Home » චීනයේ අරමුදල් සහිත ව්‍යාපෘති ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික දුක්ඛිත තත්ත්වයන් ගැඹුරු කරයි
Business China Economy Featured Global News News Politics Sri Lanka Technology

චීනයේ අරමුදල් සහිත ව්‍යාපෘති ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික දුක්ඛිත තත්ත්වයන් ගැඹුරු කරයි

පසුගිය දශකය තුළ, දිවයිනේ ආර්ථිකය නංවාලීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ දැවැන්ත යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘති ඉදිකිරීමට චීනය අරමුදල් සම්පාදනය කළේය. කෙසේ වෙතත්, මේ වසර මුලදී ඉන්දියන් සාගරයේ කුඩා රට ආර්ථික වශයෙන් කඩා වැටීමෙන් පසුව, එය මෙතෙක් මුහුණ දී ඇති දරුණුතම අර්බුදයට මෙම ව්‍යාපෘති දායක වී තිබේද යන්න ප්‍රශ්න මතු විය.

කොළඹ මුහුදු තීරයේ ආධිපත්‍යය දරන වරාය නගරයක් ගොඩනඟා ඇත්තේ මුහුදෙන් ගොඩගත් හෙක්ටයාර 269 ක භූමි භාගයක ය. එය සමෘද්ධිමත් ව්‍යාපාරික හා මූල්‍ය කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත්වීමට නියමිතව තිබූ නමුත් එය පාහේ පාළුවට ගොස් ඇත. දශකයකට පමණ පෙර මත්තල නගරයේදී ආරම්භ කරන ලද ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපළක් හැඳින්වෙන්නේ “ලෝකයේ හිස්ම ගුවන් තොටුපල” ලෙසිනි. චීනයේ අරමුදල් සහිත ව්‍යාපෘති දෙකම ශ්‍රී ලංකාවේ ණය බරට එකතු කළ “සුදු අලි” ලෙස සැලකේ.

“ගුවන්තොටුපල ක්‍රියාත්මක වෙන්නේ නැහැ. කොළඹ වරාය නගරය ජාත්‍යන්තර ආයෝජකයින් ආකර්ශනය කර ගැනීමට නියමිතව තිබුණත් මේ වන විට එක ආයෝජකයෙකුවත් නැහැ” යැයි ශ්‍රී ලංකා ආරක්‍ෂක හා භූ දේශපාලන විශ්ලේෂක අසංග අබේගුණසේකර පැවසීය. “මේ සියලු ව්‍යාපෘති මූල්‍යමය වශයෙන් ශක්‍ය නොවන නිසා ඒවායේ ආදායම් ආකෘතිය පිළිබඳ ප්‍රශ්නයක් තිබෙනවා. ඒවා ගොඩනඟා ඇත්තේ ඉහළ පොලී අනුපාත සහිත තිරසාර නොවන විශාල ණය ප්‍රමාණයක් සමඟිනි.

මේ වසර මුලදී ශ්‍රී ලංකාව ආහාර, ඉන්ධන සහ ඖෂධ ආනයනය කිරීමට විදේශ විනිමය හිඟ වූ විට චීන ව්‍යාපෘති කෙරෙහි අවධානය යොමු විය. ව්‍යසනකාරී ආර්ථික පසුබෑම මිලියන 22 ක ජනතාවක් සිටින ජාතියේ බොහෝ දෙනෙකු දරිද්‍රතාවයට තල්ලු කර ඇත. කලක් මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටක උද්ධමනය උග්‍රවීමත් සමඟ ජීවන මට්ටම පහත වැටී ඇත. ලෝක ආහාර වැඩසටහන ඇස්තමේන්තු කරන්නේ මිලියන 6 කට ආසන්න පිරිසකට ආහාර ආධාර අවශ්‍ය බවයි.

හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂගේ නායකත්වයෙන් යුත් පසුගිය රජය විසින් ආර්ථික අවභාවිතය සහ දර්ශනීය ඉන්දීය සාගර රටෙහි සංචාරක ඉපැයීම් අහිමි කිරීමට තුඩු දුන් COVID-19 වසංගතය හේතුවෙන් රටේ අර්බුදයට දොස් පවරනු ලැබේ.

විශ්ලේෂකයින් පවසන්නේ චීනයේ අරමුදල් සහිත ව්‍යාපෘති සඳහා ඩොලර් බිලියන ගණනින් වියදම් කිරීම ශ්‍රී ලංකාවේ දුක්ඛිත තත්ත්වය ගැඹුරු කළ බවයි. ඇස්තමේන්තු අනුව ශ්‍රී ලංකාවේ ඩොලර් බිලියන 40 ක ණය ප්‍රමාණයේ චීන ණය ප්‍රමාණය 10% සිට 20% දක්වා පරාසයක පවතී.

නවදිල්ලියේ Observer Research Foundation හි අධ්‍යයන සහ විදේශ ප්‍රතිපත්ති පිළිබඳ උප සභාපති Harsh Pant පැවසුවේ, “පත්‍රය බැලීමෙන් ඔබට පැවසීමට වඩා බොහෝ විට මිල අධික වන විධිවිධාන ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා චීනය ප්‍රසිද්ධය. “ශ්‍රී ලංකාවේ දේශපාලන පන්තියට චීනයෙන් ඔවුන් ලබා ගනිමින් සිටි කෙටි කාලීන ජයග්‍රහණවල දිගු කාලීන ප්‍රතිවිපාක තේරුම් ගැනීමට ඇති නොහැකියාව මෙය සිදුවීමට ඉඩ දී ඇත.”

සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවලට මාර්ග, ගුවන්තොටුපළ, වරාය සහ අනෙකුත් යටිතල පහසුකම් ඉදිකිරීම සඳහා බීජිනය ණය ලබා දෙන චීනයේ තීරය සහ මාර්ග වැඩසටහනට අත්සන් තැබූ රටවලින් එකක් ශ්‍රී ලංකාව විය.

විශ්ලේෂකයින්ට අනුව, චීනයට ශ්‍රී ලංකාව දරන ණය, බීජිනයට එරෙහිව පසුපසට තල්ලු කිරීම දුෂ්කර විය හැකිය. අගෝස්තු මාසයේදී, ශ්‍රී ලංකා බලධාරීහු ඉන්දියාවේ සහ එක්සත් ජනපදයේ විරෝධතා හේතුවෙන් චීන නාවික හමුදාවට අයත් යුවාන් වැන්ග් 5 නෞකාවට චීනය විසින් ඉදිකරන ලද හම්බන්තොට වරායේ නැංගුරම් ලෑමට මුලින් අවසර ප්‍රතික්ෂේප කළ නමුත් පසුව එය පැමිණීමට අවසර දුන්හ.

චීනය මෙම නෞකාව විද්‍යාත්මක හා පර්යේෂණ යාත්‍රාවක් ලෙස නම් කර ඇතත්, ආරක්ෂක විශ්ලේෂකයින් පැවසුවේ එය රොකට් සහ මිසයිල දියත් කිරීම් නිරීක්ෂණය කළ හැකි අභ්‍යවකාශ සහ චන්ද්‍රිකා ලුහුබැඳීමේ ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණවලින් පිරුණු නිරීක්ෂණ නෞකාවක් බැවින් ඉන්දියාව සැලකිලිමත් වන බවයි.

චීන ව්‍යාපෘති ඉන්දියන් සාගරයේ එහි උපායමාර්ගික අභිලාෂයන් සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති බවට මෙම සිදුවීම කනස්සල්ලට හේතු විය. 2017 වසරේ හම්බන්තොට වරාය චීනයට වසර 99කට බදු දී ඇත්තේ ශ්‍රී ලංකාව එය ඉදිකිරීමට ගත් ණය ආපසු ගෙවීමට නොහැකිව සිටියදීය. ගෝලීය වාණිජ කටයුතු සඳහා අත්‍යවශ්‍ය මුහුදු මාර්ගයක් වන ඉන්දියන් සාගරයේ බලය ප්‍රක්ෂේපණය කිරීම සඳහා චීනයේ නාවික හමුදාව විසින් මෙම වරාය භාවිතා කළ හැකි බවට ඉන්දියාව සහ බටහිර රටවල් තුළ බියක් ඇති විය.

“මගේ සොයාගැනීම්වලින් මට පෙනී ගියේ මෙම ව්‍යාපෘති ශ්‍රී ලංකාවේ සිවිල් මෙහෙයුමකට වඩා වැඩි බවයි. ඔවුන් ඉදිරියේදී හඳුන්වලා දෙන හම්බන්තොටින් වගේ හමුදා මෙහෙයුමක් තියෙන්න පුළුවන්” යැයි අබේගුණසේකර පවසයි.

චීනය එවැනි උත්සුකයන් තරයේ ප්‍රතික්ෂේප කරයි. පසුගිය මාසයේ විදේශ අමාත්‍යාංශ සාකච්ඡාවකදී චීන විදේශ අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශක ෂාඕ ලිජියන් පැවසුවේ “චීනය කිසි විටෙකත් ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දෙන ආධාර සඳහා කිසිදු දේශපාලන තත්ත්‍වයක් හෝ එම රට තුළ ආයෝජන සහ මූල්‍යකරණයෙන් දේශපාලන අවශ්‍යතා අපේක්ෂා නොකළ” බවයි. ශ්‍රී ලංකාවේ දුෂ්කරතා පිළිබඳව බීජිනය සංවේදී වන බව පවසමින්, “චීනය ද ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික හා සමාජීය සංවර්ධනය සඳහා තම හැකියාව තුළ ආධාර ලබා දී ඇති” බව පැවසීය.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලෙන් ඩොලර් බිලියන 2.9 ක ඇපදීමක් ලබා ගැනීම සඳහා තීරණාත්මක වන සිය ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සඳහා චීනය සමඟ ඉක්මන් සාකච්ඡා පැවැත්වීමට ශ්‍රී ලංකාව දැන් බලාපොරොත්තු වේ.

නය ලබා ගැනීම සඳහා කොලඹ සැප්තැම්බර් මාසයේදී ජාමූඅ සමග කාර්ය මණ්ඩල මට්ටමේ ගිවිසුමකට එළැඹි නමුත් එය චීනය, ඉන්දියාව සහ ජපානය ඇතුළු එහි ණය හිමියන්ගේ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කරන බවට සහතික වීම මත නොසැලී සිටියි.

මූලාශ්රය: Voa News

Translate