Home » ශ්‍රී ලංකාවේ අයවැය අභියෝගාත්මක ආර්ථික අර්බුදයකට මඟ පෙන්වයි
Economy Featured Global News Lifestyle News Politics Sri Lanka

ශ්‍රී ලංකාවේ අයවැය අභියෝගාත්මක ආර්ථික අර්බුදයකට මඟ පෙන්වයි

ලන්ඩන්, (16/11 – 57)

ශ්රී ලංකාව ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ රටේ බංකොලොත් බව පෙන්වා දී ඇත අයවැය 2024 සඳහා, ඔහු උත්සාහ කරන පරිදි මිශ්‍ර සමාලෝචන ලබා ගනී හමුවෙනවා ක ඉල්ලීම් ජාත්යන්තර මූල්ය අරමුදල ඇපදීම වැඩසටහන තවදුරටත් මහජනතාව වපුරන්නේ නැතිව අමනාපය අපේක්ෂිත මැතිවරණවලට පෙර.

සමහර නිරීක්ෂකයෝ යෝජනාවලට ප්‍රශංසා කළහ, ඒවා ඇතුළත් කළ දේ පමණක් නොව, ඔවුන් නොකළ දේ ද, අලුත් දෙයක් නොවේ බදු දැනටමත් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති ඉහළ නැංවීම් මත. එහෙත් තවත් අය කනස්සල්ල පළ කළේ අයවැය ඇතැම් ඡන්දදායකයින් සතුටු කිරීමට සැලසුම් කර ඇති බවත්, තාවකාලිකව පමණක් බවත්, ඒ සඳහා ප්‍රමාණවත් උදව්වක් නොකරන බවත්ය. අරගල කරනවා ස්කන්ධ.

ශ්‍රී ලංකාවේ මැතිවරණ වර්ෂයේ අයවැය නොවැම්බර් 13 වන දින ඉදිරිපත් කරන ලද අතර, එය ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල සහ එහි ඡන්දදායකයින් අතර රේඛාව හරහා ගමන් කරයි. 2024 සැලැස්ම ‘ප්‍රතිසංස්කරණයට ඇලී සිටීම’ සඳහා ප්‍රශංසාවට ලක් වූ නමුත්, අරගල කරන ජනතාවට උපකාර කිරීමට ප්‍රමාණවත් නොවන ප්‍රතිවිරෝධතා හේතුවෙන් විවේචනයට ලක් වේ.

වික්‍රමසිංහ සඳුදා අයවැය එළිදැක්වූ අතර, ඔහුගේ ආන්ඩුව නිවේදනය කළේය සැලැස්ම මෙම වසරේ ඇස්තමේන්තුගත රුපියල් ට්‍රිලියන 2.6 සිට බදු ආදායම රුපියල් ට්‍රිලියන 3.82 (ඩොලර් බිලියන 11.67) දක්වා වැඩි කිරීමට. සති දෙකකට පෙර, IMF විසින් නියම කර ඇති ඉලක්ක සපුරා ගැනීමේ උත්සාහයේ කොටසක් ලෙස, ජනවාරි සිට ක්‍රියාත්මක වන පරිදි, 15% සිට 18% දක්වා එකතු කළ අගය මත බද්ද (VAT) වැඩි කරන බව රජය නිවේදනය කර ඇත.

මූල්‍ය හිඟ ඉලක්කය රුපියල් ට්‍රිලියන 2.85ක් හෙවත් දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 9.1%ක් ලෙස ඇස්තමේන්තු කර ඇත, එය වත්මන් වර්ෂය සඳහා සංශෝධිත දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයේ 8.5% ට වඩා වැඩි ය. “මේ රටේ ජනතාව මුහුණ දෙන දුෂ්කරතා ගැන අපි දන්නවා. ස්ථාවර හා සංවර්ධිත ආර්ථිකයක් කරා යන මාවත සුන්දර නැහැ. එය දුෂ්කර, දුෂ්කර සහ අභියෝගාත්මකයි,” වික්‍රමසිංහ සිය අයවැය කතාවේදී කියා සිටියේ මෑත කාලීනව ඉල්ලා සිටි විරෝධතාවල නැගීමෙන් පසුවය. ඉහළ ජීවන වියදම් මඟහරවා ගැනීම සඳහා වැටුප් වැඩිවීම්.

