග වෙත යොමු වී ඇත.

මේ අතර ජපානයේ වෙළුම් ප්‍රමාණය සියයට 40-45 කින් පමණ පහත වැටී ඇති අතර දිඹුල, ඌව සහ නුවරඑළිය තේ වල ප්‍රමුඛතම ගැනුම්කරුවා වන බැවින් ඉහළ වගාකරුවන්ට මෙය බලපා ඇත. “වෙන්දේසියට ඔවුන්ගේ බලපෑම සැබෑ මිලදී ගැනීම මෙන් දෙතුන් ගුණයක් වේ,” කුක් මහතා පැවසීය.

පරිමාව පහත වැටීමට හේතු වූ ගෘහස්ථ ගැටළු වලට අමතරව, ගෝලීය නැව් අර්බුදය සහ බහාලුම් ලබා ගැනීමේ හැකියාව සමඟ ශ්‍රී ලංකාව අභියෝගයට ලක් විය. මේ වසරේ ලිහිල් කිරීමට බලාපොරොත්තු වන භාණ්ඩ ප්‍රවාහන වියදම් අහස උසට නැඟීම; ඇසුරුම් ද්‍රව්‍ය වෙත ප්‍රවේශ වීමට ඇති හැකියාව සහ හැකියාවට අමතරව. එපමනක් නොව, දෘඪ මුදල් ලබා ගැනීම තවත් සැලකිල්ලක් විය. එක් හොඳ දෙයක් නම් වෙන්දේසි ඉදිරියට යාමයි, එය සටහන් විය.

වැවිලිකරුවන්ගේ සංගමයේ ප්‍රකාශක හේලීස් වැවිලි සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ආචාර්ය රොෂාන් රාජදුරෙයි මහතා කනස්සල්ල පළ කළේ වතුවල දළු කහ පැහැයට හැරෙමින් පවතින අධික පොහොර මිල පිළිබඳ වතු තවමත් ගැටලුවලට මුහුණ දෙන බවයි.

මීට අමතරව, ග්ලයිෆොසේට් තහනම ඉවත් කර ඇතත් එය වතුවලට තවමත් ළඟා වී නොමැති බව ඔහු සඳහන් කළේ අධික බලශක්ති, ප්‍රවාහන වියදම් හේතුවෙන් තේ ඒකක මිල ද ඉහළ ගොස් ඇති බවයි.

තේ කම්හල් බොහෝමයක් ධාරිතාවයෙන් ක්‍රියාත්මක වීම හේතුවෙන් නිෂ්පාදන පිරිවැය ඉහළ යාම හේතුවෙන් තේ කර්මාන්ත ශාලා අර්බුදයකට ලක්ව ඇති බව කර්මාන්ත ශාලා හිමියන්ගේ සංගමයේ සභාපති ලයනල් හේරත් මහතා බිස්නස් ටයිම්ස් වෙත පැවසීය.

කර්මාන්ත ශාලා මුහුණ දෙන අරගල මධ්‍යයේ වුවද ඒවා අඛණ්ඩව පවත්වා ගෙන යන නමුත් විදුලි බිල තවදුරටත් වැඩි කළහොත් තත්ත්වය තවත් උග්‍ර විය හැකි බවත් කුඩා වතුයායට පොහොර අඩු මිලට ලබා නොදුන්නොත් නිෂ්පාදන පරිමාව තවදුරටත් පහළ මට්ටමක පවතිනු ඇති බවත් ඔහු පැවසීය.

පසුගිය වසරේ නිෂ්පාදනය සියයට 17-20 අතර පහත වැටුණු අතර මෙම කාලය තුළ ඩොලර් මිලියන 179 ක පමණ ආදායමක් අහිමි වූ බව ඔහු පැවසීය.

මෙම වසරේ නිෂ්පාදන ප්‍රමාණය කිලෝග්‍රෑම් මිලියන 300ක් ඉලක්ක කර ගනිමින් ප්‍රකෘතිමත්වීමක් කර්මාන්තය අපේක්ෂා කරයි. එසේ නොමැතිනම් මෙම අපේක්ෂිත වැඩිවීම ලබා ගත නොහැකි බවද හේරත් මහතා පැහැදිලි කළේය.

පොහොර මිටියක් රුපියල් 5000 සිට රුපියල් 15-20,000 දක්වා ඉහළ යාමත් සමඟ පිරිවැය අහස උසට ළඟා වී ඇති අතර ඉහළ පොලී පිරිවැය කර්මාන්තශාලාවලට ද බලපා ඇති බව ඔහු සඳහන් කළේය.

අධික මිලට පොහොර මිලදී ගැනීමට නොහැකිවීම හේතුවෙන් ජනවාරි මාසයේ ද පෙර වසරට සාපේක්ෂව පරිමාවේ අඩුවීමක් දක්නට ලැබෙන බවද හේරත් මහතා පැවසීය.

මූලාශ්රය: Sunday Times

Translate