Home » බංගලිදේශයේ ආර්ථික නැගීම එළිදැක්වීම: දකුණු ආසියාවේ බලාපොරොත්තුවේ පහනක්
Asia Bangladesh Economy Featured Global News Lifestyle News South Asia

බංගලිදේශයේ ආර්ථික නැගීම එළිදැක්වීම: දකුණු ආසියාවේ බලාපොරොත්තුවේ පහනක්

ටීඔහු යුරෝපීය ආසියානු අධ්‍යයන ආයතනය (EIAS) සහ Study Circle London එක්ව සංවිධානය කරන ලද සම්මන්ත්‍රණය “EU-Bangladesh Cooperation: Opportunities and the Bengal Tiger Economy” බෙල්ජියමේ Brussels හි EIAS හිදී ජූලි 5 වෙනිදා. EIAS අධ්‍යක්ෂ Lin Goethals විසින් පවත්වන ලදී. සහ මාධ්‍ය නිවේදනයකට අනුව, බංග්ලාදේශයේ සහ යුරෝපයේ විවිධ ආයතන සහ සංවිධානවලින් ඉතා කීර්තිමත් කථිකයන් ගණනාවක් එක් කළේය. පසුගිය දශකය තුළ බංග්ලාදේශයේ ආර්ථිකයේ ප්‍රගතිය පිළිබඳව මෙම සමුළුව ගවේෂණය කරයි.

මෑත වසරවලදී, බංග්ලාදේශය ගෝලීය ආර්ථික ක්‍ෂේත්‍රයේ දිදුලන තාරකාවක් ලෙස ඉස්මතු වී තිබේ. කලක් දිළිඳුකම හා ස්වභාවික විපත්වලට සමාන වූ ජාතිය, කැපී පෙනෙන පරිවර්තනයකට ලක්ව ඇත. අද එය දකුණු ආසියාවේ බලාපොරොත්තුවේ පහනක් ලෙස නැගී සිටින අතර එය ලෝකයේ අවධානය දිනාගත් ආනුභාව සම්පන්න ආර්ථික නැගීමක් පෙන්නුම් කරයි. එවැනි පසුබිම්වලට එරෙහිව, ලිපිය මගින් බංග්ලාදේශයේ ආර්ථික වර්ධනයට බලපෑ ප්‍රධාන සාධක, එය ජයගෙන ඇති අභියෝග සහ අනාගතය සඳහා එය සතුව ඇති විභවයන් ගවේෂණය කරයි.

ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සහ මානව ප්රාග්ධනය

බංග්ලාදේශයේ ආර්ථික නැගීම සඳහා එහි ජනතාවගේ ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සහ අධිෂ්ඨානය හේතු විය හැක. නිරන්තර ස්වාභාවික විපත් සහ දේශපාලන අස්ථාවරත්වයේ ඉතිහාසය ඇතුළු අභියෝග රැසකට මුහුණ දී තිබියදීත්, රට කැපී පෙනෙන නොපසුබට උත්සාහයක් පෙන්නුම් කර ඇත. ගංවතුර, සුළි කුණාටු, භූමිකම්පා සහ අනෙකුත් ස්වභාවික මෙන්ම මිනිසා විසින් නිර්මාණය කරන ලද ස්වාභාවික විපත් වැනි ස්වාභාවික විපත්වලට මුහුණ දීමට රටට සිදු වී ඇති අතර එය වසරකට දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් සියයට 1.8 ක පාඩුවක් සිදු කරයි. කුමන්ත්‍රණ සහ ආඥාදායකත්වයන් අනුගමනය කරමින්, රටේ පශ්චාත් නිදහස් කාලපරිච්ඡේදයෙන් වැඩි කොටසක් 2008 දක්වා දේශපාලන අස්ථාවරත්වයට මුහුන දෙයි. පසුගිය දශකයේ අඩු වැඩි වශයෙන් දේශපාලන ස්ථාවරත්වය ධනාත්මක ආර්ථික ප්‍රවනතාවයක් අත්කර ගැනීමේ ප්‍රධාන අංගයන්ගෙන් එකකි.