බංකොලොත් භාවයෙන් ගොඩ ඒමට උත්සාහ කරන රටක් සන්ධිස්ථානයක සිටින බව ජනාධිපතිවරයා විස්තර කළේය. “මෙම අභියෝගාත්මක කාලපරිච්ඡේදය තුළ සාර්ථකව ගමන් කළහොත් නිදහස් යහපත් සමාජයක් බිහිකළ හැකියි. ඒ වෙනුවට දේශපාලන අරමුණු මත ජනතාවට සහන ලබාදී වැලි මාලිගා ඉදිකළහොත් රට නැවතත් බංකොලොත් වනු ඇත.”

එසේ වුවද, වික්‍රමසිංහ සිවිල් සේවකයන්ට සහ විශ්‍රාමිකයන්ට නව සහන ක්‍රම යෝජනා කළේය. මිලියන 1.3ක් වන රජයේ සේවකයන්ට ජීවන වියදම් දීමනා වශයෙන් අතිරේක රුපියල් 10,000ක් ලබාදීමට සැලසුම් කර ඇති අතර, 730,000ක් වන රජයේ විශ්‍රාම වැටුප් ලබන්නන් සඳහා දැනට පවතින රුපියල් 2,500 සිට රුපියල් 5,025 දක්වා දීමනා වැඩි කිරීමට සැලසුම් කර ඇත.

උද්ධමනය අඩු වී ඇතත් අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍යවල පිරිවැය ඉහළ නංවා ඇති ආර්ථික අර්බුදයකින් ශ්‍රී ලාංකිකයන් වෙව්ලමින් සිටිති. මේ අතර, ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලට අනුමැතිය දෙමින් වික්‍රමසිංහ, වැඩසටහන යටතේ විදේශ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සහ ජාත්‍යන්තර ස්වෛරීත්ව බැඳුම්කර පියවීම සඳහා රුපියල් ට්‍රිලියන 3 ක දැවැන්ත ප්‍රතිපාදනයක් යෝජනා කළේය. 2022 දී ශ්‍රී ලංකාව සිය විදේශ ණය පැහැර හැරීමෙන් පසු, අරමුදල මේ වසර මුලදී ඩොලර් බිලියන 2.9 ක ඇපදීමක් සමඟ ගලවා ගැනීමට පැමිණියේය.

රට සැප්තැම්බර් මාසයේදී වැඩසටහන පිළිබඳ එහි පළමු සමාලෝචනය අසාර්ථක වූ නමුත් පසුගිය මාසයේ නව වාරිකයක් විවෘත කිරීමට කාර්ය මණ්ඩල මට්ටමේ එකඟතාවයකට එළඹුණි.

වික්‍රමසිංහට අනුව, ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ සහය ඇති ණය ප්‍රතිව්‍යුහගතකරණය යටතේ, රාජ්‍ය ණය 2022 දී දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 129% සිට 2032 වන විට 95% දක්වා අඩු වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. තිරසාරත්වය – වැඩි සාර්ව ආර්ථික හා මූල්‍ය අංශයේ ස්ථාවරත්වය – මෙම මාරුවේ ප්‍රතිලාභ ඔහු අවධාරණය කළේය. – මිලියන 22 ක පමණ ජනතාවක් සිටින ජාතිය සඳහා.

පසුගිය මාස 18 තුළ ක්‍රියාත්මක කරන ලද ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාමාර්ග ශ්‍රී ලංකාවේ සාර්ව ආර්ථික තත්ත්වයෙහි සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් සඳහා දැනටමත් දායක වී ඇති බව වික්‍රමසිංහ වාර්තා කළේය. 2021 අවසානයේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 5.7% ක ප්‍රාථමික අයවැය හිඟයක් 2023 පළමු භාගයේදී ප්‍රාථමික අයවැය අතිරික්තයක් බවට පත් වූ බව ඔහු පැවසීය. ගැඹුරු ආර්ථික අවපාතයක් තිබියදීත්, 2023 පළමු මාස ​​හය තුළ බදු ආදායම 50% කින් වර්ධනය විය. උද්ධමන අනුපාතය 2022 සැප්තැම්බර් මාසයේදී 70% සිට 2023 සැප්තැම්බර් මාසයේදී 1.3% දක්වා පහත වැටී ඇති අතර විදේශ විනිමය සංචිත ඩොලර් බිලියන 3.5 ඉක්මවා ඇත.

