Home » අඩි සිය ගණනක් පොළොවට ඉහළින් එල්ලෙමින් සිටි කේබල් කාරයේ සිරවූ පාසල් ළමුන් පාකිස්තානය බේරාගත් හැටි
Asia Featured News Pakistan Sri Lanka

අඩි සිය ගණනක් පොළොවට ඉහළින් එල්ලෙමින් සිටි කේබල් කාරයේ සිරවූ පාසල් ළමුන් පාකිස්තානය බේරාගත් හැටි

පැය 14ක වෙහෙසකින් පසු පකිස්ථානයේ අතරමං වූ කේබල් කාර් රථයක සිටි පුද්ගලයින් 8 දෙනාම බේරාගෙන ඇත

වයඹ දිග පකිස්ථානයේ මිටියාවතක අඩි සිය ගණනක් උඩින් එල්ලෙමින් තිබූ කේබල් කාර් රථයක අතරමංව සිටි ළමුන් හය දෙනෙකු සහ වැඩිහිටියන් දෙදෙනෙකු ඇතුළු පුද්ගලයින් 8 දෙනෙකු පැය 14 ක දුෂ්කරතාවකින් පසු බේරා ගත් බව එරට භාරකාර අගමැති අන්වාර් උල් හක් කකාර් ප්‍රකාශ කළේය.

“අල්හම්දිල්ලල්ලාහ් සියලුම දරුවන් සාර්ථකව සහ ආරක්ෂිතව බේරාගෙන ඇති බව දැනගැනීමෙන් සහනයක් දැනුණා. හමුදාව, ගලවාගැනීමේ දෙපාර්තමේන්තු, දිස්ත්‍රික් පරිපාලනය මෙන්ම ප්‍රදේශවාසීන්ගේ විශිෂ්ට කණ්ඩායම් වැඩ අගය කරමි’ ඔහු X හි පළ කරන ලද ප්‍රකාශයේ සඳහන් කළේය.

ප්‍රාදේශීය වේලාවෙන් අඟහරුවාදා උදෑසන ළමුන් හය දෙනෙකු සහ ගුරුවරුන් දෙදෙනෙකු කයිබර් පක්තුන්ක්වා පළාතේ පාසලට යමින් සිටියදී ගොන්ඩෝලාවේ එක් කේබල් එකක් කඩා වැටී මිටියාවතකට අඩි 900 ක් පමණ ඉහළින් සිරවී ඇති බව නිලධාරීහු පැවසූහ.

 සිරවී සිටින දරුවන් බේරා ගැනීමට හදිසි ගලවාගැනීම් කන්ඩායම් යුහුසුළු විය.
ගලවා ගැනීමේ මෙහෙයුමට හෙලිකොප්ටර් යානා සහ සිප් ලයින් යොදා ගත් බව බලධාරීහු පවසති. නමුත් රාත්‍රිය උදාවත් සමඟම, ඉතිරි ළමුන් සහ වැඩිහිටියන් හෙලිකොප්ටරයෙන් මුදාගැනීම නතර කිරීමට පාකිස්තාන බලධාරීන්ට සිදුවිය.

මෙම කේබල් කාර් රථය Btangi සහ Jhengarie ගම්මාන අතර ගමන් කරමින් තිබූ අතර කේබලය කැඩීමට පෙර අඟහරුවාදා දින කිහිපයක් ගමන් කර ඇති බව Battagram දිස්ත්‍රික්කයේ නියෝජ්‍ය කොමසාරිස් Tanveer Ur Rehman පැවසීය, තද සුළං හේතුවෙන් සිරවූවන් වෙත ළඟා වීමට පෙර උත්සාහයන් ව්‍යර්ථ වූ බව පැවසීය.
Khyber Pakhtunkhwa පළාතේ දුෂ්කර හා කඳුකර ප්‍රදේශවල ජීවත් වන බොහෝ දරුවන් ඔවුන්ව පාසලට සහ ආපසු රැගෙන යාමට කේබල් කාර් මත යැපේ. මේවායින් සමහරක් නිතිපතා නඩත්තු නොකරන අතර අවදානම් සහිත ගමන් මාර්ගයක් විය හැකිය.

ගලවාගැනීමේ සේවා විසින් නිකුත් කරන ලද වීඩියෝ දර්ශන මගින් ආරක්ෂිත ස්ථාන වෙත පියාසර කිරීමට පෙර එක් දරුවෙකු හෙලිකොප්ටරයක එල්ලෙන කඹයක කෙළවර අල්ලාගෙන කේබල් මෝටර් රථයෙන් බිමට පනින ආකාරය දිස් වූ නාටකාකාර අවස්ථාව සටහන් විය.

ගලවාගැනීමේ සේවා විසින් සපයන ලද තවත් වීඩියෝවක දැක්වෙන්නේ ප්‍රදේශවාසීන් සහ හදිසි සේවකයින් ලණු භාවිතා කරමින් වේදිකාවකට සවි කර ඇති තවත් පුද්ගලයෙකු තුළට රිංගා ගන්නා ආකාරයයි.
අඟහරුවාදා ගලවා ගැනීමේ උත්සාහය මධ්‍යයේ, කේබල් කාර් රථයේ සිටි සිසුන් දෙදෙනෙකු සිහිසුන්ව ලිස්සා යමින් සිටි බව වාර්තා වූ බව එක් මගියෙකු මීට පෙර පකිස්ථාන මාධ්‍ය ආයතනයක් වන Geo News වෙත පැවසීය. ගුල්ෆරාස් ලෙස පමණක් නම් කර ඇති මගියා මීට පියවර ගන්නා ලෙස ප්‍රාන්ත බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. වයස අවුරුදු 10 ත් 15 ත් අතර වයස්වල පසුවන මෙම සිසුන්ට බීමට ජලය පවා නොතිබූ බව ඔහු පැවසීය.

ගලවා ගැනීමේ නිලධාරීන් මගීන්ට ඔක්කාරයට ඖෂධ ලබා දුන්නේ ළමයින් වමනය කරන බවට වාර්තා වීමෙන් පසුව, උර් රෙහ්මාන් පැවසුවේ සිරවී සිටින අයට හෘද ආශ්‍රිත ඖෂධ ද ලබා දුන් බවයි.
පසුගිය දෙසැම්බර් මාසයේදී නැගෙනහිර Khyber Pakhtunkhwa හි තවත් කේබල් මෝටර් රථයකින් ළමුන් 12 දෙනෙකු බේරා ගන්නා ලදී.

එකල පාකිස්තානයේ භාරකාර අගමැති විසින් “අබලන් වූ සහ නොගැලපෙන පුටු සෝපාන” වහාම වසා දමන ලෙසට නියෝග කළේය. නමුත් එයින් මාස 8 කට පසු නැවත එයම සිදු විය.

මූලාශ්‍රය : ලංකා නිවුස්

Translate

Featured