එපමණක් නොව, බංග්ලාදේශය අධ්‍යාපනය සහ සෞඛ්‍ය සේවා කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් මානව ප්‍රාග්ධනය සඳහා සැලකිය යුතු ලෙස ආයෝජනය කර ඇත. බංගලාදේශය 1994 දී කාන්තා ද්විතීයික පාසල් බඳවා ගැනීම් ඉහළ නැංවීම සඳහා සංවර්ධන හවුල්කරුවන්ගේ සහාය ඇතිව මෙම දීමනාව හඳුන්වා දෙන ලදී. අපේක්ෂිත පාසල්වලට ඇතුළත් කර ගැනීමේදී හොඳින් ගෙවන වෙනත් විවිධ දිරිගැන්වීම් ද ලබා ගන්නා ලදී. සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රය තුළ, බංග්ලාදේශය ළමා මරණ සහ ගර්භණී මරණ ආමන්ත්‍රණය කිරීම, සියලු දෙනා සඳහා එන්නත සහ ප්‍රජා පාදක සෞඛ්‍ය සේවා පද්ධතිය සහතික කිරීම සඳහා දිගු ගමනක් පැමිණේ. නිදසුනක් වශයෙන්, “ප්‍රජා පදනම් වූ ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා: විශ්ව සෞඛ්‍ය ආවරණය සඳහා සහභාගීත්ව සහ ඇතුළත් ප්‍රවේශයක්” යන මාතෘකාවෙන් යුත් යෝජනාව ඒකමතිකව සම්මත කරන ලදී .එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ. එහි පුරවැසියන් සවිබල ගැන්වීමේ මෙම අවධාරණයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නිපුණ ශ්‍රම බලකායක් ඇති වී ඇති අතර එය ජාතියේ ආර්ථික වර්ධනය පිටුපස ගාමක බලවේගයක් බවට පත්ව ඇත.

දියුණු වන ඇඟලුම් කර්මාන්තය

රටේ ඇඟලුම් සහ රෙදිපිළි කර්මාන්තය එහි ආර්ථික නැගීම සඳහා ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කර ඇත. බංග්ලාදේශය දැන් ලෝකයේ දෙවන විශාලතම ඇඟලුම් අපනයනකරුවා වන අතර, එහි අඩු වියදම් ශ්‍රමය සහ තරඟකාරී නිෂ්පාදන හැකියාවන්ට ස්තූතිවන්ත වේ. කර්මාන්තය විසින් විශේෂයෙන් කාන්තාවන් සඳහා රැකියා මිලියන ගණනක් නිර්මාණය කර ඇති අතර, ඔවුන් ආර්ථික හා සමාජීය වශයෙන් සවිබල ගන්වා ඇත. තවද, සේවා ස්ථානයේ ආරක්ෂාව සහ අනුකූලතාව වැඩිදියුණු කිරීමට රජය දරන උත්සාහයන් ජාත්‍යන්තර විශ්වාසය ඉහළ නංවා ඇති අතර විදේශ ආයෝජන ආකර්ෂණය කර ගනිමින් තිරසාර වර්ධනයක් ඇති කර තිබේ. ලෝකයේ වැඩිම ශ්‍රේණිගත කිරීම් සහ වැඩිම හරිත ඇඟලුම් කම්හල් සංඛ්‍යාවක් ඇත්තේ බංග්ලාදේශයේ ය .

යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය

බංගලිදේශය ආර්ථික වර්ධනයට බලපාන තීරණාත්මක අංගයක් වන යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනයේ සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් ලබා ඇත. රජය ප්‍රවාහන ජාල, බලශක්ති උත්පාදනය සහ ඩිජිටල් සම්බන්ධතා සඳහා ආයෝජනය කිරීමට ප්‍රමුඛත්වය දී ඇත. ප්‍රමුඛතම පද්ම පාලම සහ මෙට්‍රෝ දුම්රිය ව්‍යාපෘති ඇතුළු මහා ව්‍යාපෘති දැනටමත් රට ඊළඟ සංවර්ධන මට්ටමට යොමු කර ඇත. ගෝලීය අවිනිශ්චිතතාවයන් මධ්‍යයේ බංග්ලාදේශය සිය සංවර්ධන ගමන්මග පවත්වාගෙන යාමට සමත් වූ ආකාරය ලොවම මවිත කරන්නකි.

පාලම්, වරායන් සහ මහාමාර්ග වැනි යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘති මඟින් දේශීය සම්බන්ධතාව වැඩිදියුණු කරනවා පමණක් නොව කලාපීය වෙළෙඳාම සහ ඒකාග්‍රතාවද වැඩි දියුණු කර ඇත. මෙම ආයෝජන අඛණ්ඩ ආර්ථික ප්‍රසාරණය සඳහා ශක්තිමත් පදනමක් දමා ඇති අතර රටේ වර්ධනය වන විභවයන් ප්‍රයෝජනයට ගැනීමට උත්සාහ කරන විදේශීය ආයෝජකයින් ආකර්ෂණය කර ඇත.

