Home » ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඇති හොඳම ක්‍රමය දෘෂ්ටිවාදී ඩ්‍රැඩිකල්කරණයයි: ශ්‍රී ලංකාවේ විශේෂඥයෙක්
Asia Business Crime Defence Economy Featured Global News News Politics Sri Lanka Terrorism

ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඇති හොඳම ක්‍රමය දෘෂ්ටිවාදී ඩ්‍රැඩිකල්කරණයයි: ශ්‍රී ලංකාවේ විශේෂඥයෙක්


කොළඹ (25/7 – 30.77)

ශ්‍රී ලංකාවේ පාස්කු ඉරිදා සමූලඝාතනය: ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට පාඩම් නම් ග්‍රන්ථයේ ත්‍රස්තවාදය පිළිබඳ විශේෂඥ වෛද්‍ය රොහාන් ගුණරත්න අවධාරණය කරන්නේ ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව ඵලදායි ලෙස සටන් කිරීම සඳහා ඉස්ලාමීය මතවාදය ඉවත් කිරීමේ වැදගත්කමයි. නූතන සන්නිවේදන මාධ්‍ය ඔස්සේ ලොව පුරා වේගයෙන් ව්‍යාප්ත වන ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදයේ මූලය ඔහු වහාබ්වාදය හෝ සලාෆිවාදය ලෙස අර්ථ දක්වයි. ප්‍රහාරවලින් පසු අපරාධකරුවන් අත්අඩංගුවට ගැනීම පමණක් ප්‍රමාණවත් නොවන බවට ගුණරත්න අනතුරු අඟවයි; මූලික වශයෙන් රැඩිකල්කරණය වැළැක්වීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුතුය.

2019 අප්‍රේල් පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් පුද්ගලයන් 200 කට වැඩි පිරිසක් මිය ගියේ මැද පෙරදිග සිදුවීම් සහ දකුණු ඉන්දියාවේ ඉස්ලාමීය අන්තවාදීන් විසින් ආනුභාව ලත් අන්තවාදී මතවාදයන් මගිනි. රැඩිකල්කරණය මැඩලීමට සහ මධ්‍යස්ථභාවය, ඉවසීම සහ සහජීවනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ නීතිමය සහ දේශපාලන රාමුවක් නොමැතිකම එවැනි ප්‍රහාර නැවත ඇතිවීමට දායක වේ.

Aඉහත: පෙන්ගුයින් කතුවරයා රොහාන් ගුණරත්න, ශ්‍රී ලංකාවේ කොළඹ අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තමේන්තුවේ ශ්‍රී ලංකා ශාඛාවේ ඉස්ලාමීය රාජ්‍යයේ නියෝජ්‍ය නායක මොහොමඩ් නවුෆර් සමඟ සංවාදයක යෙදී සිටී. නව පොතක් වන ශ්‍රී ලංකාවේ පාස්කු ඉරිදා සංහාරය – ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව සඳහා පාඩම්, රැඳවියන් සහ ඔවුන්ගේ පවුල් සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡා, රජයේ වාර්තා සහ ත්‍රස්තවාදී සාහිත්‍යය ඇතුළු අනෙකුත් අන්තර්ගතයන් සමාලෝචනය කිරීම මත පදනම් වේ. ඉස්ලාමීය රාජ්‍යයේ සංවිධානය සහ මතවාදය අවබෝධ කර ගැනීම සඳහා කතුවරයා රොහාන් ගුණරත්න ඉස්ලාමීය රාජ්‍යයේ ශ්‍රී ලංකා ශාඛාවේ දෘෂ්ටිවාදියා සහ නියෝජ්‍ය නායක නුෆර් සමඟ මාස කිහිපයක් සංවාදයේ යෙදී සිටියේය. FBI විසින් නවුෆර්ගෙන් කරන ලද ප්‍රශ්න කිරීම් මත පදනම්ව, එක්සත් ජනපද අධිකරණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් ශ්‍රී ලංකාවේ ISIS ලෙස හඳුන්වන ISIS ආධාරකරු කණ්ඩායමක ‘දෙවන එමීර්’ වන “Mohamed Naufar” වෙත චෝදනා එල්ල කරන ලදී, එම කණ්ඩායමේ ප්‍රචාරක කටයුතුවලට නායකත්වය දුන්, ISIS වෙත තවත් අය බඳවා ගත් බව සහ බහු දින හමුදා ඉගැන්වීම් මාලාවක් මෙහෙයවීය.” මූලාශ්රය

