Home » කැඩුණු අස්ථි සවි කිරීමේ උපකරණය ගාසා, ශ්‍රී ලංකාව සහ යුක්රේනයේදී පරීක්ෂාවට ලක් කර ඇත
Economy Featured Global News News Politics Sri Lanka Technology Ukraine

කැඩුණු අස්ථි සවි කිරීමේ උපකරණය ගාසා, ශ්‍රී ලංකාව සහ යුක්රේනයේදී පරීක්ෂාවට ලක් කර ඇත

අධිරාජ්‍ය පර්යේෂකයන් විසින් බිඳුණු අස්ථි සඳහා අඩු වියදම්, නිෂ්පාදනය කිරීමට පහසු ස්ථායීකාරකයක් නිපදවා ඇත්තේ එවැනි උපකරණ හිඟ තැන්වලට උපකාර කිරීම සඳහා ය.

බාහිර සවි කරන්නෙකු ලෙස හඳුන්වන ස්ථායීකාරකය, අවට ලෝහ රාමුවකට සවි කර ඇති ලෝහ අල්ෙපෙනති හෝ ඉස්කුරුප්පු සමඟ කැඩුණු අස්ථි රඳවා තබා ගනී.

වාණිජ උපාංගවල මිලෙන් දහයෙන් එකක් වන නමුත් ඒ හා සමාන කාර්ය සාධනයක් සහිත බාහිර සවිකරන්නෙකු සංවර්ධනය කිරීමට අපි සමත් වී ඇත. ආචාර්ය Mehdi Saedi

අස්ථි සමඟ මෘදු පටකවලට දැඩි ලෙස හානි වූ විට, අස්ථි නිශ්චිතව සවි කිරීමේ මෙහෙයුමක් සිදු කිරීමට පෙර, පාදවල සහ අත්වල අස්ථි බිඳීම් තබා ගැනීමේ පළමු පියවර වන්නේ බාහිර සවි කරන්නන් ය.

කෙසේ වෙතත්, බොහෝ ප්‍රදේශවල ඒවායේ මිල සහ අඩු ප්‍රයෝජනය යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ මිනිසුන් බරපතල සංකූලතා හෝ නුසුදුසු සුව කිරීමට හේතු විය හැකි ගෙදර හැදූ හෝ අඩු ගුණාත්මක සවි කරන්නන් වෙත යොමු වීමයි.

Imperial external fixator දැනට ගාසා තීරයේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ පරීක්ෂාවට ලක්ව ඇති අතර, යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීමෙන් පසු, අර්බුදයට උපකාර කිරීම සඳහා පෝලන්තයේ සවිකරන යන්ත්‍ර 500කට අධික ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදනය කර ඇත.

අනපේක්ෂිත තත්වයන්ට ප්රතිචාර දැක්වීම

වෛද්‍ය තාක්‍ෂණයේ ෆ්‍රොන්ටියර්ස් හි ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති මෙම සවිකරන යන්ත්‍රය මිල අඩු වන අතර ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන්ට අනුව දේශීයව නිෂ්පාදනය කළ හැකි සැහැල්ලු මෝස්තරයක් ඇත. අඩුම සංවර්ධිත රටවල් ඇතුළුව ලෝකයේ ඕනෑම තැනක සවිකරන යන්ත්‍රය නැවත නැවතත් නිවැරදිව නිෂ්පාදනය කිරීමට ඉඩ සලසන සැලසුම සහ මෙවලම් කට්ටලය කණ්ඩායම විසින් සංවර්ධනය කරන ලදී.

ශ්‍රී ලංකාව තුළ, අඩු සහ මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටවල (LMICs) අස්ථි බිඳීම්වලින් සියයට 70ක් පමණ වන මාර්ග අනතුරු සඳහා එය පරීක්‍ෂා කෙරේ. යුක්රේනයේ සහ ගාසා තීරයේ, එවැනි උපකරණවල අනපේක්ෂිත ඉල්ලුම සහ සැපයුම ඇති කලාප දෙකෙහිම, එය වෙඩි තැබීම් තුවාල සහ අනෙකුත් ගැටුම් කම්පන සඳහා භාවිතා වේ.