විවිධාංගීකරණය සහ කර්මාන්ත ව්යාප්තිය

ඇඟලුම් කර්මාන්තය ප්‍රධාන ධාවකයක් වන අතර, බංග්ලාදේශය ද සිය ආර්ථික පදනම විවිධාංගීකරණය කිරීමේ වැදගත්කම හඳුනාගෙන ඇත. ඖෂධ, තොරතුරු තාක්ෂණය, කෘෂිකර්මාන්තය සහ සංචාරක ව්‍යාපාරය වැනි ක්ෂේත්‍ර ප්‍රවර්ධනය කිරීමට රට සැලකිය යුතු පියවර ගෙන ඇත. මෙම අංශවල නවෝත්පාදන, ව්‍යවසායකත්වය සහ සෘජු විදේශ ආයෝජන දිරිමත් කිරීම මගින් බංග්ලාදේශය අනාගතය සඳහා තිරසාර සහ ඇතුළත් වර්ධනයක් සහතික කරමින් තනි කර්මාන්තයක් මත යැපීම අඩු කිරීම අරමුණු කරයි. එය දැනටමත් ඩිජිටල් ලෝකයේ වේගයට මුහුණ දීම සඳහා ව්‍යවසායකයින්ට විශේෂ ආර්ථික කලාප (SEZ), අධි තාක්‍ෂණික උද්‍යාන සහ පුහුණු පහසුකම් 100 කට අධික ප්‍රමාණයක් නිර්මාණය කර ඇත.  

සමාජ සංවර්ධනය සහ දරිද්රතාවය අඩු කිරීම

බංග්ලාදේශයේ ආර්ථික නැඟීම සමාජ සංවර්ධනයේ සහ දරිද්‍රතාවය අඩු කිරීමේ සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් සමඟ ඇත. රජය විසින් විවිධ සමාජ ආරක්ෂණ ජාල වැඩසටහන්, අධ්‍යාපන මුලපිරීම් සහ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාවට නංවා ඇති අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ජීවන තත්ත්වයන් වැඩිදියුණු කිරීම සහ මානව සංවර්ධන දර්ශක වැඩිදියුණු කිරීම සිදු කර ඇත. 65 වන එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩල සැසියේදී (UNGA) අගමැතිනි ෂීක් හසීනා විසින් විශේෂයෙන්ම ළමා මරණ අවම කිරීම සඳහා සහශ්‍ර සංවර්ධන ඉලක්ක අත්කර ගැනීම සඳහා තම රට ලැබූ විශිෂ්ට ජයග්‍රහණය වෙනුවෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ සම්මානය හිමිකරගෙන ඇත. දරිද්‍රතා අනුපාත අඩු කිරීමේ ජාතියේ සාර්ථකත්වය එහි ආර්ථික වර්ධනයට සාක්ෂියක් පමණක් නොව සමාජ-ආර්ථික විෂමතා ආමන්ත්‍රණය කිරීමට සහ පුරවැසියන්ගේ යහපැවැත්ම සහතික කිරීමට ඇති කැපවීම පිළිබිඹු කරයි.

බංග්ලාදේශයේ ආර්ථික නැඟීම ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව, අධිෂ්ඨානය සහ උපාය මාර්ගික ප්‍රතිපත්ති සම්පාදනයේ ආශ්වාදජනක කතාවකි. මානව ප්‍රාග්ධන සංවර්ධනය, විවිධාංගීකරණය, යටිතල පහසුකම් ආයෝජන සහ දරිද්‍රතාවය අඩු කිරීම කෙරෙහි එහි අවධාරණය තුළින් ජාතිය තිරසාර වර්ධනයේ ගමන් පථයක් සටහන් කර ඇත. ආදායම් අසමානතාවය, දේශගුණික විපර්යාස සහ දූෂණ ගැටළු වැනි අභියෝග පවතින අතර, බංග්ලාදේශය බාධා ජය ගැනීමට සහ වෙනස්වන තත්වයන්ට අනුවර්තනය වීමට ඇති හැකියාව පෙන්නුම් කර ඇත. මෙම මාවතේ ඉදිරියට යන විට, බංග්ලාදේශයට කලාපීය ආර්ථික බලාගාරයක් වීමට සහ අනෙකුත් සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ජාතීන්ට ආදර්ශයක් වීමට හැකියාව ඇත. කලක් දිළිඳු වූ මෙම ජාතිය සියලු දෙනාටම ආර්ථික සමෘද්ධියේ හැකියාවන් ආලෝකවත් කරමින් නව තලයකට නැඟීම දෙස ලෝකය අපේක්ෂාවෙන් බලා සිටී.

මූලාශ්රය: The Geo Politics

Translate