රැඩිකල්කරණ ක්‍රියාවලිය සාර්ථක කර ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව ගැටුම්කාරී දේශපාලනයෙන් වැළකී ජාතික ආරක්‍ෂාව පිළිබඳ සම්මුතියක් ගොඩනගා ගනිමින් ඒකාබද්ධ ප්‍රවේශයක් වර්ධනය කළ යුතුය. වහාබි සහ සලාෆි ආයතන විසින් ප්‍රවර්ධනය කරන ලද ආගමික සුවිශේෂත්වයට එරෙහි සටන තීරණාත්මක වැදගත්කමක් ඇති අතර රාජ්‍යය සහ සමාජය යන දෙඅංශයේම ක්‍රියාමාර්ග අවශ්‍ය වේ. අනාගතයේදී ප්‍රහාර වැලැක්වීමට නම් අනෙකුත් ආගම් කෙරෙහි වෛරී මතවාදය තුරන් කළ යුතු බව ගුණරත්න අවධාරණය කරයි.

ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදය යනු නවීන සන්නිවේදන ක්‍රම භාවිත කරමින් ලොව පුරා ශීඝ්‍රයෙන් පැතිර යන වහාබ්වාදයේ හෝ සලාෆිවාදයේ නිෂ්පාදනයක් මිස අන් කිසිවක් නොවන බව රොහාන් ගුණරත්න පවසයි.

යහපාලනය පාලනය (2015-2019) ජාතික ආරක්‍ෂක දුර්වලතාවලට තුඩු දෙන ආරක්‍ෂක සහ බුද්ධි වේදිකා ක‍්‍රමානුකූලව බිඳ දැමීම සම්බන්ධයෙන් විවේචනයට ලක්ව ඇත. මානව හිමිකම් කණ්ඩායම්වල දේශපාලන බලපෑම් පාස්කු ප්‍රහාරයට දායක වූ බුද්ධි කටයුතුවලට බාධාවක් විය. දේශපාලන නායකයින්ට ආරක්ෂක අංශ පිළිබඳ අවබෝධයක් නොමැතිකම සහ අන්තර් සම්බන්ධතා සහයෝගීතාවයේ අවශ්‍යතාවය අවධාරණය කෙරේ.

රැඩිකල් පූජකයන්ගේ සහ දේශපාලකයන්ගේ බලපෑම්වලින් පසු තහනම් ඉස්ලාමීය සංවිධාන 11න් පහක් ලැයිස්තුවෙන් ඉවත් කිරීමට ශ්‍රී ලංකා රජය මෑතදී ගත් තීරණයට ගුණරත්න විරුද්ධ වේ. දේශපාලන වාසි තකා ජාතික ආරක්‍ෂාව හෑල්ලුවට ලක් කිරීම ජාතික සමගිය හා සමාජ සංහිඳියාව පළුදු කරන බවත්, වාර්ගික හා ආගමික වෛරයට සහ ප්‍රචණ්ඩත්වයට තුඩු දෙන බවත් ඔහු තර්ක කරයි. ඒ වෙනුවට නායකයන් කළ යුත්තේ ජනවාර්ගික සහ ආගමික නායකයන් ප්‍රධාන ධාරාවේ ජාතික දේශපාලනයට ඒකාබද්ධ කිරීම සහ සහජීවනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා ය.

ගුණරත්න විසින් පූජකවරුන් පරීක්ෂා කිරීම සහ සහතික කිරීම, වෛරය අවුස්සන අය අසාදු ලේඛනගත කිරීම, පූජකවරුන් සඳහා පුළුල් විෂය මාලාවක් සකස් කිරීම සහ ඔවුන්ගේ ඉගැන්වීම් නිතිපතා සමාලෝචනය කිරීම ඇතුළු ක්‍රියාමාර්ග කිහිපයක් නිර්දේශ කරයි. ඔහු ජාතික ආරක්‍ෂක කවුන්සිලය, ජාතික ආරක්‍ෂක පනත සහ විදේශ මැදිහත්වීම් පනත බාහිර තර්ජන සහ බෙදුම්වාදී මතවාදයන්ගෙන් ජාතිය ආරක්‍ෂා කිරීම සඳහා ද පෙනී සිටී.

අවසාන වශයෙන්, ශ්‍රී ලංකාවේ ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදයේ මූල හේතුන් විසඳීම සඳහා ඉස්ලාමීය දෘෂ්ටිවාදය ඉවත් කිරීම සහ බුද්ධි හා ආරක්ෂක හැකියාවන් ශක්තිමත් කිරීම වැදගත් උපාය මාර්ග වේ. සමාජ හා ආගමික සංහිඳියාව ඇති කිරීම, අන්තර් නියෝජිතායතන සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීම සහ ජාතික ආරක්‍ෂාව පිළිබඳ දේශපාලන එකඟතාව අනාගත ප්‍රහාර වැළැක්වීම සහ රට තුළ ස්ථාවරත්වය සහතික කිරීම සඳහා වැදගත් පියවර වේ.

මූලාශ්රය

Translate