ඉම්පීරියල් හි ජෛව ඉංජිනේරු දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රධාන පර්යේෂක ආචාර්ය Mehdi Saeidi පැවසුවේ: “අපි වාණිජ උපාංගවල මිලෙන් දහයෙන් එකක් වන නමුත් ඒ හා සමාන කාර්ය සාධනයක් සහිත බාහිර සවිකරන යන්ත්‍රයක් නිපදවීමට සමත් වී ඇත්තෙමු. මෙම උපකරණයට යුක්රේනයේ යුද්ධයේදී සිදු වූ ගැටුම් කලාප සඳහා හෝ අනපේක්ෂිත සිදුවීම් සහ තත්වයන්ට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ඉහළ යාමේ ධාරිතාවක් සැපයිය හැකිය.

සවි කිරීම සෑදී ඇත්තේ කලම්ප පද්ධති හතරකින් සහ සැරයටියකින් වන අතර, ඒවා ඇඹරීම සහ හැරීම වැනි සාම්ප්‍රදායික නිෂ්පාදන ක්‍රම භාවිතා කරමින් පහසුවෙන් ලබාගත හැකි ද්‍රව්‍ය වන මල නොබැඳෙන වානේ සහ ඇලුමිනියම් වලින් නිෂ්පාදනය කළ හැකිය.

කෙසේ වෙතත්, කොටස්වල නිරවද්‍යතාවය නිසා, මූලික පරීක්ෂණවලින් පෙනී ගියේ සවිකරන යන්ත්‍රය ඉතා දක්ෂ ක්‍රියාකරුවන් විසින් හෝ උසස් යන්ත්‍ර සූත්‍ර භාවිතයෙන් ගොඩනැගිය යුතු බවයි. එබැවින් Dr Saeidi විසින් නිෂ්පාදනය පහසු, වේගවත් සහ ඉහළ නිරවද්‍යතාවයකින් ප්‍රතිනිෂ්පාදනය කිරීම සඳහා සරඹ බිටු, කියත් සහ කැපුම් මාර්ගෝපදේශ ඇතුළු සංරචක සහිත නිෂ්පාදන මෙවලම් කට්ටලයක් නිපදවා ඇත.

පසුව සවිකරන යන්ත්‍රය මළ සිරුරු කකුලේ අස්ථිවල පරීක්ෂාවට ලක් කරන ලද අතර, එය වාණිජ උපාංගවලට සමාන දෘඩතාවයක් ඇති බව පෙන්නුම් කරන අතර, දිගු කාලීනව ඇටකටු තබා ගැනීමේ හැකියාව පෙන්නුම් කිරීම සඳහා උපාංගය මත පීඩනය අනුකරණය කරන යාන්ත්‍රික පරීක්ෂණවලට භාජනය විය.

ක්ෂේත්ර අත්හදා බැලීම්

මෙම උපකරණය දැන් රටවල් තුනක අත්හදා බලමින් පවතී. ශ්‍රී ලංකාවේ හවුල්කරුවන් විසින් වාර්තා කරන ලද හිඟයකට ප්‍රතිචාර වශයෙන් මෙම උපකරණය මුලින් නිර්මාණය කරන ලද අතර, මොරටුව විශ්ව විද්‍යාලයේ ආචාර්ය පූජි සිල්වා සමඟින්, ඉම්පීරියල් බාහිර සවි කරන්නා සහ ඒ ආශ්‍රිත මෝස්තර අත්හදා බලමින් පවතී.

ගාසාහි, බීරූට් හි ඇමරිකානු විශ්ව විද්‍යාලයේ මහාචාර්ය ගසන් අබු-සිට් සමඟ සහයෝගයෙන්, උපකරණය බොහෝ දුරට වෙඩි වැදී තුවාල සහිතව අත්හදා බලනු ලැබේ. මෙම පරීක්ෂණය මගින් බාහිර සවිකරන යන්ත්‍රය පිරිසිදු කිරීමට, විෂබීජහරණය කිරීමට සහ නැවත භාවිතා කිරීමට ඇති හැකියාව තක්සේරු කරයි.