“පසුගිය වසර තුළ අපි අනුගමනය කළ නිවැරදි ක්‍රමවේදයන් සහ ක්‍රමවේදයන් නිසා ආර්ථිකය සුවපත් වෙමින් පවතින අතර, මෙම ක්‍රමයේ පදනම ගොඩනඟා ඇත,” වික්‍රමසිංහ තර්ක කළේය.

අයවැයට අත්පොළසන් හා විවේචන යන දෙකින්ම බොහෝ දේ ලැබේ.

කොළඹ පදනම් වූ Advocata ආයතනයේ චින්තන මණ්ඩලයේ සභාපති මුර්ටාසා ජැෆර්ජි ජනාධිපතිවරයාගේ අයවැය අගය කළේය. “ඔහු ප්‍රතිසංස්කරණ සහ ආර්ථික ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ මාවතට ඇලී සිටින අතර ඕනෑවට වඩා දේශපාලනික නොවේ,” ඔහු Nikkei Asia වෙත පැවසීය. “මෙය අපට සැමවිටම අවශ්‍ය අයවැයක් වන අතර භාෂාව සීනි ආලේප කර නැති අතර එය සත්‍ය වශයෙන්ම නිවැරදියි.”

විපක්ෂයේ සමගි ජන බලවේග සන්ධානය නියෝජනය කරන පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී මුජිබර් රහුමාන් මෙම සැලැස්මේ සහජ පරස්පරයක් ලෙස තමා දකින දෙය පෙන්වා දුන්නේය. “ජනවාරි ඉඳලා වැට් බද්ද වැඩි කරනවා ඒ කියන්නේ ජීවන වියදම තවත් වැඩි වෙනවා, ඒ එක්කම රජයේ සේවකයන්ගේ දීමනාව වැඩි කරනවා කියනවා.ඉතින් මෙයා එක අතකින් දීලා අනික් අතින් ගන්නවා. “

කොළඹ පෞද්ගලික ආයතනයක සේවයේ නියුතු රියදුරෙකු වන සුනිල් ආදිහෙට්ටිගේ ද බලාපොරොත්තු සුන් විය. “ජනාධිපතිතුමා ආහාර ද්‍රව්‍යවල මිල සහ අපේ මාසික බිල්පත් අඩු වන පරිදි යම් සහනයක් ප්‍රකාශ කරනු ඇතැයි මම බලාපොරොත්තු වෙමි. නමුත් ඔහු කීවේ රජයේ සේවකයන්ට වැටුප් වැඩිවීමක් ලැබෙනු ඇති බවයි. නමුත් අපි පෞද්ගලික අංශයේ නිසා අපි දිනනවා” මේකෙන් ප්‍රයෝජනයක්වත් නෑ.”

“සමස්තයක් වශයෙන්, විස්තීර්ණ බදුකරණය හේතුවෙන් ව්‍යාපාරවලට සැලකිය යුතු බලපෑමක් එල්ල වූ නමුත්, වෙනත් විකල්පයක් නොමැති නිසා සහ රටේ තත්ත්වය ඔවුන් තේරුම් ගත් නිසා ජනතාව මෙම වැඩිවීම් වලට අනුගත වෙමින් සිටිති,” කොළඹ ව්‍යවසායකයෙකු සහ ආයෝජකයෙකු වන ඉමිටියාස් බුහාර්දීන් පැවසීය. “එකම බිය වූයේ සඳුදා අමතර බදු වැඩි කිරීමේ හැකියාවයි, නමුත් නව වැඩි කිරීම් නොමැති වීම විශාල සහනයක්.”

වෘත්තීය සමිති නායකයෙකු වන රන්ජන් ජයලාල් යෝජනා කළේ රජයේ සේවකයන්ට සහය දීම උපක්‍රමයකට වඩා වැඩි දෙයක් නොවන බවයි. “දිමනාව අපේ‍්‍රල් මාසයේ සිට ගෙවීමට බලාපොරොත්තු වන නමුත් තවත් මාස දෙකකින් මැතිවරණයක් පැවැත්වෙනු ඇත, එවිට සියල්ල වෙනස් වනු ඇත,” ඔහු පැවසීය.

මීළඟ මැතිවරණය 2024 සැප්තැම්බර් වන විට කැඳවිය යුතුය.

අධික විදුලි පිරිවැය හේතුවෙන් බොහෝ දෙනෙකු තම නිවෙස්වල විදුලි පහන් දල්වා නොගන්නා තරමට දුප්පත් ජනතාව දුෂ්කරතාවන්ට මුහුණ දී සිටින බව ජයලාල් මහතා පැවසීය.

මූලාශ්රය

Translate