මහාචාර්ය අබු-සිට්ටා මෙසේ පැවසීය: “මීට පෙර පැවති යුද්ධවලදී ගාසාවේ රෝහල්වල බාහිර සවිකරන යන්ත්‍ර අවසන් වූ අතර එය රෝගී සත්කාර අනතුරට ලක් විය. දේශීයව සවිකරන යන්ත්‍ර නිෂ්පාදනය කිරීමේ හැකියාව වර්ධනය කිරීම යනු මෙය නැවත සිදු නොවන බවයි.

ගාසා හි ඉස්ලාමීය විශ්ව විද්‍යාලය (IUG) සමඟ සහයෝගයෙන් ගාසා හි සම්පූර්ණයෙන්ම නිෂ්පාදනය කරන ලද උපාංග සමඟ දෙවන අත්හදා බැලීම ඉක්මනින් ආරම්භ වනු ඇත. සූදානම් වීමේදී, ඉම්පීරියල් හි මෙවලම් කට්ටලය භාවිතයෙන් බාහිර සවිකරන යන්ත්‍රය නිෂ්පාදනය කිරීම පිළිබඳව වෛද්‍ය සයිඩි IUG වෙතින් වෛද්‍ය සාදික් අබ්ඩෙලාල් පුහුණු කළේය.

යුක්රේන ගැටුම පුපුරා යාමේදී, පෝලන්තයේ ශල්‍ය වෛද්‍යවරුන් විසින් ඉම්පීරියල්ගේ මහාචාර්ය ඇන්තනි බුල් වෙත ළඟා වූ අතර, ඔවුන්ට හදිසියේ එවැනි සවිකරන්නන් අවශ්‍ය වූ අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස යුක්‍රේනයේ භාවිතය සඳහා උපාංග 500 කට වඩා නිෂ්පාදනය කරන ලදී. ඉම්පීරියල්ගේ වෙබ් අඩවියේ නොමිලේ ලබා දුන් චිත්‍ර ඉංජිනේරුවන්ට අවශ්‍ය විය .

ඉම්පීරියල් හි යාන්ත්‍රික ඉංජිනේරු දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යයන විමර්ශකයෙකු වන මහාචාර්ය ජොනතන් ජෙෆර්ස් මෙසේ පැවසීය: “මීට වසර ගණනාවකට පෙර අපගේ හමුදා සහ සිවිල් කම්පන ශල්‍ය වෛද්‍යවරුන් විසින් හඳුනාගෙන ඇති අවශ්‍යතා මත පදනම්ව සංකල්පනය කරන ලද මෙම කාර්යය මූලික ඉංජිනේරු විද්‍යාවට වඩාත්ම භයානක දුක් වේදනා අවම කළ හැකි ආකාරය පෙන්නුම් කරයි. තත්වයන්ගෙන්. යුක්රේනයේ තත්වය හරියටම මෙම ව්‍යාපෘතිය සංකල්පනය කළේ ඇයිද යන්න සහ ඉහළ ඉල්ලුමට ප්‍රතිචාර දැක්වීමේ හැකියාව පෙන්නුම් කරයි.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවර්ධන වැඩසටහනේ හවුල්කරුවන්ගේ සහය ඇතිව විශාල පරිමාණයෙන් තවත් LMICs වෙත සැලසුම දියත් කිරීමට කණ්ඩායම දැන් අපේක්ෂා කරයි. කාර්යය සඳහා අරමුදල් සපයන ලද්දේ NIHR විසිනි (ව්‍යාපෘති යොමු 16/137/45).

Mehdi Saeidi, Spencer C. Barnes, Michael A. Berthaume, Sander R. Holthof, Giovanni S. Milandri, Anthony MJ Bull සහ Jonathan Jeffers විසින් ‘ අඩු සහ මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටවල් සඳහා අඩු මිලට දේශීයව නිෂ්පාදනය කළ හැකි ඒකපාර්ශ්වික අධිරාජ්‍ය බාහිර සවි කරන්නා’ Frontiers in Medical Technology හි ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත.

මූලාශ්රය: Mirage News

Translate